25.11.21, 15:38
Doradźcie mały, zgrabny laptop, ma służyć długo, znaczy wersja wypasiona to ma być.
Obserwuj wątek
    • mysiulek08 Re: Laptop 25.11.21, 18:35
      to ja juz tradycyjnie smile

asus zenbook flip

moj hula juz ponad 3lata, swiat oblecial, jesli bede, kiedys tam, zmieniac to na to samo w nowszym rzecz jasna wydaniu
    • buldog2 Re: Laptop 25.11.21, 19:18
      Po pierwsze, jak mały. Po drugie, do czego. Po trzecie, ile godzin miałby pracować na akumulatorze. Po czwarte, jak bardzo istotna jest waga (żeby był lekki).
      • alfa36 Re: Laptop 25.11.21, 20:34
        Waga wsztstko jedno (noszę jakieś 50 m dziennie), szybki ma być, akumulator fajnie jakby trwały byl, służyć ma podstawowym biurowym sprawom plus ma internet śmigać.
        • buldog2 Re: Laptop 26.11.21, 08:32
          Skoro tak, to chyba każdy z wymienionych tutaj. Do spisu dodałbym Lenovo i jeśli miałabyś więcej pisać, to X1 Carbon. Co prawda 14 cali, więc nie taki mały, ale bardzo wygodna klawiatura.
          • buldog2 Re: Laptop 26.11.21, 08:36
            Ale jeszcze MacBook Air z procesorem M1 trzeba dopisać. Ale inny system operacyjny, trudności w zdobyciu i opanowaniu oprogramowania.
            Jeszcze Lenovo Gram (bardzo długo na akumulatorze, bardzo lekki, reszta w normie na wysokim poziomie).
    • alfa36 Re: Laptop 06.12.21, 20:11
      www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/notebook-dell-inspiron-g5-5515-0763-r5-4600h-16-512s-rtx3050-4-15-6-120-w10-gry#reviews
      Co sądzicie?
      • buldog2 Re: Laptop 06.12.21, 20:32
        Bardzo fajny laptop, specyfikacja na poziomie. Jeśli nie przeszkadza Ci waga, to trzy uwagi:
        1. Po co oddzielna karta graficzna, skoro nie zamierzasz grać? Taka karta psuje się najczęściej (z powodu przegrzania, więc w tym przypadku nie powinna, bo nie grasz, ale zawsze).
        2. Wentylatory mogą czasem hałasować.
        3. Dell już dawno stracił opinię niezawodnego.

Nie wiem, po co Ci dedykowana karta graficzna, ale jest to jest. No i prawie 3 kg. W 2000 miałem lżejszego laptopa (Dell, ale miał mniejszy ekran, 13,3 cala).
        • buldog2 Re: Laptop 06.12.21, 23:09
          Obejrzyj to:
          www.lg.com/pl/ultrabooki-gram/lg-15z90n-v
          Wprawdzie Intel, ale nie masz niepotrzebnej oddzielnej karty graficznej, laptop jest zimny, lekki (1,1 kg), długo pracuje na akumulatorze. Są też wersje 13 i 14 cali (jeśli ma być niewielki) z ekranem 16:10. Do pracy lepszy niż 16:9.
          • a23a23 Re: Laptop 07.12.21, 21:44
            buldog2 napisał:

Ale wiesz, że dedykowaną kartę graficzną można odłączyć, wtedy zużycie prądu/grzanie jest na poziomie tej wbudowanej? A jeśli potrzeba coś większego obrobić, to się włącza, bo po prostu jest? Albo rozwiązanie pośrednie i wybieranie do których programów która karta?

> Obejrzyj to:
            > www.lg.com/pl/ultrabooki-gram/lg-15z90n-v
            > Wprawdzie Intel, ale nie masz niepotrzebnej oddzielnej karty graficznej, laptop
            > jest zimny, lekki (1,1 kg), długo pracuje na akumulatorze. Są też wersje 13 i
            > 14 cali (jeśli ma być niewielki) z ekranem 16:10. Do pracy lepszy niż 16:9.

Już go kiedyś polecałeś, a ja już Ci kiedyś odpowiadałam. Polecanie w końcówce 2021 dysku 256GB i i5 10th generacji to co najmniej pomyła. Duża matryca, a taki sobie ekran jak na współczesne warunki. Plus 8GB RAM to jest raczej minimum, a nie wysoka półka.
            W zasadzie jedyną zaletą jest niska waga, co tutaj nie jest wymieniane jako warunek kluczowy.
            • buldog2 Re: Laptop 08.12.21, 07:58
              Kartę można odłączyć, ale po co ją mieć?
              Oczywiście, 11 generacja trochę bardziej udana, ale do wymienionych zastosowań to i 8 wystarczy.
              RAM w LG można rozszerzać, chyba do 32 GB.
              Wielkość ekranu - sugerowałem się wspomnianym wyborem Della o tej przekątnej oraz tym, że będzie to laptop raczej stacjonarny. Ale przyznaję niedopatrzenie (przy pierwszym podejściu nie widziałem 11 generacji i mysłałem, że wykupiona). Po sprawdzeniu że jest w sprzedaży, wybrałbym raczej ten
              www.x-kom.pl/p/639030-notebook-laptop-140-lg-gram-2021-14z90p-i5-11gen-16gb-512-win10-srebrny.html
              (jak pamiętam, wcześniej był istotnie droższy) - tu można jeszcze powiedzieć, że mały.
              Albo model 16, 17 cali (skoro 15 cali może być, to dlaczego nie takie).

W tej chwili mam Thinkpada 8 generacji, chcę wymienić na LG Gram 14 cali. Miałem to zrobić teraz, ale ponieważ okazało się, że po zmianie przeglądarki pracuje na akumulatorze ponad 8 godzin, odłożyłem to na przyszły rok. Może będzie podobny laptop bez Intela.
              • a23a23 Re: Laptop 08.12.21, 11:18
                buldog2 napisał:

> Kartę można odłączyć, ale po co ją mieć?

To już zależy, do czego się komputera używa. Ale odrzucanie tylko dlatego, że lepsza karta jest a ta będzie się grzała, to argumenty konkretnie bez sensu.

Ja nie w każdym komputerze mam dedykowaną, w tym, z którego teraz piszę jest tylko zintegrowana, bo wolałam więcej RAMu i musiałam się zmieścić w określonym budżecie, a poza tym miał się mieścić do torebki. Natomiast mam dedykowaną w większym komputerze i widzę ogromną różnicę w wydajności.

> Oczywiście, 11 generacja trochę bardziej udana

Hmm... to akurat przepaść była wink

> ale do wymienionych zastosowań
                > to i 8 wystarczy.

Az się dziwię, że nie padła jeszcze propozycja "poleasingowego sprzętu z wyższej półki", bo takie najczęściej się pojawiają, jak ktoś pisze, że chce maszynkę do pisania i internetu.

> RAM w LG można rozszerzać, chyba do 32 GB.
                W tej konfiguracji którą pokazujesz, to nie, bo jeden slot jest już zajęty przez 8GB (albo jest 2x4GB). Ale po co kupować coś, co z definicji trzeba będzie rozszerzać, skoro od razu można wybrać optymalnie?

> Wielkość ekranu - sugerowałem się wspomnianym wyborem Della o tej przekątnej or
                > az tym, że będzie to laptop raczej stacjonarny.

Nie pisałam o wiekości ekranu, a jego jakości w kontekście do wielkości.

> o sprawdzeniu że jest w sprzedaży, wybrałbym raczej ten
                Ten wygląda o niebo lepiej.
            • zlota-klamka Re: Laptop 08.12.21, 09:13
              >>>Polecanie w końcówce 2021 dysku 256GB i i5 10th generacji to co najmniej pomyła.

Bez przesady, zależy do czego chcesz go używać. Autorka wątka mówi o internecie i programach biurowych. Mam Samsunga z 2013 roku z i5 trzeciej generacji, 4RAM/128 SSD, w domu działa codziennie po kilkanaście godzin do internetu i programów biurowych i nikt z rodziny nigdy nie zgłaszał, że im się na czymś zawiesił albo chociaż zamulił. Czyli po 8 latach nadal jest OK do takich zastosowań

Jak już to ja bym raczej skupiła się na awaryjności bo to co czytam o dziś produkowanych laptopach nie napawa optymizmem. Sama mam dylemat co teraz wybrać, żeby bezproblemowo działało przez lata. Standard niektórych laptopów które miałam (rzeczony Samsung i Toshiba, która bezawaryjnie działała mi ponad 12 lat) chyba już nieosiągalnysad
              • a23a23 Re: Laptop 08.12.21, 11:06
                zlota-klamka napisała:

> >>>Polecanie w końcówce 2021 dysku 256GB i i5 10th generacji to co
                > najmniej pomyła.
                >
                > Bez przesady, zależy do czego chcesz go używać.

Nie. 256 GB jako jedyny dysk, na którym musi być też używany system zapełni się błyskawicznie. Realnie na swoje dane ma się ok 100GB.
                Miałam taki dysk w czasach, kiedy SSD były jeszcze koszmarnie drogie. I nie było to komfortowe, wiecznie brakowało miejsca na dane (chmura nie załatwi wszystkiego), a od tego czasu pliki tylko przytyły, bo rodzielczość/jakość coraz wyższa.

> Czyli po 8 latach nadal jest OK do takich zastosowań

Czym innym jest używanie komputera, który już jest i niezmienianie go. A czym innym polecanie takich samych parametrów prawie 9 lat później. Btw. średnio wierzę w płynne działanie przy 4GB RAMU (sam system z dwa zajmuje) przy przeglądarce bardziej zasobożernej, typu chrome. A 126GB to w zasadzie brak miejsca na własne pliki.

• zlota-klamka Re: Laptop 08.12.21, 11:23
                  System mi pokazuje 3,89 GB wolnego RAM (Windows 8.1), Chroma nie lubię więc zwykle działam na firefoxie chyba, że przeglądam strony z języków których nie znam bo wtedy łatwiej z google translate. Działa bez problemów również

Własne pliki lepiej trzymać jest na dyskach zewnętrznych. Dużo mniejsze ryzyko, że wpadną w niepowołane ręce.
                  • zlota-klamka Re: Laptop 08.12.21, 11:37
                    Aha, żeby nie było. Nie polecam 4GB RAMu bo teraz wszedzie wsadzają Win10 więc rozumiem że trzeba więcej. Ale kupowanie superwypasionego i drogiego laptopa do neta i prostych programów biurowych w sytuacji kiedy jakość laptopów poleciała na łeb na szyję i tenże laptop może nie przeżyć dłużej niż gwarancja moim zdaniem mija się z celem.

Nie ma co się martwić czy jego parametry bedą użyteczne za 9 lat jeśli sam laptop będzie już od dawna na złomowisku.
                  • a23a23 Re: Laptop 08.12.21, 11:51
                    zlota-klamka napisała:

> System mi pokazuje 3,89 GB wolnego RAM (Windows 8.1), Chroma nie lubię więc zw
                    > ykle działam na firefoxie chyba, że przeglądam strony z języków których nie zna
                    > m bo wtedy łatwiej z google translate. Działa bez problemów również

W to akurat nie uwierzę, że z 4GB RAMu, przy działającym systemie wolnego jest 3,89. Zwłaszcza przy 8.1, które chociaż trochę lepsze od 8, ale jednak dobrą optymalizacją procesów nie grzeszyło.

> Własne pliki lepiej trzymać jest na dyskach zewnętrznych. Dużo mniejsze ryzyko,
                    > że wpadną w niepowołane ręce.

Tak, jasne. To bardzo wygodne podłączać dysk zew, jak się chce cokolwiek znaleźć. Nawet taki często używany.
                    Poza tym, partycje dysku można szyfrować, a hasło na wejściu do systemu to chyba standard (tak, wiem, że to akurat łatwo obejść). Twój dysk zewn ma szyfrowanie i zabezpieczenia? Bo jesłi nie (a takich jest większość) to jednak dane jakby mniej bezpieczne.
                    • zlota-klamka Re: Laptop 08.12.21, 12:19
                      Perypetie z laptopem rodziców sprawiły że osobiście nie rozważam laptopów o dysku większym niż 256. Zaoszczędzoną kasę wolę przeznaczyć na zewnętrzny. Mniej kłopotów z odzyskiwaniem danych i innych takich.
                      • a23a23 Re: Laptop 08.12.21, 15:40
                        zlota-klamka napisała:

> Perypetie z laptopem rodziców sprawiły że osobiście nie rozważam laptopów o dys
                        > ku większym niż 256.

Ale to nie jest optymalne dla wszystkich rozwiązanie (a raczej kiepskie), poza tym projektujesz swoje złe doświadczenia na innych. Bo już pomijając wszystko, nie ma zupełnie żadnych podstaw, żeby większy dysk miał większe prawdopodobieństwo zepsucia się niż mniejszy.

> Zaoszczędzoną kasę wolę przeznaczyć na zewnętrzny. Mniej k
                        > łopotów z odzyskiwaniem danych i innych takich.

Po pierwsze, backupy danych powinno się robić tak czy inaczej. Po drugie "łatwość" odzyskania danych nie zależy od tego, czy dysk jest zewnętrzny czy wewnętrzny, a od tego czy to HDD czy SSD.
      • engine8 Re: Laptop 06.12.21, 20:53
        Zalezy jak bedziessz uzywac.
        To jest typowy "gaming" laptop dla nowicjuszy..
        Dell ma zawsze prblemy z kontrola temp. Oddalem Dele po krotkim uzywaniu bo parz w kolana. Ten ponc chlodniejszy ale ciagle
        Ciezki (prawie 3kg) i bateria nie starczja na dlugo.
        Jak Dell i do "normalnego " i wszechstronnego uzywania to tylko serii XPS...

• engine8 Re: Laptop 06.12.21, 21:02
        Za podobna cene wybralbym np ten
        www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/notebook-matebook-14s-53012mrn-i5-8gb-512ssd-int-14t-w10-grey
    • gliminstory Re: Laptop 06.12.21, 22:57
      jak już tu znawcy są - to powiedzcie czy ten jest ok ? do domu i biura -zdjęcia, excel, net ? (bez gier i innych rozrywek dla młodzieży) www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/notebook-asus-expertbook-l1500cda-bq0116r-r3-3250u-8gb-512ssd-int-15-6-w10p

• lauren6 Re: Laptop 08.12.21, 09:41
        3000 zł za taki słaby laptop? Widzę, że ceny szaleją.

Ja bym nie brała do pracy laptopa z mniej niż 16GB RAM. Procesor również dupy nie urywa.
      • engine8 Re: Laptop 07.12.21, 00:26
        To prawda. Ale Apple sa wg mnie za wysoko wyceniane.
        I dlatego ja - poniewaz nie lubie produktow Apple chociaz darze je duzym respektem za jakosc wykonania, wybralem Huawei Matebook - ktory jest dosc bliska kopia Apple.
        I po ponad 3 letnim uzytkowaniu uwazam ze byla to bardzo dobra decyzja pniewaz za to co oferuje Apple mozna kupic Huawei o wiele taniej albo za podobna cene mozna dostac a wiele wiecej od Huawei.

Generalnie naezy pamietac ze Laptop to ciezki sprzet - zwykle nadajacy sie nie do uzywania na kolanach ale raczej na biurku.
        Dla wygody jedyna opcja to lekkie tzw Ultrabooks.

Gdybym mial siegac po inna marke to wybralbym Lenovo Yoga - to tez bardzo solidna maszyna najczesciej wybierana przez profesjonalistow z IT.
        Moja preferencja bylaby Lenovo Yoga 9i ale nie wiem czy sa dostepne
        Ten tez niezle wyglada
        www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/laptop-lenovo-yoga-slim-7-14-ips-i5-1135g7-16gb-ssd-512gb-windows-10-home

Asus Zenbook tez jest niezly

Unikam HP i Dell. HP znam byc moze zbyt dobrze a Dell mi nigdy nie przypadl do gustu pomimo ze uzywalem ich mase w pracy.
        Ale XPS bralbym pod uwage jako jedyny model kiedy milabym niezla cene...

Generalnie wole Intel - 7i preferowny ale 5i tez jest wystarczajacy do domowego uzytku. Nie znaczy ze AMD Ryzen jest zli i siedzi Intelowi na ogonie ale cagle na ogonie.
        AMD jest uzywan jako "oszczedny" pod wzgledem kosztow i mocy a Intel idzie tam gdzie oczekiwane jest "performance" bo ciagle jeszcze AMD go nie potrafi pokonac.
        Intel odpuscil w grupie PC i tam AMD moze i ma przewage ale w Laptopach kroluje.
        • engine8 Re: Laptop 07.12.21, 00:32
          No i zapmnialem.
          Bardzo wazne jest aby laptopa dotknac i sie "pobawic" konkretnym modelem aby zobaczyc "jak sie czuje" poniewaz to robi duza roznice zwlaszcza klawiatura , touchpad etc...
          No i wazne jakie wyjscia/zlacza dla nas sa wazne...
          Ja np kiedys kupilem Dell XPS i na drugi dzien oddalem - po prostu mi nie pasowal pod wieloma wzgledami.
          • riskylea Re: Laptop 07.12.21, 08:09
            Mam McBooka (swojego) i hp (służbowego) - nigdy więcej nie kupię dla siebie komputera innego niż Mcbook. Kiedyś miałam Yogę, była ok, ale bez szału, wieszała się, wolni chodziła. Mcbook jest bardzo wygodny, intuicyjny. Trzeba się przyzwyczaić do klawiatury, ale nie jest to jakiś duży problem, warto natomiast nauczyć się skrótów, jeszcze bardziej ułatwiają pracę). Bateria trzyma bardzo długo.
            Mąż miał lenovo yogę (jakiś wyższy model), teraz też ma mcbooka i tez mówi że nie wróci do normalnego komputera - z yogi był zadowolony, ale mówi że do maca nie można jej nawet porównać.
            Nie jestem techniczna, nie znam się na szczegółach, ale mcbook po prostu jest dla mnie idealny (brzmi jak reklama 😂) - działa, nie wiesza się, wyglada, jest lekki.
                • mysiulek08 Re: Laptop 08.12.21, 02:41
                  to nie byla bateria i nie chcialo sie nam dochodzic i naprawiac, pierwsze i ostatnie apple po prostu byly i tak byly kupione dla ciekawosci nad czym tyle szumu tongue_out
              • kura17 Re: Laptop 08.12.21, 11:45
                > dwa mcbooki po dwóch latach używania spuchły, specznialy 😋 nie do użytku

uzywam 10cioletniego laptopa pracowego (ktos mial go przede mna), troche spowolnil, ale daje rade.
        • alfa36 Re: Laptop 07.12.21, 21:32
          Ten za linkowany ok, ale jedną wadę ma. No nie jest dotykowy a ja chcę mały, lekki. dotykowy i żeby szybko działał.
          • mysiulek08 Re: Laptop 07.12.21, 22:02
            jak mały, lekki, dotykowy, z dobra bateria, wygodna klawiatura, wywijany (bardzo wygodna opcja),szybki
            to jednak wspomniany asus zenbook flip, naprawdę bardzo przyjemny w użyciu, mam granatowy 😀 mimo intensywnego używania nic, kompletnie nic sie nie dzieje, a śmiga już kolejne lata

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka