Dodaj do ulubionych

Zarządzanie studia

04.09.21, 07:09
Zainspirowana wątkiem o humanie mam pytanie dotyczące kierunku studiów zarządzanie lub zarządzanie i marketing.
Czy to nadal taki human wśród innych kierunków, czy nadal idzie się na zarządzanie jeśli nie ma się pomysłu na siebie, niewiele się umie i nie jest się zbytnio pracowitym? Czy to są studia po których niczego konkretnego się nie umie?
W czasach moich studiów ( ponad 20 lat temu) i później pokutował taki obraz zarządzania. Pamiętam uśmieszki politowania na wieść, że ktoś studiuje lub skończył zarządzanie oraz przeświadczenie, że nigdzie nie znajdzie pracy, bo ilu może być tych zarządzających i kim tak na prawdę mają zarządzać.
Czy to się zmieniło? Czy jest praca po tym kierunku? Skończyłyście? Wasze dzieci to studiują lub biorą ten kierunek pod uwagę?
Obserwuj wątek
  • kachaa17 Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 09:06
   To ciekawe co piszesz. Ja kończyłam zarządzanie ok. 20 lat temu i nikt się z nas nie śmiał. Koleżanki mi zazdrościły, że zie dostalam. Studiowałam na politechnice i był to po informatyce najbardziej oblegany kierunek. Było ciężko się dostać. Egzamin z matematyki był taki sam jak na informatykę. Było wtedy 3,5 osoby na jedno miejsce. Pierwszy rok był bardzo trudny. Mieliśmy matematykę, ekonomię, rachunkowość, statystykę, logikę - trzeba było się w to wgryzać bo poziom był bardzo wysoki. Inna sprawa jakie były motywacje do pójścia na te studia. Ja poszłam bo nie miałam pomysłu na siebie ale na pewno nie było łatwo.
   • magata.d Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 09:31
    Bo 20 lat temu to był atrakcyjny kierunek, bo tez rynek pracy był inny. Teraz z kolei tez sam kierunek się zmienia, zamiast samego zarzadzania (nie wiadomo czym winkwink ) kładzie się nacisk na konkretne specjalizacje (logistyka, produkcja itp.). I choć trzeba przejść przez matematykę, statystykę i inne "ilościówki", co sprawia studentom dużo problemów (może właśnie dlatego, ze poszli, bo nie mieli innego pomysłu), potem rachunkowość itp. to nadal nie jest to kierunek wymagający nie wiadomo jakich dolności czy intelektu. Dla przeciętniaka. A co po studiach, to już zależy czym on chce zarządzać wink
     • magata.d Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 10:04
      Bo to zależy, jak na to spojrzeć. Autorka wątku ma sporo racji. Sama nauka o zarzadzaniu to takie dla mnie bla, bla, bla (zarzadzanie, zarzadzanie strategiczne itp., których uczą studentów), mające niewiele wspólnego z praktyką. Jak ktoś jest dobry z np. przedmiotów ilościowych, ma pomysł, cel, to jakoś się po tych studiach może ukierunkować, wyspecjalizować. Ale tak zarzadzanie jako samo zarzadzanie, wszystkiego po trochu, a tak naprawdę to nic, to niewiele daje
      • kachaa17 Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 10:33
       Biurem 😊
       Ja nie twierdzę, że to kierunek, po którym są sami menedżerowie i że w ogóle jest taki prestiżowy. Odniosłam się tylko do tego, że 20 lat temu, no może 25 tak naprawdę to był dość prestiżowy kierunek i ciężko się było na niego dostać - mówię o państwowej uczelni. Potem faktycznie zrobiło się tak, że prywatne uczelnie powstawały i miały te kierunki w swojej ofercie.
       • magata.d Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 11:06
        kachaa17 napisała:

        > Biurem 😊
        > Ja nie twierdzę, że to kierunek, po którym są sami menedżerowie i że w ogóle je
        > st taki prestiżowy. Odniosłam się tylko do tego, że 20 lat temu, no może 25 tak
        > naprawdę to był dość prestiżowy kierunek i ciężko się było na niego dostać - m
        > ówię o państwowej uczelni. Potem faktycznie zrobiło się tak, że prywatne uczeln
        > ie powstawały i miały te kierunki w swojej ofercie.
        Ale zobacz, jak wyglądała gospodarka 25 lat temu. Wysyp firm, każdy myślał, ze założy firmę i będzie nią zarządzał, to szedł na zarzadzanie, nie mając pojęcia co to w ogóle jest, bo większość tych kierunków była nowa. No i to był początek tego okresu, gdzie każdy szedł na studia.
    • smoczy_plomien Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 10:52
     10/10. Kiedyś, żeby dobrze zarabiać, trzeba było dochrapać się jakiegoś dyrektora, więc było mega ciśnienie na awans. Dziś informatyk w rozciągniętym t-shircie, dojeżdżający do pracy metrem zarabia więcej niż wielu dyrektorów.

     Zarządzanie dzisiaj też ma wiele sensu, ale zarządzanie czymś. Na zarządzanie w informatyce sama bym poszła, gdybym miała jeszcze raz wybierać studia.
   • hadron-plus Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 10:30
    Jest kilka kierunków studiów czy też zawodów, które wg innych czynią absolwentów nieprzydatnymi. Wskazana dalsza specjalistyczna edukacja. Studia to zarządzanie czyli j.w., marketing, psychologia, filozofia. Zawody odpowiednio jak wyżej plus HR i coaching.
  • bambzgrozja Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 10:01
   "Gdzie szukać pracy po Zarządzaniu? Większość firm poszukuje dziś specjalistów ds. zarządzania, oceniania ryzyka rynkowego czy po prostu wykwalifikowanych managerów i kierowników. Potencjalne miejsca pracy, w których możesz znaleźć zatrudnienie to m.in.:

   Agencje marketingowe,
   Agencje reklamowe,
   Firmy doradcze,
   Przedsiębiorstwa i instytucje każdego szczebla, w których potrzebni są specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi lub kierownicy i menadżerowie,
   Działy związane z zarządzaniem i wspomaganiem procesów decyzyjnych,
   Działy marketingu,
   Działy HR,
   Działy public relations,
   Firmy handlowe,
   Instytucje finansowe (w tym banki),
   Agencje rezerw materiałowych"
  • mia_mia Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 10:12
   Akurat dobrze znam studenta dziennego zarządzania na UW. Próg dość wysoki, więc na początku selekcja. Urodzeni humaniści podobno odpadają na matematyce i statystyce. On wybierając studia myślał o logistyce, ale na interesujących go uczelniach to był kierunek po licencjacie, a cuda typu logistyka na SGGW go nie interesowały, więc licencjat z czegoś musi zrobić i zarządzanie wydawało mu się odpowiednim początkiem. Ciężko powiedzieć coś o samych studiach, bo jego rocznik mało pochodził stacjonarnie, teraz wyjeżdża na erasmusa, po powrocie już głównie pisanie licencjatu. W moim pokoleniu ludzie szli na zarządzanie z nastawieniem „bendem dyrektorem z zawodu”, teraz widzę to się jednak zmieniło, choć z drugiej strony do naszej firmy zgłasza się sporo kandydatów z przeświadczeniem o swojej wyjątkowości i właśnie takim podejściem, HR stara się ich odsiać na wstępie.
   Akurat rzeczony student nawet jeśli na zarządzanie trafił w pewnym stopniu przypadkiem, to ma szansę w tym zarządzaniu odnieść sukces, bo ma odpowiednie cechy i podejście do życia, ale póki co o byciu dyrektorem nie myśli, teraz podobno ciągnie go do produkcji filmowej, logistyka nadal wysoko w rankingu i kilka innych tematów. Jeśli zrobi karierę w zarządzaniu to raczej zaczynając od gromadzenia doświadczeń, a to dobry początek.
   • zwyczajnamatka Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 10:32
    Właśnie to przeświadczenie, że "będę dyrektorem z zawodu" zapadło mi w pamięć i było przyczyną drwin.
    W moim odczuciu to nie są studia po których ma się fach w ręku i konkretne umiejętności, ale może się mylę.
   • thea19 Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 10:36
    logistyka to studia inżynierskie i magisterskie a w samej wawie nie ma zbyt wielkiego wyboru uczelni. Moja siostra skończyła WAT a potem PW w tym kierunku, gdzie na PW w trakcie studiów zmieniono jej nazwę studiów na zarządzanie produkcją czy coś tam i była bardzo zła bo to ch**o brzmiało.
  • mia_mia Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 10:22
   Wtedy kilka lat robiło bardzo dużą różnicę, jestem 77, ludzie kilka lat starsi, którzy wybrali zarządzanie czy cokolwiek z kierunków pokrewnych i jeszcze coś potrafili wydukać w obcych językach byli skazani na sukces, ludzie kilka lat młodsi już byli ofiarami podśmiewania, a szkół zarządzania było już chyba więcej niż podstawówek.
  • bigimax2 Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 10:23
   oczywiscie ze to kompletny obciach
   kierunek byl w kazdej wyzszej prywatnej szkole tego i owego i szli na niego kompletne przegrywy nie nadajace sie do niczego
   zdaje sie jedynie w nowym saczu to mialo jakikolwiek sens
  • arwena_11 Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 11:23
   Ale chodzi ci o kierunek? Bo na Zarządzaniu są różne specjalizacje. Tak jak na Ekonomii.jak kończyłam finanse i rachunkowość. Teraz córka zaczyna ten kierunek. Z pracą.problemu nie ma.
  • kurt.wallander Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 12:01
   Moja córka idzie na zarządzanie na SGH. Główna motywacja - listy kierunków, po których najłatwiej znależć dobrze płatną pracę smile Studiowanie na SGH wygląda tak, że wszyscy na pierwszym roku mają z grubsza to samo, a specjalizacje wybiera się od 2. roku. I tak, trochę poszła na to z braku innego pomysłu na życie. Zawsze może zrobić podyplomówkę czy drugie studia jeszcze w czymś innym, np. turystyce (w grę wchodzą prace wymagające kontaktów z ludźmi).
   Myślę, że przy szukaniu pierwszej pracy pewne znaczenie będzie miało też, którą uczelnię się skończyło.
  • palacinka2020 Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 12:04
   Jesli ktos chce sie zajmowac zarzadzaniem biznesem i marketingiem to bardziej polecam studia z finansow, socjologii lub badan marketingowych, ewentualnie ekonomii. Na wszystkich tych kierunkach beda tez podstawy marketingu.

   Jesli ktos chce sie zajmowac sama reklama i pracowac w agencji, to prostu studia z reklamy, albo tez socjologii/psychologii.

   Sama pracuje w marketingu wlasnie, zarzadzam czyms wiecej niz salata na tasmie. Skonczylam kierunek skierowany bardzo matematycznie a marketing to bylo takie "pity pitu" ktore zaliczylam na troje na drugim czy trzecim roku.
   • magata.d Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 12:55
    Bo to zarządzanie to tak wszystkiego po trochu, finansów, ekonomii, rachunkowości itp., a jak wszystkiego po trochu to konkretnie nic. Po np. finansach też można zarządzać, a jednak ma się konkretną wiedzę i umiejętności.

    I tak mi się przypomniało. Oglądałam kiedyś na yt onet rano (wywiady z ludźmi podczas jazdy samochodem po Warszawie). I chyba Kuźniar rozmawiał z jakąś miss Polonia. No oczywiście rozmowa w stylu czym ona poza wyglądaniem się zajmuje, co robi itp. Opowiada o sobie jaka mądra, inteligentna, udziela się to tu, to tam itp. I padło pytanie, co studiuje. Odpowiedź brzmiała, że zarządzanie. I wiecie co? Żadnego komentarza ze strony prowadzącego, nic, zmiana tematu. I miałam właśnie takie wrażenie, ze dziennikarz był rozczarowany, taka miał minę, myślał ze usłyszy cos innego, ciekawszego, co będzie tematem dalszej dyskusji.
   • mia_mia Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 13:50
    Albo już się wie czym się będzie zarządzać, znam rodzinę, gdzie dzieci są przygotowywane do przejęcia wielkiej firmy, a rodzice nie z tych, że dzieci powinny zaczynać od mycia toalet, zresztą nie ma czasu na taką ścieżkę. Studiują zarządzanie i podobne zagadnienia na uczelniach na świecie i wiedzą po co.
    • sasanka4321 Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 14:24
     mia_mia napisał(a):

     > Albo już się wie czym się będzie zarządzać, znam rodzinę, gdzie dzieci są przyg
     > otowywane do przejęcia wielkiej firmy, a rodzice nie z tych, że dzieci powinny
     > zaczynać od mycia toalet, zresztą nie ma czasu na taką ścieżkę. Studiują zarząd
     > zanie i podobne zagadnienia na uczelniach na świecie i wiedzą po co.

     W takich sytuacjach to różnie bywa. Gdyby właściciele tego biznesu, rodzice studentow, zrobili sobie dobrą podyplomówke z zarządzania, miałoby to na pewno sens. Dla ich dzieci jakiś tam też ma, ale większy by miało, gdyby już pomagały rodzicom w firmie (niekoniecznie czyszcząc kible), studiując jednocześnie gdzieś w pobliżu cos konkretnego najpierw. Ewentualnie żeby zaczęly od studiów kierunkowych, a później podyplomówka z zarządzania. A że nie zawsze tak się da, bo miejsce zamieszkania nie pozwala, albo rodzaj przedsiębiorstwa, to inna sprawa. Są szanse, że jakoś tę firmę pociągną. Rozwalą ją dopiero ich dzieci - te będą mianowane na dyrektorów zaraz po urodzeniu, nie dopiero w czasie wyboru studiów wink
     • mia_mia Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 14:52
      Mówimy o potężnej firmie, raczej grupie firm, zatrudniającej tysiące osób, prowadzącej różne biznesy w różnych miejscach na świecie, stworzonej i zarządzanej przez rodziców od wielu, wielu lat. Tu podyplomówka z zarządzania nic nie daje, potrzebne są zupełnie inne umiejętności, kontakty, obycie, nie papierek z SGH. I plan jest taki, że wkrótce wracają i wdrażają się w pracę, chociaż mogliby do końca życia i przez następne pokolenia leżeć z drinkiem pod palmą. Zdobyli dobre wykształcenie nie dzięki pieniądzom, a inteligencji i pracy, mają wszystkie narzędzia, żeby odnieść sukces, co z tym zrobią to czas pokaże, czy będą mieć dzieci i jak je wychowają nie mam pojęcia.
  • sasanka4321 Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 12:48
   Ja nie widzę sensu łączenia marketiingu i zarządzania na jednym kierunku. Marketing to akurat bardzo sensowny kierunkek i bardzo przydatny, jeśli jest dobrze prowadzony. Wyprodukowanie czegoś to żaden problem. Nauczenie się czegoś, co moglibyśmy wykonywać usługowo - też żaden. Problemem jest dopiero sprzedanie tego. Zakładając że robimy to dla pieniędzy, a nie dla funu oferujemy za darmo każdemu, kto chce.

   Natomiast studiowanie zarządzania jako pierwszy, podstawowy kierunek, po maturze a nie po zdobyciu zawodu, latach pracy i awansie na szefa, to jakiś żart.
    • magata.d Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 13:35
     Ten marketing już często jest wywalany z nazw kierunków. Teraz stawia się na zarzadzanie produkcja, logistyka itp. Teraz chyba nie ma popularnego kiedyś "zarzadzania i marketingu".
     • kachaa17 Re: Zarządzanie studia 04.09.21, 13:39
      I dobrze. Bo nie wiem po co łączyć te dwa przedmioty jeśli to jest zupełnie co innego. Mnie te studia w ogóle nie podeszły o się męczyłem. Ale potem na magisterskich wybrałam specjalność Zarządzenie turystyką i ochroną środowiska i bardzo mi się spodobało.
      W zasadzie to chciałam studiować Ochronę Środowiska ale byłam słaba z fizyki i za późno się zorientowałam, żeby się podciągnąć.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka