Dodaj do ulubionych

Niska ferrytyna

02.10.21, 15:54
W koncu po wielu miesiącach dobilam sie u internisty o badanie ferrytyny. Juz kiedyś pisałam, ze od marca strasznie wypadają mi włosy. Wyniki morfologii kolejny raz wyszły książkowe, hematokryt i hemoglobina w górnej granicy normy. Za to wyszła mi bardzo niska ferrytyna - 28. Widełki to 13-150. Podobno norma funkcjonalna to przynajmniej 50-60, zeby wlosy nie wypadały (wiedza zaczerpnięta z grupy o wypadaniu włosów).

Co teraz? Zgłosić sie znowu do internisty i liczyć, ze nie zignoruje moich problemów? Kupić sobie jakis suplement żelaza (jaki)? (Nigdy nie musiałam suplementowac żelaza, nawet w dwóch ciążach bylo ok.).

Od 3 tygodni stosuję dietę dla IO. odżywiam się najzdrowiej w całym moim życiu - zero cukru i słodyczy, ograniczone węglowodany, duzo warzyw, mnóstwo orzechów, nie unikam czerwonego mięsa, ani jajek. To mimo wszystko za mało, jak widać. Co robić?
Obserwuj wątek
    • 35wcieniu Re: Niska ferrytyna 02.10.21, 15:59
      Niska, ale w normie.
      Jak wolisz. Możesz suplementowac sama, możesz iść do lekarza, to ci zapisze żelazo na receptę.
      Z moich doświadczeń nie ma specjalnej różnicy, rosła i po tym na receptę i po zwykłym z apteki.
    • marianna211272 Re: Niska ferrytyna 02.10.21, 16:12
      ja mam 7 lekarz wyslal mnie na badanie bo mam czesto zadyszke kreci mi sie w glowie problem ze zlapaniem oddechu. Po gorach lazic mi sie nie chce jak kiedys bo to ogromy wysilek na teraz. Suplementuje ale od niedawna.Ah wlosy nie wypadaja tzn nie bardziej niz zwykle
    • lot_w_kosmos Re: Niska ferrytyna 02.10.21, 16:31
      Powiem tak.
      Jako ta co o włosach wszystko chyba przeczytała.
      O tej ferrytynie mówi się dużo i wielkie nadzieje związane z bujną czupryną pokłada.
      Z grup włosowych płynie taka konkluzja b niejedna kobieta miała niską ferrytyne, z wielkim trudem podniosła i utrzymała.
      Szału włosowego nie było.
      Jak chcesz to żelazo pobierz. Dietę ustaw odpowiednio. Dorosłej kobiecie nie zaszkodzi. Ale cudów się nie spodziewaj.
        • lot_w_kosmos Re: Niska ferrytyna 02.10.21, 16:41
          Mam.
          Od 2 lat.
          Raz jest lepiej raz gorzej.
          Stosuję tony wcierek i suplementów.
          Nie eiem jakim cudem mam jeszcze niezłe włosy :chyba to zasługa włosingu i henny.

Wiem, że to nie androgen.
          Przewlekły telogen, który faluje.
          Może autoimmunologiczny.
          Mam kilka plamek bielaczych i Hashimoto.

Robię co mogę a i tak co pewien czas jest wypad przez miesiąc - dwa. Po myciu lub szczotkowaniu pełno włosów w wannie.
          Teraz chyba po majowym covidzie.
    • aguar Re: Niska ferrytyna 02.10.21, 16:51
      Nie masz anemii, bo masz dobrą morfologię i masz ferrytynę w NORMIE. Jeśli na serio łysiejesz, idź do dermatologa, a jeśli włosy, mimo wypadania wyglądają normalnie, daj sobie spokój.
      • kira02 Re: Niska ferrytyna 02.10.21, 17:10
        Gdyby włosy wyglądały normalnie, to nie zakładałabym watku. Stały sie cienkie, przerzedzone, wypadają, a nowe nie chca rosnąć. U dermatologa byłam juz dwa razy. Efektów jak widać brak.
    • headonshouldersbaby Re: Niska ferrytyna 03.10.21, 19:54
      Ja przy 18 mialam zadyszke bole miesni bole nog przed okresem I wrecz objawy grypowe przed okresem pare dni.... Nawet goraczke. Podnioslam do ok 45 wiekszosc objawow zniknela dalej biore 40 mg dziennie na czczo i 1000mg wit C z tym
      Wlosy tez Jakby lepsze
      Napewno lepiej sie czuje suplemetntujac zelazo
    • leni6 Re: Niska ferrytyna 03.10.21, 20:49
      Ferrytynę podnosi się bardzo długo, 3 tygodnie diety nic tu nie zmienią. Proponuję suplementacje na własną rękę albo dietę bogatą w żelazo (produktu z zelazem łączyć z tymi z witaminą c), bo przy wyniku w normie lekarz raczej nic nie zaleci.
    • babsee Re: Niska ferrytyna 03.10.21, 21:56
      Ja już nie robię wyników bo wiem kiedy ferrytyna mi spada- kręci mi się w głowie i drżą mi mięśnie po wysiłku. Wtedy kuracja- sok z buraka i uwaga! Z pietruszki. Nie cierpię naci pietruszki ale działa cuda. Nie czuć tego zielska jedynie kiedy się ją zmiksuje z kiwi. Fuj. Jak mooja Mama leżała na onkologii to wszystkie baby po operacjach żarły ta pietruszkę, zatem nie tylko mi pomaga. Jeden dzień był buteleczki barszczyk,drugi- pietruszka. I po miesiącu już lepiej. Żelaza nie suplemebtuje bo powoduje okropne zaparcia.
    • evee1 Re: Niska ferrytyna 04.10.21, 02:00
      No, ale Ty ferrytyne masz w normie. Jak chcesz podwyzszyc, to po prostu sprobuj suplementowac przez jakis czas zelazo.
      Ja mam od paru lat ferrytyne mam w granicach 5-11 (u nas norma to 25-150), dieta jakos nie pomaga, ale faktynie nie jem za duzo miesa, a na zelazo brane doustnie kiepsko reaguje. Probuje obecnie przez 3 miesiace suplementowac, a jak to nie pomoze, to chyba pojde na wlewy. Z tym, ze poza ciaglym zmeczeniem nie mam innych objawow, bo hemoglobine mam w normie.
      • bovirag Re: Niska ferrytyna 04.10.21, 08:32
        Moja córka miała ferrytyne na granicy 5.Bardzo źle się czuła, była ciągle zmeczona, miała stany depresyjne. Przyjęli ja do szpitala, zrobili transfuzje krwi. Potem była objęta dieta ( do dziś jest). Codziennie zjada suszone morele ( w sumie musi się równać 200kcal moreli), suszone owoce morwy białej, orzechy nerkowca i brazylijskie. Oczywiście jajka, mięso, zielono liściaste warzywa. Trwa to już 8 miesiąc, ferrytyna na poziomie 30 z czego lekarze są bardzo zadowoleni.
        • memphis90 Re: Niska ferrytyna 04.10.21, 09:57
          Ale skoro córka miała transfuzję krwi, to nie miała tylko niskiej ferrytyny, tylko przede wszystkim skrajną (!) anemię. Na ferrytynę w normie, ale z niższych granicach nikt przecież nie robi transfuzji krwi...
          • evee1 Re: Niska ferrytyna 05.10.21, 07:58
            A moze bovirag miala na mysli wlewy, choc pewnie wie co pisze i transfuzja, to transfuzja. Niska ferrytyna, to faktycznie jeszcze nie tragedia, bo to tylko niskie zapasy zelaza i nadal mozna anemii nie miec.
      • leni6 Re: Niska ferrytyna 05.10.21, 08:58
        A próbowałaś chelatów? Na mnie rewelacyjnie działa chela ferr, mimo niskiej dawki ferrytyna pięknie wzrosła, bez żadnych skutków ubocznych.
      • anna_kas83 Re: Niska ferrytyna 28.10.21, 13:49
        z tą suplementacją na własną rękę trzeba uważać, szczególnie na żelazo, które może powodować różne skutki uboczne i są one częste. z przyswajaniem też różnie. jeśli już, ja rozejrzałabym się za jakimś naprawdę dobrym żelazem, np. Sideral wchłania się super i jest dobrze tolerowany. ale warto też uważać na dietę.
      • berdebul Re: Niska ferrytyna 28.10.21, 13:58
        Nie trzeba jeść mięsa, żeby podbić ferrytynę. Trzeba łączyć rzeczy sprzyjające przyswajaniu żelaza. Żółtko, pestki, rośliny strączkowe i dużo natki pietruszki.
    • jehanette Re: Niska ferrytyna 04.10.21, 09:01
      Koktaile z pietruszki i zgłosić się do lekarza po receptę na żelazo, skontrolować za miesiąc czy rośnie.
      przechodzilam przez to samo, tylko nie miałam problemu z "wydębieniem" od lekarza skierowania...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka