Dodaj do ulubionych

WDŻ klasa IV

30.01.23, 13:27

Czy ktoś może mi wyjaśnić to zagadnienie ( z programu tego przedmiotu):
Uczeń potrafi wymienić argumenty biomedyczne, psychologiczne, społeczne i moralne za
inicjacją seksualną w małżeństwie

- jakie są biomedyczne argumenty za inicjacją seksualną w małżeństwie?

Doczytałam do tego punktu i jakby się zawiesiłam.
WDZ to taka lekcja religii vol. 2?
Obserwuj wątek
    • slonko1335 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:28

> WDZ to taka lekcja religii vol. 2?
      >

niestety bardzo często tak
    • arthwen Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:31
      Nie ma biomedycznych argumentów.
      Tzn można argumentować, że inicjacja w małżeństwie jest zazwyczaj późniejsza (bo jednak mało kto bierze ślub jako nastolatek), ale to tak czy owak, jest argument za późniejszą inicjacją, a nie że koniecznie w małżeństwie.

Po co zresztą to rozkminiasz, wypisz dziecko i tyle wink
      • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:33
        Z ciekawości piszę. Ale jakie znaczenie biomedyczne ma inicjacja w małżeństwie. Biorąc pod uwagę w jakim wieku się młodzi dzisiaj pobierają? W sensie ze zdrowo jest rozpoczynać współżycie w wieku np 30 lat?
        • paskudek1 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:40
          No jak, to jakie? W celu uporządkowania moralnego. Proste.
          • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:41
            Ale moralne jest dalej. A ja sie pytam o biomedyczne ? smile
            • georgia.guidestones Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 15:41
              hanusinamama napisała:

> Ale moralne jest dalej. A ja sie pytam o biomedyczne ? smile
              >
              Jak medyczne to pewnie ryje psychę, do trzydziestki czy nawet 40tki bo niektore forumki też w tym wieku wychodza za mąż po raz 1szy, moze powodowac np. nerwice na tle seksualnym. Libido zwykle ma sie jednak od wieku pokwitania, przynajmniej z naukowego punktu widzenia.
            • malaperspektywa Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 16:02
              Jeden partner przez całe życie - oganiczenie chorób przenoszonych drogą płciową. To mi tylko przyszło do głowy na szybko. Chociaż można mieć jednego partnera przez całe życie i bez ślubu. Kurcze. Sama obaliłam swoją teorię. Wychodzi jednak że bez sensu.
              • ichi51e Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 16:23
                bo właśnie - ten związek małżeński nijak do układanki nie pasuje bo dr facto chodzi po prostu o jednego w całym życiu partnera...
                • arthwen Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 18:04
                  Ale nie ma uzasadnienia medycznego czy biologicznego na jednego partnera w życiu.
                  Bezpieczny seks, jasne. Wymaganie badań na nosicielstwo przed rozpoczęciem współżycia, oczywiście, jeden partner na raz, ok. Ale że jeden partner przez 50-70 lat? Jakie tu ma być niby uzasadnienie biologiczne czy medyczne?
            • eriu Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 20:03
              Biomedycznej to jedynie, że HPV nie złapie wcześniej. Chociaż przy podejściu wszystko byle nie seks waginalny to dawno złapie.

Tylko, że przy podejściu jak już seks był w małżeństwie i teraz można zdradzać i się spowiadać to HPV nie ma znaczenia że czekał ktoś do ślubu jak przywódcze ktoś wszystko do chaty.
        • arthwen Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:43
          Przecież to jest program i podkręcznik pisany przez ludzi z pokolenia 1-2 starszego od nas, więc skąd założenie, że 30 lat to jest dobry wiek na małżeństwo? tongue_out To już stara panna/stary kawaler!
          Wczesna inicjacja to nie jest 20-lat, tylko 13. I generalnie tak, lepiej jest jak dzieci nie zaczynają współżycia, nie trzeba mieć zaraz 30 lat.
          • arthwen Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:47
            Tym niemniej - nadal nie jest to stricte argument za inicjacją w małżeństwie. Ale to jedyne co mi do głowy przychodzi, że mogłoby być jakoś związane.
          • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:51
            To wyjąsniej jakie są biomedyczne argumenty za inicjacją w małżeństwie w wieku lat 18, które nie występuje w zwykłej ( nie w małżeństwie) inicjacji w wieku 18 lat?
            Mówimy o biomedycznych...czyli argument Bozia się na ciebie obrazi i pochłoną cię ognie piekielne odpada..
            • arthwen Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:55
              Dla mnie nie ma, no na litość, czytasz w ogóle co piszę, czy się tak zafiksowałaś, że walisz na oślep?
              • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:01
                Nie. Szukam tego argumentu. I nadal nie ma. Chętnie bym sama poszła na tę lekcję..ale chyba się nie da.
                • arthwen Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:11
                  Na lekcję się może nie dać, ale nie ma żadnego problemu z tym, żebyś się umówiła z nauczycielem tego przedmiotu i poprosiła o wyjaśnienie.
                  Jak tak zrobiłam jak mój młody był w 5 klasie (w czwartej nie chodził, bo kolidowało mu zajęciami dodatkowymi po lekcjach) i porozmawiałam sobie z panią, całkiem sensowną, która uczy ich innego przedmiotu, miałam program z podkreślonymi zagadnieniami, które mnie wyjątkowo interesowały. Przy czym u nas nie korzystali z podręcznika MEN, a program był realizowany bardziej ramowo tongue_out
              • 35wcieniu Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:59
                Ja bym strzelała że w zamyśle autorów (czy autora, nie wiem) małżeństwo się łączy z wiernością i argument biomedyczny to ograniczenie możliwości podłapania chorób wenerycznych i przenoszonych droga płciową.
                Oczywiście zależenie jest dość osobliwe ale gdybym miała odpowiedzieć o co chodziło pytającemu to bym tak typowała.
                • 35wcieniu Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 15:00
                  "założenie"*, nie "zależenie"
                • memphis90 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 21:32
                  W programie jest „inicjacja w małżeństwie”, nie „seks w małżeństwie”…
    • evening.vibes Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:32
      Choroby przenoszone drogą płciową? Słabiutki ale jednak.
      • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:34
        Oj to jest kochana żaden argumentl. Pewna mozesz być za siebie jedynie. Argument biomedyczny to jest argument naukowy.
        Biorać pod uwagę kolejny punkt - rozkmina nad moralnym aspektem antykoncepcji...
        • evening.vibes Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:35
          hanusinamama napisała:
          > Oj to jest kochana żaden argumentl. Pewna mozesz być za siebie jedynie.

Ale pytanie jest o inicjację w małżeństwie czyli przy założeniu, że właśnie tak jest.

• hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:38
            No uczenie dzieci ze dbanie o swoje zdrowie ( w tym ochrona przed wenerami) to wiara, ze parter nigdy wczesniej niet...takie troche słabe jest?
            • evening.vibes Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:41
              hanusinamama napisała:
              > No uczenie dzieci ze dbanie o swoje zdrowie ( w tym ochrona przed wenerami) to
              > wiara, ze parter nigdy wczesniej niet...takie troche słabe jest?

Czyli - nie uczmy o zdrowej diecie bo większość ludzi i tak je szit?

Pytanie jest o argumenty biomedyczne inicjacji seksualnej w małżeństwie - nie o prawdopodobieństwo takiego rozwiązania.
              • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:43
                Uczymy. Moje dzieci jednak same decydują co jedzą i wiedzą co jedzą.
                Ja wiem czy z kimś wcześniej spółzyłam czy nie. Natomiast "zakładanie", że partner nigdy nic ( przypominam zarazić się można nie tylko przez penetrację...) jest wielce naiwne i słabe.
                To tak jak zakładanie, że w małżeństwie nie grozi ci zdrada smile
                • ichi51e Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:10
                  no ale tu zakładamy ze oboje przechodzą inicjację w małżeństwie.
                  • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:13
                    Serio? Mówienie nastolatkom, aby wierzyły na słowo i ze jak odbęda inicjację seksualną w małżeństwie to ich uchroni przed wenerą?
                    Przecież to jest kłamstwo i zagraża zyciu i zdrowiu tych dzieci
                    • evening.vibes Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:21
                      hanusinamama napisała:
                      > Serio? Mówienie nastolatkom, aby wierzyły na słowo

Nikt nie pisze o 'wierzeniu na słowo'.

• iwles Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:18
                    ichi51e napisała:

> no ale tu zakładamy ze oboje przechodzą inicjację w małżeństwie.

strasznie dużo tych założeń, więc wychodzi na to, że sama inicjacja w małżeństwie nie daje żadnej gwarancji, chodzi raczej o wierność (przy założeniu też, że żadne z nich nie zostało zarażone wirusem podczas innych, wcale nie związanych z drogą płciową, kontaktów).
                    • evening.vibes Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:22
                      iwles napisała:
                      > strasznie dużo tych założeń,

Całe jedno - inicjacja seksualna w małżeństwie. Tylko o to jest pytanie.
                      • iwles Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:29
                        evening.vibes napisała:

> iwles napisała:
                        > > strasznie dużo tych założeń,
                        >
                        > Całe jedno - inicjacja seksualna w małżeństwie. Tylko o to jest pytanie.

no jednak trochę więcej.
                        Założenie 1: oboje mówią prawdę
                        założenie 2: żadne z nich nie jest nosicielem wirusa, którym zostało zarażone w inny sposób, niż drogą płciową
                        założenie 3: jeżeli jedno z nich jednak jest nosicielem - to musi być tego świadome, żeby nie zarazić małżonka podczas inicjacji.

• hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:32
                          Uczenie takich bzdur to jest ryzykowanie zdrowiem tych ludzi!!!
                        • evening.vibes Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 21:06
                          iwles napisała:
                          > no jednak trochę więcej.
                          > Założenie 1: oboje mówią prawdę

Litości - przy omawianiu inicjacji też napiszesz 'ale trzeba założyć że ktoś może kłamać, że to nie pierwszy raz'? big_grin
                          • memphis90 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 21:40
                            Ale nauka o inicjacji dotyczy raczej inicjacji samego zainteresowanego i na samym wdz nie spotkasz się z poradami praktycznymi. Chyba się dotychczas nie spotkałam z naukami „jak skutecznie rozdziewiczyc prawiczka”. A gdyby nawet, to taka nauka brzmiałaby „bądź delikatny/a, skup się na partnerze/rce, nie rób niczego wbrew woli, nie spiesz się, zaakceptuj ewentualną odmowę na każdym etapie” - nawet gdyby „ktoś skłamał, ze to jego pierwszy raz”, to stosowanie się do powyższych rad nikomu krzywdy nie zrobi.

No chyba, ze pijesz do nauki oceny zakrwawionych prześcieradeł po nocy poślubnej…?
                          • ichi51e Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 22:27
                            „Był tylko Steve ale on się nie liczy!”
                          • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 10:54
                            Na takich lekcjach chyba powinni mówic o podejsciu "romantycznym" a praktycznym
                            Czyli - tak dla własnego bezpieczeństwa przebadać się. I nawet jeżeli to jest pierwszy raz to:
                            - mozna sie zarazić np. w szpitalu a dalej przekazać drogą płciowa
                            - róznie ludzie rozumieją pierwszy raz, może wczesniej był seks oralny np...
                      • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:30
                        NO i do tej pory ani jednego argumentu. Pytam o biomedyczny.
                        Bo fakt, ze mają slub w niczym się nie rózni od pary, która wspólnie przezywa pierwszy raz- tak samo są bezpieczni w tym momencie jeżeli chodzi o wenery.
                      • gr.ruuu Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 15:20
                        I odpowiedź jest - nie różni się niczym od inicjacji dwóch osób nie w małżeństwie
                  • gr.ruuu Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:43
                    A czym to się różni od tego, że oboje przechodzą inicjację bez małżeństwa?
                • evening.vibes Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:20
                  hanusinamama napisała:
                  > Uczymy. Moje dzieci jednak same decydują co jedzą i wiedzą co jedzą.

No więc o innych rzeczach też uczymy. I ZAKŁADAMY sytuację idealną.

Przekłuj balonik zacietrzewienia bo wyłącza ci ono myślenie.

• hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:31
                    Serio? Czy kpisz?
                  • panna.nasturcja Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 15:22
                    Ale to jest z założeńia przygotowanie do życia w rodzinie a nie bajka o swiecie idealnym.
                    To jest po prostu podręcznik ideologiczny i tyle.
                    • langsam Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 17:10
                      Propagandowy wręcz.
                  • memphis90 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 21:46
                    Ale zdrowe żywienie to pewne obiektywne wytyczne, oparte na różnych badaniach (tak, wiem, wiedza na ten temat się zmienia i wytyczne tez). Podczas gdy seks wyłącznie w związku małżeńskim nie ma żadnego uzasadnienia medycznego i o tym ten wątek. To jak uczenie dzieci w XXI wieku, ze „cukier krzepi” i „ matko, ze żałuj dziecku cukru, cukier wzmacnia kości” - bo tak mówiono w reklamach w 1918, wiec to musi być prawda…
              • gr.ruuu Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:35
                Ale to nie jest argument za inicjacją w małżeństwie tylko za inicjacją osób, które są zdrowe pod względem chorób wenerycznych
                • evening.vibes Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 21:08
                  gr.ruuu napisała:
                  > Ale to nie jest argument za inicjacją w małżeństwie tylko za inicjacją osób, kt
                  > óre są zdrowe pod względem chorób wenerycznych

Pytanie nie jest o 'unikalne argumenty za'.
                  • arthwen Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 21:34
                    Ale to w ogóle nie ma związku z małżeństwem, po prostu.
      • eriu Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 20:04
        Z chorobą przenoszoną płciową można się nawet urodzić. I co wtedy?
    • primula.alpicola Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:33
      hanusinamama napisała:

> WDZ to taka lekcja religii vol. 2?
      >

Tak, bardzo często tak właśnie jest.
    • borsuczyca.klusek Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:34
      A punty przeciw uczeń też ma wymienić czy tylko za?
      • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:34
        Tylko za
      • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:37
        Jest też takie coś:
        definiuje pojęcie antykoncepcji i wymienia jej rodzaje, dokonuje oceny stosowania po-
        szczególnych środków antykoncepcyjnych w aspekcie medycznym, psychologicznym,
        ekologicznym, ekonomicznym, społecznym i moralnym

oraz
        6) zna różnice między antykoncepcją a naturalnym planowaniem rodziny, zapłodnieniem in
        vitro a naprotechnologią;

i niestety śmiem watpić aby było wyjaśnienie ze naprotechnologia to bajki za grubą kasę (kolejny sposób na fundusze panstwowe dla KK)
        • borsuczyca.klusek Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:43
          Ekologiczne skutki ankoncepcji? 😁

Pani te gumy to potem płyną do oceanu i żółwie się duszą 🙄
          • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:44
            Tak nagle się naszej partii ekologia przypomniała. Będa straszyć ekologia w kwestii prezerwatyw smile
          • arthwen Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:45
            Raczej chodzi o hormony w wodzie, to akurat trochę problem jest...
            • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:51
              Proszę nie kpij
          • nieeznaajoomaa Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:52
            Gumy nie, ale hormony już tak
            • borsuczyca.klusek Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:11
              Czyli żółwie jak zwykle #nikogo 😔
        • primula.alpicola Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:52
          hanusina, ta podstawa programowa to nie jest żadna nowość, Ty to widzisz po raz pierwszy?

Kiedy byłam wychowawczynią III klasy gimnazjalnej, to miałam sporo pytań od uczniów na godzinach wychowawczych, odnośnie do treści, jakie słyszeli na WdŻwR. Między innymi- tabletki antykoncepcyjne to zło, pani odczytała im listę potencjalnych skutków ubocznych (doradziłam, żeby na następne zajęcia przynieśli ulotkę Nurofenuwink), prezerwatywy mają dziurki, przez które przedostają się plemniki i wirus HIV, oraz uszkadzają pochwę. Oraz, "argument" ostateczny: to GRZECH.

Ta podstawa programowa w rękach katechetki, to faktycznie dodatkowa religia.
          Dowiedz się, kto w Waszej szkole prowadzi te zajęcia i zdecyduj, czy córka będzie uczęszczać, czy nie.
          • borsuczyca.klusek Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:56
            U mnie pani na tablicy nawet narysowała plemnika i dziurawą gumę 🤣
            • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:58
              Takie coś pamiętam z programu Warto rozmawiac - Pospieszalskiego.
              • ichi51e Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:12
                to było u cejrowskiego. stał z hulahopem przebrany za plemnik i wolał "siup i ciaza!" pamietam to. Oraz rzucał przez obręcz fasola "hop i HIV"
                • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:15
                  Pospieszalski też miał. Była jakąs Pani któa szumnie była okreslona jako Pani Doktor (potem się okazało, że nie ma doktoratu, lekarzem nie jest) i na białej tablicy ryzowała te pory a obok plemnik, ze on ewidentnie mniejszy niż "pory w prezerwatywie"
            • primula.alpicola Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:00
              borsuczyca.klusek napisała:

> U mnie pani na tablicy nawet narysowała plemnika i dziurawą gumę 🤣
              >

Samą gumę, czy z penisem w środku..? big_grin
              • borsuczyca.klusek Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:08
                Bez penisa 🙄

Penis był "żywy" na puszczonym filmiku poglądowym. I musieli chyba zrobić specjalny casting na najmniejszy okaz w populacji, żeby dziewczynek za bardzo nie zgorszyć 🙄
                • primula.alpicola Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:10
                  Borsuczyco, a skąd Ty, wtedy niewinne dziewczątko, wiedziałaś że on był mały, hmm? wink
                  • borsuczyca.klusek Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:12
                    Bo musiałam się przybliżyć do ekranu, żeby cokolwiek dojrzeć 🙄
            • iwles Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:09
              borsuczyca.klusek napisała:

> U mnie pani na tablicy nawet narysowała plemnika i dziurawą gumę 🤣

Ciekawa jestem, czy w tej samej skali big_grin
          • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:58
            NO tak. Mam starsze dziecko w klasie 4, sama do szkoły chodziłam dawno temu smile
            Bywały u mnie dzieciaki na korkach...ale z chemii, matmy czy fizyki.
            Dziecko wypisałam, ktokolwiek by prawadził z takim programem to jest starata czasu dziecka ( i moja na odkręcanie tych kretynizmów).
          • jowita771 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 22:08
            O tych dziurach w prezerwatywie, przez które przeleci plemnik, HIV i pies z budą, uczyła nas w liceum pani, która przedstawiła się jako psycholog i seksuolog. Później się dowiedziałam, że pani jest tylko prowadzącą nauki przedślubne przy parafii, a prywatnie żoną pewnego senatora PiS, obrońcy życia. Nawet jego mądrości z doopy były kiedyś cytowane na ematce.
        • ichi51e Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:10
          "kondomy drogie" - wymiar ekonomiczny...
          • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:15
            To jest punkt walki z inflacją i zubożeniem społeczeństwa smile
          • gulcia77 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 20:22
            Tiaaa, bo dziecko jest tańsze... 🤔🙄
          • memphis90 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 21:52
            Spirala wychodzi chyba najlepiej w kwestii skuteczność/wygoda/cena, ale trzeba pamiętać, aby obciąć krótko te „wąsy”, żeby zygoty nie miały się czego złapać, jakby co…
        • panna.nasturcja Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 15:24
          A dlaczego zapłodnienie in vitro jako kontrast dla naprotechnologii? Autor podręcznika nie słyszał o innych metodach wspomagania rozrodu? Nie wie nic o inseminacji, monitorowaniu i stymulowaniu cyklu do zapłodnienia naturalnego itd?

Moralne skutki antykoncepcji?
          To jest podręcznik IDEOLOGICZNY, nic innego.
          • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 15:46
            Ja tylko dodam, że wrzucanie do jednego wora naprotechnologii to osuzstwo. Ta "technologia" ma znikomą skuteczność. Działa świetnie u par...które nie mają problemów z płodnością.
            To tak jakby porównywać leczenie farmakologiczne i homeopatię i jeszcze wciskać kit, że homeopatia lepsza na raka np.
            • panna.nasturcja Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 01:25
              Naproptechnologia jest zastrzeżonym znakiem towarowym, którego w związku z tym nie wolno badać naukowo i jako taka w ogóle nie powinna się znajdować w podręcznikach szkolnych.
              Ale to nie w tym kraju.
              • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 10:56
                NO też o tym mówię...widać ze jest to lekcja religia vol.2
          • berdebul Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 22:47
            Naprotechnologia akurat świetnie się sprawdza do monitorowania cyklu.
            • panna.nasturcja Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 01:23
              Monitorowanie cyklu to jest oglądanie go na usg a nie wróżenie z temperatury i rodzaju śluzu, ja piszę o nauce.
            • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 10:57
              Ale to nie ejst ani metoda leczenia, ani technologia...żadne śrowiska naukowe tego nie uznają. To jakbyś uczyła o wyższości homeopatii nad lekami ...a tu nawet na równi tych dwóch rzeczy postawić nie można
        • pani_tau Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 17:17
          hanusinamama napisała:

> Jest też takie coś:
          > definiuje pojęcie antykoncepcji i wymienia jej rodzaje, dokonuje oceny stosowan
          > ia po-
          > szczególnych środków antykoncepcyjnych w aspekcie medycznym, psychologicznym,
          > ekologicznym, ekonomicznym, społecznym i moralnym
          >

Jak przedstawia się ocena moralna poszczególnych środków antykoncepcyjnych?
          Bardzom ciekawa.
          • arthwen Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 18:05
            Środki antykoncepcyjne - wszystkie bez wyjątku: GRZECH!
            Kalendarzyk, badanie śluzu itp - ujdzie.
          • ichi51e Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 20:24
            O to proste „żaden facet nie lubi w kondomie” vs „dziewczyna się truje tymi hormonami”
            • memphis90 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 21:53
              Spirala wrasta w główkę dziecka!
              • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 11:04
                NO te hormony które się dostają do ścieków z sikami!!! Wszak ekologia nie daje spać PISowi i KK od zawsze
          • fragile_f Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 22:28
            Po lekturze watku o matce katoliczce dowiedziałam się, że jeśli podczas stosowania antykoncepcji masz smuteczki, to bozia wybaczy.
            • panna.nasturcja Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 01:25
              WHAT?
              • fragile_f Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 01:51
                Shellyanna miała przez 4 miesiace spirale i było jej z tego powodu bardzo przykro, bo to nie po bożemu było. Potem wyjęła, wyspowiadała się i pomarszerowała do komunii.
                • panna.nasturcja Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 02:04
                  Matko!
                  Ja już pisałam, że to form poszerza mi widzenie ludzi i społeczeństwa, ale czy ja aby na pewno chcę by poszerzało aż tak?
                  Chyba przedwcześnie porzuciłam tamten wątek.
                  • fragile_f Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 02:12
                    Oj polecam, jest znakomity. Badania prenatalne też robila, żeby "operować płód" 😉 w razie fakapu.

Próbowałam jej wytłumaczyć, że to bardzo odpowiedzialne z jej strony, ale nawet gdyby była to jej faktyczną motywacja, to aktualnie można sobie takie badanie w buty wsadzić, bo lekarze boją się operować w łonie matki ze względu na ryzyko bycia oskarżonym o nielegalna aborcję.

Zachęcałam również do odwiedzin na forum dziewuchy-dziewuchom, gdyż usłyszałam że takie rzeczy to może na Podlasiu, bo przecież ona lata temu nie miała z tym problemu.

Ale najpiękniejszy był moment w którym stwierdziła, że KK w ogóle nie ma wpływu na polska ginekumysłu.

To jest jednak stan umyslu.
                    • primula.alpicola Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 07:07
                      Chyba wrócę do tamtego wątku.
    • daniela34 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:37
      Idź do wątku o ematkach katoliczkach. Szczególnie do wpisów nieznajomej. Dowiesz się, że seks przed(pozamałżeński) jest nieuporządkowany moralnie i prowadzi do tragedii. Niestety nie wiem nadal jakich, bo nie bardzo umiała uściślić i uzasadnić.
      • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:39
        Tak i ja jakos tam jestem w stanie zrozumieć ten moralny apsekt ( aczkolwiek uważam, ze jest to szkodliwe dla psychiki człowieka)...ale pytam o te biomedyczne argumenty. Siedzę i myślę i nic ale to nic mi do głowy nie przyszło.
        • nieeznaajoomaa Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:50
          Myślę, że chodziło o choroby weneryczne
          • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:52
            Mhm..no tak bo wiadomo, ze obrączka i wpis do ksiąg parafialnych chronią przed wenerami...
            • ichi51e Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:14
              bo zakładasz ze ta wstrzemięźliwość tylko dziewczyn dotyczy. A to przecież oboje powinni nietknieci i bezradni jak w Błękitnej Lagunie...
              • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:17
                Nie, ja branie tak ważny kwestii nie biorę na wiarę. I proponowanie tego młodziezy powinno być karane. Jako zamach na ich zdrowie
              • nieeznaajoomaa Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:17
                Tak, tak by było najlepiej
                • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:21
                  Dla kogo?? Ze masz jakieś lęki związane z seksem nie zaczy, ze wszyscy mają
                • panna.nasturcja Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 15:28
                  Dla kogo najlepiej i z jakiego powodu?
                  I co proponujesz jeśli oboje zachowają wstrzemięźliwość przed ślubem, a po ślubie okaże się, że w sferze seksualnej są kompletnie nie dopasowani, mają inne potrzeby, inne ograniczenia, inne chęci? Co wtedy?
                  • arthwen Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 15:38
                    Wtedy należy nieść swój krzyż, a co myślałaś?
                  • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 15:47
                    Seks po ślubie ma cel jedynie prokreacyjny...a nie jakies tam zboczeństwa z przyjemnością.
                    • panna.nasturcja Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 01:26
                      Chyba tak, bo jakoś Nieznajomej argumentów zabrakło.
            • mgla_jedwabna Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:51
              Ba - krętki odróżniają, czy żyjesz w konkubinacie, czy jednak zalegalizowałaś związek w USC.*

*nikt nie mówił, że chodzi o małżeństwo kościelne wink
              • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 15:48
                Myślę, że jednak ten kościelny lepiej chroni. Nie wiem krętki giną od wody święconej może.
                • memphis90 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 21:56
                  W sensie żeby się podmywac w tej wodzie z pojemników na wejściu do kościoła…?

Jak w dowcipie „jak ona tam teraz d… wsadzi, to ja w tym gardła na pewno płukać nie będę!”
            • eriu Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 20:06
              Zwłaszcza jak tę obrączkę nałożysz na penisa to najbardziej ochroni przed chorobami wenerycznymi jak na pogotowiu będą obrączkę rozcinać.
              • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 11:08
                Oj wiesz...jak sie na oku zrobił jęczmień to się złota obrączką pocierało. Moze tu trzeba...pocierac. Ale tylko taką poświęconą przez księdza
          • cosmetic.wipes Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:53
            nieeznaajoomaa napisał(a):

> Myślę, że chodziło o choroby weneryczne

Jaka będzie różnica ryzyk w inicjacji (obojga) małżeńskiej, a inicjacji (obojga) niemałżeńskiej, zakładając, że obie pary są w tym samym wieku?
            Oraz czy w powyższym kontekście robi różnicę rodzaj ślubu - kościelny/cywilny.
            • maleficent6 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 15:18
              cosmetic.wipes napisała:

> nieeznaajoomaa napisał(a):
              >
              > > Myślę, że chodziło o choroby weneryczne
              >
              >
              > Jaka będzie różnica ryzyk w inicjacji (obojga) małżeńskiej, a inicjacji (obojga
              > ) niemałżeńskiej, zakładając, że obie pary są w tym samym wieku?
              > Oraz czy w powyższym kontekście robi różnicę rodzaj ślubu - kościelny/cywilny.
              >

Różnica jest taka, że w przypadku ślubu kościelnego ryzyko wzrasta, bo mamy trójkąt. Wszak panbuk dołącza, nie?
              W przypadkach pozostałych bez znaczenia.
              • niemcyy Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 19:52
                A panbuk jest w trzech osobach. Robi się orgia!
                • memphis90 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 21:58
                  To tylko bidna Maryjka przyjemności nie miała, a bachora już tak … Ta religia jest zdecydowanie antykobieca!
                  • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 11:11
                    No i w bólach juz wszystkie od Ewy rodzić mamy!!
        • la_mujer75 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 20:56
          Ja wiem o co chodzi smile
          Bo jak pani przed ślubem będzie sie seksiła, to potem dzieci pana męża będą podobne do tego pierwszego kochanka.
          Pamiętacie te "biologiczne" brednie?
          • wkswks Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 07:22
            Telegonia czy jakoś tak.
          • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 11:11
            No...chyba ze zapłąci 600 zł za uczyszczanie aury byłych kochanków smile
      • arthwen Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:48
        Zgorszenie! I poruta!
      • nieeznaajoomaa Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:49
        Nie twierdzę, że każdy seks pozamałżeński musi prowadzić do tragedii, ale ryzyko jest większe. Po prostu seks, zwłaszcza dla kobiety, jest bardzo mocno angażujący emocjonalnie, stąd cierpienie po rozstaniu jest większe niż gdyby tego seksu nie było. Oczywiście małżeństwo też nie daje gwarancji, ale czym innym jest uprawianie seksu z facetem, który przynajmniej w założeniu chce z tobą dzielić życie (i tak jest ryzyko, że mu się odmieni), a czym innym z kimś, kto z definicji traktuje cię jako kogoś na chwilę, na próbę itd. To jak zasady BHP, nie dają gwarancji, ale zmniejszają ryzyko.
        • paskudek1 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:51
          Pieprzysz kochana jak potłuczona.
          • primula.alpicola Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:55
            Ale jaka zatroskana o te biedne, wykorzystywane przez chwilę jak przedmiot, emocjonalnie poturbowane, cierpiące kobiety! Doceń!
            • nieeznaajoomaa Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:57
              Twoja ironia jest zupełnie nie na miejscu.
              • daniela34 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 13:58
                A dlaczego?
                • nieeznaajoomaa Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:00
                  Bo to bardzo poważny temat
                  • primula.alpicola Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:02
                    Uważam że jest bardzo na miejscu. Lubię i cenię swoją ironię, i nie pozwolę jej wyrzucić z tego wątku.
                    • nieeznaajoomaa Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:21
                      primula.alpicola napisała:

> Uważam że jest bardzo na miejscu. Lubię i cenię swoją ironię, i nie pozwolę jej
                      > wyrzucić z tego wątku.

Jeżeli czyjeś cierpienie, to dla Ciebie temat do ironii, to 🤷
                  • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:02
                    Matkobosko...partia rządząca jednak interesuje się ekologią. Co prawda tylko w aspekcie korzystania z antykoncepcji ale jednak. W szoku jestem
                    • memphis90 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 22:03
                      Ja mysle, ze ekologicznie to byłoby usuwać jakieś 2/3 płodzikow. Guma zabije najwyżej 1 żółwia a wysikana pigułka zmieni genderowo jednego niewinnego karpia w Tamizie - a taki narodzony bombelek w trakcie życia zdewastuje ekologicznie kawał planety…
                      • daniela34 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 22:06
                        Masz rację, katolicka etyka seksualna jest znacznie bardziej nieekologiczna niż tabletki i prezerwatywy.
                      • hanusinamama Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 11:14
                        Zgadza się. Posiadanie dzieci jest najbardziej szkodliwe tutaj smile
                  • daniela34 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:02
                    Nie, zupełnie nie.
              • paskudek1 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:17

> Twoja ironia jest zupełnie nie na miejscu.

Jest jak najbardziej na miejscu. Żałosne pierdy jak to obrączka, ganz egal czy cywilna czy kościelna, chroni przed wykorzystaniem możesz sobie darować
                • nieeznaajoomaa Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:19
                  To nie są żadne żałosne pierdy. I nie chroni, tylko zmniejsza ryzyko.
                  • paskudek1 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:31

> To nie są żadne żałosne pierdy. I nie chroni, tylko zmniejsza ryzyko.

To SĄ żałosne pierdy. Ślub niczego nie gwarantuje i żadnego ryzyka nie zmniejsza. Co więcej, pierdolec na tle dziewictwa żony, brak wiedzy o, seksie to dopiero może prowadzić do problemów i, dramatów.
                    • primula.alpicola Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:44
                      paskudek1 napisała:

>. Co więcej, pierdolec na tle dziewictwa żony,

Żony, zawsze żony. Dziewictwo pana nie jest aż tak istotne.

Od mojej III gimnazjalnej: pani powiedziała, że żaden mężczyzna nie zechce za żonę używanej kobiety, bo ona jest jak nadgryzione jabłko i brudna ścierka.
                      • paskudek1 Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 14:50
                        primula.alpicola napisała:

> paskudek1 napisała:
                        >
                        > >. Co więcej, pierdolec na tle dziewictwa żony,
                        >
                        > Żony, zawsze żony. Dziewictwo pana nie jest aż tak istotne.
                        >
                        > Od mojej III gimnazjalnej: pani powiedziała, że żaden mężczyzna nie zechce za ż
                        > onę używanej kobiety, bo ona jest jak nadgryzione jabłko i brudna ścierka.

No toteż mówię, że żony. Przy czym schizę na ten temat może mieć zarówno kobieta jaki mężczyzna. W ogóle wszelkie schizy na temat seksu, tabu itp powodują zahamowania i potem z tego mogą być dramaty. Ale ja bym raczej twierdziła że zafiksowane na religii może te dramaty powodować z nie je zmniejszać.
                      • panna.nasturcja Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 15:31
                        Rety! Już lubię tę Twoją gimnazjalną, że do Ciebie z tym przyszli, ale przeraża mnie to, że dzieciakom się wciska takie rozumienie kobiety, życia seksualnego. Zgroza!
                        • primula.alpicola Re: WDŻ klasa IV 30.01.23, 16:36
                          Świetni byli. Poszli do dyrki z petycją, żeby pani primula ich mogła uczyć WdŻwR big_grin
                          Dyrka ponoć oniemiała, i wyjaśniła, że pani primula nie ma uprawnień. A oni na to: Ma!
                          • panna.nasturcja Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 01:28
                            Cudo? Musisz być fajną nauczycielką, Primula.
                            • primula.alpicola Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 07:10
                              Dziękuję, ale raczej przeciętną; jednak kontakt z młodzieżą mam dobry, jakoś wzbudzam ich zaufanie, i dużo mi mówią.
                          • borsuczyca.klusek Re: WDŻ klasa IV 31.01.23, 08:56
                            Ja bym mogła uczyć WDŻ 🙄
                            • primula.alpicola