Dodaj do ulubionych

Maturzyści na start!

03.05.22, 07:08
To już jutro. W rodzinie męża w tym roku pięcioro maturzystów, nerwy ogromne. Są tu mamy maturzystów?
Obserwuj wątek
      • la_mujer75 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 08:29
        To jest za co trzymać kciuki.
        U nas Mlodszy ma egzaminy ósmoklasisty. I nie jest dobrze. Jest bardzo dobrym uczniem, a ostatnie próbne bardzo słabo (ku zdziwieniu nas wszystkich, wliczając to jego samego i jego nauczycieli) napisał. I teraz zafiksował się, że jest beznadziejny sad I rzeczywiście nic mu nie idzie!
        Bardzo się o niego martwię. Mam wizję, że zobaczy arkusze, wpadnie w panikę i wyjdzie sad

Starszy ma za rok maturę. Ale maturę można powtarzać, a egzaminu ósmoklasisty nie!
          • la_mujer75 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 08:38
            Mój przynajmniej nie ma żadnych preferencji i szkoły marzeń. Nawet do końca nie ma wybranego profilu. Lubi historię, geografię, chemię... Jest dobry z języków. Z matmy do tej pory też było bardzo dobrze.
            Ja bym chciała, aby poszedł do w miarę dobrego liceum, ale z tych szkół, co to mają ludzkie podejście do uczniów, bo widzę, że Młodszy ma słaba konstrukcję psychciczną.
            Wcześniej myślałam, że w razie czego pójdzie do liceum Starszego, ale myślę, że pan od matematyki by mu nie podpasował smile
            • anilorak174 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 08:42
              Starszy brat jest w technikum, (strzał w dziesiątkę, bo jest zachwycony szkołą).
              Ona z tych co ze wszystkiego jest dobra, ale interesuje ją matma i języki obce. Matma występuje w pakiecie z fizyką, której moja corka nie znosi. Stąd był problem z decyzją o profilu.
              • la_mujer75 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 08:53
                Mój też nie znosi fizyki, ale on ten przedmiot utożsamia z nauczycielką. A ta nie umie uczyć ich, a wymagania ma z kosmosu. Syn ma korki z fizyki. Pan mowi, że on super łapie i umie, ale syn nienawidzi fizyki, więc to jest jedyny profil, który on skreśla.
                I humanistyczne też odpadają.
                Biol-chem też, bo mimo tego, że lubi chemię i ma super oceny z biologii, on mówi, że nudzi go biologia. Na żadną medycynę też nie ma zamiaru iść.
                Może problem tkwi w tym, że ma dopiero 14 lat. I jest mocno niedojrzały.
                A musiał iśc, jako 6 latek do szkoły. Szkoda, bo rok w życiu dzieciaka dużo potrafi zmienić.
                • saszanasza Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 09:02
                  la_mujer75 napisała:

> I jest mocno niedojrzały.
                  > A musiał iśc, jako 6 latek do szkoły. Szkoda, bo rok w życiu dzieciaka dużo pot
                  > rafi zmienić.
                  >

No właśnie niekoniecznie. Moja córka twierdzi, że wszystkie jej rówieśniczki, ktore obecnie są w klasie niższej (poszły do szkoły jako 7 latki) w tej 7 klasie zachowują sie dokładnie tak samo jak ona rok wcześniej, z czego wynika, że poziom dojrzałości ósmoklasistów bez względu na wiek jest większy niż siódmoklasistów. atak po prostu.
                  • la_mujer75 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 09:09
                    On jest w mocnej fazie dojrzewania. Ma ponad 1.80, waży niecałe 60 kg !!! Ciągle jest zmęczony, a chodzi wcześnie spać. Podejrzewam, że za rok juz tak nie będzie.
                    Jego organizm nastawiony jest na rozwój fizyczny.
                    Nie mówię, że za rok byłby mocno dojrzalszy emocjonalnie, ale myślę, że byłoby lepiej niż teraz.
                • nuka_2 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 09:16
                  Moja też 13 latka, określiła ostatnio, że najchętniej mat-inf. Na pewno nie profil humanistyczny. Kompletnie się nie interesuje która to będzie szkoła. Będę ja musiała usiąść wypisać jej jakie szkoły mają wybrany przez nią profil, jakie tak były progi i jaki dojazd.
              • kurt.wallander Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 13:15
                anilorak174 napisała:

> Ona z tych co ze wszystkiego jest dobra, ale interesuje ją matma i języki obce.
                > Matma występuje w pakiecie z fizyką, której moja corka nie znosi. Stąd był pro
                > blem z decyzją o profilu.

A nie macie profilu mat-geo, a najlepiej mat-geo-ang? Widywałam takie w Warszawie.
                • anilorak174 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 13:33
                  Nie znosi geografii. To trudny przypadek jest 😉
                  Tak naprawdę tylko matma i języki. Reszta to zbędny dodatek, no może chemia.
                  A najlepiej to zająć się tańcem, albo malarstwem, albo ceramiką... 100 pomysłów na sekundę 😀
        • extereso Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 08:54
          Wiesz mój syn napisał próbny zwłaszcza z matmy słabo a prawdziwy wyśmienicie. To niczego nie przesądza ( on co prawda po próbnym przerobił z siostrą kurs matmy cały, ale Twój jest już dobry więc może tego nie potrzebować🍀).
          • la_mujer75 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 09:04
            Dużo będzie zależało, jakie przywalą zadania.
            Mój nie jest ścisłowcem z prawdziwego zdarzenia. Ale szybko zapamiętuje schematy zadań i potem poprzez analogię je robi. Plus jest świetny rachunkowo, liczy szybciej niż ja wpiszę w kalkulator smile
            Gdy jednak pojawiaja się zadania spoza schematu, ma problem.
            Zauważyłam, że w pewnych typach zadań ( bardziej na "chłopski rozum") on się gubi, bo usiłuje do ich rozwiązania zastosować jakis wyuczony schemat. Nie wychodzi mu, więc sie poddaje. A potem okazuje się, że to było tak naprawdę banalne zadanie.
            Jak "będą" normalne zadania, to będzie dobrze. A jak będą się wysilać w modyfikacji zadań" (i wsadzać haczyki), to może być katastrofa !
              • la_mujer75 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 09:21
                W zeszłym roku były sensowne egzaminy z matmy.
                Pytanie: jak będzie w tym roku.
                W 2019 matma była trudna, polski i angielski łatwe.
                W 2020 były takie "zrównoważone".
                W 2021 chyba polski był trudniejszy niż matma.
                I coś czuję, ze w tym roku matma bedzie trudna, czyli taka "nieschematyczna".
                A mój z polskiego orłem nie jest. Nie mówiąc o tym, że licząc od 6 klasy ma 4 panią od polskiego...
                Rok temu martwiłam się o polski. O matmę i angielski byłam spokojna.
                A teraz martwię się o matmę i polski.
                I chyba żałuję, że go nie posłałam na żadne kursy.
                No, nić. Jeszcze zostaly nam 3 tygodnie. Mam zamiar półtora tygodnia przed egzaminami zatrzymać go w domu, aby na spokojnie się pouczył.
                Na szczęście angielskiego nic nie musi sie uczyć.
        • nuka_2 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 09:09
          Wydaje mi się, ze te próbne w zależności od wydawnictwa mają rożny poziom trudności, wiec to ze ostatnie poszły mu kiepsko nie świadczy, że egzamin mu zle pójdzie. Szkoda, że stracił wiarę w siebie.
        • iza232 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 10:18
          la_mujer75 napisała:
          > Starszy ma za rok maturę. Ale maturę można powtarzać, a egzaminu ósmoklasisty n
          > ie!

Ale egzaminu ósmoklasisty nie da się NIE ZDAĆ. Więc nie masz się co martwić. Bez względu na wyniki, egzamin jest zaliczony.
          • grey_delphinum Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 10:37
            Iza, ale ten wątpliwy atut jest tak naprawdę bez znaczenia, bo skoro wynik liczy się w rekrutacji, to trzrba ten egzamin napisać dobrze lub bardzo dobrze.

Samo "zdanie" interesuje chyba osoby totalnie bez ambicji i pomysłu na dalszą edukację.
              • grey_delphinum Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 10:43
                Niby tak, ale niekoniecznie na profil, ktiry by się chciało.
                Kolega syna z klasy dostał się w końcu z odwołania do wybranej szkoły, ale zamiast na mat-fiz, to na humana z łaciną.
                Męczy się strasznie, ale szkoła rzeczywiście prestiżowa 😉
                • anilorak174 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 13:35
                  W poprzednich latach nawet w Staszicu wolne miejsca bywały.
                  Inna sprawa, ze odnoszę wrażenie, ze tu sporo osob bardzo ambicjonalnie do wyboru liceum podchodzi. A tak naprawdę nie ma to aż takiego znaczenia.
                  • grey_delphinum Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 13:42
                    No i co z tego, że bywały miejsca w Staszicu, skoro profil był zupełnie od czapy?

Moja córka chciała iść na biol-chem, a syn na mat-fiz. Sądzisz, że human lub klasa o profilu wojskowym by im się spodobały?

Nie chodzi o zbyt ambicjonalne podejście, lecz o naukę czegoś, co się lubi i wiąże się z tym jakąś przyszłość.
                    • anilorak174 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 13:47
                      Odpisywalam tej co nie wierzy w wolne miejsca w dobrych szkołach. Mozna pojsc na zbliżony profil i pisac o przeniesienie . Mozna znalezc interesujacy profil w innej szkole. Nikt (poza moze nawiedzonymi rodzicami) nie wpycha dziecka na niechciany profil ale za to do topowej szkoły.
      • iza232 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 10:14
        saszanasza napisała:

> lannnnntana napisała:
        >
        > >. S
        > > ą tu mamy maturzystów?
        >
        > Tak, ja🙈 Dodatkowo na stanie ósmoklasistka a w międzyczasie drugi dzień nowej
        > pracy. Generalnie mam się czym denerwować,
        >
        Podobnie miałam 2 lata temu - maturę i egzamin ósmoklasisty na raz. Da się przeżyć.
    • ichi51e Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 08:10
      U mnie jeden i drugie u bliskiej koleżanki. Najbardziej pechowy rocznik świata chyba.

histmag.org/Przedwojenna-matura-a-matura-wspolczesna-6591
      przypadkiem mi się znalazło bardzo ciekawe (matura w miedzyojniu) tematy takie ze sama nie wiem czy bym coś wymyśliła... dla odstresowania...
      • sabina211 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 09:33
        Miałam taki zestaw egzaminów rok temu i dużo bardziej denerwowałam się ośmioklasistką. Maturę można powtórzyć, iść do pracy, znaleźć inny sposób na życie niż studiowanie itd, zacząć studia poźniej, a taki 14-15-latek trafiając do szkoły z towarzystwem "mającym wywalone" na wszelki rozwój, a takie często idzie do niskoprogowych szkół, na ogół przyjmie taki sposób bycia i nie zawsze jest to nadrobienia.
        Powodzenia dla Waszych maturzystów i ośmioklasistów!
        • la_mujer75 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 09:42
          Dokładnie tak samo myślę.
          I dlatego tak martwię się tym swoim ósmoklasistą. Jest dobry (ale nie geniusz).
          Jak mu źle pójdzie, to może trafić w niezbyt przyjazne dla niego środowisko. TO leń i jak pójdzie do szkoły, gdzie młodzież niezbyt chce się uczyć, to nic nie będzie robił.
          I nie podejrzewam, że nie zgra się z taką młodzieżą.
          W klasie ma "słabych" kolegów- niechętnych nauce, rozrabiających, etc. Z nikim się nie zaprzyjaźnił. Jest lubiany, ale w żadne bliższe relacje nie wchodzi.
          • sabina211 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 10:14
            Na szczęście w Warszawie jest tyle możliwości, że mocno zdeterminowane rodzice nawet we wrześniu są w stanie umieścić dziecko w liceum może nie z górnej, ale ze średniej półki, co też tragedią nie jest. Wymaga to jednak skupienia na rekrutacji przez wiele tygodni.Poza tym odwołując się do ubiegłorocznych doświadczeń naprawdę ważne jest sensowne ułożenie listy. Córka miała na liście tylko cztery szkoły i sześć klas, zdobyła 155 punktów, więc ok, ale bez szału i w pierwszej rekrutacji dostała się, gdzie chciała. Z tym, że u nas każda z opcji miała plusy i minusy, nie było szkoły/klasy marzeń i wyraźnie najmniej chcianej. Po roku mogę powiedzieć, że wyszło ok.
            • la_mujer75 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 10:27
              My nie bedziemy obstawiać żadnych topowych liceów, bo wiem, że nawet jakby się dostał ( jakimś cudem), to nie są szkoły dla niego. Nie ten typ.
              My na "dzień dobry" wybieramy szkoły ze średniej półki, a potem lecimy w dół wink Ostatnia szkoła, to będzie szkoła Starszego, ale nie chciałabym, aby tam wylądował. Jednak dojazd słaby, a to jednak ma znaczenie.
              No nic, wszystko bedzie zależało, jak mu pójdą egzaminy, ale może być różnie.
              Wqrza mnie to, że on zawsze był "równy". Umiał, to było wiadomo, że super napisze, a tu się tak zmieniło. I to w złą stronę.
            • enigma81 Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 10:36
              sabina211 napisała:

> Na szczęście w Warszawie jest tyle możliwości, że mocno zdeterminowane rodzice
              > nawet we wrześniu są w stanie umieścić dziecko w liceum może nie z górnej, ale
              > ze średniej półki, co też tragedią nie jest

A w takim Opolu, gdzie młodego chcę wysłać szkół średnich jest tylko kilka. Z tych odpadają technika (dla mojego młodego), 3 licea z topu, dwa komunikacyjnie zupełnie z dupy i zostają nam dwa. Jedno bardzo przyzwoite - i tu mam obawy, czy młody się dostanie, choć pragnie bardzo i wybrał tam klasę z naj naj profilem - i jedno z klasą integracyjną i pełną dowolnością wyboru przedmiotów rozszerzonych.
              I zostaje liceum w mniejszej miejscowości, gdzie teraz chodzi moja córka. Jest bardzo ok, choć ja wolałabym miasto. A wybrać możemy tylko 3 szkoły w rekrutacji. I jakoś tak ciasno się zrobiło.
    • geoardzica_z_mlodymi Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 09:35
      Zgłaszam się. Abiturient wyluzowany.
      Mam nadzieję, ze skoro próbne rozszerzenia pisał z marszu na 60-70%, to teraz po powtórkach gorzej nie będzie, z podstawowymi też zadowalająco było. Jedną maturę ma już zaliczoną na maxa, wejściówkę na studia też. Byle polski poszedł. Tu zawsze się obawiam, bo błędy kardynalne, czy napisanie nie na temat prawie każdemu może się zdarzyć.
      Byle się nie spóźnił, bo to jego słaby punktwink
    • gargamelja Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 09:53
      U mnie maturzysta i osmoklasistka. Maturzysta matematyczny, wiec oby polski podzedl jako tako, to z gorki. Oby tylko sie nie spoznil i swoich dosc hmmm radykalnych pogladow na wybor lektur nie przedstawil w rozprawce. Bardziej sie stresuje corką. Nierówna, bo stres potrafi ja zjesc.
    • paola.brunetti Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 10:20
      U mnie też maturzysta. Denerwuje się, ale widzę, że stara się nad tym zapanować. Najbardziej chyba stresuje go rozszerzenie z fizyki, które jest jego ostatnim egzaminem, ale z drugiej strony to dobrze, bo jeszcze ma trochę czasu, żeby się pouczyć. Na podstawę idzie zupełnie bez stresu, tzn wiadomo, że zawsze jest stres w sytuacji egzaminacyjnej, ale na tej części na pewno sobie poradzi. Potem ma jeszcze cztery rozszerzenia, szaleństwo.
    • karanissa Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 11:00
      Moj syn jutro zaczyna maraton smile Ale paradoksalnie jestem spokojniejsza niz trzy lata temu, kiedy byla ta koszmarna rekrutacja do liceow. Matury probne zaliczyl, raz lepiej, raz gorzej, wiec jestem dobrej mysli. Dzis relaks, zero nauki i rodzinna maturalna pizza smile
    • kurt.wallander Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 13:43
      Ja mam trójkę dzieci z małą różnica wieku, więc prawie co roku coś, tym bardziej, ze załapywały się na różne reformy edukacji.
      4 lata temu gimnazjalny, 3 lata temu kolejny gimnazjalny, 2 lata temu ósmoklasisty, rok temu matura, w tym roku kolejna. Później będzie rok przerwy i jeszcze jedna matura. W tym roku dodatkowo egzamin ósmoklasisty pisze jeszcze dzieciak z rodziny. Też trzymamy kciuki, tym bardziej, że egz. ósmoklasisty nie można powtórzyć i to chyba powoduje większy stres niż matura.
    • iwoniaw Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 14:45
      lannnnntana napisała:

> To już jutro. W rodzinie męża w tym roku pięcioro maturzystów, nerwy ogromne. S
      > ą tu mamy maturzystów?

Są, ale ja akurat z tej frakcji, że skoro przeżyliśmy milion pięćset odsłon reformowania systemu szkolnego i podstawy programowej, z rekrutacją do liceum w podwójnym roczniku włącznie, to matura będzie już lajcikiem w porównaniu. Zresztą jakby co , to mozna próbować ponownie, acz nie sadzę, aby była potrzeba, biorąc pod uwagę całokształt. Będzie dobrze, trzymam kciuki za dziecko osobiste i potomstwo pozostałych emam! 🙂
      • bominka Re: Maturzyści na start! 03.05.22, 16:55
        Mam maturzystkę na stanie. Nie jest to łatwy czas. Probuje jak mogę,wspieram.
        W maju druga corcia będzie zdawała egzamin osmoklasisty.
        Dodatkowo wystawiłam mieszkanie na sprzedaż, duża zmiana przed nami i trudne decyzje.
    • anatewka11 Re: Maturzyści na start! 04.05.22, 08:52
      U nas oczywiście z przygodami. A taki był wyluzowany, czuł się dobrze przygotowany, spokojny... Dzisiaj się obudził z zapchanym uchem. Wiem jaki to dyskomfort bo miałam to samo. Jeszcze rano próbowaliśmy do naszej laryngolog ale ma urlop.na razie wszędzie gdzie dzwonię urlopy.