14.07.22, 22:40
Właśnie mi dziecko oznajmiło, że będzie zdawać na ASP. Znacie kogoś po tego typu uczelni? Gdzie pracują? Znam tylko jednego kolegę i jest wybitnym fotografem. Trochę się martwię, że roboty po tym nie znajdzie🤔
Obserwuj wątek
    • alpepe Re: ASP 14.07.22, 22:47
      Co się martwisz, zostanie świetnym tatuażystą piercerem, kupę kasy zarobi.
      • kryzys_wieku_sredniego Re: ASP 15.07.22, 20:06
        To wystarczy kurs za kilka tysi zrobić, wiem bo córka koleżanki robi.
        I oczywiscie mieć zdolnosci plastyczne i lubieć dotykać skóry innych, i nie bać się krwi.
    • angazetka Re: ASP 14.07.22, 22:48
      Mam koleżankę, jest składaczką książek i graficzką, kończyła własnie cos takiego użytkowego. Ma pracę wink
    • celandine Re: ASP 14.07.22, 22:54
      Moje też się wybiera, co prawda dopiero za trzy lata. Też się martwię.
    • bei Re: ASP 14.07.22, 22:55
      Córki znajomych- jedna jest projektantem tkanin i kolekcji odzieży, druga robi niesamowite instalacje i reklamy dużego miasta, trzecia maluje obrazy. Znam też trzy malarki, które kończyły akademię sztuk dużo wcześniej, każda maluje w innym stylu, każda pięknie.
    • segregatorwpaski Re: ASP 14.07.22, 22:58
      W studiu tatuażu, w którym ostatnio byłam, czterech na pięciu tatuatorów było po ASP. Po salonie, ciuchach i opowieściach o wypadach weeekndowych do Amsterdamu na imprezkę - wnioskuję, że to opłacalna fucha smile Moja przyjaciółka po ASP urządza domy, ale to w USA. Mąż znajomej - maluje obrazy i robi rzeźby do kościołów, też nieźle z tego żyje.
    • jednoraz0w0 Re: ASP 14.07.22, 23:06
      Znam. W przeróżnych miejscach. Telewizja, teatr, studia projektowe i agencje reklamowe (niektóre własne), uczelnie, wydawnictwa, nie licząc tych, co po prostu malują lub rzeźbią.
    • pyza-wedrowniczka Re: ASP 14.07.22, 23:12
      Jako graficy w agencjach marketingowych, jako scenografowie przy filmach, jako projektantka w sieciówce odzieżowej, jako ilustratorka książek dla dzieci, jedna koleżanka zrobiła potem podyplomówkę z projektowania wnętrz. Pracy po tym jest dużo, ASP to nie tylko kariera artystyczna.
    • kochamruskieileniwe Re: ASP 15.07.22, 06:27
      Mam dwie koleżanki po ASP. Dla obu, podstawowym miejsce pracy, które zapeni im emeryturę (nędzną, bo nędzną, ale zawsze) just szkoła i etat nauczycielki plastyki...
      Oprócz tego malują i wystawiają swoje prace.
      Ale one nie przebiły się... Może wybitne nie są, może szczęscia nie mają.
      • alpepe Re: ASP 15.07.22, 07:14
        Mój kolega z podstawówki tak samo, nauczyciel w liceum plastycznym, oprócz tego coś tam robi z fotografią, z tego, co widziałam na fb.
        • kochamruskieileniwe Re: ASP 15.07.22, 08:00
          myślę , że sporo zależy od kierunku. Czy taki bardziej "artystyczny", czy "użytkowy". Ale przede wszystkim, od charakteru osoby wybierającej kierunek. Czy artysta (w sensie, trochę oderwany od ziemi uduchowiony idealista), czy artysta-rzemieślnik (raczej twardo stapający po ziemi, realista)...
          • alpepe Re: ASP 15.07.22, 08:17
            Nie wiem, jak u niego, ale jego matka miała chyba agencję reklamową, prywatna inicjatywa, szyldy, reklamy, etc. On od małego zdradzał talent, w sumie można było się spodziewać takiej ścieżki kariery. Liceum plastyczne w moim rodzinnym mieście ze względu na bliskość do niegdysiejszej huty szkła, było zorientowane dość mocno na rzemiosło artystyczne w tym kierunku, oczywiście nie mam nic wspólnego z liceami plastycznymi, więc się nie orientuję, jak to wygląda gdzies indziej. W każdym razie ten kolega wydaje się, sądząc po jego profilu na fb, być zadowolony ze swojego życia, żaden tam niezrozumiany artysta w szale obcinający sobie z braku odpowiednio długich włosów ucho.
      • leosia-wspaniala Re: ASP 15.07.22, 08:43
        W żadnym środowisku nie ma 100% osób, które się przebiją i robią karierę, nie każdy ma też pomysł na siebie. Po medycynie możesz być kardiologiem z prywatną praktyką albo lekarzem rodzinnym w poradni POZ.
    • extereso Re: ASP 15.07.22, 06:33
      Super. Znam dziewczynę pracująca w fabryce odzieży, chłopak tuż po studiach targi dekoruje i dobrze zarabia, kilku zostało na uczelni, dwóch znam malarzy, którzy potrzebili się , jednego pracę uwielbiam, jedna mam bo od niego dostałam, chce kupić dalsze ale ciągle nie mogę tyle kasy odłożyć. Więc radzą sobie dobrze. Innych blisko nie znam ale słyszę tak jak dziewczyny piszą o grafice itd.
      • asfiksja Re: ASP 15.07.22, 20:12
        >dwóch znam malarzy, którzy potrzebili się
        Trzebieniem tym chcieli niewątpliwie przebić ucho van Gogha?
      • taki-sobie-nick Re: ASP 15.07.22, 23:20
        Potrzebili się?!
    • laura.palmer Re: ASP 15.07.22, 06:49
      Koleżanka skończyła malarstwo i anglistykę. Zarabia głównie ucząc angielskiego i prowadząc zajęcia plastyczne dla dzieci. Z samej sprzedaży obrazów nie utrzymałaby się.
      • kochamruskieileniwe Re: ASP 15.07.22, 08:01
        matko... nie mów, że znasz fogito?
      • bywalczyni.hosteli Re: ASP 15.07.22, 20:20
        Fogito to twoja koleżanka?
    • noc_na_pustyni Re: ASP 15.07.22, 08:09
      Tak. Jedna osoba zarabia bardzo dobrze w reklamie, druga też - na własnej firmie odzieżowej.
    • obrus_w_paski Re: ASP 15.07.22, 08:13
      Koleżanka studiowała na polskim ASP, pracuje dla Mango jako projektantka swetrów z dzianiny
    • szara.myszka.555 Re: ASP 15.07.22, 08:19
      Tak nagle Ci dziecko oznajmiło, bez wcześniejszych oznak zainteresowania sztuką? Jeśli tak, to może być ciężko się dostać. Na ASP często wybierają się ludzie po liceach lub klasach plastycznych, po zajęciach pozalekcyjnych z danej dziedziny. No i trzeba mieć portfolio (teczkę) prac.

A po ASP drogi są bardzo różne, jak po każdych innych studiach, wrażliwość artystyczna przydaje się niemal w każdym zawodzie.

Moi znajomi po ASP są: szefem kuchni, rzeźbiarką, projektantką ceramiki (prowadzi też warsztaty), dyr. artystycznym w agencji reklamowej, dziennikarzem, projektantem wnętrz, projektantem zabawek, projektantem/rysownikiem w firmie produkującej gry komputerowe...
      • alba27 Re: ASP 15.07.22, 17:57
        Przejawy były od zawsze i owszem chodzi na zajęcia.
        • szara.myszka.555 Re: ASP 15.07.22, 17:59
          No to znaczy, że nie jest to dla Ciebie niespodzianka i wiecie już, czym można się po takich studiach zajmować.
          • alba27 Re: ASP 15.07.22, 22:37
            Owszem dla mnie jest to niespodzianką, bo jak wspomniałam znam tylko jedną osobę po tym kierunku. Nie pytałbym gdybym wiedziała.
            • szara.myszka.555 Re: ASP 16.07.22, 15:26
              Jakim cudem jest to niespodzianka? 😲

Jak dzieciak lubi sztukę, z reguły chce zdawać na ASP.
              Jak lubi programowanie, wybiera się na polibudę.
              Jak lubi języki obce, to idzie na jakąś filologię, na Uniwerek.

"znam tylko jedną osobę po tym kierunku"
              A co to ma do rzeczy? Znam tylko jedną osobę po AWF-ie - ale jakby mój dzieciak był sportowym maniakiem, to bym się domyśliła, że będzie chciał się tam uczyć. Ba, jestem sobie w stanie nawet wyobrazić, co po AWF-ie można robić w życiu. Takie cuda.
              • szara.myszka.555 Re: ASP 16.07.22, 15:27
                Poza tym ASP to uczelnia, nie kierunek. Jest mnóstwo kierunków do wyboru.
    • maly_fiolek Re: ASP 15.07.22, 08:31
      Znajoma po malarstwie, na utrzymaniu męża. Na studiach i trochę po malowała obrazy - ale ich nikt nie kupował.
      Popracowała trochę w sklepach dopóki nie urodziła dzieci.
      Próbowała w grafice komputerowej.... ale nie wyszło.
      Niedługo będzie się wnukami zajmować smile.
      Pani prowadząca zajęcia z lepienia gliny - wiem że jest po ASP, ale po czym dokładnie to nie wiem.
    • leosia-wspaniala Re: ASP 15.07.22, 08:38
      Znam kilka osób - część żyje ze sztuki, część z zawodów kreatywnych typu dekoracja wnętrz, grafika. Jak córka chce iść na ASP to niech idzie, czym się martwisz? Skoro ma artystyczną duszę, to i tak raczej o technicznych uczelniach nie myśli, a w czym gorszy na rynku pracy absolwent rzeźny od absolwenta psychologii czy filmoznawstwa?
      • buka-123 Re: ASP 15.07.22, 08:58
        Absolwent rzeźny to od razu pod topór.
    • buka-123 Re: ASP 15.07.22, 08:57
      To ja. Nie narzekam i nie zminilabym kierunku gdybym miała możliwość decydować drugi raz. Jak w każdym zawodzie zależy co się trafi po drodze i w jakiej specjalizacji się ukierunkujesz. Dzisiejsze twórcze wykształcenie znajduje pracę w reklamie, grafice komputerowej, animacji, projektowaniu opakowań, stron internetowych, opracowaniu grafiki na urządzenia mobilne, projektowaniu ergonomii form przemysłowych etc. Z malowania obrazów plastyk usiłował się utrzymać w poprzednich stuleciach. Najważniejsze, że będzie lubić to co robi i studia wybiera ponieważ ta dziedzina ją interesuje. Super. A co się trafi na rynku pracy to nie przewidzisz, no chyba że dla programisty. Moje dziecko kończy architekturę i okazuje się, że roboty nie ma.
    • potworia116 Re: ASP 15.07.22, 09:07
      A na jaki wydział zamierza zdawać? Po konserwacji perspektywy są nieco inne niż po grafice, a po nowych mediach - odmienne niż po projektowaniu ubioru. Poza tym, spokojnie, od "zamierza zdawać" do "szuka pracy" droga jest daleka i kręta.
      Skończyłam, pracuję w zawodzie, podobnie jak większość znajomych z roku, choć początki były trudne i zdarzały się okresy, kiedy sprzedaż nerki jawiła się jako rozsądne posunięcie.
    • aqua48 Re: ASP 15.07.22, 09:19
      Pół mojej rodziny skończyło ASP. Osoba która ukończyła tę uczelnię niedawno w wolnych chwilach maluje sobie hobbystycznie całkiem ładne pejzaże, a zarabia ucząc angielskiego w prywatnej szkole.
    • purchawka2020 Re: ASP 15.07.22, 17:22
      Znam wielu malarzy, którzy bez problemu utrzymują się z malowania obrazów.
      • simply_z Re: ASP 15.07.22, 17:39
        hehe jasne,
      • jednoraz0w0 Re: ASP 15.07.22, 18:12
        purchawka2020 napisał(a):

> Znam wielu malarzy, którzy bez problemu utrzymują się z malowania obrazów.

Statystyki jasno temu przeczą. Bardzo niewielki procent jest się w stanie utrzymać z samego malowania (zreszta materiały malarskie są bardzo drogie, to nie czasy kiedy komunistyczny rząd do tego dopłacał). Na ogół albo oni mają etat na akademii albo dają lekcje albo robią kreatywne fuchy.
      • bywalczyni.hosteli Re: ASP 15.07.22, 20:26
        Znam jednego (ale znam mało malarzy). Jego obrazy sprzedają sie jaj świeże bułeczki za absurdalne pieniądze. Zdarza się, ze wchodząc do knajpy w wawie znajduję tam jego obrazy i jeszcze bardziej dociera do mnie, jak się świetnie sprzedaje.
    • kaki11 Re: ASP 15.07.22, 18:01
      Mam (może bardziej miałam, bo nie utrzymujemy kontaktu) znajomego fotografa właśnie po ASP, z tego co wiem prowadzi własne studio i działa. Dziewczyna mojego przyjaciela zajmuje się grafiką w firmie tworzącej i sprzedającej różne rzeczy około papiernicze (w sensie jakieś zaproszenia, kartki z życzeniami, banery, opakowania, czasem też na zlecenie innych firm) .Kiedyś przy okazji rozmawialiśmy o tym co robią jej znajomi po studiach i różnie, ale z tego co wiem to część ma pracę jakkolwiek związaną ze studiami i się tam odnajduje, a część znalazło inne zajęcia nie związane , ale na rynku pracy się odnaleźli i nie są bezrobotni, nawet jeśli to praca w której kierunek nie pomaga. Przecież wielu ludzi tak ma, nie tylko po ASP.
    • livia.kalina Re: ASP 15.07.22, 18:27
      Znam. Ale teraz to się nazywa Uniwersytet Artystyczny.

On jest malarzem, ona rysowniczką i akwarelistką. Prowadzą razem galerię, w której wystawiają swoje (tylko) prace. Oprócz tego w galerii prowadzą lekcje malarstwa i rysunku, na wszystkich poziomach, od przedszkolaków do przygotowywujących się właśnie na studia na Uniwersytet Artystyczny. Często narzekają na brak kasy ale w sumie to żyją dobrze - dużo malują/rysują, bardzo dużo podróżują ale akurat dla nich to jest inspiracja w pracy, choć pewnie bardzo przyjemnasmile
      • livia.kalina Re: ASP 15.07.22, 18:31
        aha- on też, dla pieniędzy, zajmuje się renowacją/przerabianiem różnego rodzaju przedmiotów (np mebli), angażuje się w takie remonty z artystycznym zacięciem- np specjalne kolorowanie drzwi, czy renowacja ocynkowanej wanny itp, takie nietypowe, dla kogoś kto potrzebuje bardzo autorskiego projektu. To tak czysto dla pieniędzy ale tez to lubi i jest w tym świetny.
    • fragile_f Re: ASP 15.07.22, 18:33
      Wiele osob w branzy gamingowej czy filmowej jest po asp, zarabiaja bardzo dobrze. Pracuja przy animacjach, efektach specjalnych itp.
    • alba27 Re: ASP 15.07.22, 19:44
      Bardzo Wam dziękuję, trochę podnioslyscie mnie na duchu. Nie zdawałam sobie sprawy ile rzeczy można robić po tym kierunku. Niech w takim razie próbuje 😉
      • potworia116 Re: ASP 15.07.22, 20:51
        alba27 napisała:

> Bardzo Wam dziękuję, trochę podnioslyscie mnie na duchu. Nie zdawałam sobie spr
        > awy ile rzeczy można robić po tym kierunku. Niech w takim razie próbuje 😉

Ale po jakim kierunku, bo nie sprecyzowałaś.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka