Dodaj do ulubionych

Szymborska o pandemii

03.12.21, 14:53
Kryzys autorytetu jest wszechobecny, jest coraz mniejsze zaufanie do nauki. O tym już mówiła noblistka, Wisława Szymborska w jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi.Że nadchodzi czas, kiedy tymi co wiedzą — rządzić będą ci, którzy nie wiedzą. ciemność widzę, ciemność...
Obserwuj wątek
    • januszekxxl Re: Szymborska o pandemii 03.12.21, 15:11
      Kryzys autorytetu jest wszechobecny, jest coraz mniejsze zaufanie do nauki. O tym już mówiła noblistka, Wisława Szymborska w jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi.
      Że?
      Że nadchodzi czas, kiedy tymi co wiedzą — rządzić będą ci, którzy nie wiedzą.

A Szymborska jest autorytetem?
      W tej sprawie?
      Rezolucja Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego – rezolucja z 8 lutego 1953 r. podpisana przez 53 sygnatariuszy – członków krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, wyrażająca potępienie wobec ks. Józefa Lelity i innych księży związanych z krakowską kurią metropolitalną, oskarżonych o działalność szpiegowską, powzięta po wyroku skazującym duchownych na karę śmierci w sfingowanym procesie pokazowym zwanym procesem księży kurii krakowskiej.
      pl.wikipedia.org/wiki/Rezolucja_Zwi%C4%85zku_Literat%C3%B3w_Polskich_w_Krakowie_w_sprawie_procesu_krakowskiego

Czy może jest autorytetem w dziedzinie stalinizmu?
      o śmierci Józefa Stalina

Jesz­cze dzwo­nek, ostry dzwo­nek w uszach brzmi.
      Kto u pro­gu? Z jaką wie­ścią, i tak wcze­śnie?
      Nie chcę wie­dzieć. Może cią­gle je­stem we śnie.
      Nie po­dej­dę, nie otwo­rzę drzwi.

Czy to ra­nek na okna­mi, mroź­na skra
      tak ośle­pia, że do­ko­ła pa­trzę łza­mi?
      Czy to ze­gar tak za­dud­nił se­kun­da­mi.
      Czy to moje wła­sne ser­ce wer­bel gra?

Póki nikt z was nie wy­po­wie pierw­szych słów,
      brak pew­no­ści jest na­dzie­ją, to­wa­rzy­sze...
      Mil­czę. Wie­dzą, że to cze­go nie chcę sły­szeć -
      mu­szę czy­tać z po­chy­lo­nych głów.

Jaki roz­kaz prze­ka­zu­je nam
      na sztan­da­rach re­wo­lu­cji pro­fil czwar­ty?
      - Pod sztan­da­rem re­wo­lu­cji wzmac­niać war­ty!
      Wzmoc­nić war­ty u wszyst­kich bram!

Oto Par­tia - ludz­ko­ści wzrok.
      Oto Par­tia: siła lu­dów i su­mie­nie.
      Nic nie pój­dzie z jego ży­cia w za­po­mnie­nie.
      Jego Par­tia roz­gar­nia mrok.

Nie­wzru­szo­ny dru­kar­ski znak
      drże­nia ręki mej pi­szą­cej nie prze­ka­że,
      nie wy­krzy­wi go ból, łza nie zma­że.
      A to słusz­nie. A to na­wet le­piej tak.

Więcej o tej "poetce" można przeczytać na przykład tu: www.andrzejgrych.pl/wislawa-szymborska/
        • januszekxxl Re: Szymborska o pandemii 03.12.21, 15:23
          tanebo001 napisał:
          > Jesteś tępą faszystowską gnidą...
          >

Nie powinienem odpowiadać na posty łamiące netykiętę, regulamin i prawo, ale odpowiem.

W twojej chorej komunistycznej głowie ci się tak wydaje.
          Masz gnidy na głowie we włosach?
          Masz jeszcze włosy? Na głowie.
        • tiszantul Re: Szymborska o pandemii 03.12.21, 15:36
          "Jesteś tępą faszystowską gnidą"

Zachęcam do refleksji osoby zaangażowane w pandemię jak intelektualiści w stalinizm. Potem będą standardowe usprawiedliwienia "my naprawdę wierzyliśmy w piękną ideę", "chcieliśmy wierzyć nauce", "nie wiedzieliśmy o dziesiątkach tysięcy ofiar naszych działań" itp.
    • madami Re: Szymborska o pandemii 03.12.21, 17:03
      Szkoda, że Szymborska nie rozważa DLACZEGO mamy kryzys autorytetów.

Bo autorytety się same zaorały,
      podobnie jak KK ( patrz biadolenie o kryzysie wiary)
      bo korupcja, bo pieniądz, bo zysk nade wszystko, po trupach, bo kłamstwa, bo oszustwa, bo malwersacje.
      Zwykły przeciętniak uczy się i wydaje wnioski na podstawie subietywnych obserwacji - tj. zjawisko "staje" się bardziej prawdopodobne gdy się go samodzielnie doświadczy bądź zaobserwuje - negatywne obserwacje ma niemal każdy. Zauważyłyście kryzys w relacjach pacjent lekarz np., w Polsce. W dużej mierze opiera się na chęci zarobku versus nienawiść. Mało która grupa społeczna w kraju jak tak mocno znienawidzona jak lekarze - szkoda, że mało kto nie zadaje pytania dlaczego i nie zastanawia się jak tą relację poprawić.

O szczepieniach było pierdyliad dyskusji jeszcze przed pandemią. Nikogo nie dziwi, że Polska to zielona plama w światowej mapie NOPów? Że lekceważy od lat, się lekceważy, ludzkie obawy ( wywyższają się, kłamią), że nie zgłasza się działań niepożądanych ( okłamują nas), że statystyki są prowadzone nierzetelnie. To jeden w wielu przykładów. Ludzie widzą i po swojemu rozumują.
      • tanebo001 Re: Szymborska o pandemii 03.12.21, 17:18
        Dzizas! Odpowiem tak - znam dwa rodzaje antyszczepów. Pierwszy jako wymówki stosuje następujące argumenty: brak czasu, mi nic nie będzie, nie lubię zastrzyków itp. Do pewnego stopnia jestem w stanie to zrozumieć. Tym bardziej że mówią że się boją ale. Drugi używa argumentów irracjonalnych. I są to ludzie którzy ogólnie mają irracjonalny obraz świata. Na przykład jedna znajoma wierzy w... krasnoludki. Jak połączysz to z upadkiem autorytetów?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka