Dodaj do ulubionych

czym plame?

27.10.21, 16:26
Odnalazlam stare buty zamszowe.
Z plama. Przedtem jej nie bylo, wiec nie wiem od czego, ale wyglada na tlusta (no i nie jest swieza).
Da rade ja jakos wywabic, zrobic mniej widoczna?
Czytalam rozmaite rzeczy w internecie, ale wszystkie o swiezych plamach mowia, a o takich zadomowionych nikt nie wspomina...
Jesli znacie jakis sposob, bede bardzo, wielce, ogromnie wdzieczna za podzielenie sie nim.
Obserwuj wątek
    • alicia033 Re: czym plame? 27.10.21, 17:06
      Są środki do czyszczenia zamszu. Także z tłustych plam. Do nabycia w sklepach obuwniczych i akcesoriami kaletniczymi/szewskimi. Kup, zastosuj, może będzie skuteczny.
      Przy tłustej plamie można spróbować z benzyną ekstrakcyjną, tylko może z nią reagować barwnik skóry (więc trzeba by zrobić próbę na niewidzialnym fragmencie a na butach raczej takich nie ma) oraz pamiętać, że najpierw otaczamy plamę czystą benzyną a potem nakładamy ją na samą plamę. Inaczej tłusta plama może nam się rozlać na większą powierzchnię. Dlatego lepiej zastosować preparaty bardziej specjalistyczne.
      • annpierle Re: czym plame? 27.10.21, 18:01
        dzieki, sprobuje!
        Nie wiedzialam, ze najpierw trzeba zbudowac "zapore" na plame, i rzeczywiscie, czesto zostawalam z plama i z otoczka, oprocz tego.
    • kocynder Re: czym plame? 27.10.21, 19:16
      Nie pomogę, ale skojarzenie mam. Dawno, dawno temu moja babcia, na ów czas młodą panienką będąca prowadziła starannie, jak ja nauczono na pensji, kajecik pod tytułem "Sprawy domowe". Ów kajecik przetrwał wojnę, gdy tyle cenniejszych rzeczy szlag trafił i dzięki temu wnuczka babuni mogła przeczytać co następuje:
      "Jak wywabić plamę z inkaustu na jedwabney blusce?" Poniżej podkreślone (czerwonym inkaustem): "Najlepiej mając odzież z drogocennej materyi - nie zaplamiać!"...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka