Dodaj do ulubionych

Wymiana starych funtów na nowe

12.09.22, 21:35
Przeczytałam dziś przypadkowo artykuł o tym, że papierowe funty tracą ważność od 1 października. I olśniło mnie, że jakieś tam funty posiadam, a właściwie moja córka była nim obdarowywana sporo lat temu. Sprawdziłam faktycznie ok. 300 funtów w 10 i 20. W zasadzie zgodnie z zasadą, że są ważne 10 lat wszystkie już nieświeżesmile. Doczytałam, że albo sie sprzedaje po zaniżonym kursie w Polsce albo wymienia w Banku Anglii jeden do jednego. I tu pytanie do zorientowanych. Bank Anglii jest gdzieś poza Londynem, w sensie oddziały? Nie mogę znaleźć info o tych oddziałach - pasowałby mi Liverpool (będzie tam ktoś znajomy). Wymienia się ot tak, idzie do banku i zamienia? Czy są jakieś procedury?
Obserwuj wątek
    • tanebo001 Re: Wymiana starych funtów na nowe 12.09.22, 21:42
      Nie lepiej zatrzymać? Z wizerunkiem Elżbiety II mogą być więcej warte...
    • mysiaapysia Re: Wymiana starych funtów na nowe 12.09.22, 21:44
      Banknoty nie mają daty ważności. Po prostu trzeba papierowe wymienić na polimerowe. Bank Anglii wymienia bezterminowo 1 do 1. Polskie kantory stosują paskarskie kursy, więc nie warto z tego korzystać.
    • profes79 Re: Wymiana starych funtów na nowe 12.09.22, 21:45
      NIestety BoE ma siedzibę tylko w Londynie.
      www.bankofengland.co.uk/banknotes/exchanging-old-banknotes
      Tu jest dokłądny opis co i jak można załątwić.
    • mysiaapysia Re: Wymiana starych funtów na nowe 12.09.22, 21:49
      Tutaj masz oddziały:
      www.bankofengland.co.uk/about/people/agents
    • dvdva Re: Wymiana starych funtów na nowe 12.09.22, 21:53
      Kazdy kto ma konto w banku w UK moze Ci wymienić, w dowolnym oddziale, nie musi być w Londynie.
      • dvdva Re: Wymiana starych funtów na nowe 12.09.22, 21:57
        Zapomniałam zalaczyc
    • alicjamagdalena Re: Wymiana starych funtów na nowe 12.09.22, 21:54
      Wymieniłam 600 tydz temu...30gr poniżej widelec. 10f wogole nie przyjmowali
    • sunflowerin Re: Wymiana starych funtów na nowe 12.09.22, 22:45
      W UK wymienisz w każdym banku. Mąż wymieniał kilka dni temu w maszynie w Lloydsie, bo nas rodzina w Polsce uraczyła taką prośbą.
      • mar_i_monte Re: Wymiana starych funtów na nowe 13.09.22, 05:16
        sunflowerin napisała:

> W UK wymienisz w każdym banku. Mąż wymieniał kilka dni temu w maszynie w Lloyd
        > sie, bo nas rodzina w Polsce uraczyła taką prośbą.

Kilka dni temu tak, bo do końca września są jeszcze ważne.
    • s12345s Re: Wymiana starych funtów na nowe 13.09.22, 06:02
      sylwik7 napisała:

> Przeczytałam dziś przypadkowo artykuł o tym, że papierowe funty ....

Niedawno zakładałam o tym wątek. Poszukaj. Teraz nie mam czasu aby pisać.
      Jeżeli banknoty są nie uszkodzone, nie popisane, nie naderwane można wpłacić na konto walutowe w naszych bankach. Jak się nie ma konta walutowego to trzeba otworzyć. Ja wpłacałam w Millenium bo tam mam ror więc nic za otwarcie walutowego nie płaciłam. W PKO BO płaci się 6 zł za otwarcie. Po miesiącu konto można zamknąć wypłacając nowe funty. Inaczej jest opłata co miesiąc.
      • s12345s Re: Wymiana starych funtów na nowe 13.09.22, 06:16
        s12345s napisała:

>
        W PKO BO płaci się 6 zł za otwarcie. Po miesiącu konto można zamknąć wypłacając nowe funty. Inaczej jest opłata co miesiąc.

6 zł płaci się jak się nie ma roru. Należy pytać tam gdzie ma się ror. Banki w PL przymują te stare funty do końca września.
        • fogito Re: Wymiana starych funtów na nowe 13.09.22, 06:30
          Nie wszystkie. Niektore banki juz nie przyjmują. Np w ING mozna to bylo zrobic do konca sierpnia.
          • droch Re: Wymiana starych funtów na nowe 13.09.22, 15:37
            Np. w ING również można wpłacić do końca września.
      • sylwianna2018 Re: Wymiana starych funtów na nowe 13.09.22, 11:14
        Kurczę, nie mogę na telefonie znaleźć twojego wątku w tej kwestii. Dopytam dziś w PKO BP i Millenium czy mogę założyć konto walutowe i wpłacić. Mam 20- tki jeszcze wcześniejsze niż te z Adamem Smithem. Generalnie powiedziałam kilku osobom i wszyscy byli zaskoczeni. Jakoś ominęły te informacje nas. Znajoma ma funty z lat 80-tych zachomikowane, takie też można wpłacić na konto walutowe?
        • s12345s Re: Wymiana starych funtów na nowe 13.09.22, 12:38
          sylwianna2018 napisała:

> Kurczę, nie mogę na telefonie znaleźć twojego wątku w tej kwestii. ..

Jak będę w domu to wkleję linka
          Myślę że najlepiej zapytać w banku.

• alicjamagdalena Re: Wymiana starych funtów na nowe 13.09.22, 13:41
        Nie można wpłacić zadaen bank w pl obecnie nie przyjmie.
        • alicjamagdalena Re: Wymiana starych funtów na nowe 13.09.22, 13:42
          Tylko kantory lub wysyłka do UK.
          Sprawdzone na początku września.
          • s12345s Re: Wymiana starych funtów na nowe 13.09.22, 16:52
            alicjamagdalena napisała:

> Tylko kantory lub wysyłka do UK.
            > Sprawdzone na początku września.

Ja wpłacałam w Millennium 1 lub 2 września. Pytałam i powiedzieli, że przyjmują do końca września, to samo w PKO BP. Wolałam wpłacić w Millenium bo tu mam ror i otworzenie konta walutowego jak i jego prowadzenie jest bez opłat, tylko trzeba zrobić to przez bankowość internetową. Jak się konto otworzy w oddziale jest opłata za otworzenie konta.
            Jak napisałam do Millennium na czacie czy można wpłacić wycofane funty i franki, to konsultantka odpowiedziała, że oni nie przyjmują. Dwa dni później zadzwoniła do mnie inna pani z Millennium (z lokalnego oddziału), bo chciała mnie naciągnąć na promocje, ale ja zapytałam o wycofane waluty i powiedziała, że mogę je wpłacić w innym oddziale Millennium. Poszłam i wpłaciłam. Nie przyjęli mi tylko jednego banknotu 50 funtów, bo był lekko naderwany.
            To samo mi powiedzieli w PKO BP. Przyjmują tylko funty, franków szwajcarskich nie przyjmują.
            Ponieważ ja miałam jeszcze franki szwajcarskie (też wycofane), to szukałam kantoru który je skupuje, ale nie oskubie mnie i znalazłam taki:

www.starebanknoty.pl/miasta
            Mają kantory w kilku miastach, a kurs zmienia się każdego dnia. Można zadzwonić i zapytać i wybrać taki do którego mamy najbliżej.

• pampelune Re: Wymiana starych funtów na nowe 13.09.22, 15:10
      A ja tylko się chciałam pochwalić, że przeczytałam "Wymiana starych facetów na nowych" i zaciekawiłam się, co w środku.
    • s12345s Mój wątek na ten temat 13.09.22, 16:56
      forum.gazeta.pl/forum/w,567,174035300,174035300,Gdzie_wymienic_stare_franki_i_funty.html#p174036168
      Nie każdy oddział tego samego banku, przyjmuje wycofaną walutę. Trzeba pytać w banku.
      • sylwianna2018 Re: Mój wątek na ten temat 13.09.22, 21:49
        Byłam dziś zapytać w PKO BP. Można założyć konto walutowe i wpłacić 20 i 50- tki w dobrym stanie do końca września. Ale pani kazała mi sprawdzić, jakie mam te 20-tki czy z A. Smithem chyba na rewersie czy wcześniejsze, starsze niż 10 lat. Te, nazwała wycofanymi i tych nie przyjmują, podobnie żadnych 5 i 10 funtowych banknotów.
        Wcześniej byłam zapytać w 2 kantorach. W jednym kupują 20 i 50 po 5 zł, w drugim po 4 zł😡. Ale tam nie dopytałam czy te wcześniejsze banknoty też kupują. Pójdę jutro po pracy razem z moimi 20😀 i zobaczę czy je sprzedam. Ewentualnie zobaczę jeszcze w Katowicach na Stawowej.
        Tylko mnie zaskakuje, że co 10 lat jak wyczytałam wycofują banknoty. Mam banknoty z pierwszej dekady 21 wieku i trochę kicha.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka