25.07.21, 20:56
Sorry z tym dżewem, ale od tygodnia trwa zażarta dyskusja i już wymyślamy sobie mówiąc dżewo.

Jakbyście miały mały południowy ogród do urządzenia na nowo, to jakie drzewa byście sobie posadziły? Powierzchnia to max 300 metrów łącznie z wielkimi tarasami, dom wysoki, same tarasy prawie 2m nad działką.

Chyba lepiej coś szybko rosnącego i liściastego- zacieniającego latem? Szukam pomysłów i inspiracji przed zatrudnieniem firmy. Inne roślinki mnie niewiele obchodzą, jestem fanką drzew i chcę mieć coś, co mnie będzie do końca życia cieszyć jak durną przy każdym spojrzeniu za okno.
Obserwuj wątek
    • fragile_f Re: Dżewo 25.07.21, 21:09
      Lipy są cudowne i pięknie pachną, to moje drzewo numer 1 z tych polskich smile Ale nie rosną chyba w oszałamiającym tempie. Na pewno nie brzoza - daje mało cienia i sypie miliardem małych listków. Jarzębiny też cieszą oko, niestety żyją bardzo krótko jak na drzewa. Lubię też klony japońskie, wyglądaja obłędnie na jesieni.

A, osobiście uwielbiam też głóg (kwiatuszki na wiosnę, potem piekne owoce), ale on rośnie w tempie lodowca big_grin

Na bank unikałabym drzew typu topola - mało cienia, potem dużo kłopotu z łamijącymi się gałęziami itp. Wizualnie też doopy nie urywają.

A jakbym miała do wyboru drzewa z cieplejszego klimatu, to na 1000% zasadziłabym jacarandę <3 tak, wiem, syfy okrutnie, ale jak kwitnie!
    • heca7 Re: Dżewo 25.07.21, 21:14
      300 metrów to trochę mało. Odpadają drzewa, które rozrastają się na boki. Teraz może ich brakuje, potem będą przeszkadzać. Poszukaj raczej takich , które rosną w górę. Może wiąz holenderski, dąb błotny, buk kolumnowy, wiśnia kolumnowa itd.
    • bene_gesserit Re: Dżewo 25.07.21, 21:14
      Najlepiej coś, co nie będzie potrzebować dużo wody - lata są coraz suchsze, mnóstwo młodych drzew po prostu się nie przyjmuje. Perełkowiec? Jest piękny, cudownie kwitnie, miododajny.
    • alicia033 Re: Dżewo 25.07.21, 21:22
      klony palmowe
      magnolie
      derenie kousa albo florida albo jadalne
      miłorząb
      tulipanowca
      grujecznik

no, niekoniecznie wszystko razem.
      Chociaż wszystkie ww mają odmiany karłowe i typu fastigiata, więc chyba mogłaby upchnąć wszystko.
      • shmu Re: Dżewo 25.07.21, 22:48
        Od razu mówię, że magnolia kwitnie może tydzień, a jak chcesz mieć ładny trawnik pod spodem to musisz zgrabiac płatki, potem to co zostało z kwiatów i mają NA PRAWDE dużo liści do grabienia jesienią. Ale to ładne drzewa i rosną szybko - jakieś półtora metra na rok, więc trzeba je przycinać co roku.
        Ja bym chyba zasadziła drzewa owocowe - czereśnie są ładne, węgierki rosną w miarę szybko.
            • thea19 Re: Dżewo 26.07.21, 11:21
              5m w 10 lat, to szybko jak na magnolie ale wolno jak na drzewo liściaste. Mam dwie Susan - jedna padła po pierwszej zimie i wiosną wypuściła 1,5m pęd - mega szybko ale po 13 latach ma trochę ponad 4m. Gwiaździsta natomiast rośnie jakieś 10cm na sezon. Sama magnolia jako soliter nie jest atrakcyjna, kwitnienie ryzykowne bo w czasie kwitnienia przymrozki niszczą kwiaty.Czekasz cały rok i lipa.
        • alicia033 Re: Dżewo 26.07.21, 10:32
          shmu napisała:

> Ja bym chyba zasadziła drzewa owocowe - czereśnie są ładne,

czereśnie = szpaki (drze się to przeokrutnie i strasznie śmieci), są wrażliwe na choroby a jeśli miałyby dawać owoce to wymagają pryskania

> węgierki rosną w miarę szybko.

patrz wyżej, tylko zamiast szpaków wstaw osy.
        • shmu Re: Dżewo 26.07.21, 12:08
          Ja swoje magnolie muszę ciąć co roku i to sporo, ale nie wiem jakie mam odmiany, bo kupiłam dom z urządzonym już ogrodem.
          • memphis90 Re: Dżewo 26.07.21, 21:46
            Moja sąsiadka ma od 6 lat i chyba nie cięła ani razu, bo prawie wcale nie rośnie... Ale ta jest w ogóle jakaś trefna albo coś jej w glebie nie pasuje, bo ma żałosne pojedyncze kwiatki...
    • makurokurosek Re: Dżewo 25.07.21, 22:02
      Ze względu na rozmiar działki wybrałabym drzewa owocowe kolumnowe. U nas co prawda czereśnie zżerają mszyce, ale wiśnia i grusza sprawdza się świetnie
    • thea19 Re: Dżewo 25.07.21, 22:11
      300m2 to mała powierzchnia, odpadają drzewa normalnych rozmiarów, zostają drzewa kompaktowe, które szybko rosnąć nie mogą. Mój ulubieniec to klon Crimson Sentry oraz buk Purple Fountaine, są sadzone w zasadzie wszędzie przeze mnie. Lubie też klona Globosum oraz Brilliantissimum. Lubię platana Alpens Globe oraz kolumnowe graby i buki, u siebie zasadzę jeszcze kolumnowe miłorzęby Tremonia i chodzi za mną różne pstrokate jawory oraz kulista lipa.
    • solejrolia Re: Dżewo 26.07.21, 08:08
      Jeśli to drzewa miały by być istotą ogródka to...
      Lipa. To jest konkret👍
      i może dodałabym świerk serbski gdzieś w narożnik. I ze 2 drzewka kolumnowe po bokach ( klon Lukas na przykład). Albo na stelażu, lipy , albo graby...

Ewentualnie inne rozwiązanie to 3 brzozy Doorenboos. Przed tarasem.

Tak naprawdę to nie jest taka najmniejsza powierzchnia ogródka, i sporo zależy od rozmieszczenia względem budynku. Jeśli te 300 m jest w prostokącie przed tarasem ( razem z tarasem)to inaczej się to odbiera niż 300 m łącznie z tym co przed tarasem i obok i przedogrodek, bo dom to część bliźniaka ...
    • turzyca Re: Dżewo 26.07.21, 08:30
      Rozbierzmy to na części pierwsze - jeśli będziesz mieć drzewo użytkowe, to będziesz robiła przetwory czy przetwory to opcja po Twoim trupie?
      Jeśli chodzi o coś, co będzie Cię do końca życia cieszyć, to może pójdź po prostu do jakiegoś arboretum czy ogrodu botanicznego na spacer i popatrz, co wywołuje u Ciebie absolutny zachwyt, a co jest opcją "e, no nie w moim ogródku". Po czym wróć na forum z pytaniem o konkretne gatunki w kontekście ogrodu, z informacją też o glebie, wodzie, nasłonecznieniu, to wtedy wiadamo będzie, co radzić.
      Bo na razie to masz koncert życzeń.
      Ja bym sobie walnęła magnolię, magnolia mnie zawsze cieszy, a niektóre gatunki dają bardzo konkretny cień. Teraz mam właśnie widok na wielką magnolię i bardzo go doceniam. A po drugiej stronie okna jest olbrzymia lipa, też ślicznie. A moja babcia sadziła namiętnie brzozy, bo kochała ich widok, miała je przed każdą sypialnią, więc wiem, że ściana brzóz daje całkiem dobry cień.
    • mama-ola Re: Dżewo 26.07.21, 11:12
      > Sorry z tym dżewem, ale od tygodnia trwa zażarta dyskusja

Ale Ci forum pomogło! smile Teraz tylko musisz rozważyć dodatkowo 20 nowych opcji i gotowe.
      • bananananas Re: Dżewo 26.07.21, 11:43
        mama-ola napisała:

> > Sorry z tym dżewem, ale od tygodnia trwa zażarta dyskusja
        >
        > Ale Ci forum pomogło! smile Teraz tylko musisz rozważyć dodatkowo 20 nowych opcji
        > i gotowe.

wink Dorzucę styraka i styrakowca japońskiego. Klony palmowe niektóre rosną całkiem sprawnie, ale trzeba kupić drzewo na własnych korzeniach, można kupić parometrowe od razu.
      • geez_louise Re: Dżewo 26.07.21, 13:32
        Podejrzewałam, że tak będzie. Ale nie chcę wkurzyć firmy która będzie się zajmować ogródkiem komunikatem, że niech mi dadzą propozycje, a ja będę teraz miesiąc dumać nad ukochaną roślinką. Muszę wybrać kilka typów na moje dżewo przez wakacje.
    • snakelilith Re: Dżewo 26.07.21, 12:27
      Nikt nie wymienił leszczyny? Istnieją takie bardziej krzewiaste odmiany, bardzo szybko i gęsto rosnące. Niektóre mają zielone liście, inne kolorowo bordowe. Wielki plus, owocująca leszczyna przyciąga wiewiórki, małe, inteligentne i ucieszne stworzonka.
            • hamerykanka Re: Dżewo 26.07.21, 14:45
              Zwlaszcza te o lisciach dwu i trzykolorowych, moje marzenie! albo snakebark o 'wezowej, dwukolorowej korze!
              www.bhg.com/gardening/trees-shrubs-vines/trees/marvelous-maples/
              • memphis90 Re: Dżewo 26.07.21, 21:59
                Ja mam klon esk sunset, który kocham miłością wielką... (foto poniżej, przykładowe, nie moje). Nadaje się Idelanie do mniejszych ogrodów. I mam kalinę w formie drzewka - malutka. I budleję, z której przypadkiem zrobiłam małe drzewo i rośnie jak szalona. Perukowca malutkiego. Jeden wiąz tworzący parasolkę. I jakaś sliwowiśnię z fioletowymi liśćmi, którą wybral mąż i dotąd nie ma owoców, więc nie do końca wiem co to... Sąsiedzi mają na 300m2 klon w kulce, judaszowca, miłorząb, który jakoś nie rośnie, magnolię, która również nie rośnie i też jakaś bordową mirabelkę plus zestaw kolumn owocowych.
          • snakelilith Re: Dżewo 26.07.21, 14:54
            geez_louise napisała:

> Nie chcę chaszcza. Chcę dżewa co wygląda jak dżewo.
            >

No dobra, a ile ty masz lat? Bo wiesz, drzewa wyglądające jak drzewa potrzebują trochę czasu by cieszyć oko.
              • bananananas Re: Dżewo 26.07.21, 15:40
                geez_louise napisała:

> Planuję pożyć tak jeszcze ze 40…
                >

Jesli masz czas to rozważ wiązowca zachodniego. Cholera jest niefotogeniczna, na wiekszosci zdjęć w googlach w dodatku w wersji podgolonej.
                Tekst linku
                Jego naturalny sposób wzrostu jest taki, że za nic nie traci gałęzi, które już wyhodował, w zwiazku z czym jest ugałęziony od samego dołu i ma pełno krótkich pędów odrastających od pnia. Liście ciemnozielone, błyszczące, a to, co na zdjeciu wystaje na wszystkie strony, to są gałęzie z przyrostu letniego - ponad metrowe, z gałazkami bocznymi (wyglądają w sumie jak pierzaste liście). Przez jakiś czas nowe przyrosty sa jasniejsze, ładnie kontrastują ze starymi.
                To jest ulubione drzewo w moim ogrodzie i żałuję, że nie rośnie przed oknem. W koszeniu gałęzie nie przeszkadzaja, bo są miękkie, po prostu się je podnosi. Tutaj lepiej widać pokrój, ale to jeszcze nie to, co na żywo
                Tekst linku
              • snakelilith Re: Dżewo 26.07.21, 15:55
                Alternatywą są dorosłe drzewa. Byłam w takim parku, gdzie pewny XIX wieczny magnat przemysłowy przy budowie nowej willi zasadził już duże, wyrośnięte drzewa. Efekt jest imponujący, ale to może być nieco kosztowny pomysł. big_grin
                Takie małe drzewka, to zawsze ruletka. Czasem rosną, a czasem nie. Szczególnie owocowe bywają kapryśne. Weź coś pospolitego, co rośnie dobrze w twojej okolicy, popatrzyłabym sąsiadom do ogrodów.
                • geez_louise Re: Dżewo 26.07.21, 16:02
                  Ta, w wątku o dżewie to hulaj pani jak magnat, a jak w wątku o poślubieniu milionera zadałam nieśmiałe pytanie o mariaż z bardzo bogatym starszym panem, to mnie wyśmiały. Typowa ematka 🙄
                  • solejrolia Re: Dżewo 26.07.21, 16:25
                    Posadzenie kilkumetrowego drzewa, to oczywistość, skoro zależy ci na drzewie, które da od razu cień.
                    Ja tak szczerze mówić mniejszych niż 3,5 -4 metrowe to nie sadzę, bo nikt teraz nie chce "patyków" każdy od razu oczekuje jakiegoś efektu.

Ja sobie w ten sposób posadziłam w przedogródku dąb czerwony, nie mieliśmy jak go przewieźć (chociaż normalnie przecież dajemy radę z transportem roślin), wkurzony mąż wtedy do mnie powiedział: to twój największy (=najwyższy) kaprys...
                    Musieliśmy zamawiać transport, bo nawet w szkółce nam nie mogli pomóc.
                    Ale cień daje od razu, daje!
                    A oprócz dębu dosadziłam.....3 świerki serbskie, 2 sliwy wiśniowe, 1 ambrowca, i 1 wiąz Wredei. na 120metrach przedogródka , i jestem zachwycona.
                    smile
                    No dobra, jedną śliwę wiśniową być może stamtąd zabiorę (bo mam kupca akurat na ten egzemplarz tongue_out)
            • yuka12 Re: Dżewo 26.07.21, 23:05
              O tak 😁. Taka metasekwoja rośnie jak szalona, pięknie i równomiernie dookoła i w ogóle jest piękna. No i zrzuca igły na zimę jak miłorząb.
    • magia Re: Dżewo 26.07.21, 13:08
      mam podobna przestrzeń i u mnie sa przede wszystkim niewysokie drzewa, czyli wg katalogu max 5-6m wysokosci:
      jablonie, wisnie i sliwy ozdobne
      rozne odmaany jarzabow - owoce sa biale, zolte, pomarańczowe i czerwone
      judaszowiec, głóg, klony z duzymi liscmi i palmowe ( od poludnia to tylko te czerwonolistne), klony kuliste, dęby szczepione, buki waskokolumnowe, magnolia
      z iglaków - niskie sosny i świerki
    • geez_louise Re: Dżewo 26.07.21, 13:27
      To nie musi być nic pasującego proporcjami - drzewo może zdominować ogródek, rosnąć nad tarasami, a za płotem też mam przestrzeń (deptak, woda), więc nikomu moja ulubiona roślinka nie będzie zawadzać.
    • majenkir Re: Dżewo 26.07.21, 15:56
      geez_louise napisała:
      >coś szybko rosnącego i liściastego- zacieniającego latem?

Katalpa! To moja, posadzona w zeszłym roku, a już taka duża. Ma piękne duże liście i kwitła 😌. Też szukałam czegoś szybko rosnacego do kurnika, jestem bardzo zadowolona 😀
      • solejrolia Re: Dżewo 26.07.21, 16:30
        A weź, jeśli to ma być jedno, a konkretne drzewo, to katalpa absolutnie jest najgorszym wyborem!

Katalpa późno wypuszcza liście, wiosna, wszystko dookoła zielone, kwitnie,
        a to ma gołe pędy i dopiero pękające pączki....w dodatku często choruje na maczniaka, śmieci bardziej intensywnie niż inne drzewa.
        Jako jedno z wielu, to ok, ale jako soliter- w życiu!
        • qwirkle Re: Dżewo 26.07.21, 17:44
          solejrolia napisała:

> A weź, jeśli to ma być jedno, a konkretne drzewo, to katalpa absolutnie jest na
          > jgorszym wyborem!
          >
          > Katalpa późno wypuszcza liście, wiosna, wszystko dookoła zielone, kwitnie,
          > a to ma gołe pędy i dopiero pękające pączki....w dodatku często choruje na macz
          > niaka, śmieci bardziej intensywnie niż inne drzewa.
          > Jako jedno z wielu, to ok, ale jako soliter- w życiu!
          >

A jak przyjdzie pierwszy przymrozek, to zwarzy wszystkie liście. Przynajmniej jedno, a konkretne grabienie wink

A jak będą owoce - jak one wszędzie smiecą! I te siewki!
            • qwirkle Re: Dżewo 26.07.21, 21:24
              Owszem, ale katalpa na gwizdek. Wyobraź sobie październik. Masz zieloną katalpę. Przychodzi przymrozek. Liście z katalpy w ciągu paru godzin po przymrozku leżą grubym dywanem pod gołym drzewem.

Nie ma u nich złotych liści i powolnego ich gubienia. Taki drapak.
      • thea19 Re: Dżewo 26.07.21, 19:43
        katalpy to dziadowskie drzewa, teraz strasznie modna odmiana Nana, jakby nie było innych kul na pniu a już zaczynają się pytania o nalot na liściach
      • memphis90 Re: Dżewo 26.07.21, 22:14
        Tylko nie katalpa! Bardzo pozno rozwija liście, wcześnie je gubi, przez większość roku to suchy drapak. I bardzo podatna na choroby grzybowe, werticiliozę, wtedy korona zamiera, a przez glebę zarażają się inne rośliny.
    • 1papryczka.chili Re: Dżewo 26.07.21, 16:59
      Mam brzozę i lipę, obie już bardzo duże i obie są bardzo fajnymi drzewami, po południu dają nam cień na części działki. W tym roku dosadziliśmy 5 katalp szczepionych na pniu i bedą jeszcze dwie, oraz 7 świerków serbskich omorika. I te świerki rosną bardzo szybko. My mieliśmy takie po 2 metry wysokie to po 3 miesiącach mają prawie metr wiecej i wszystkie sie przyjęły. Planujemy jeszcze dosadzenie świerków takich z niebieskimi igłami, ale one bardzo wolno rosną.
      Jesli chcesz, żeby szybko rosło to te świerki serbskie kup.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka