Dodaj do ulubionych

do kadrowych

01.12.21, 18:10
Mam pytanie do kadrowych. Mam propozycję dodatkowego zarobku oraz wyboru jego formy. W tej chwili umowa o pracę, w wolnym czasie, około dwóch godzin, najlepiej bez sztywnej normy chciałabym wykonywać tą dodatkową pracę. Wszystko z domu. Moje pytania: czy najlepsza będzie umiowa zlecenia? Czy muszę informować pracodawcę o umowie zlecenia? Czy zleceniodawca będzie mnie prosił o podanie miejsca zatrudnienia - wolałabym nie podawać, raczej pracodawcy się znają, nie łamię zakazu konkurencji. Miła prośba o podpowiedzi
Obserwuj wątek
    • profes79 Re: do kadrowych 01.12.21, 19:12
      Według mnie:
      - lepsza będzie umowa cywilnoprawna (zlecenie) - zwłaszcza, jeżeli chcesz "bez sztywnej normy".
      - nie musisz informować ani pracodawcy o zleceniu ani zleceniodawcy o miejscu zatrudnienia. Jest to prawdziwe, o ile w umowie nie masz postanowienia o obowiązku informowania o dodatkowym zatrudnieniu (jeśli chodzi o pracodawcę; zleceniodawca nie ma żadnej podstawy)
      Problem możesz mieć jeżeli sie okaże, że jest to np. podobna/ta sama branża - nawet bez zakazu konkurencji. W Polsce jednak raczej dopóki nie ma jakiegoś bardzo wyraźnego konfliktu interesów to mało kto sie tym przejmuje.
    • nenia1 Re: do kadrowych 01.12.21, 19:22
      Ja moim klientom doradzam pobranie oświadczenia od zleceniobiorcy, ponieważ, jak w twoim wypadku,
      może dojść do tzw. zbiegu ubezpieczeń społecznych, a ten wpływa na rozliczenia składkowe i podatkowe
      z umowy zlecenia. Nie musi być podany konkretny adres czy dane firmy, ale jest informacje o zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i osiąganym z niej przychodzie (powyżej/poniżej) minimalnej.
      Jeśli nie masz umowy o zakazie konkurencji to nie musisz informować pracodawcy, podatkowo dodatkowe zatrudnienie na zleceniu nie wpływa na jego rozliczenia z tytuły twojej umowy.
      • nojabrina88 Re: do kadrowych 01.12.21, 20:08
        nenia1 napisała:

> Jeśli nie masz umowy o zakazie konkurencji to nie musisz informować pracodawcy,
        > podatkowo dodatkowe zatrudnienie na zleceniu nie wpływa na jego rozliczenia z
        > tytuły twojej umowy.

Są pracodawcy w sferze budżetowej, którzy zobowiązują pracowników do zgłaszania wszelkiej innej działalności zarobkowej. Pracownik podpisuje takie zobowiązanie i nie chodzi o zakaz konkurencji, tylko o zapobieganie wykorzystywaniu zajmowanego stanowiska do celów prywatnych.
      • pingus Re: do kadrowych 02.12.21, 08:57
        W umowie mam paragraf o zakazie konkurencji, ale jest informacja, że dotyczy wykonywania działalności konkurencyjnej w stosunku do podmiotów, dla których Pracodawca wykonywał w okresie zatrudnienia usługi. Więc chyba droga wolna?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka