Dodaj do ulubionych

Skrócenie czasu pracy

01.12.22, 17:19
Jak oceniacie szanse na przegłosowanie przepisów zmieniających tygodniowy czas pracy z 40 do 35 godzin? Wolałybyście wtedy pracować po 7 godzin dziennie czy wyrobić te godziny w 4 dni tygodnia? Ja myślę, że nie ma szans na taką zmianę niestety.

Tekst linku
Obserwuj wątek
    • borsuczyca.klusek Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 17:22
      Nie ma szans, więc nie ma sensu się tym podniecać czy bić pianę 🙄
      • milva24 Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 09:09
        Uważam tak samo.
    • sueellen Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 17:24
      Ale wiesz jak to się skończy? Jak w UK... Masz 35h tydzień pracy z godzinna przerwa na lunch. Czyli tak czy siak jesteś w robocie od 9 do 17:00 smile
      • sueellen Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 17:25
        bo przerwa na lunch jest bezpłatna , oczywiście
        • marta.graca Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 17:27
          A tej przerwy nie można wziąć pod koniec dnia i wyjść wcześniej? Musi być w środku dnia?
          • chococaffe Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 17:31
            Ja mogłam jak miałam dziecko w wieku przedszkolnym i podstawówkowym
            • marta.graca Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 17:37
              Moje koleżanki karmiące też tak robiły z tymi dwiema przerwami na karmienie.
              • chococaffe Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 17:42
                W prawie wszystkich firmach, w których pracowałam system wygladał tak, że pracy 35 h plus godzina na lunch codziennie. Teoretycznie to było 40 h. Nie wiem czy we wszystkich "moich" firmach zgodziliby się na wcześniejsze wyjścia zamiast przerwy, ale na szczęscie w odpowiednim czasie miałam to szczęscie. Z tym, że u nas zgadzali się na to tylko rodzicom w wieku dzieci do podstawówkowego włącznie. W sumie skorzystały tylko 2 osoby, trzecia nie chciała (potrzebowała tej przerwy w ciągu dnia na swoje sprawy)
      • mgla_jedwabna Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 18:30
        W Polsce długość przerwy na lunch określa prawo, jak również to, że jest onawliczana do czasu pracy, a nie bezpłatna.
        • ritual2019 Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 20:28
          Ale jest 15 minut co czesto ledwo wystarcza na pojscie do toalety i zjedzenie kanapki.
          U mnie przerwa na lunch to 30 min, pracuje w 8-16 a w piatki 8-3.30 czyli 37h tygodniowo. Pol godzinna przerwa jest w porze lunch i nie mozna jej nie miec.
          • triss_merigold6 Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 20:32
            Skąd Ci się wzięło 15 minut?
            • ritual2019 Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 20:44
              triss_merigold6 napisała:

> Skąd Ci się wzięło 15 minut?

pep.pl/poradnik/przerwa-w-pracy-co-mowia-o-niej-przepisy-ile-przerwy-przysluguje-pracownikowi/#:~:text=Zgodnie%20z%20art.,minut%20odpoczynku%20od%20wykonywanych%20obowi%C4%85zk%C3%B3w.
              Minimum to 15 minut. Pracodawca wiec nie musi wydluzac przerwy, wielu tego nie robi.
      • palacinka2020 Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 20:28
        Ja tam pracowalam w Warszawie i bylam w pracy od 9 do 17.30. To juz wolałabym do 17.
        • ritual2019 Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 20:45
          U mnie rzadko jest 40h, czesciej jest 37 lub 35. Zazwyczaj 9-17 to z 30, 45 lub 60 min lunch.
      • bib24 Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 21:32
        a myslisz ze jak jest 40 to tak nie jest? wtedy masz 8-17 z godzinną przerwą.
        • ritual2019 Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 21:45
          bib24 napisała:

> a myslisz ze jak jest 40 to tak nie jest? wtedy masz 8-17 z godzinną przerwą.

Moze ale u mnie to rzadkosc, nie spotkalam takich godzin pracy. Najpopularniejsze 9-17, 9-17.30, 8-16, 8-16.30. Zazwyczaj full time to 37h.
          • bib24 Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 07:55
            ale ty nie mieszkasz w poslce gdzie jest dziki kapitalizm. ile by nie bylo godzin mozna władować godzinną przerwę. tak to dziala.
      • disco-ball Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 08:00
        Ja pracowałam tak, ze w piątki uchodziłam 2,5 godziny wcześniej. Ale mój tydzień liczył 37,5, nie 35 godzin.
    • triss_merigold6 Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 17:32
      Na zerowe. Biedni durnie nie ogarniają, że wiązałoby się to z obniżaniem wynagrodzeń, a na to nikt się nie zgodzi. Tradycyjnie postmodernistyczna lewica nie ma kontaktu z bazą.
      • zwyczajnamatka Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 17:39
        W tej ustawie chodzi o to, żeby skrócić czas pracy nie obniżając wynagrodzenia.
        Też uważam, że nie ma szans.
        • pyza-wedrowniczka Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 17:47
          Może minimalna się nie zmniejszy. I oficjalnie od razu nie obetną nikomu pensji jak nie będą mogli. Ale myślę, że np. na podwyżki trzeba będzie czekać w wielu firmach dłużej, żeby "się wyrównało".
    • alfa36 Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 17:39
      A ja sobie myślę, czy oni myślą 🤔. Ktoś robotę musi zrobić. Albo mniej się zarobi (zrobi inny, nowo zatrudniony) albo jakiś kierownik przejmie obowiązki (jeśli coś terminowe a pracownik sobie pójdzie) i mu za to zapłacą.
      • alicia033 Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 17:49
        alfa36 napisała:

> A ja sobie myślę, czy oni myślą 🤔.

To oczywiste: nie myślą.
      • m_incubo Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 09:14
        Spokojnie, te wszystkie Ematki siedzące murem na forum w godzinach pracy przeczą teorii, jakoby roboty wszyscy mieli tyle, że nie mają czasu taczek załadować.
    • 35wcieniu Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 17:52
      Przecież wiadomo że to jeden z pomysłów- abstrakcji, bez żadnych szans. Nie ma po co analizować czy przejdzie bo wszyscy wiedzą że nie.
    • gr.ruuu Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 19:40
      To zabawne,że jak wprowadzano ośmiogodzinny dzień pracy to padały identyczny argumenty. Cud prawdziwy, że to się udało.
      • maslova Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 09:12
        Plus skrócenie tygodnia pracy z 6 do 5 dni.
    • jakis.login Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 19:50
      Bardzo bym chciała. W pracy jestem szybka, bez problemu wyrabialabym się z obowiązkami w 7 godzin. Z chęcią przyjęłabym ten krótszy dzień pracy zwłaszcza zima, żeby choć kawałek światła dziennego złapać. A godzinna przerwa w środku dnia jawi mi się jako koszmar i straszliwa strata czasu.
      • marta.graca Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 20:59
        Ja też. Co więcej, nie jestem w stanie w sposób wydajny pracować bitych 8 godzin.
    • kafana Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 19:54
      Może za 20 lat.
    • kropkacom Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 19:58
      Są firmy, które to już praktykują w Polsce. Po prostu to nie dla wszystkich obecnie. Zwłaszcza kiedy siła robocza to w tej części Europy to nasz największy atut. Osobiscie jestem produktywna, ale nie przez osiem godzin. Nie ma takiej możliwości aby było inaczej.
    • bertie Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 20:22
      Szanse na przegłosowanie oceniam na małe.
      Ja akurat kilka lat temu przeszłam z 40h na 35h z zachowaniem pensji, bo moja choroba zakwalifikowała mnie do orzeczenia o niepełnosprawności. Szef nie był zbyt zadowolony. A co dopiero jakby tak musiał przestawić plan pracy wszystkich...
      • m_incubo Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 09:15
        Przecież dostaje z twojego powodu jakiś bonusik, i mimo to niezadowolony?
        • chicarica Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 11:34
          Proszę Cię. Szef w Polsce zawsze jest niezadowolony. Najlepiej by było jakby pracownik pracował 40 godzin, na umowie miał 20 i jeszcze do tego firma dostawała od państwa jakiś bonusik za to że "daje pracę". big_grin
    • podaje_haslo_okon Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 20:35
      Mamy w firmie 36h tydzień pracy. Były dyskusje czy mamy pracować 4 dni w tygodniu po 9h i piąty wolny czy 4 dni po 8h i piątego 4h. Na razie testujemy drugą opcję, która mi bardzo odpowiada. 9h dziennie nie chce pracować.
      • chicarica Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 12:16
        To jest bardzo sensowny system.
    • asiairma Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 20:37
      Chciałabym. Nie sądzę, aby obniżyło to moją wydajność (liczoną rocznie), ale mniej dupogodzin by wyszło. Powinnam siedzieć od-do - 8h. Czasami nie mam siły pracować równe 8h a czasami wynoszę pracę do domu lub siedzeń po godzinach, bo muszę się wyrobić. Nikt mi za godziny nadliczbowe nie płaci, nikt niby mi nie urwie głowy za to że w trakcie pracy wyjdę do lekarza a i fryzjer by przeszedł.
      Ale ja mam specyficzną pracę- instytucja naukowa a rozliczam się w trybie godzinowym. Wiec zarabiałabym o 1/8 mniej ...
    • glanaber Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 20:45
      Wolałabym wyższe wymiary urlopów (30 dni) z kategorycznym nakazem udzielania ich pracownikom w pełnym wymiarze w danym roku, a nie że obecnie ma się 26 dni, a wykorzystać można łącznie np. 18.

I/lub nakaz udzielenia jednorazowo ciągiem nie 14, a 21 dni kalendarzowych.

Lub ustanowienie dniami wolnymi od pracy wigilii i sylwestra, które są chyba najbardziej celebrowanymi dniami w Polsce (nie mówię o wymiarze religijnym, ale takim rodzinno-przyjacielsko-tradycyjnym), a są to dni robocze. Powinny być wolne, zamiast np. 6 stycznia.
      • marta.graca Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 21:02
        W mojej pracy 21 dni urlopu byłoby baaardzo trudne do osiągnięcia.
        • glanaber Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 21:40
          15 dni urlopu. 21 dni kalendarzowych to 15 dni urlopu.
          • marta.graca Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 21:51
            Zaćmienie, dziękismile
          • maslova Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 11:48
            Dla mnie 21 dni kalendarzowych przerwy w pracy również byłoby nie do przejścia.
      • engine8t Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 21:43
        Preferujesz socjalizm czy od razu komunizm?

A moze po prostu zaplacic ludziom odpowiednio wiecej i jak chca urlopy to "bezplatne" czyli zaplacone z gory?
        Wtedy nikt do nikogo nie ma pretensji?
      • frozenwildberry Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 08:46
        Mnie wkurza 14 dni ciągiem a co dopiero 21. Lubie tak 7 dni pod rząd wolnego max bo zaczynam się męczyć i ciężej mi wrócić do pracy. Macierzyński to były chyba najgorsze momenty.

Za to 35h a nawet mniej na całym etacie to według mnie przyszłość zatrudnienia. Niestety technologicznie i ekonomicznie nie jesteśmy na to gotowi na ten moment. Najpierw niech się zajmą kryzysem
      • chicarica Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 12:01
        Wszystko to jest do ogarnięcia poprzez umowy zbiorowe. No, ale w Polsce związki zawodowe to zuooooo i komunisssss, uuuu!
        Ja mam:
        skrócenie czasu pracy 40 godzin rocznie, pracodawca ustala kiedy takie dni się odbiera
        wolne w wigilię i sylwestra i pół dnia wolnego przed dużymi świętami tj. praca tylko do lunchu w dzień przed
        30 dni urlopu czyli 5 dni dodatkowo ponad obowiązkowy wymiar ("sprzedałam" prawo do płatnych nadgodzin - których i tak nie było - w zamian za "fortroendetid" czyli kompletnie elastyczny wymiar czasu pracy bez konieczności odsiadywania dupogodzin i 5 dni dodatkowego urlopu rocznie, w zamian za to jak trzeba to działam w godzinach niestandardowych bez dodatkowego wynagrodzenia, ale zdarza się to na tyle rzadko że oceniam że się opłacało)
        prawo do wzięcia 4 tygodni urlopu ciurkiem w terminie letnim

Gospodarka nadal działa, pracodawca nie bankrutuje, czyli można. Tyle że nie w Polsce. Ale fakt, jak widzę neolibów z USA płaczących że 9 dni urlopu to dużo, to mi się śmiać chce.
        • iwles Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 12:24
          "No, ale w Polsce związki zawodowe to zuooooo i komunisssss, uuuu!"

No wiesz, jeżeli u mnie jedynym istniejącym ZZ jest Solidarność, to... nie po drodze mi z nimi. I takiego wała, jak ja się do nich zapisze.
          • chicarica Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 13:53
            Są i inne związki zawodowe ale hurr durr lewaaaakiiii...
        • podaje_haslo_okon Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 12:32
          Można też w Polsce, duże korporacje już testują różne systemy pracy i benefity typu krótszy tydzień pracy czy więcej urlopu. Wigilie, Sylwestry u mnie od dawna są wolne, a dzień poprzedzający niektóre święta skrócony.
          • chicarica Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 12:56
            Tylko w "rozpieszczanych" zawodach z tego co wiem.
    • mia_mia Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 21:14
      Jest kryzys, przedsiębiorstwa mają za lekko, należy im dowalić kosztów, bo o ile oczywiście są zawody w których można sprężyć się z pracą to w innych trzeba byłoby zwiększyć zatrudnienie i ponieść tego koszty
    • kaki11 Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 21:29
      Myślę, że nie ma szans, i że czas zbliżającego się kryzysu, i problemów pracodawców jest najgorszym momentem na wprowadzenie takich zmian.
      A jakby się jednak tak stało, i miała wybór to ja bym wolała 4 dni i 3 dniowy weekend (a jakby się dało, żeby to był przynajmniej czasem poniedziałek, to już w ogóle super). Tylko to jest totalnie abstrakcyjny pomysł, że nawet bym nie chciała aby został przegłosowany.
      • agaagaaga123 Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 21:53
        Ja tak pracuję. Jest to związane z powiedzmy, cięciami budżetowymi w firmie po pandemii, nie ma sensu wyjaśniać, po prostu biuro musi być w jeden dzień roboczy zamknięte na głucho a nie pracujemy zdalnie. W każdym razie ubył nam wszystkim jeden dzień w tygodniu pracy, zachowaliśmy te same pensje i ten sam zakres obowiązków, roboty jest dokładnie tyle samo, tylko skumulowana. Cuda, panie, wszyscy się wyrabiają nagle w te 4 dni z tą samą robotą, wypoczęci i uskrzydleni myślą o trzydniowym weekendzie.
        Aczkolwiek rozumiem, że nie w każdej branży się tak da.
        • kaki11 Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 22:36
          Tak jak piszesz, pewnie kwestia branży smile Ja jestem pewna, że gdzieś się da, ale jednocześnie za dużo jest miejsc (choćby firmy produkcyjne, które sprzętowo nie podniosą tej wydajności, część punktów handlowych) gdzie to by wymagało częstych płatnych nadgodzin albo zatrudniania dodatkowych osób i przeorganizowania systemu. Pewnie w perspektywie odbiłoby się też na pensjach (może by się nagle nie zmniejszyły, ale czy rosłyby tak samo szybko to inna kwestia), więc przy nadchodzących problemach, to nie wygląda jak najlepszy pomysł.
          Oczywiście super, że u was się tak da- sama bym chciała mieć 3 dni weekendu co tydzień smile
    • engine8t Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 21:41
      Za proporcjonanie zmniejszone wynagrodzenie oczywiscie?
      • kropkacom Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 08:51
        Nie.
    • clk Re: Skrócenie czasu pracy 01.12.22, 21:49
      Taki model na na celu - zwiększenie zatrudnienia. Napędza nowe stanowiska pracy. W teorii
      W praktyce - robisz wszystko co robiłaś w 35h albo tłuczesz nadgodziny
      I jeszcze wynagrodzenie obniża
    • anorektycznazdzira Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 07:19
      Mam nienormowany czas pracy więc mi to wisi
    • daszka_staszka Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 09:02
      Wolałabym 7 godzin dziennie. Pracuje kreatywnie i im bardziej mój mózg jest wypoczęty tym jestem bardziej efektywna a moje pomysły są lepsze. Najbardziej wydajna byłam i miałam najlepsze wyniki w pracy jak pracowałam na 3/4 etatu
    • palacinka2020 Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 09:12
      Jestem jak najbardziej za. Przy czym w wielu miejscach trzeba bedzie zatrudnic oczywiscie więcej osób bo gdy ktos pracuje np. w szpitalu to nie da się "pracować szybciej".
    • bywalec_hoteli Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 11:11
      jestem za smile
    • balbina1710 Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 13:04
      Ja proponuje, zeby ten eksperyment zaczac w Polsce od sluzby zdrowia. Od razu pojawi sie wiecej chetnych do pracy tam, pewnie przestana wyjezdzac zagranice, polepszy sie opieka zdrowotna w szpitalach, lekarze i pielegniarki beda bardziej wypoczeci i zrelaksowani.
      Jak sie to uda w sluzbie zdrowia, zajmiemy sie pozostalymi sektorami gospodarki.
      • silenta Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 13:39
        Służba zdrowia ma normę 7.35 od co najmniej 20 lat więc już trochę jest w tym eksperymencie.
        • balbina1710 Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 14:32
          silenta napisała:

> Służba zdrowia ma normę 7.35 od co najmniej 20 lat więc już trochę jest w tym e
          > ksperymencie.

Dlatego jest tam lepiej niz wszedzie wink . A jak im skrocimy do 6 godzin dziennie to w ogole bedzie bajka. Juz omowilismy jakie to jest oplacalne dla wszystkich.
      • alicia033 Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 15:07
        balbina1710 napisała:

> Ja proponuje, zeby ten eksperyment zaczac w Polsce od sluzby zdrowia.

Ja jednak zaczęłabym od sklepów spożywczych. Czynne 5 dni w tygodniu, od 7 do 14.
        I niech paniusie z frakcji 40godzinny tydzień pracy to fanaberia z tym handlują.
        • folivora Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 20:22
          Ale wiesz, że długość dnia pracy nie równa się długości otwarcia sklepu? Istnieje coś takiego jak praca zmianowa. To, że masz pod domem sklep otwarty od 7 do 21 nie oznacza, że ludzie teraz mają tam 14h dzień pracy big_grin
          • akseinga1975 Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 20:35
            8 godzin pracy to zlo. Dokladajac min. pol godziny dojazdu to jest 9 godzin.
            • marta.graca Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 20:41
              Zgadzam się.
          • alicia033 Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 20:46
            folivora napisała:

> Ale wiesz, że długość dnia pracy nie równa się długości otwarcia sklepu? Istnie
            > je coś takiego jak praca zmianowa.

Nieistotne. Zakupy robicie między 7 a 14 od poniedziałku do piątku.
    • kub-ma Re: Skrócenie czasu pracy 02.12.22, 18:00
      Nauczycielom zrobi się tak: zwiększy się pensum i powie się, że tydzień pracy im skrócono.
      Zatem nie czekam na to.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka