Dodaj do ulubionych

zmiana liceum

24.05.22, 18:26
Z różnych względów rozważamy zmianę szkoły od nowego roku szkolnego. Przede wszystkim dzieciak sobie nie radzi, szkoła dodatkowo nie spełnia oczekiwań i nie realizuje tego czym mamiła w informacjach rekrutacyjnych. Chyba dalsza walka o utrzymanie się na powierzchni przy braku wsparcia ze strony szkoły będzie z większą szkodą psychiczną dla dziecka niż zmiana środowiska i liceum spoza pierwszej dziesiątki.
Czy wiecie jak wygląda procedura? Patrzy się na punkty rekrutacyjne czy tylko na oceny na koniec pierwszej klasy (które są bardzo słabe)?
Obserwuj wątek
  • triss_merigold6 Re: zmiana liceum 24.05.22, 18:32
   Nie wiem jak w innych miastach, ale w Warszawie klasy są pełne pod korek więc szukasz liceum, które zgodzi się przyjąć dziecko. Tegoroczna rekrutacja półtora rocznika zapełni I klasy jeszcze bardziej, dyrektorzy mają zgody na tworzenie klas po 36 osób.
  • heca7 Re: zmiana liceum 24.05.22, 18:41
   My przenieśliśmy syna z dnia na dzień po dwóch miesiącach drugiej klasy. Powodem było nieuznawanie orzeczeń, komentowanie ich publicznie na forum klasy przez nauczycieli, olewanie kluczowych przedmiotów dla tego profilu przez nauczycieli tychże oraz połączenie klasy mat-info z klasą o profilu...klasycznym (łacina, rozszerzony polski). Miałam serdecznie dosyć kopania się z koniem. W poniedziałek nie poszedł do swojego liceum tylko ze mną na rozmowę. We wtorek poszedł już do nowego (prywatnego) liceum. W ciągu tygodnia załatwiliśmy sprawy papierkowe. Oceny były sprawą drugorzędną, przede wszystkim ważna była rozmowa z uczniem. Syn do końca roku poprawił wszystkie oceny, nagle okazało się, że niektóre przedmioty da się lubić i są interesujące tylko dlatego, że nauczycielowi się chce.
  • golf_pod_brode Re: zmiana liceum 24.05.22, 18:47
   Procedur nie znam, ale podpowiem, żeby dokładnie przyjrzeć się alternatywom.
   U nas w topowym LO był chłopak, który z podobnych powodów zmienił szkołę. Po pół roku wrócił w podskokach. Rozmawiałam z jego matką, LO niższe w rankingach miało dużo większą presję na wyniki i ogólnie nie znalazł tam, czego szukał
   • lily_evans011 Re: zmiana liceum 26.05.22, 07:33
    Też tak może być. Naprawdę średniawe LO mojego dziecka było bardzo wymagające i piłujące... ale tylko wobec ucznia. Opinia córki na temat lekcji była taka, że większość nauczycieli ma wywalone, czy czegoś nauczą, czy nie.
    To musiałaby być szkoła, której zależy na wynikach, ale w inny sposób, poprzez wyrównywanie poziomu uczniów.
  • iwoniaw Re: zmiana liceum 24.05.22, 19:11
   W takiej sytuacji liczy sie tylko i wyłącznie zgoda dyrektora szkoły, do której przenosisz dziecko. Zatem szukasz szkoły, która wchodzi w grę i tam wszystko ustalasz.
   • xantostrephomonas Re: zmiana liceum 24.05.22, 19:40
    Teraz to żałuję że w ciągu roku tego nie zrobiłam. Syn polubił ludzi z klasy i nie chciał odchodzić choć szkoła mu nie pasuje od początku (a bardzo chciał do niej iść). Teraz sytuacja ocenowa jest koszmarna i będzie trudniej niż pół roku temu. Mam wrażenie że na koniec roku odbywają się jakieś rytualne dożynki uczniów. Sprawdziany i kartkówki non stop.
  • kurt.wallander Re: zmiana liceum 24.05.22, 21:30
   Ja niedawno wysyłałam prośbę o przyjęcie do innej szkoły. Prosili o skany wyników egzaminu ósmoklasisty, świadectwa z 1. kl. LO, i ocen na 1. półrocze 2. klasy (córka kończy 2. kl. LO). Poza tym, mieli swój formularz, który mi przesłali, wydrukowałam, wypełniłam i odesłałam skan. W tej chwili nie przyjmują nowych uczniów, ale będę się starała o przyjęcie od pocz. 3. kl. i trzeba będzie dołożyć kopię świadectwa z 2. kl. i nowy ichni formularz.
   Najlepiej zadzwoń do sekretariatu szkoły, do której chcesz przenieść i zapytaj, czego potrzebują.
  • mea8 Re: zmiana liceum 24.05.22, 22:00
   Przenosiliśmy syna w trakcie pierwszej klasy LO. Znaleźliśmy szkołę, która odpowiadała synowi i rozpoczęłam nękanie dyrekcji. Najpierw napisałam maila do dyrektora, określając czego szukamy i dlaczego. Podkreśliłam mocne strony syna. W odpowiedzi dyrektor poprosił oceny z całego semestru i zaświadczenie o egzaminie 8klasisty. Później była rozmowa telefoniczna. Przyjęli go, choć nie do identycznej klasy jak w pierwotnej szkole. Ale w podobnej znalazło się miejsce. Całość zajęła nam 8 dni.
  • agus-ka Re: zmiana liceum 24.05.22, 23:43
   Jak ja się cieszę, że córka trafiła do liceum z którego jest zadowolona. Cisna ale tam gdzie trzeba, reszta raczej na spokojnie choć dobrze uczona
    • agus-ka Re: zmiana liceum 25.05.22, 13:12
     Wiecie co, macie rację. Wczoraj miałam jeden z gorszych dni.
     Może Ci tyle zrekompensuje że mogę Ci polecić fajne liceum w Warszawie, LO Sobieskiego na Solipskiej. W klasie mat fiz inf jest jedno wolne miejsce, w innych nie wiem
      • agus-ka Re: zmiana liceum 25.05.22, 22:06
       Angielski jest jako pierwszy jezyk. Drugi zależy od rocznika. W aktualnej klasie pierwszej jest do wyboru niemiecki lub hiszpański, w niektórych klasach jest też rosyjski. U mojej córki na mat fiz inf jest niemiecki i hiszpański.
       W przyszłych klasach pierwszych we wszystkich klasach ma być do wyboru niemiecki, hiszpański i rosyjski, przy czym dwa pierwsze do wyboru od początku lub kontynuacja, rosyjski tylko kontynuacja.
        • agus-ka Re: zmiana liceum 26.05.22, 00:04
         Pociągiem Kolei Miejskich lub SKM też nie? Od stacji Warszawa Włochy jest jeden przystanek. Dużo dzieciaków z drugiej strony Wisły tak dojeżdża, spod Wawy tez

         Osobiście to liceum polecam. Moja córka do tego ma świetną wychowawczynie. Kobieta jest mega zaangażowana, pomaga uczniom jak tylko może, współpracuje z rodzicami. Anioł po prostu🙂
      • agus-ka Re: zmiana liceum 26.05.22, 19:38
       Dla mnie jest tam kilka fajerwerków. Wychowawczyni to najcudowniejsza osoba. Parę innych rzeczy też jest bardzo w porządku, np brak ciśnienia na historie dla kasy mat fiz inf
       • geoardzica_z_mlodymi Re: zmiana liceum 26.05.22, 19:50
        To duże plusy. Wiadomo z wychowawcą to loteria. Z kołkami słabo, chociaż może po pandemii ruszą.
        Jako gimnazjum było świetne, jako liceum dopiero się kształtuje.
        O matematyku dużo dobrego słyszałam, polski jest dobrze uczony, są erasmusy. Tegoroczni maturzyści też chyba niezłe napisali maturę. Dużo sportowców, dyrekcja wspiera. Z nauczycielami uczniowie się dogadywali, niesnasek nie ma. W czasie pandemii wszystko zdalnie dobrze działało. Moje najmłodsze wciągnie na listęsmile
        • maghdalena33 Re: zmiana liceum 27.05.22, 13:48
         Moja córka kończy drugą klasę w tym liceum i potwierdzam, ze to bardzo dobra szkoła. Szkoła jako l.o chce ewidentne zająć wysokie miejsce w rankingach (działając wcześniej jako gimnazjum miała świetne wyniki). Jest bardzo duży nacisk na naukę szczególnie na przedmioty rozszerzone. Przedmioty drugorzędne traktowane są trochę luźniej. Doskonała jest komunikacja pomiędzy wychowawca a rodzicami. Kładziony jest duży nacisk na współpracę pomiędzy samymi uczniami. Nie ma jakiś chorych akcji na linii uczeń nauczyciel. Dużo jest uczniów dojeżdżających z tak odległych dzielnic w Warszawie, że sama się dziwię, ze komuś się chce z tak daleka dojeżdżać.
         • geoardzica_z_mlodymi Re: zmiana liceum 27.05.22, 13:55
          Też oceniam, że szkoła jest na wznoszącej się fali. Ale nie ma presji, przynajmniej osoby, które znam nie odczuwały. W zasadzie podpisuję się, chociaż zanim mój najmłodszy wciągnie na listę, będę obserwować, czy życie pozalekcyjne rozkwitnie.
  • joaz Re: zmiana liceum 25.05.22, 13:22
   U mnie w mieście to była wizyta u dyrekcji szkoły na początku września. Jak się okazało, że można to złożyłam dokumenty i już następnego dnia chodziła do nowej szkoły. Pozostało jeszcze wypisać ze starej szkoły.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka