11.11.22, 14:52
A jednak, wbrew wcześniejszym pesymistycznym wizjom niektórych komentatorów, Ukraińcy odzyskują Chersoń.
Po co były te wątpliwości?
Obserwuj wątek
    • marzeka11 Re: Chersoń 11.11.22, 14:57
      Zdjęcia i filmiki stamtąd robią wrażenie, a patrzeć na rozpacz na TT rodzimych onucek - przyjemność.
    • angazetka Re: Chersoń 11.11.22, 15:17
      Cieszę się smile
      Plus życzenia Zełeńskiego po polsku na Dzień Niepodległości: mój facet miał łzy w oczach. Jasne, że to sprawny PR-wy gest, ale fantastyczny.
      • bigimax4 [...] 11.11.22, 15:23
        Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
      • marzeka11 Re: Chersoń 11.11.22, 15:25
        angazetka napisała:

> Cieszę się smile
        > Plus życzenia Zełeńskiego po polsku na Dzień Niepodległości: mój facet miał łzy
        > w oczach. Jasne, że to sprawny PR-wy gest, ale fantastyczny.
        >

Także wpis i film, który na swoim TL przekazała zona prezydenta Ukrainy.
        • marzeka11 Re: Chersoń 11.11.22, 15:26
          No i robi to wrażenie: chociaż za nic nie chciałabym się znaleźć w tym miejscu
          twitter.com/KyryliukRoma/status/1590987434799480832?s=20&t=cqop1W5F8FW6azdf9nI-yQ
        • kotletymielone5 [...] 11.11.22, 15:31
          • iwles Re: Chersoń 11.11.22, 15:39

Na ciebie kotlecie, zawsze można liczyć, i na twoją proputiniwską narrację.
            Jesteś niezłomny, jak Lenin !
            • marzeka11 Re: Chersoń 11.11.22, 15:42
              iwles napisała:

>
              > Na ciebie kotlecie, zawsze można liczyć, i na twoją proputiniwską narrację.
              > Jesteś niezłomny, jak Lenin !
              >
              >
              Kojarzy mi się z tym adminem rosyjskiego kanału "Trinadcatyj", który tak na to reaguje
              twitter.com/SomeGumul/status/1590395616798339072?s=20&t=cqop1W5F8FW6azdf9nI-yQ
            • annaboleyn Re: Chersoń 11.11.22, 17:28
              iwles napisała:

>
              > Na ciebie kotlecie, zawsze można liczyć, i na twoją proputiniwską narrację.
              > Jesteś niezłomny, jak Lenin !

Ale miło patrzeć, jak się wścieka dziś big_grin
              >
              >
          • tanebo001 [...] 11.11.22, 15:44
          • angazetka Re: Chersoń 11.11.22, 15:48
            Nawet chciałam się odnieść, ale... czy warto?
            • marzeka11 Re: Chersoń 11.11.22, 15:52
              Cóż, zawsze może głosem tę sytuację w Chersoniu i wycofaniu się tak skomentować:
              giphy.com/gifs/drivetribe-richard-hammond-doubt-co0rOKQ3Zq0Ww7ZCkS
          • koraleznasturcji Re: Chersoń 11.11.22, 15:50
            kotletymielone5 napisała:

> Łaskawca. W końcu finansujemy mu całą tę imprezę.

To wszystko my? Czyli te kilka starych polskich czołgów, kilka trochę nowszych i bayraktar ze zrzutki wystarczyły, żeby skopać tyłki waszej "drugiej armii świata"?
            • damartyn Re: Chersoń 11.11.22, 15:53
              Nie masz pojęcia jaki sprzęt poszedł. Czołgów na ten przykład było 250.
              • koraleznasturcji Re: Chersoń 11.11.22, 16:07
                I 250 czołgów wykurzyło z Chersonia mocarstwo atomowe z milionową armią? Borze szumiący, co to musiały być za czołgi.
                • damartyn Re: Chersoń 11.11.22, 16:23
                  Nooo- Ukraińcy w Chersoniu!
                  Brawo chłopaki ,gnać wroga!
                • tapatik Re: Chersoń 11.11.22, 18:09
                  koraleznasturcji napisała:

> I 250 czołgów wykurzyło z Chersonia mocarstwo atomowe z milionową armią?
                  > Borze szumiący, co to musiały być za czołgi.

T-72M czyli specjalna wersja (czytaj gorsza) na eksport oraz PT-91 ich polska modernizacja.
                  Ale nie zapominajmy, że my i tak jesteśmy na 2 miejscu jeśli chodzi o ilość czołgów dostarczonych Ukrainie.
                  Na pierwszym miejscu jest Rosja.
          • gr.ruuu Re: Chersoń 11.11.22, 17:23
            Też jesteś ematką, więc doceniam szczerą samokrytykę
          • dramatika [...] 11.11.22, 18:17
          • dramatika [...] 11.11.22, 18:23
      • martini-n Re: Chersoń 11.11.22, 17:13
        Tak, bardzo ładne to było.
    • sueellen Re: Chersoń 11.11.22, 16:14
      Bo ludzie to pesymiści.
      Wierze głęboko, ze Ukraina wygra (politycznie i propagandowo już wygrała), Rosjanie pójdą na xuj. A zachód wreszcie odrobi prace domowa i będzie trzymał Rosje mocno pod butem. Mam tez nadzieje, ze polityka energetyczna Niemiec i ich układziki z ruskimi odbija im się taka czkawka, ze przestana rozdawać karty w Europie. I wtedy Polska pod silnymi rządami może stać się bardzo mocnym graczem. Pisałam o tym na forum przed wojna. Słaba Rosja i osłabione Niemcy to Polska ogromna szansa - oby tej szansy jacyś idioci nie zmarnowali. I wtedy wrócę ja - na emeryturę. Cala na biało tongue_out tongue_out
      • marzeka11 Re: Chersoń 11.11.22, 16:30
        Ale przyjemnie widzieć prawdziwą radość tych ludzi:
        twitter.com/thevenetiandoge/status/1591077517729095681?s=20&t=cqop1W5F8FW6azdf9nI-yQ
        • bigimax4 [...] 11.11.22, 16:33
          • iwles Re: Chersoń 11.11.22, 17:00

A tobie, jak widać, mocno podnieść ciśnienie, więc zawsze warto 😁
            • bigimax4 [...] 11.11.22, 17:02
              • angazetka Re: Chersoń 11.11.22, 17:06
                > tuku

Peregrinie?
        • niemcyy Re: Chersoń 11.11.22, 16:47
          Są tam komentarze, że akurat ten to stary filmik z marca.

Na innych rzeczywiście b. dobrze, że mają powód do radości i pogonili ruskich.
      • martini-n Re: Chersoń 11.11.22, 17:16
        > Wierze głęboko, ze Ukraina wygra (politycznie i propagandowo już wygrała), Rosj
        > anie pójdą na xuj. A zachód wreszcie odrobi prace domowa i będzie trzymał Rosj
        > e mocno pod butem. Mam tez nadzieje, ze polityka energetyczna Niemiec i ich ukł
        > adziki z ruskimi odbija im się taka czkawka, ze przestana rozdawać karty w Euro
        > pie. I wtedy Polska pod silnymi rządami może stać się bardzo mocnym graczem.

Ja aż taką optymistką nie jestem, ale w ziszczenie się pierwszego zdania też mocno wierzę.
      • bywalec.hoteli Re: Chersoń 11.11.22, 17:17
        sueellen napisała:

> Mam tez nadzieje, ze polityka energetyczna Niemiec i ich ukł
        > adziki z ruskimi odbija im się taka czkawka, ze przestana rozdawać karty w Euro
        > pie. I wtedy Polska pod silnymi rządami może stać się bardzo mocnym graczem. Pi
        > sałam o tym na forum przed wojna. Słaba Rosja i osłabione Niemcy to Polska og
        > romna szansa - oby tej szansy jacyś idioci nie zmarnowali.

O to chodzi naszym w rządzie. Ale Niemcy są zbyt bogaci i maja zbyt dużo światowych firm i polska gospodarka zbyt mocno zalezy od niemieckiej by mogli tak łatwo utracić wpływy w Europie na rzecz Polski. Polska powinna jednak być najważniejszym graczem w całej Europie Srodkowo-Wschodniej - koncepcja międzymorza. Do tego możemy dojść ciężka praca krok po kroku. Ruskich należy objąć ogromnymi cłami w obie strony by niemieckim, francuskim i włoskim firmom nie opłacało się robić biznesów z ruskimi, otwierać produkcji i sklepów i ruskich. Tylko izolacja, potężna izolacja gospodarcza oraz całkowite odejscie od ruskiej ropy i gazu może ich osłabić.
        • bigimax4 [...] 11.11.22, 17:49
          • bistian Re: Chersoń 11.11.22, 18:19
            bigimax4 napisał:

> troche zima przycisnie inaczej zaczniecie spiewac

Ruskie będą śpiewać jeszcze cieniej.
            Mobilizowani wydają prywatne ciężkie pieniądze na swoje wyposażenie, zrzuca się cała okolica, byle nasz Wania wrócił cały i nie zamarzł na śmierć. Będą zamarzać gdzieś w polu, bo nie każdy ma takie wsparcie.
            Ja pisałem o Chersoniu z miesiąc temu, żeby się zaczęli uczyć pływać wpław, już nie będzie tak ciepło, jak latem, a rzeka szeroka. Mają wielkie szczęście, że most pontonowy w cieniu mostu Antonowskiego, się zachował, mogą uciekać na pieszo z własnym tobołkiem. big_grin
            • bigimax4 [...] 11.11.22, 18:27
              • iwles Re: Chersoń 11.11.22, 18:55

Strasznie cie to dziś wqrwia. Fajnie 😅
                • marzeka11 Re: Chersoń 11.11.22, 19:01
                  Przecież wyłazi za każdym razem, że armia ruska została przez dowództwo rozkradziona- w papierach jest, że to potęga, to "druga armia" świata, a zaskakuje już wygląd ich mundurów, czysta komuna w beznadziei. Już widzę, jak zadbali o zimowe mundury, buty itd. itp.
                  Dostaną wpieprz równo- w starciu z wojskiem, bo próbują sobie to odbijać mordując cywilów.
                  • bistian Re: Chersoń 11.11.22, 19:07
                    marzeka11 napisała:

> Przecież wyłazi za każdym razem, że armia ruska została przez dowództwo rozkrad
                    > ziona- w papierach jest, że to potęga, to "druga armia" świata, a zaskakuje ju
                    > ż wygląd ich mundurów, czysta komuna w beznadziei. Już widzę, jak zadbali o zim
                    > owe mundury, buty itd. itp.
                    > Dostaną wpieprz równo- w starciu z wojskiem, bo próbują sobie to odbijać morduj
                    > ąc cywilów.

Jasne, że tam były wielkie przewały, ale ja bym nie lekceważył ruskich. Już dwa miesiące, ich firmy przestawiły się na produkcję wojskową, więc na wiosnę już będą mieć pełne wyposażenie żołnierza, gorzej będzie z uzbrojeniem, nie wszystko da się wyprodukować, nawet w postaci zamienników, ale dużych przewałów w wojsku już nie będzie, bo za to grozi kulka bez sądu i wszyscy zdają sobie z tego sprawę
                    • profes79 Re: Chersoń 11.11.22, 19:13
                      Firmy może i się przestawiły - tylko komponenty do nowoczesnego uzbrojenia praktycznie w całości były importowane i po zaciśnięciu sankcji z tą produkcją jest różnie. Prostą broń piechoty pewnie spokojnie wyprodukują; w końcu kałach to kałach - gorzej ze sprzętem radiowym, optycznym, komputerowym - tu już tak słodko nie jest; nie bez powodu posiłkują się sprzętem irańskim.

Jeszcze w marcu pisałem, że Rosja wybrała sobie fatalny czas na uderzenie - dali pół roku Europie i Światu na otrząśnięcie się z tego i myśleniu jak sobie poradzić bez handlu z Rosją - uderzenie wyprowadzone z początkiem listopada czy w październiku miałoby o wiele poważniejsze skutki bo po prostu Europa w żaden sposób nie byłaby gotowa do przetrwania zimy.
                      • bistian Re: Chersoń 11.11.22, 19:52
                        profes79 napisał:

> Firmy może i się przestawiły - tylko komponenty do nowoczesnego uzbrojenia prak
                        > tycznie w całości były importowane i po zaciśnięciu sankcji z tą produkcją jest
                        > różnie. Prostą broń piechoty pewnie spokojnie wyprodukują; w końcu kałach to k
                        > ałach - gorzej ze sprzętem radiowym, optycznym, komputerowym - tu już tak słodk
                        > o nie jest; nie bez powodu posiłkują się sprzętem irańskim.

Potrafią zrobić hełmy, kamizelki, porządne buty itd., a teraz tego też brakuje. Mobilizowani teraz otrzymują najgorszą broń, jaka była w magazynach. Niewtajemniczonym wyjaśniam: W wojsku trzeba wystrzelać konkretną liczbę punktów na strzelnicy, żeby zaliczyć strzelanie. Wymienia się kiepską broń na dobrą, żeby to strzelanie odbyć pozytywnie, a ta kiepska jest konserwowana i wstawiana z powrotem, bo przecież szkoda na rusznikarza, a broń "zaraz" będzie zmieniana na nowy typ. Mobilizowani, dostają ten najgorszy szrot. Oprócz tych szczęśliwców, którzy są w Białorusi na szkoleniu.
                        Z karabinami, Rosja sobie poradzi, może nie od razu, ale to będzie się poprawiać.

Co do sankcji, to są mocno nieszczelne. Rosyjskie samoloty latają na niemieckim paliwie, a w dronach, nadal jest francuska optyka. Pewno są i inne kanały, ale sami sobie robimy pod górkę, jako Unia i raczej nie liczę na cuda
                    • marzeka11 Re: Chersoń 11.11.22, 19:13
                      A gdzie znajdziesz motywację?
                      Nie da się stać po stronie ruskiej w tej wojnie. Nie da.
                • taniarada Re: Chersoń 11.11.22, 19:23
                  Chyba już wiadomo kim.jest bigi zaganiacz jak ktoś miał wątpliwości .Żałosne że tak walczy z Ukrainą .
        • taniarada Re: Chersoń 11.11.22, 19:38
          Marzenie świętej głowy. Nikt kacapów nie zostawi .Za dużo mają bogactwa naturalnego .
        • veryvery Re: Chersoń 12.11.22, 21:35
          Oho, ktoś się Bartosiaka nasłuchał
      • znowu.to.samo Re: Chersoń 12.11.22, 16:56
        Skoro nawet ruscy generałowie we wrześniu wieszczyli klęskę …wiadomosci.wp.pl/wladimirze-wojna-jest-juz-przegrana-putin-mial-to-uslyszec-od-swojego-generala-6811978898532992a?amp=1

Ja tylko się boję że Putin będzie chciał wygrać za wszelką cene
        • bywalec.hoteli Re: Chersoń 12.11.22, 17:38
          trudno w to uwierzyć by ktos to powiedział a i jeszcze żeby ktos był w stanie to wynieść na zewnątrz
          „Przegrałeś, Władimirze Władymirowiczu - miał wypalić podczas wideokonferencji niewymieniony z nazwiska generał. Jego słowa miały być podsumowaniem raportu z frontu, mówiącego, iż wojska rosyjskie nie mają już ofensywnych możliwości, a wkrótce zabraknie im możliwości obrony. Po tych słowach generała odłączono ze spotkania.„
    • iuscogens Re: Chersoń 11.11.22, 16:37
      Niech Ruskie spie.....ją do siebie.
    • bywalec.hoteli Re: Chersoń 11.11.22, 16:40
      ruskie idi na chuj!
      • angazetka Re: Chersoń 11.11.22, 16:56
        Idti wink Idi to liczba pojedyncza wink
        • bywalec.hoteli Re: Chersoń 11.11.22, 17:17
          spasiba 😀
        • zonawedrowna Re: Chersoń 11.11.22, 17:18
          Nie stresuj go. Heniu pracuje w międzynarodowym środowisku i zna języki.
        • krwawy.lolo Re: Chersoń 11.11.22, 17:28
          Idti ( ИДТИ ) to bezokolicznik.
          • taniarada Re: Chersoń 11.11.22, 19:21
            Chyba nie to odmiana czasownika .
        • gr.ruuu Re: Chersoń 11.11.22, 17:38
          Идите...
        • veryvery Re: Chersoń 12.11.22, 21:36
          Iditie
          Idti to iść
    • martini-n Re: Chersoń 11.11.22, 17:14
      Świetna wiadomość
      • marzeka11 Re: Chersoń 11.11.22, 17:19
        A jeszcze parę miesięcy temu było tak
        twitter.com/PBPaszportu/status/1591103032011280384?s=20&t=hCRrxtMvAIwoutCbLKwJCQ
    • gr.ruuu Re: Chersoń 11.11.22, 17:24
      Nie "po co" tylko "dlaczego". Dlatego że w czasie wojny każdy ruch przeciwnika ogląda się z kilku stron i zastanawia się, co oznacza i co może być dalej. To nie jest rozgrywka asg
      • mysiaapysia Re: Chersoń 11.11.22, 18:26
        Z każdej strony, czyli patrzy się i opisuje się plusy i minusy. A wszędzie dominowało pesymistycznie podejście, prawie brak jakichkolwiek pozytywnych elementów, poza kilkoma głosami wojskowych z UK.
        • bistian Re: Chersoń 11.11.22, 19:02
          mysiaapysia napisała:

> Z każdej strony, czyli patrzy się i opisuje się plusy i minusy. A wszędzie domi
          > nowało pesymistycznie podejście, prawie brak jakichkolwiek pozytywnych elementó
          > w, poza kilkoma głosami wojskowych z UK.

Ja mam znajomych z Chersonia i okolic, tam są ich rodziny. Widać było od dwóch tygodni, że coś się dzieje. Raz był jeden tak podłamany, że się zapytałem, z jakiego powodu? To powiedział, że tam już nic nie ma, nie ma wody, nie ma prądu, nie ma gazu, a Rosjanie wywożą wszystko, co mogą, cały sprzęt medyczny, wozy straży pożarnej, jakieś chłodziarki, cokolwiek się da, nawet zwijają nadajniki GSM i zaraz może nie być żadnej łączności. Widać, że decyzja o opuszczeniu Chersonia padła jakieś trzy tygodnie temu, pewno myśleli o wariantach i organizacji.
          A ogólnie, to i tak jest katastrofa. Rosjanie mieszkali w dużych ważnych obiektach, więc w szkołach, domach kultury i innych takich, Ukraińcy do ostrzeliwali i teraz w zasadzie nie ma żadnych obiektów użyteczności publicznej, łącznie z posterunkami policji, wszystko jest zniszczone.
          Był moment, gdy ruskie zaczęły się pakować do prywatnych mieszkań i do domów. Po 20-30 osób do jednego mieszkania, pośród cywili, byle nie ginąć od artylerii. Zajęli dom, przyszli do sąsiadów i mówią: że tu będą mieszkać, ale żeby sobie coś poszukać bo ich będzie dużo i ten następny dom też zajmą. To z dwa tygodnie temu było, czyli jeszcze były wahania, czy nie przeciągać obrony?
          • mysiaapysia Re: Chersoń 11.11.22, 19:07
            Ale sumarycznie lepiej odzyskać ziemię niż jej nie odzyskać. I ją odzyskali. Tak samo jak na wschodzie.
    • cegehana Re: Chersoń 11.11.22, 18:23
      A po co są optymistyczne? Ludzie mają różne opinie na temat tych samych wydarzen. Nawet kibice piłki późnej wiedzą, że gorąca deklaracja miłości do klubu nie równa się zwycięstwo, bo gra się odbywa na boisku a nie na trybunach kibicowskich.
      • mysiaapysia Re: Chersoń 11.11.22, 18:28
        Mam na myśli dziennikarzy opisujących praktycznie tylko pesymistyczne aspekty. Zwłaszcza po tym, jak zaskoczyła ich ofensywa na wschodzie jakoś przestałam ufać takim defetystycznym artykułom. I tak, ludziom, zwłaszcza Ukraińcom potrzeba dobrych wiadomości, aby uwierzyć, że w końcu będzie dobrze.
        • martini-n Re: Chersoń 11.11.22, 18:40
          Onet? Tam redaktor W. ma taki fatalistyczny styl.
          • mysiaapysia Re: Chersoń 11.11.22, 18:50
            Żeby tylko Onet. Inne media też się nie popisały. I to pomimo wcześniejszej niespodzianki na wschodzie.
          • veryvery Re: Chersoń 12.11.22, 21:41
            Na onecie juz kilka razy od poczatku wojny widziałam tez analizy jakiegoś austriackiego generala, wg ktorego Ukraina tez zawsze przegrywała, sprzęt z zachodu był niszczony przez ruskich jeszcze na etapie transportu itd
            • bistian Re: Chersoń 12.11.22, 21:55
              veryvery napisała:

> Na onecie juz kilka razy od poczatku wojny widziałam tez analizy jakiegoś austr
              > iackiego generala, wg ktorego Ukraina tez zawsze przegrywała, sprzęt z zachodu
              > był niszczony przez ruskich jeszcze na etapie transportu itd

Pewno nie było to takie dalekie od prawdy.
              Ukraina strasznie oberwała, nie mówi się o tych wszystkich zabitych, i słusznie. 10% straconego sprzętu w czasie transportu, to jest norma, tak mówił generał Skrzypczak, a przecież ruskie strzelały również do makiet, kwestia tego, z jakich źródeł się korzysta big_grin
        • marzeka11 Re: Chersoń 11.11.22, 18:41
          Przecież niesamowite jest już to, że miasto (tam jest chyba 300 tys. ludzi) udało się zdobyć bez walk miejskich, które masakrą cywilów skończyłoby się.
          I kolejny raz widać, że na wojnie ważna jest motywacja, chęć, zapał do walki, przy całej ohydzie wojny. ruska dzicz nie ma tego, fakt- z zapałem morduje, gwałci i okrada cywilów.
          twitter.com/igorsushko/status/1591123213001854976?s=20&t=SkPzwfSk3QKB57rMbzj61g
          • bigimax4 [...] 11.11.22, 19:00
          • profes79 Re: Chersoń 11.11.22, 19:15
            Miasta nie zdobyto tylko Rosjanie dali nogę. A to subtelna różnica. Swego czasu w ten sposób ocalał Kraków - Niemcy woleli się wycofać niż bronić jak we Wrocławiu.
            • marzeka11 Re: Chersoń 11.11.22, 19:18
              No ale dać nogę nie oznacza przecież "ach, jak wspaniała jest ruska armia", mądra, logistycznie panuje nad wszystkim.
              • marzeka11 Re: Chersoń 11.11.22, 19:21
                I powtórzę- motywacja, sens w czasie walki jest ważny- ruskie pytają (och, przypomniałam sobie rosyjski, przypomniałam)
            • bistian Re: Chersoń 11.11.22, 19:56
              profes79 napisał:

> Miasta nie zdobyto tylko Rosjanie dali nogę. A to subtelna różnica. Swego czasu
              > w ten sposób ocalał Kraków - Niemcy woleli się wycofać niż bronić jak we Wrocł
              > awiu.

Dali nogę, bo policzyli amunicję i im wyszło, że jest z tym kiepsko. My przegraliśmy wrzesień 39 również z tego samego powodu, logistyka się załamała, a Niemcy zajęli nasze składy.
              Kraków został uratowany przez okrążenie, to było zamierzone i przemyślane, a Niemcy nie chcieli tam zostać bohaterami pośmiertnie, więc się wycofali
            • veryvery Re: Chersoń 12.11.22, 21:44
              profes79 napisał:

> Miasta nie zdobyto tylko Rosjanie dali nogę. A to subtelna różnica. Swego czasu
              > w ten sposób ocalał Kraków - Niemcy woleli się wycofać niż bronić jak we Wrocł
              > awiu.
              >

No ale coś ich zmusiło do tego odwrotu i to nie dobre serduszko ale jakieś efektywne działania ukraińców (presja, okrążenie, ataki) oraz/lub dziadostwo własnych zasobów
        • cegehana Re: Chersoń 11.11.22, 19:25
          Pilkarzom też potrzebni są kibice, ale o zwycięstwie na boisku decydują umiejętności piłkarskie a nie kibicowskie. Również nie ufam wypowiedziom ukierunkowanym z góry na jakiś scenariusz, który jeszcze nie nastąpil, natomiast cenię dziennikarzy przedstawiających różne możliwe scenariusze i opinie.
        • bananananas Re: Chersoń 11.11.22, 19:34
          mysiaapysia napisała:

> Mam na myśli dziennikarzy opisujących praktycznie tylko pesymistyczne aspekty.
          > Zwłaszcza po tym, jak zaskoczyła ich ofensywa na wschodzie jakoś przestałam ufa
          > ć takim defetystycznym artykułom. I tak, ludziom, zwłaszcza Ukraińcom potrzeba
          > dobrych wiadomości, aby uwierzyć, że w końcu będzie dobrze.

Myślę, że to celowe, bo dla podniesienia morale lepszy jest sukces niespodziewany, a z kolei porażka w sytuacji, kiedy miało być łatwo o sukces nieporównanie bardziej dołuje. Plus wojna informacyjna, bo to samo działa u ruskich, tylko pewnie bardziej, bo oni przecież potęga.
    • taki-sobie-nick Re: Chersoń 11.11.22, 22:13

> Po co były te wątpliwości?

Podpowiem ci: ludzie nie wszystko robią po coś.

Kierują nimi emocje.

Albo temperament.
    • taki-sobie-nick Re: Chersoń 11.11.22, 22:14

> Po co były te wątpliwości?

Po co ludzie zadają takie głupie pytania?

Wątpliwości ma się po prostu, a nie "po coś".
      • mysiaapysia Re: Chersoń 12.11.22, 08:48
        Między zadawaniem pytań a pisaniem przez dziennikarzy tylko złych wiadomości i przemilczaniem dobrych wiadomości jest duuuuuża różnica.
        • taki-sobie-nick Re: Chersoń 12.11.22, 21:40
          Dziennikarz pisze to, co mu każe gazeta, pretensje do gazety.
    • znowu.to.samo Re: Chersoń 11.11.22, 22:27
      Tak naprawdę wielu przeciera oczy ze zdziwienia i „co ku*wa?!?”

Ja mam ciągle jakieś dziwne wrażenie że to jakiś podstęp, ciężko mi uwierzyć że tak się wzięli i wycofali

Czy faktycznie jest z tymi ruskimi aż tak źle!?!
      • profes79 Re: Chersoń 11.11.22, 22:34
        Chersoń mniej więcej od półtora miesiąca był dla Rosjan krytycznym punktem, w miarę jak Ukraińcy odcinali bądź ograniczali linie komunikacyjne. Wycofanie się stamtąd to na pewno strata propagandowa ale z kolei wycofali w ten sposób sporo żołnierzy, których będą migli wykorzystać gdzie indziej a równocześnie odgrodzili się od Ukraińców Dnieprem. Jeżeli Ukraińcom udałoby się przebić za rzekę, to mają w zasadzie otwartą drogę w kierunku Krymu.
      • princy-mincy Re: Chersoń 12.11.22, 09:08
        Wg mnie tu nie ma drugiego dna.
        Idzie zima, nie mają sprzętu, jedzenia mało. Muszą się przegrupować i zaatakują znow na wiosnę.
        • bistian Re: Chersoń 12.11.22, 13:09
          princy-mincy napisała:

> Wg mnie tu nie ma drugiego dna.
          > Idzie zima, nie mają sprzętu, jedzenia mało. Muszą się przegrupować i zaatakują
          > znow na wiosnę.

Szczerze mówiąc, myślałem, że to się posypie w ciągu dwóch tygodni, ale nic nie pisałem, bo wszyscy twierdzili, że będą się bić do końca.
          Ciekawie jest z generałem Skrzypczakiem. To był bardzo dobry dowódca, dlatego tak podchodzi powątpiewająco wobec różnych głupot rosyjskich dowódców, podświadomie w to nie wierzy. Uważał, że przyczółka się broni do końca i nie wierzył, że odejdą bez walki. Z drugiej strony, pytał sam siebie, czym tamte oddziały strzelają, jeśli są stale ostrzeliwane dostawy? Intuicja podpowiadała, ale Generał jest za bardzo uporządkowany, więc się nie daje. wink Strzelami oparami po swoich magazynach amunicji. big_grin Dobry dowódca by nie pozwolił do takiej sytuacji, dlatego Skrzypczak to odrzucał.

Rosjanie skracają linię frontu. Na Krymie jest jakieś 30 tysięcy dobrego wojska, dojdzie z 20 tysięcy z Chersonia i okolic, 50 tysięcy na krótkim odcinku, to jest siła, a jeszcze się okopią i zabezpieczą w różny sposób.
          W Federacji, fabryki pracują na pełną parę, pod mobilizację miliona żołnierzy na froncie, coś dokupią ze sprzętu z Iranu, Korei Północnej, może Chin. To będzie siła, niestety.
          • marzeka11 Re: Chersoń 12.11.22, 15:13
            A nasza ruska onucka na TT niedawno jeszcze taką narracją szła równo:
            • profes79 Re: Chersoń 12.11.22, 15:26
              Kto to w ogóle jest? surprised
              • marzeka11 Re: Chersoń 12.11.22, 15:29
                Wejdź na TT i zobacz, jaki to świr. Proruski świr.
                • profes79 Re: Chersoń 12.11.22, 15:30
                  Dziękuję; cenię sobie zdrowie psychiczne wink
            • tapatik Re: Chersoń 12.11.22, 16:02
              Czyli termin nigdy oznacza niecałe 3 miesiące? smile
              To ja piję toast, aby tak w połowie nigdy Ukraińcy odzyskali Krym.
              Swoją drogą znalazłem tego Skalskiego na Twitterze i jest tam wypowiedź, w której ktoś się go pyty czy za pisanie bzdur bierze ruble...
              twitter.com/marcinskalski7/status/1525128983855214593
          • tapatik Re: Chersoń 12.11.22, 15:44
            I te 50.000 żołnierzy zostanie na Krymie.
            Ciekawe co Ukraińcy odwalą, aby przeciąć linie zaopatrzeniowe na Krym.
            Most Kerczeński już jest uszkodzony, zostaje droga lądowa przez Melitopol, Berdiańsk i Mariupol.
            Jak by tak Ukraińcy mieli trochę pocisków artyleryjskich o zasięgu 150-200 km i odcięli tę drogę, to dla zaopatrzenia zostanie tylko droga morska. I ta droga morska będzie musiała wystarczyć, aby zaopatrzyć 50.000 żołnierzy plus od groma cywili, a według Wikipedii w 2001 roku na Krymie mieszkało ponad 2 miliony ludzi.
            • bistian Re: Chersoń 12.11.22, 18:11
              tapatik napisał:

> I te 50.000 żołnierzy zostanie na Krymie.
              > Ciekawe co Ukraińcy odwalą, aby przeciąć linie zaopatrzeniowe na Krym.
              > Most Kerczeński już jest uszkodzony, zostaje droga lądowa przez Melitopol, Berd
              > iańsk i Mariupol.

To nie takie proste, Ukraina nie ma wystarczającej przewagi, żeby pogonić to całe dziadostwo do domu.
              O ile w Chersoniu było oczywiste, że to jest postępujące i nieuniknione zwycięstwo, tylko nie znano terminu, to tutaj tak dobrze nie będzie, ruskie dosypią zmobilizowanych, z 10% z nich przeżyje i się czegoś nauczy, lekko nie będzie, wszedł tryb wojenny w Federacji, a ruskie pieniądze mają, choćby mieli zabierać najbiedniejszym
              • tapatik Re: Chersoń 12.11.22, 20:55
                Nie wiem dlaczego wszyscy piszą, że odbicie Chersonia było oczywiste, bo dla mnie nie było.

Ja nie twierdzę, że Ukraińcy mają dość wojsk, aby podjąć walkę.
                Twierdzę, że Ukraińcy mogą na tyle zablokować dostawy na Krym, że kacapy z głodu sami wywieszą białą flagę, bo będą wiedzieli, że jako jeńców ktoś ich chociaż nakarmi.
                • bistian Re: Chersoń 12.11.22, 21:16
                  tapatik napisał:

> Nie wiem dlaczego wszyscy piszą, że odbicie Chersonia było oczywiste, bo dla mn
                  > ie nie było.
                  >
                  > Ja nie twierdzę, że Ukraińcy mają dość wojsk, aby podjąć walkę.
                  > Twierdzę, że Ukraińcy mogą na tyle zablokować dostawy na Krym, że kacapy z głod
                  > u sami wywieszą białą flagę, bo będą wiedzieli, że jako jeńców ktoś ich chociaż
                  > nakarmi.

Mają spore pieniądze, więc mają większe możliwości. Co tu dużo mówić, Chińczycy zbudowali sztuczne wyspy i na nich garnizony, było to pewnym zaskoczeniem, ta wielkość inwestycji. Ktoś tam wszystko przywiózł.
                  Rosjanom na Krym też przywiozą, co trzeba, mają dostęp do wody, na pewno z głodu nie umrą, gorzej będzie z amunicją.

Na wojnie musi być spora przewaga, jeżeli chce się zdobywać broniony teren. Będzie to wskaźnik coś około 3,5 razy większe siły atakujący, niż broniący się, ale Ukraińcy bronili się skutecznie przy stosunku 5:1, więc różnie może być. Pod Chersoniem i w mieście, ruskich i ich sojuszników było jakieś 20 tysięcy, Ukraińców 40 tysięcy. Mało, ale udało się odciąć dostawy, w dużej części, ale to już wystarczyło, żeby się sami wynieśli, gdy się zorientowali, że wszystkiego brakuje. Trochę to trwało, więc widocznie mieli rezerwy.

Ja bym chciał, żeby szybko udało się pogonić ruskich, ale nie wierzę w taki scenariusz
                  • tanebo001 Re: Chersoń 13.11.22, 14:31
                    Tylko że wyspami jest jeden problem - wystarczy odciąć dopływ paliw i żywności.
                    • bistian Re: Chersoń 13.11.22, 15:38
                      tanebo001 napisał:

> Tylko że wyspami jest jeden problem - wystarczy odciąć dopływ paliw i żywności.

Jest to nie do zrealizowania. Zawsze się znajdzie ktoś, kto chce zarobić, a ruskie mają pieniądze.
                      Można izolować i próbować nie dopuszczać statków z bronią, tylko kto miałby to zrobić? Chętnych brak, a nawet Turcja tego nie zrobi, bo gra na siebie i lawiruje, chce zarabiać, a nie wpakować się w wojnę
                      • tanebo001 [...] 13.11.22, 18:45
                      • tapatik Re: Chersoń 13.11.22, 19:48
                        Musiałyby to być państwa Morza Czarnego, czyli praktycznie zostaje tylko Turcja, bo reszta się z Rosją niezbyt lubi. Mam pewne wątpliwości, czy Rosja ma wystarczająco dużo promów transportowych, aby zapewnić zaopatrzenie, no ale pożyjemy, zobaczymy.
    • jednoraz0w0 Re: Chersoń 12.11.22, 16:49

Jest i ten klasyk smile fb.watch/gLuksfei8V/
      • marzeka11 Re: Chersoń 13.11.22, 14:55
        Jak czytam takie rzeczy, to wiem jedno- na Ukrainie każdy rusek martwy to szansa, że nie zrobi tego
    • stalowy.promien.woli Re: Chersoń 13.11.22, 15:25
      Moskale i Kadyrowcy won za Ural!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka