Dodaj do ulubionych

Wolna kasa

05.06.26, 11:25
Co zrobić z wolnymi pieniędzmi? Kwota ok. 250 tys. Kwota docelowo trafi w ręce dzieci. Na razie była w banku na promocyjnym oprocentowaniu. Lokaty, obligacje? Co Wy byście zrobili z taką kasą?
Obserwuj wątek
    • iwles Re: Wolna kasa 05.06.26, 11:27

      A dzieci w jakim wieku?
      Jeszcze duzo czasu, zanim kwota do nich trafi?
      • izabela1976 Re: Wolna kasa 06.06.26, 19:50
        Jedno 19 lat ale mieszka jeszcze z nami i jeszcze tak z 3-4 lata najmniej. Drugie 22 lata, ale mieszkać będzie zawsze z nami z racji niepełnosprawności
    • primula.alpicola Re: Wolna kasa 05.06.26, 11:28
      Jeśli nie jesteś skłonna do ryzyka, to może te obligacje? Mają chyba lepsze oprocentowanie niż lokaty bankowe?
    • nenia1 Re: Wolna kasa 05.06.26, 12:04
      O jakim okresie mowa? Tak czy siak zawsze najlepsza jest dewersyfikacja.
    • ardzuna Re: Wolna kasa 05.06.26, 15:13
      Po pierwsze, wrzuciłabym na IKE i IKZE. Mogą być obligacyjne. Nie trafią wtedy do dzieci (przynajmniej od razu), ale masz zysk podatkowy, który dokłada się do stopy zwrotu.

      Po drugie przy braku apetytu na ryzyko dobre są obligacje.
      • lamigliore_offerta55 Re: Wolna kasa 05.06.26, 23:25
        250 tys na IKZE przy limicie odliczen ok. 11 tys. Super pomysł!
        • ardzuna [...] 06.06.26, 13:37
          Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
        • ardzuna Re: Wolna kasa 07.06.26, 12:17
          Napiszę jeszcze raz: zanim napiszesz, przeczytaj, a następnie pomyśl.
    • skumbrie Re: Wolna kasa 05.06.26, 15:30
      IKZE, obligacje, złoto.
      Już bezpieczniej się nie da.

      A jeśli się doedukujesz, to w ETF-y.
      • bmtm Re: Wolna kasa 05.06.26, 20:47
        Jeżeli ktoś kupił złoto poczas górki końcówce lat siedemdziesiatych to na zero wyszedł dopiero w ostatnich latach.
        wątpkiwe twierdzenie, że nie da się stracić na złocie.
        • skumbrie Re: Wolna kasa 05.06.26, 20:49
          Od kiedy złoto kupuje się na górce...?
          • bmtm Re: Wolna kasa 05.06.26, 20:59
            Wile osób kupiło na relatywnej górce, powyżej 5000 usd za uncję. 4300 usd też może być górką.
            • skumbrie Re: Wolna kasa 05.06.26, 21:09
              Nadal w perspektywie długoletniej jest to inwestycja, na której się nie traci.
              Zdradzę ci wielki sekret: nie sprzedawaj w dołku wink
          • boggi_dan Re: Wolna kasa 05.06.26, 21:12
            Złoto inwestycyjne. Wole obligacje 2,5% niż lokatę 3%. Banki to złodziejskie instytucje.
          • asia-loi Re: Wolna kasa 05.06.26, 21:49
            skumbrie napisała:

            > Od kiedy złoto kupuje się na górce...?


            A skąd wiedzieć kiedy jest górka?
            • bmtm Re: Wolna kasa 05.06.26, 21:58
              Szkoda gadać z taką. "Powiedzieli, że będzie rosło".
            • skumbrie Re: Wolna kasa 05.06.26, 22:52
              To nie jest wiedza tajemna. Ceny złota są powszechnie dostępne. Można śledzić, jak się kształtują.
              Niestety, nie na ematce 🤷
          • stasi1 Re: Wolna kasa 06.06.26, 08:12
            Nominalnie wszyscy o tym wiedzą a jednak są tacy co kupuja na tej górce, jak też tacy co sprzedają w dołku
            • skumbrie Re: Wolna kasa 06.06.26, 22:24
              Dorośli są. Poza tym: kto bogatemu zabroni 🤷
              • stasi1 Re: Wolna kasa 07.06.26, 17:28
                Niektórzy są biedni i chcieli się dorobić
    • aniani7 Re: Wolna kasa 05.06.26, 18:52
      Kupiłabym albo ziemię, albo złoto inwestycyjne. Te dwie inwestycje zawsze zwracają się po ok.30. latach.
      • smoczy_plomien Re: Wolna kasa 05.06.26, 19:20
        Co wy z tym złotem. Odkąd zaczęła się wojna w Iranie złoto spadło o 15-20%. Biorąc pod uwagę, że Trump lubi huśtać giełdami, żeby napchać rodzinie kieszenie, to inwestowanie w złoto odwiesiłabym na razie na haczyk.
        • aniani7 Re: Wolna kasa 05.06.26, 19:23
          Jak spadło, to świetny moment, żeby kupić. Na szczęście Trump nie jest wieczny.
        • skumbrie Re: Wolna kasa 05.06.26, 19:25
          I dlatego, że spadło, to jest to idealny moment na inwestycje. Za chwilę urośnie.
          Poza tym popatrz na te inwestycję długofalowo, a nie z perspektywy obligacji krótkoterminowych 🙄
          • bmtm Re: Wolna kasa 05.06.26, 20:51
            Szczyt z 1980 roku: Inwestorzy, którzy kupili złoto na samym szczycie bańki w styczniu 1980 roku (ceny sięgały wówczas ok. 850 USD za uncję), na powrót do tych historycznych wycen musieli czekać aż 28 lat, czyli do 2008 roku. Uwzględniając realną wartość pieniądza (skumulowaną inflację), próg rentowności dla wielu z nich nadszedł jeszcze później.

            Szczyt z 2011 roku: Osoby, które nabyły kruszec na fali paniki wywołanej kryzysem finansowym w 2011 roku (kiedy ceny przekroczyły 1900 USD za uncję w sierpniu/wrześniu), na wyrównanie swoich rachunków czekały około 9 lat. Dopiero w 2020 roku cena trwale przebiła ten poziom, a rynek wszedł w nową fazę silnych wzrostów.
            • skumbrie Re: Wolna kasa 05.06.26, 20:58
              Odpowiedziałam już wyżej, a ty dalej swoje.
              • bmtm Re: Wolna kasa 05.06.26, 21:01
                To są fakty historyczne, a nie swoje. Co ty myślisz, że uncja złota będzie szła nie wiadomo do jakich cen? Przecież to absurd. Raczej w kierunku 3500 niż 5500.
                • skumbrie Re: Wolna kasa 05.06.26, 21:11
                  Na szczęście nikt cię do inwestycji w złoto nie zmusza, więc spokojnie żyj w przekonaniu, że te winogrona są kwaśne wink
                  • smoczy_plomien Re: Wolna kasa 05.06.26, 22:05
                    Nie wiem, czy wam się wydaje, że jak będziecie urządzać osobiste wycieczki, to będziecie fajniejsze... Na razie nic nie wskazuje na wzrosty złota (nad czym boleję, gdyż posiadam). A jeśli dzieci wątkodajki mają po 12-15 lat, to - jak bmtm słusznie pokazała - jest duża szansa, że stracą, a nie zyskają na takiej inwestycji.
                    • analoga_niet Re: Wolna kasa 06.06.26, 13:56
                      Cóż, złoto które kupiłam mogę dziś sprzedać niemal dwukrotnie drożej, a spojrzałam właśnie na pierwszą lepszą wycenę. Zapłaciłam za uncje 8200 w sprzedać mogę za 15700, rzeczywiście to była bardzo zła inwestycja
        • analoga_niet Re: Wolna kasa 06.06.26, 13:52
          Przecież jak spadło to jest najlepszy moment na zakup
          • bmtm Re: Wolna kasa 06.06.26, 20:40
            Historyczne wahania kursu złota. Wątpliwe by tak było, ale to aktywno obarczone dużym ryzykiem, o ile ktoś nie ma 10-15 lat by czekać.
    • palacinka2020 Re: Wolna kasa 05.06.26, 19:22
      Spacex wchodzi na gielde 12 czerwca.
    • bywalec.hoteli Re: Wolna kasa 05.06.26, 19:36
      Obligacje rodzinne? Inflacja plus 2.5%
    • lajtova Re: Wolna kasa 05.06.26, 20:09
      Zainwestowałam bym w podróże.
    • marianna1960 Re: Wolna kasa 06.06.26, 07:00
      10 letnie obligacje skarbu Państwa, jeżeli chcesz wiecej zyskać ETF na akcje globalne, tylko wieksze ryzyko jak na długi okres to tutaj
    • simply_z Re: Wolna kasa 06.06.26, 19:57
      Złoto, jakaś działka,

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka