Dodaj do ulubionych

Nastolatek uzależniony od tel

11.09.23, 10:40
Syn wczesny nastolatek non stop siedzi z nosem w telefonie. Jak tylko ma wolną chwilę-tel. Książek nie czyta od wieków, żadna aktywność fizyczna go nie interesuje - bo nawet jak udało siè go do czegoś namówić, to zaraz kończył, koledzy zeszli na drugi plan; jemu wystarczy, że widzi się z nimi w szkole, poza nie ma potrzeby. Woli wgapiać się w ekran. Do tego stopnia, że mimo że wie, że musi wcześnie rano wstać i że wypadałoby, żeby był wyspany, został przyłapany na siedzeniu z tel o drugiej w nocy. Zabrałam mu, mąż wymyślił, że co wieczór o godz 21 ma telefon oddawać nam - syn zrobił "histerię" na cały dom o głupiego smartfona.
Z innej strony była to też wina męża, który zaczął krzyczeć na niego, co syna dodatkowo nakręciło. Ogólnie - dramat. Zdaje sobie sprawę, że syn najpewniej od tel jest po prostu uzależniony, bo cały czas różne rzeczy na nim wyszukuje, gra, ogląda. Co mu przyjdzie sygnał na tel - co by to nie było - leci od razu sprawdzić. I teraz pytania: co dalej z tym zrobić? Odebranie smartfona na dobre nie jest możliwe. Psycholog? Jeszcze inna opcja?
Obserwuj wątek
  • nutella_fan Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 10:44
   Zaakceptować, też kiedyś chciałam z tym walczyć. Niezależnie od tego, co ci tu napiszą, większość nastolatków tak ma.
   • lajtova Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 10:48
    Cooo? Dzieci emamy czytają w mandaryńskim. Uwielbiają marchewki w humusie. Słuchają tylko symfonicznego rocka. Mają średnia 5,9(te głupsze), Programują w 11 językach w tym w Cobolu. Weekendy spędzają na na spotkaniach malarskich. Na wakacjach brzydzą się plażą i basenem bo przecież wolą chłonąć atmosfere Rzymu w sierpniu.
   • klaramara33 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 10:51
    nutella_fan napisała:

    > Zaakceptować, też kiedyś chciałam z tym walczyć. Niezależnie od tego, co ci tu
    > napiszą, większość nastolatków tak ma.
    Może jeszce będzie trzeba zaakceptować jak uzależni się od alkoholu i nakrakotyków no bo przecież rodzic bezsily i nie potrafi nic zrobić gdy dziecku krzywda.
   • rosie Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 12:18
    Może i większość nastolatków tak ma, jednak awantura o niekorzystanie z telefonu w nocy nie jest normalna. Brak jakichkolwiek zajęć też. Nie chodzi o to, zeby uczęszczał na zajęcia zorganizowane ale jak koledzy napiszą, że za 20 minut jest spotkanie na boisku to powinien rzucić wszystko i lecieć. I nie musi być super graczem, są też tacy ktorzy tylko kibicują. Jakakolwiek forma spotkania na żywo jest atrakcyjniejsza niż telefon i komputer. U mnie jest zakaz używania ładowarkek w nocy i zakaz korzystania z telefonu pod ładowarką telefon ma się naladować w dzień i był też czas gdy telefon po dwudziestej miał leżeć w kuchni w widocznym dla mnie miejscu.
   • login.na.raz Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 12:47
    Pewnie, zaakceptować, machnąć ręką, dziecko można chodować, zamiast wychowywać, niech robi co chce, w sumie wszystkie nastolatki i tak robią co chcą.
    • cisco1800 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 15:17
     Hodować
     • login.na.raz Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 20:13
      Dzięki. zauważyłam, że im mniej piszę ręcznie, tym więcej błędów robię.

      Dzięki za przypomnienie.
   • makurokurosek Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 12:55
    U syna w klasie jest tylko jeden taki dzieciak. Od pierwszej klasy nigdy nie wychodził, bo najważniejszy był komputer.
   • runny.babbit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 12:57
    nutella_fan napisała:

    > Zaakceptować, też kiedyś chciałam z tym walczyć. Niezależnie od tego, co ci tu
    > napiszą, większość nastolatków tak ma.
    Większość ludzi obecnie tak ma, ale nie do tego stopnia. Jeśli coś przeszkadza w wykonywaniu obowiązków typu pójście do szkoły, pracy i dominuje całą aktywność życiową, to już gruby problem.
    • bombelek1 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 08:20
     Dokładnie, potraktować poważnie, zwłaszcza jeśli ma mniej niż 14 lat. Bo nie piszesz ile ma. Ja, im młodszy tym bardziej rygorystycznie bym podeszła.
     Ale na spokojnie, bez krzyków. Obydwoje rodzice team.
   • nostalgia81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 00:07
    dzieki ci za ten komentarz, prosto z mostu
  • klaramara33 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 10:50
   Dlatego trzeba ograniczać od początku bo od takiej technologii wszyscy potrafią się uzależnić, i co udowdniono ystęują zmiany w mózgu.
   • ania_z_zielonymii Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 10:54
    Zmiany w mózgu plus zaburzona akomodacja oczu - ostatnio właśnie rozmawiałam o wpływie wielogodzinnego wpatrywania się w telefon na wzrok ze znajomym optykiem.
   • hanusinamama Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 15:44
    Ale dać coś zamiast. Spedziać z dzieckiem czas, proponować rózne aktywności, sporty ale tez wspólnie coś uprawiać. Matka i ojciec przyspawani do fotela, komórka w dłoni 24/dobę...ale synku czytaj, ćwicz, interesuj się.
    • runny.babbit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 16:31
     13 lat to wiek kiedy tatuś i mamusia już nie powinni organizować całego dnia swojego dziecka. Niech się trochę ponudzi i może sam wymyśli co chciałby porobić. Nie wiem czemu z góry zakładasz, że rodzice też są przyklejeni do ekranu non stop.
     • sloneczna_paraolka1 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 16:40
      Jak go organizowali wcześniej?
      • runny.babbit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 19:17
       A skąd mam wiedzieć, spytaj autorkę. Za to mam nastolatka na stanie i wiem, że w tym wieku to możesz sobie organizować cuda na kiju, a i tak nastolatek woli włóczyć się po dzielni z koleżankami i kolegami. Co zresztą uważam za normalne.
     • hanusinamama Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 08:02
      A gdzie ja napisałam, ze cały dzien? Basen raz czy dwa w tygodniu to cały dzien? Wycieczka 2-3 godzinna z chodzeniem w weekend to cały dzień?
      Napisąłam, ze trzeba dawać swoim zachowaniem przykład. I nie traktować zajęc dodatkowych jako czegoś co zdejemie z nas spedzanie czasu z własnym dzieckiem
  • merode Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 11:00
   Mojego syna (12 lat) tez bardzo ciągnie do smartfona/tabletka i spędza przed nimi dużo czasu. Ale na razie trzyma się ustalonych reguł: ma mieć dobre stopnie, uprawiać jeden sport (poza wf), iść spać o normalnej godzinie, wykonywać swoje domowe obowiązki i nie używać tel kiedy mu sie każe (posiłki, spotykania towarzyskie, spacery…). Syn się pilnuje (na razie …) bo kilka razy musiał obyć się bez tel z powodu olewania powyższych….
  • aagnes Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 11:03
   Dzisiaj myslałam o tym samym, kilka znajomych mówi to samo- telefon to przedłużenie reki nastolatków. najgorsze jest to, ze w obecnych czasach komputer i telefon to narzedzia bez ktorych trudno lub wrecz niemozliwe jest funkcjonowanie w szkole. Niemozliwe jest tez zorganizowanie codziennie nastolatkowi 16 godzin aktywnosci. zasada na ten rok szkolny jest u nas to, ze jak zajmuje sie czymkowiek do szkoly - telefon jest daleko, wylaczone powiadomienia i to by bylo na tyle.
   telefon moja corka dostala bardzo pozno, z internetem jeszcze pozniej, i co z tego.
   • runny.babbit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 13:02
    Z drugiej strony ja potrafiłam godzinami gadać z koleżanką przez telefon, rodzice też się wściekali o to, więc wychodziłam z domu i kontynuowaliśmy z budki telefonicznej😁 Obecnie nie gadają, tylko piszą ze sobą, ale chodzi o to samo. Ważne żeby telefon to nie była jedyna aktywność nastolatka.
   • dwa_kubki_herbaty Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 15:34
    Komputer przy telefonie to pryszcz, na tel. dzieciaki ogladają jakies papki, u mnie syn na kompie to albo gra z kolegami (100*wolę taki sposób spędzania czasu) albo odrabia zadania zadane na internecie - nawet nie wiem czy ogarnia że youtube mozna ogladać na komputerze ;P
    Wygrywam tylko tym, że syn jak mój mąż o 22h smacznie spi, także wieczorem po 40 min na tel. odplywa.
    A odnośnie aktywności sportowych gdy dziecko nic nie chce, należ wyszukać taką gdzie ucieczki nie ma, u nas od zawsze był to basen, gdzie zawoże, sama pływam a syn w szkole plywania - mi też się często nie chce ale ktoś przyklad musi dawać.
   • bombelek1 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 08:22
    Tak, wchodzisz do autobusu, tramwaju a tam wszyscy telefon w łapce 😄 takie czasy.
    • simply_z Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 19:03
     ciebie to cieszy?
  • matacznik Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 11:07
   tomoe81 napisała:

   > Jeszcze inna opcja?
   >
   Może konsola? Będzie dzielił czas...
   • simply_z Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 11:12
    hahah
  • healios Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 11:15
   Telefon sam w sobie to tylko narzedzie, albo jak wolisz drzwi do innego swiata. Duzo zalezy co on w tych innych swiatach robi.
   • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 11:58
    Różne rzeczy. Nie grzebie mu w tel, ale wiem, że siedzi dużo na yt, w coś właśnie gra. Ale jakby się dało, to by go z ręki nie wypuszczal. Nawet jak je, a coś tylko usłyszy to nie odpuści, dopóki nie sprawdzi.
    • matacznik Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 14:22
     tomoe81 napisała:

     > Nawet jak je, a coś tylko usłyszy to nie odpuści, dopóki nie sprawdzi.
     >
     Nie przy jedzeniu, ale nawyk weryfikowania informacji to akurat jest przydatny.
     • bene_gesserit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 15:36
      Do czego?
      • matacznik Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:09
       bene_gesserit napisała:

       > Do czego?
       >
       Nie wiesz do czego może być przydatny nawyk weryfikowania informacji? Otóż pozwala on produkować z papieru lody waniliowe bez zamrażania. Przyjmij to na wiarę.
       • bene_gesserit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:19
        Och, sarkazm jakże wysokiej próby plus brak argumentów! Aż łza się w oku kręci, wracamy do epoki komunikacji rodem z internetowego prekambru?
        • matacznik Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:55
         bene_gesserit napisała:

         > wracamy do epoki komunikacji rodem z internetowego prekambru?
         >
         Nie odpowiadamy poważnie na zbyt głupie pytania.
         • bene_gesserit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:56
          Borze, rozmawiamy o uzależnionym dziecku, a ty chwalisz objawy uzależnienia. Puknij się w co tam masz.
          • matacznik Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 18:06
           bene_gesserit napisała:

           > a ty chwalisz objawy uzależnienia.
           >
           Kłamiesz
     • ania_z_zielonymii Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:16
      matacznik napisał:

      > tomoe81 napisała:
      >
      > > Nawet jak je, a coś tylko usłyszy to nie odpuści, dopóki nie sprawdzi.
      > >
      > Nie przy jedzeniu, ale nawyk weryfikowania informacji to akurat jest przydatny.

      Ale to dziecko nie weryfikuje żadnych informacji, tylko jak usłyszy powiadomienie z telefonu to musi sprawdzić natychmiast co to za powiadomienie (czy kolega napisał, czy nowy film na youtube wjechał na obserwowanym kanale itd..) Nie nazwałabym tego weryfikowaniem informacji.
      • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:25
       To jest właśnie coś w tym stylu. Żeby tylko czegoś nie przegapić (czasem to pewnie jakieś reklamy czy coś, ale sprawdzić musi)
      • matacznik Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:54
       ania_z_zielonymii napisał(a):

       > Ale to dziecko nie weryfikuje żadnych informacji, tylko jak usłyszy powiadomienie
       >
       A to przepraszam, źle zinterpretowałem. Sądziłem, że chodzi o coś w stylu „jedz brokuły, bo mają żelazo”, a dzieciak sprawdza w telefonie, czy rzeczywiście.
     • panna.nasturcja Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:36
      Przecież on nie weryfikuje żadnych informacji tylko „musi” sprawdzić powiadomienie, nie umie jeść jeśli nie wie kto coś napisał, polubił, kliknął.
      To sie naprawdę leczy!
     • magdallenac Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:52
      Przecież to nie jest żadna weryfikacja informacji, tylko zwykłe FOMO.
      • panna.nasturcja Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 18:18
       Dokładnie!
    • panna.nasturcja Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:35
     Nie masz kontroli rodzicielskiej internetu dziecka?
     Pozwalasz na używania telefonu w czasie posiłków?
     To Ty masz nie odpuścić, nie on, Ty jesteś dorosła i odpowiedzialna za ńiego.
    • junebug Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 21:20
     Może jednak powinnaś zainteresować się co syn robi w internecie?
  • brenya78 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 11:19
   "teraz pytania: co dalej z tym zrobić? "

   To chyba oczywiste? Jakby się uzależnił od narkotyków to co byś zrobiła?

   "Odebranie smartfona na dobre nie jest możliwe"

   Bo?
   • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 12:00
    Narkotyki a smartfon to jednak inny poziom i raczej nie ma tutaj co porównywać.

    Bo to jest XXI wiek. Nie da się funkcjonować bez telefonu, nie mieć do niego dostępu w ogóle.
    • makurokurosek Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 12:17
     To jest ten sam poziom, uzależnienie to uzależnienie nie ma znaczenia czy od alkoholu, hazardu czy telefonu.
     Po reakcji twojego syna widać, że problem jest poważny.
    • runny.babbit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 13:04
     To podstaw zamiast narkotyków alkohol. Jeden pije okazyjnie, a drugi cały czas i nie może zrezygnować. Twój syn jest w takiej właśnie sytuacji. Nie potrafi odłożyć telefonu.
     • simply_z Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 13:34
      Obawiam sie, ze wiekszosc nastolatkow tak ma, czyli dzieciakow, ktore urodzily sie juz w czasach funkcjonowania internetu. Widac to zreszta na ulicy, jak nie sluchawki na glowie, to telefon w lapie. Nie w torebce nawet czy w plecacku, tylko kurczowo trzymany w garsci. A obecne czasy tez nie pomagaja, wszystko powoli znajduje sie w telefonie, czyli platnosci, informacje, niedlugo nawet dowod osobisty itd. Smutne to .
    • brenya78 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 14:04
     "Narkotyki a smartfon to jednak inny poziom i raczej nie ma tutaj co porównywać"

     To jest dokładnie ten sam poziom!

     "Bo to jest XXI wiek. Nie da się funkcjonować bez telefonu, nie mieć do niego dostępu w ogóle."

     No to niestety swój krzyż.
     • samawsnach Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 14:23

      > "Bo to jest XXI wiek. Nie da się funkcjonować bez telefonu, nie mieć do niego d
      > ostępu w ogóle."
      >
      > No to niestety swój krzyż.

      No ale przecież to prawda. Odcinając nastolatka od telefonu wyklucza go społecznie. Można ( i trzeba) ograniczyć dostęp, ale całkowite odcięcie traktowałaby w kategoriach zachowań przemocowych - to tak, jakby ci kiedyś rodzice zabronili wychodzenia na podwórko po szkole. Nie dzień, czy dwa, ale w ogóle.
      • skumbrie Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 16:41
       >Odcinając nastolatka od telefonu wyklucza go społecznie.

       Bzdura powtarzana przez bezradnych rodziców uzależnionych nastolatków.
      • better.call.kim Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:22
       Jasne, dajcie wincyj kontaktu z pornografią, przemocą, ogłupiających gier, szkodliwego porównywania się z innymi, młodzież wytrzyma.
      • brenya78 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 18:09
       "Odcinając nastolatka od telefonu wyklucza go społecznie."

       Przy takim uzależnieniu należy najpierw zresetować mu mózg bo ośrodek nagrody mu zbzikowal. Tu nie pomoże ograniczenie telefonu.
       Odwyk, normalny odwyk, a potem można myśleć jak POWOLI REGLEMENTOWAC telefon.
    • berdebul Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 14:31
     Może mieć dostęp do telefonu bez internetu i appek. 🤷‍♀️ Nie umie korzystać w rozsądny sposób, to nie ma dostępu
     Pytanie co on na tym telefonie robi, bo ja czytam książki/artykuły branżowe na przykład, może nie przepieprza czasu na pierdołach tylu Tiktok, a robi cos konkretnego?
     • better.call.kim Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:23
      To rzeczy konkretne wygodniej/zdrowiej robić choćby na tablecie.
     • panna.nasturcja Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:44
      Nie ma znaczenia do robi, jeśli nie robi nic innego, nie umie zjeść bez wstawania do telefonu i dostaje histerii na próbę odebrania telefonu na noc. To są poważne objawy uzależńienia.
      • berdebul Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 20:28
       Może koresponduje z dziewczyną i biegnie żeby jej odpisać. Nastolatki są niestabilne emocjonalnie.
      • leyla76 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 21:31
       Moja córka tak miała z książkami jak była młodsza. 😁 Totalne uzależnienie, ale za bardzo z tym nie walczyliśmy😉
       • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 23:02
        Dużo bym dała, żeby się syn od książek tak uzależnił
    • panna.nasturcja Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:41
     Ależ to jest dokładnie to samo, ten sam mechanizm uzalezńienia, podobne skutki, taka sama terapia dla rodziny.
   • hanusinamama Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 15:45
    Ale dziecku trzeba coś zaproponować...a nie tylko telefon zabrać
    • panna.nasturcja Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:42
     Psychoterapię. Rodzinną. Teraz na proponowanie sportu i innych aktywności jest za pózno.
     • hanusinamama Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 08:04
      NIe, nie jest za pózno. Jakby rodzina cała zaeczła inaczej spędzać czas, moze razem nie jest za pózno. Z młoda trenuje chłopak od roku. Wcześniej też przyspawany do telefonu. Zaczął chodzić na treningi pływania, pływa tez z ojcem, jezdza razem na rowerach. Podobny wiek ( moja młoda trenuje w starszej grupie wiekowej)
    • brenya78 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 18:09
     "Ale dziecku trzeba coś zaproponować"

     Książki niech czyta.
     • skumbrie Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 18:13
      >Książki niech czyta.

      Może najpierw niech rodzice zainteresują się dzieckiem, a nie tylko "niech siedzi w pokoju i nie zawraca d...".
  • norra.a Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 11:25
   Wszystkie moje dzieci mają od początku instalowane family linki na urządzeniach z dostępem do internetu, im starsze tym więcej tego czasu mają. Czy się denerwują jak kończy się im czas? Tak, ale po 5 minutach zajęte są już czymś innym.
  • jdylag75 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 11:29
   Moja córka miała taki epizod. Celowo piszę epizod (uzależnienie, agresja) ponieważ telefon został jej zabrany całkowicie na 3 miesiace, a potem był wydawany rano na czas szkoły, po szkole do zabawy na ustalony czas. Akcja się powiodła, po tym "odwyku" sama umiała odłożyć telefon i zajac się czymś innym, trwa to już 4 rok.
  • szafireczek Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 11:54
   Ograniczyć transfer danych - jak będzie musiał liczyć się z tym, że to zasób na miesiąc - sam zacznie wybierać, co jest warte korzystania, a co niekoniecznie.
   • aniani7 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 15:25
    Doskonały pomysł i jeszcze samemu dać przykład i nie siedzieć ciągle nosem w telefoniesmile
   • sferoplast Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 18:59
    Pewnie zacznie wtedy chodzić w miejsca z dostępnym wi-fi.
  • makurokurosek Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 12:15
   Skoro i tak syn nie korzysta z telefonu do kontaktu ze znajomymi to go zwyczajnie zabierać zaraz po przyjściu do domu.
   Po drugie zacząć wspólnie spędzać czas. Prawdopodobnie do tej pory nie spędzaliście wspólnie czasu, a samemu trudniej znaleźć ciekawą rozrywkę . Jeżeli faktycznie chcesz wpłynąć na zmianę nawyków syna to musicie bardziej włączyć się w życie rodzinne poprzez wspólne spędzanie czasu.
  • runny.babbit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 12:59
   Wszystkie nastolatki korzystają z telefonu, ale to co odpisujesz jest zdecydowanie ponad normę. Ja bym telefon odebrała albo wymieniła na emerycki. A na pewno zabieralabym na noc, ja tak robiłam, oczywiście że lekko nie było. W bardzo trudnych przypadkach szukałabym terapeuty uzależnień.
  • healios Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 13:45
   No dobra, moze sie podloze, ale jako 40 letnia baba spedzam wiekszosc mojego zycia z telefonem. Zabranie mi go, albo ograniczenie skutkowaloby conajmniej depresja, i jakiekolwiek proby ograniczania uznaje za przemocowe. Dla kontekstu dodam ze jestem autystka, kontakty w realu sa dla mnie niewyobrazalnie obciazajace, wiec zycie spoleczne uskuteczniam online. Nie mowie ze Twoj syn jest autystykiem, ale ludzie zyjacy w necie istnieja i maja sie dobrze. Jedyne na co powinnas zwrocic uwage to czy zawala obowiazki w realu i czy potrafi rozpoznac kiedy ma dosc netu i zrobic przerwe. Wszystko co opisalas jak najbardziej miesci sie w mojej normie, moze poza reagowaniem na kazdy sygnal, to nauczylam sie regulowacwink
   Moze warto zainteresowac sie co dokladnie robi Twoj syn w sieci-gra, oglada, ok ale co? Jakie tematy go interesuja, z jakimi ludzmi sie kontaktuje, o czym rozmawiaja?
   Word of warning, wszelkie ograniczenia spowoduja eskalacje i utrate kontaktu z synem, raczej idz w strone zainteresowania sie jego online swiatem i rozmow o higienie korzystania z telefonu.
   • triss_merigold6 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 14:26
    Twoja norma jest zaburzeniem.
    • login.na.raz Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 15:15
     Zgadzam się.
     • simply_z Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 16:10
      Dokladnie.
   • berdebul Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 14:33
    Dodam - telefon to moje centrum dowodzenia, mam tam wszystko od ricecookera, po kontrolę pralki i innych urządzeń, listy zakupow, listy to do, kalendarz itd.
   • panna.nasturcja Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:46
    Opisałaś patologię, nie normę.
    Oraz zapominasz, źe mowa jest o dziecku.
    Sobie możesz niszczyć życie do woli, autorka ma obowiązek zadbać o wyleczeńie dziecka z uzależnienia.
   • better.call.kim Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 18:15
    Zastąpienie normalnych kontaktów międzyludzkich internetowymi nie jest normalne, a w perspektywie długofalowej szkodliwe. Nie rób normy z zaburzenia.
   • skumbrie Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 18:29
    Autystyk uzależniony od internetu udziela porad matce uzależnionego nastolatka... Taaa, wiódł slepy kulawego.
  • babsee Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 13:49
   Wyłącz internet. Proste.
   To nie telefon zabiera czas tylko durnowate filmiki, gierki itp.I oczywiscie, że ogranicz, nie rozumiem dlaczego sie nie da.
  • ingaki Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 14:10
   Wczesny nastolatek czyli ile lat?
   Moi mają limity i telefony się blokują o 20 już są zablokowane. Tylko ze zawsze tak mieli więc nie ma histerii, jak coś potrzebują to im zawsze mogę dodać czas. Jak nie jest to szesnastolatek tylko młodsze dziecko, radzę mimo histerii blokować telefon, i nałożyć limit godzinowy, jeszcze może jest czas. Pozdrawiam i szczerze życzę powodzenia i mądrych decyzji.
   • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 15:11
    13 lat
    • ingaki Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 15:20
     No to tak naprawdę ostatni dzwonek, ale przyjdą egzaminy , więcej nauki i będzie miał problem z koncentracją bo ciagle będzie sprawdzał powiadomienia.
     Polecam Family link.
     Gdyby to chodziło o to ze on z tymi kolegami rozmawia przez ten telefon to może bym rozważyła na twoim miejscu zostawienie mu na dłużej telefon, ale to tylko pewnie tępe przesuwania palcem na ekranie, shortów, na zmianę z grami i internetem.
     Wy jesteście rodzicami, nie na wyrywania tylko usiądzcie i ustalcie nowe zasady od tego roku szkolnego, i bądźcie konsekwentni. Powodzenia!
  • hanusinamama Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 15:32
   Pytanie czy was widzi z telefonem ciągle? Bo jak mowisz, ze on ciągle z telefonem a sami ciagle tam zaglądacie to mało to wychodzi wiarygodnie
   Sport: a coście zrobili zebym on ten sport uprawiał. Moze warto zapisać się na coś razem? Basen np?
   Po 3....zasady użytkowania jakie były ustalone? Zanim sie dziecku da telefon ustala się zasady. jasne i przestrzegane.
   Młoda ma czas na telefonie i osobno wydzielone na aplikacje. W weekend ma pół godziny więcej ale często nie zużywa do końca. Ale my dużo czasu w weekend spedzamy razem. Jak jedziemy na wycieczke, idziemy na spacer, do kina, na basen...cokolwiek telefon nie jest potrzebny. Co syn ma robić zamiast telefonu?
   • nick_z_desperacji Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 18:46
    Rodzice nie musza siedzieć w telefonach. Wystarczy, że od przyjścia z pracy non stop w tle leci TV, nie ważne, że nikt nie ogląda, ale leci.
  • bene_gesserit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 15:49
   Twój dzieciak ma syndrom odstawienia kiedy zabiera mu się kontakt z telefonem i dlatego nie chcesz mu go zabrać?

   Siedzi w komórce non-stop, poza wszelkimi możliwymi normami, degenerując sobie - jak ktoś tu powyżej słusznie zauważył - nie tylko wzrok, co oczywiste, ale też wciąż kształtujący się mózg?

   Uzależenienia niechemiczne (czyli właśnie od telefonu, czy od hazardu) to też uzależnienia. Jeśli dzieciak ma zespół abstynencyjny i nie jest w stanie sam ograniczyć kontaktu z telefonem, to jest uzależniony. I to poważnie, tym poważniej, że jest jeszcze dzieckiem.

   Są ludzie uzależenieni od jedzenia - nie da się żyć bez jedzenia, więc nie można go odstawić. Tak jest też z telefonem. Ale można nauczyć fonoholika, jak z nim żyć bezpiecznie, bez toksycznej relacji. Bardzo mnie dziwi, że nie padło tu jeszcze sakramentalne ematkowe 'na terapię', bo pasuje do sytuacji jak ulał. Ewidentnie jako rodzice sobie nie radzicie. Ty się trzęsiesz, stary reaguje agresją, obie postawy bez sensu, bo przeciwskuteczne.
   • skumbrie Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 16:51
    >Są ludzie uzależenieni od jedzenia - nie da się żyć bez jedzenia, więc nie można go odstawić. Tak jest też z telefonem.

    Serio porównujesz telefon z jedzeniem? I telfonu nie da się odstawić? Ludzkość wyginęła, a Bell był kosmitą tongue_out
    • bene_gesserit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:22
     Serio porównuję. A ty udajesz, że nie rozumiesz, czy naprawdę nie rozumiesz? Bo nie wiem, co jest dziwniejsze.
     • skumbrie Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:27
      Bez telefonu da się żyć, bez smartfona tym bardziej. Bez jedzenia nie.
      Sorry, nie da się tych dwóch traktować jednakowo, nawet na forum ematek.
      • bene_gesserit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:29
       OK, czyli nie rozumiesz, a mi się nie chce tłumaczyć.
       • skumbrie Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:34
        Ależ wytłumacz nam, maluczkim, o krynico mądrości "niedasie" tongue_out
        • bene_gesserit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:37
         A ilu was tam jest, maluczkich, z ciekawości spytam?
         • skumbrie Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:45
          Tak sądziłam. Poza nie chce mi się i pytaniami nie na temat, masz tylko "niedasie" tongue_out Spoko, nie da się, to się nie da. Matka uzależnionego 13-latka może robić nic.
          • bene_gesserit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:53
           Nie użyłam 'niedasie'. Przeciwnie, w paru wypowiedziach w tym wątku jasno wyłuszczyłam, co forumka powinna zrobić.
           Tak całkiem poza tym, uważam, ze w tym wątku na poważny temat takie przekomarzanki są nie na miejscu. Nierozum sobie dalej, adieu.
           • skumbrie Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 18:16
            Adieu, "niedasie" odstawić telefonu tak jak zrezygnowac z jedzenia tongue_out
  • iberka Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 15:52
   Terapia uzależnień
   • taki-sobie-nick Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 21:27
    Popieram.
  • bywalec.hoteli Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 16:16
   niestety większość społeczeństwa jest uzależniona od telefonu i internetu, to jest problem globalny
   • panna.nasturcja Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:49
    Nie, większośc ludzi używa telefonu i internetu, uzależniona jest mniejszość.
    Uzależnione dziecko jest objawem choroby całej rodziny i potrzebna jest terapia całego sysetmu.
  • panna.nasturcja Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 16:16
   Psycholog.
   Odebranie telefonu na noc jak najbardziej jest możliwe.
   Ograniczenie neta w telefonie również.
   • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 16:27
    Jest możliwe, ale chodzi bardziej o reakcje syna na to zabranie. Jakby mu się miał cały świat zawalić.
    • marzeka11 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 16:35
     tomoe81 napisała:

     > Jest możliwe, ale chodzi bardziej o reakcje syna na to zabranie. Jakby mu się m
     > iał cały świat zawalić.

     No ale wskazujesz właśnie to, czym jest uzależnienie.
    • bene_gesserit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 16:35
     Jak się alkoholikowi zabierze możliwość picia, to też mu się świat zawala.
     Jak hazardzista nie może pograć, może mieć rózne dziwne objawy, równiez fizyczne.

     To jest normalne przy uzależenieniu. Weź sobie poczytaj.
    • panna.nasturcja Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:31
     No ale właśńie te reakcja jest objawem uzależnienia.
     Alkohol też byś dawała gdyby krzyczał?
     Terapia rodzinna Wam potrzebna.
     • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:35
      Na razie to krzyczy głównie mąż. On tego nie rozumie, ma podejscie, że ma być tak, jak on mówi. A to nie pomaga.
      • bene_gesserit Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:37
       Ty też nie pomagasz.
       Znajdzcie sobie terapeutę. Jemu i dla was.
      • panna.nasturcja Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:50
       Ale po co którekolwiek z Was krzyczy? Zabierasz telefon na noc i już.
       Ograniczasz internet w telefonie, transfer danych, limity miesięczne i dzienne.
       Włączasz kontrolę rodzicielską.
       I szukasz psychoterapii rodzinnej, systemowa byóaby dobra.
       • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 18:39
        Bo to nie pierwsza taka sytuacja. Syn zrobi coś źle, coś mu nie wyjdzie, coś się okazało nie być akurat dla niego - to się zaczynało złośliwe gadanie. Tutaj zaczyna się podobnie - widać, że syn ma problem, to mąż się już nastawia negatywnie. A tutaj potrzebny jest bardziej spokój niż foch i krzyki.
        • nick_z_desperacji Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 18:50
         No więc przed krytyka każdej porażki syn uciekł w nic nie robienie. Telefon jest tylko skutkiem w tym układzie.
         • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 20:38
          I dlatego to jest bardzo ciężka sytuacja. Jak jest idealnie, to mąż chwali. Jak coś jest nie tak, to wjeżdża krytyka i ostre słowa. Można mówić mu i tłumaczyć, to się uspokoi na trochę, ale szybko mu ten spokój mija, jak znowu będzie potknięcie. Mąż jest, niestety, mistrzem w podcinaniu skrzydeł.
          • magdallenac Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 21:23
           No to weź Ty coś zrób z tym mężem, zanim kompletnie zmarnujecie to dziecko…
          • brenya78 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 21:26
           To może niech mąż coś z tym zrobi. Bo ten telefon to będzie mały pikuś z tym co funduje własnemu dziecku. Twój mąż jest tu wiekszym problemem.
           • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 23:12
            Tylko co? On twierdzi, że on to wszystko mówi w dobrej wierze. Krytykuje, bo tak chce wpłynąć na syna, żeby ten się bardziej starał. Nie, nie widzi, że działa to odwrotnie i syn woli zrezygnować niż robić cos dalej. Klapki na oczach. I jw: uspokoi się na trochę, ale to działa do pewnego momentu. Bo ,,on sam wie najlepiej, jak się powinno postępować, bo z nim tak robiono i ''dzięki temu'' osiągnął cos w życiu''. Teraz maż znalazł kolejny pretekst, bo syn ''dobrze z telefonu też korzystać nie umie''. Tutaj to bardziej ja musze się skupić na młodym niż mąż, bo on to widzi inaczej.
            • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 23:14
             Tylko to też nie jest tak, że tylko krytykuje. Powiedzieć miłe słowo i pochwalić jak najbardziej potrafi - tylko perfekcyjnie musi być. I chyba chciałby, zeby tak zawsze było. I to się błędnie tak kręci, bo jak nie wychodzi, to jest źle.
             • beneficia Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 08:25
              Twój mąż to zwykły chamski przemocowiec.
              Ciekawe, jakby sie poczuł i co by zrobił, jakbyś mu powiedziała "Drogi mężu, w dobrej wierze będę traktować cię tak, jak ty naszego syna".
              I wjeżdżasz na pełnej k..wie z krytyką za wszystko co nie jest perfekcyjne.
             • brenya78 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 09:00
              "Tylko to też nie jest tak, że tylko krytykuje. Powiedzieć miłe słowo i pochwalić jak najbardziej potrafi - tylko perfekcyjnie musi być. I chyba chciałby, zeby tak zawsze było. I to się błędnie tak kręci, bo jak nie wychodzi, to jest źle."

              To zafunduj mu to on dziecku. Może trafi. Ale wątpię. Ja bym się z takim panem rozwiodła zanim zniszczy zycie dziecku. To zwykły niedorobiony przemocowiec.
              • skumbrie Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 09:11
               >To zwykły niedorobiony przemocowiec.

               Pamiętaj, że rozmawiasz z matką uzależnionego 13-latka, która na wszelkie sposoby wypiera to uzależnienie i szuka usprawiedliwienia dla sytuacji.

               Pan może być niedorobionym przemocowcem albo to tylko opowieści o nim współuzależnionej kobiety. Bierz poprawkę.
               • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 10:52
                skumbrie napisała:

                > >To zwykły niedorobiony przemocowiec.
                >
                > Pamiętaj, że rozmawiasz z matką uzależnionego 13-latka, która na wszelkie sposo
                > by wypiera to uzależnienie i szuka usprawiedliwienia dla sytuacji.
                >
                > Pan może być niedorobionym przemocowcem albo to tylko opowieści o nim współuzal
                > eżnionej kobiety. Bierz poprawkę.
                Przepraszam, ale co sugerujesz?
                • skumbrie Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 11:38
                 Nie sugeruję, napisałam wprost.
                 • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 14:00
                  Współuzależnionej kobiety? Co Ty wypisujesz? Współuzależnionej od uzależnionego 13-latka?
                  Żartujesz, prawda?
                  • brenya78 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 15:07
                   Współuzależnionej od męża przemocowca. Nie radzisz sobie z dzieckiem bo mąż stosuje na nim i TOBIE przemoc. Boisz się zaprowadzić zdrowych zasad, bo MAZ ma inne zapatrywania.
                   Mąż jest źródłem wszystkiego.
                  • skumbrie Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 15:54
                   Niech będzie, że ja zartuję, ale to ty masz uzaleznione dziecko tongue_out
                   • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 16:00
                    Jednak, łaskawie, nie pieprz, że jestem współuzależniona.
                    • skumbrie Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 20:15
                     Nieee, twoje wypowiedzi są bardzo rozumne. Dziecka tylko szkoda.
                     • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 23:04
                      Ale wytłumacz: DLACZEGO?
                      • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 23:06
                       I co miałaś na myśli, pisząc, że wypieram uzależnienie i znajduje usprawiedliwienie (?) dla sytuacji?
            • brenya78 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 09:01
             "Bo ,,on sam wie najlepiej, jak się powinno postępować, bo z nim tak robiono i ''dzięki temu'' osiągnął cos w życiu''. "

             Gowno osiągnął. Czuję się jak zero i odreagowuje na synu. Pora żeby ktoś mu to uświadomił.
        • brenya78 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 18:54
         Mąż, że tak powiem, do odstrzału.
        • panna.nasturcja Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 02:11
         Czego nie rozumiesz w zwrocie: terapia rodzinna?
         • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 08:23
          Tego, że mąż nie pójdzie na nią? I choćbym wynalazła najbardziej trafne argumenty na tak, to on się i tak nie zgodzi lub powie, żebym sama poszła?
          • beneficia Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 08:26
           Twój mąż jest upośledzony?
           • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 08:32
            Raczej: jest przekonany o swojej "wszechwiedzy".
            • brenya78 Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 09:02
             Nie wytrzymalabym z takim człowiekiem. Dlaczego z nim jeszcze jesteś?
            • beneficia Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 11:16
             > Raczej: jest przekonany o swojej "wszechwiedzy".

             Cham, przemocowiec i besserwisser.
             Normalnie ideał partnera i ojca.
             Co Ty w nim widzisz? Nie dziwię się, że syn ucieka w telefon.
            • berdebul Re: Nastolatek uzależniony od tel 12.09.23, 12:01
             Bo jest poyebanym przemocowcem, a Ty w imię uj wie czego, nie chronisz przed nim dziecka, które ucieka w telefon.
  • skumbrie Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 16:34
   >Odebranie smartfona na dobre nie jest możliwe.

   Owszwm, jest. Alkoholikowi też się nie odcina źródelka po 21., a do tego czasu moze chlać na umór.
   • tomoe81 Re: Nastolatek uzależniony od tel 11.09.23, 17:16
    Nie jest. To nie jest XVI wiek, teraz bez pewnych rzeczy nie da się żyć.
    • marzeka11