Dodaj do ulubionych

Larsson, Lackberg........

27.04.11, 16:42
otóż to-to jest to,co ostatnio najbardziej lubię...
Larsson w calosci, Lackberg w trakcie czytania i kupowania...zaczęlam ją chyba od konca,bo od bękarta,a w planach kupienie 4 w komplecie...
Jakie polecicie inne w podobnym guście?
--
https://sztylo84.w.interia.pl/gify/znaki%20zodiaku/fischbronze.gif
Obserwuj wątek
    • matt.cobosco Re: Larsson, Lackberg........ 27.04.11, 23:57
      Johan Theorin - "Zmierzch" i "Nocna zamieć"
      Jens Lapidus - "Szybki cash" (pierwsze sto stron może zniechęcać, bo jest sporo slangu, ale jak się już przez to przebrnie, to potem jest nawet lepiej jak u Larssonasmile
      Jens Lapidus - "Zimna stal"
      Karin Fossum - WSZYSTKO - "Oko Ewy", "Nie oglądaj się", "Kto się boi dzikiej bestii", "Za podszeptem diabła", "Utracona"
      Jo Nesbo - cała seria z Harrym Hole ("Czerwone gardło", "Trzeci klucz", "Pentagram", "Wybawiciel", "Pierwszy śnieg - ostatniej wydanej części czyli "Pancernego serca" jeszcze nie czytałem)
      Thomas Kanger - "Mężczyzna, który przychodził w niedzielę" , 'Pogranicze"
      Lars Kepler - "Hipnotyzer" - OK, ale na kolana mnie nie rzucił
      Mankella chyba nie trzeba wymieniać, bo to klasykasmile
    • jk3377 'Niemiecki bękart' 04.05.11, 16:47
      bardzo mi sie podobala ta lekturasmile mialam ją teraz w dlugi weekend na wyjezdzie do Karpacza i w ciezkiej zimowej drodze powrotnej skonczylam czytacwink az zal,ze to juz koniec.
      Ale poniewaz to juz maj big_grin to zamierzam niedlugo zakupic komplet 4 ksiazek tej autorki.
      --
      https://gifyanimowane.w.interia.pl/gify/kwiaty/palma.gif
    • jk3377 Lackberg-chyba zwariowalam na jej punkcie... 24.05.11, 13:32
      porwała mnie w calosci...slęcze po nocach i czytam bez opamietania...no uwielbiam wprost takie klimaty...dzieki, nie wiem komu,kto mnie pierwszy zarazil ta autorka, kto na forum pierwszy napisał o 'Niemieckim bękqarcie' bo od tego wszystko sie zaczelo...oczy bolą,ale dam radę..big_grin
      --
      • anetapzn Re: Lackberg-chyba zwariowalam na jej punkcie... 24.05.11, 14:19
        jk3377 napisała:

> porwała mnie w calosci...slęcze po nocach i czytam bez opamietania...no uwielbi
        > am wprost takie klimaty...dzieki, nie wiem komu,kto mnie pierwszy zarazil ta au
        > torka, kto na forum pierwszy napisał o 'Niemieckim bękqarcie' bo od tego wszyst
        > ko sie zaczelo...oczy bolą,ale dam radę..big_grin

To chyba ja nieskromnie nadmienię o ile się nie mylę- jakos w lutym chyba wspomniałam o Niemieckim bękarcie, jak była empikowa akcja 3 kryminały za cenę 2, a moze się mylę...ważne że cię wciągnęło.
        A tak z ciekawości- bardziej ci sie podoba niż Larsson?
        Dla mnie Larsson był nie do przebicia.
    • hawa.etc Re: Larsson, Lackberg........ 09.06.11, 21:02
      Laeckberg jest dla mnie trochę zbyt przewidywalna i prosta - kiedy bidulka nie wie co ma napisać, to pisze, że któraś bohaterka zaszła w ciążę. No i ma parę innych drażniących niedociągnięć.
      Za to Larsson, mimo pewnych przegięć fabularnych, zdobył mnie całkowicie.
      Pytasz o książki w "podobnym guście" - trudno mi odpowiedzieć, bo według mnie to są dwa różne typy. Laecberg jest zdecydowanie mniej wyrobiona językowo, według mnie słabiej panuje nad piórem, poza tym trochę za dużo u niej nudnych wątków odchudzająco-sprzątająco-teściowo-pieluchowych.
      Ale jeśli chodzi o skandynawskie, nazwijmy to, "powieści z trupem" to polecam cykl Maj Sjöwall i Pera Wahlöö.
      Teraz zabieram się za trylogię Perssona, z którego wydawca na okładce próbuje zrobić "godnego następce Larssona" (co jest nieporozumieniem, bo Persson zaczął wcześniej). Nie wiem jeszcze, jak się czyta, ale grubość zachęcającą.
        • panipoirot Re: Larsson, Lackberg........ 12.06.11, 13:37
          a ja polecę jeszcze Lize Marklund, dla mnie trochę lepsza od Lackberg- pisze bardziej dynamicznie, świetnie prowadzi śledztwo jednocześnie z czytającym smile
          jest też Ake Edwardson i jego 3 powieści.
          W ogóle cała masa kryminałów skandynawskich smile niby podobne, a jednak każdy inny smile

--
          panipoirot.blogspot.com/
          • moleslaw Re: Larsson, Lackberg........ 15.06.11, 05:03
            Kryminały skandynawskie bardzo lubię, niestety lubią je też czytelnicy w najbliższej bibliotece smile jestem więc mocno spózniona w stosunku do was. Lackberg polecam bardzo mi przypadła do gustu. Szykuję się na całą czarną serię mam wrażenie że poziom będzie w miarę równomierny.
            Larsson obowiązkowo oczywiście o Mankellu nie wspomnę nawet. Przypomnę też że w wakacje szykują się kolejne kryminały w seri Polityki, taniej więc warto kupić jak ktoś jeszcze czegoś nie ma.
            --
            forum.gazeta.pl/forum/f,63251,_MOLE_KSIAZKOWE_.html
    • jk3377 "Kamieniarz"....... 20.06.11, 19:42
      kurcze, niezła lektura...jak na razie chyba najlepsza...jutro zaczynam ostatnia z 4-paku "Ofiara losu". bekart juz przeczytany,wiec pozostanie tylko najnowsza 'syrenka' .a na dodatek zarazilam ta autorką kol.z pracy,i jej rodziny,moje ksiazki zanim wroca do mnie przechodza przez kilka osob i mamy o czym rozmawiac.
      --
    • jk3377 'Ofiara losu' 25.06.11, 15:38
      jakas taka słaba ta cześć, czy tylko mnie sie wydaje...? jestem w polowie i tak jakos nic sie nie dzieje..?

wg mnie najciekawsze w kolejnosci to
      -Kamieniarz
      -Niemiecki bękart
      -Kanodzieja
      -Ksiezniczka z lodu
      -Ofiara losu

bo 'Syrenki'jeszcze nie znamsmile
      --
      -LEGALNY NARKOTYK - OSTROŻNIE!-
    • jk3377 Liza Marklund 25.06.11, 19:48
      nikt tu jeszcze o niej nie wspominal,a w ulotce Lackberg natknelam sie na te autorkę. tak sie zastanwiam nad kupieniej jej 4-paku serii kryminalnej. czy ktos cos na jej temat wie blizej?
      --
      KALISZANKI smile
      MOLE KSIĄŻKOWE
      • ona_007 Re: Liza Marklund 26.06.11, 16:32
        Wspominała Panipoirot kilka postów wyżej.

Ja natomiast ciągle sie zastanawiam którą kupić - czy Księżniczka z lodu -Camilla Läckberg czy moze raczej Zamachowiec- Liza Marklund - na razie ze skandynawskich pisarzy mam przeczytanych Mankella i Larssona . Teraz szukam czegoś z nie za duzą dawką polityki bo na politykę nie mam nastroju.

skłaniam się ku Marklund ale moze dać szansę Lackberg ?
        Co byście wybrali ?
          • panipoirot Re: A moze to ? 27.06.11, 12:22
            "Nocna zamieć" o wiele słabsza według mnie od "Zmierzchu". Lepiej ją wypożyczyć, niz kupować.
            Ze skandynawskich jest jeszcze Helene Thursten. Ja czytałam "Smierc przychodzi nocą" i takie nawet nawet, choć tez raczej do wypożyczenia wink

--
            panipoirot.blogspot.com/
            • anetapzn Re: A moze to ? 11.07.11, 11:14
              panipoirot napisała:

> "Nocna zamieć" o wiele słabsza według mnie od "Zmierzchu". Lepiej ją wypożyczyć
              > , niz kupować.

Dokładnie tak, a w ogóle nie jestem wielka fanka Theorina, tzn. podobało mi się, ale chyba oczekiwalam zbyt wiele po rewelacyjnych recenzjach.
            • ona_007 samokrytyka 15.07.11, 10:32
              nieniejszym ja składam
              Trzeba było słuchać mądrzejszych czyi Panipoirot i wypożyczyć . Oczywiscie mowa o Nocnej zamieci- Theorina... słabiutkie - prześlizgiecie się po powierzchni tematu . Niby ciekawe niby zaskakujące ale czegoś brakuje- do zadnego z bohaterów się nie przywiązałam żaden nie budził głębszej sympatii ani antypatii
              było minęło przeczytane - na pewno do niej nie wrócę.
              Czy polecam ? można przeczytac ale w sumie po co ?
        • aniasia Re: Liza Marklund 26.06.11, 21:36
          ona_007 napisała:

> skłaniam się ku Marklund ale moze dać szansę Lackberg ?
          > Co byście wybrali ?

Ja bym wybrała Lacberg, chociaż Annikę od Marklund też polubiłam, ale KAMIENIARZ po prostu wymiata. Czekam na SYRENKĘ teraz z niecierpliwością. NOCNA ZAMIEĆ też jest dobra, to juz odpowiedź na następny post wink
          Zazdroszczę, że te wszystkie książki dopiero przed Tobą wink
          --
          • jk3377 Re: Liza Marklund 27.06.11, 09:04
            wlasnie jestem na etapie kupowania 4-paku Marklund, Syrenki Lackberg i rozpoczecia wreszcie Gerritsensmile
            po wszystkich Lackberg stwierdzam,ze faktycznie Kamieniarz powala.ciekawe jak Syrenka. Ale ponoc pomiedzy tymi wszystkimi nam znanymi,sa jeszcze dwie niestety nie przetlumaczone na polski-czy tez zwiazne z akcją i ludzmi komisariatu? ktos czytal w oryginale lub innym jezyku? jestem ciekawa i zla co mnie moglo ominactongue_out
            --
            -LEGALNY NARKOTYK - OSTROŻNIE!-
      • hawa.etc Re: Liza Marklund 27.06.11, 15:48
        Przez książki Laeckberg można się prześliznąć w jedną noc, są bardzo "szybkie". Marklund nie potrafi pisać w ten sposób, co mi akurat nie przeszkadza, bo lubię spędzić trochę więcej czasu na lekturze. Uważam, że bohaterka Marklund, Annika, jest o wiele ciekawsza od Eriki Falck, która momentami jest przesłodzoną cioteczką. Intrygi też są jakoś lepiej skonstruowane, akcja jest bardziej dynamiczna - ale może to nie zasługa autorki, tylko tego, że opisywanie Sztokholmu wymusza inne tempo, niż opisywanie prowincjonalnego miasteczka.
    • jk3377 Leena Lehtolainen - pomocy! 03.07.11, 08:38
      kończę wlasnie jej 'Spiralę śmierci' i bardzo chcialabym doczytac jej poprzednią książkę 'Kobieta ze sniegu'-niestety nigdzie nie jest dostepnasad może ktoś z was wie,gdzie mozna kupic ew. chce sprzedac/wymienic..? kolejna ksiazka 'Pod wiatr' jest na tyle nowa,ze jeszcze dostepna w roznych ksiegarniach. A tak ciekawią mnie poczatkowe losy bohaterki Marii Kallio... a juz myslec nie moge,dlaczego nie przetlumaczono jej innych ksiazek..ponoc wyszedl juz 10 tom a tu u nas zaledwie 3 sztuki? hmmmm
      --
    • jk3377 Jussi Adler-Olsen 05.07.11, 09:30
      kolejna książka, która mnie kusi...
      terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,696.html
      Czy to jedyna książka tego autora w Polsce dostepna? ktos czytał już?
      --
      • anetapzn Re: Jussi Adler-Olsen 11.07.11, 11:10
        jk3377 napisała:

> kolejna książka, która mnie kusi...
        > terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,696.html
        > Czy to jedyna książka tego autora w Polsce dostepna? ktos czytał już?

U mnie czeka na kupce (coraz wieksza ta kupka), ale na forum kryminałów już jakis czas temu przeczytali- ma bardzo dobre opinie.

forum.gazeta.pl/forum/w,33434,125467206,125467206,Jussi_Adler_Olsen_.html
        forum.gazeta.pl/forum/w,33434,124801426,125393508,Jussi_Adler_Olsen_Kobieta_w_klatce.html
        forum.gazeta.pl/forum/w,33434,124801426,125401857,Re_Jussi_Adler_Olsen_Kobieta_w_klatce.html
    • jk3377 po przeczytaniu 'Syrenki'.......... 11.07.11, 08:30
      jasna pogoda! tak zakonczyc książkę..przeciez wscieknę się,zanim doczekam kolejnej czesci i co tam wydarzylo sie dalej...to sie nazywa przywiazac czytelnika i zmusic do kupienia..
      Od jakiejs 300s. juz mniej wiecej wiedzialam kto i co sie wydarzylo,ale i tak zmyliła mnie 'ona' wykonujaca te mordy i pogróżki... ale książka wciągająca. A jak wam podobała się 'Syrenka'?
      --
      SzymonJuliaJustyna&Jacek
    • jk3377 zdenerwowała mnie troche Liza Marklund...:( 10.08.11, 16:00
      zaczęłam od początku, jak nalezy, czyli 'zamachowiec'. fajnie. nabrałam ochoty na ciag dalszy wraz z bohaterką Annika Bengtzon. zabrałam się zatem za 2 cz "Studio sex' (wrocilam ostatnio z wycieczki w Szwecji, i jaka dumna z siebie bylam,wiedzac nie po przypisie,ze tam sex oznacza i 6 i sexbig_grin). A tu masz-od razu na wstepie info,ze 2 cz to tak naprawde 1 cz bo toczy sie 8 lat przed 'zamachowcem' sad kurde...tyle juz wiem o gl bohaterce i jej stanie cywilnym i pozycji zawodowej itp, a tu nagle jest dopiero stazystka zaczynajaca prace i w ogole pokrecone... troche sie wkurzylam,ale czytam dalej. Nadzieja,ze w 3 lub 4 cz nie bedzie to czas przed jej lub jej mamy narodzeniem hehehheuncertain
      --
      SzymonJuliaJustyna&Jacek
      • jk3377 Re: zdenerwowała mnie troche Liza Marklund...:( 26.08.11, 20:21
        taak, juz teraz wszystko wiem..jakby ktos sie zabieral za tę serię pani Marklund i chce zachowac chronologie, to trzeba by zaczac czytac w kolejnosci takiej:
        -Studio sex
        -Raj
        -Prime time
        -Zamachowiec
        -Czerwona wilczyca

No chyba,ze to wszystko tak zaplanowane,ze gl bohaterka najpierw ma meza i dzieci,pozniej jest dopiero panna bez dzieci...ja tak nie lubie kurcze confused
        --
        KALISZANKI smile
        MOLE KSIĄŻKOWE
              • anetapzn Re: Kiedy nowa Lackberg?????????? 27.09.11, 09:50
                jk3377 napisała:

> juz doczekac sie nie moge,bo ostatnia skonczyla sie 'wrednie' dla czytelnika ha
                > hah wrednie,ze mamy tyle czekac nad dalszym ciągiemwink
                Ja też czekam, bo jestem oczywiście ciekawa co z ciężarnymismile

> I jednak jak dla mnie Lackberg lepsza od Marklund.
                Jeszcze nic marklund nie czytałam, tak mnie do niej skutecznie wszyscy zniechecieli...może kiedyś sięgnę.
    • anetapzn Latarnik na selkarze 05.11.11, 13:10
      za 28zł.-najtaniej, jak znalazłam, a znalazłam przez przypadek, szukałam innych ksiażek. Anulowałam zamówienie w empiku i zamówiłam na selkarzesmile, chyba, ze ktoś taniej widzia????
      • jk3377 Re: Dzisiaj zaczynam Marklund 18.11.11, 16:51
        dobrze,ze zaczynasz od tej wlasnie ksiazki,a nie od ;zamachowca', mimo,ze taka kolejnosc autorka ustalila..od ;studio sex' masz przynajmniej chronologie zachowanąsmile
        miłego czytaniasmile
        ja swoje 5 szt tej autorki pozyczylam kolezance, i powiem,ze ciezko jej bylo sie zabrac za czytanie po Lackberg,ale teraz juz sie wciagnela i te tez jej sie spodobaly, choc u Camilli akcja jest szybsza, to tu problemy głebsze...
        --
        https://gifyanimowane.w.interia.pl/gify/kwiaty/palma.gif
        • anetapzn Re: Dzisiaj zaczynam Marklund 19.11.11, 11:21
          jk3377 napisała:

> dobrze,ze zaczynasz od tej wlasnie ksiazki,a nie od ;zamachowca', mimo,ze taka
          > kolejnosc autorka ustalila..od ;studio sex' masz przynajmniej chronologie zacho
          > wanąsmile
          No właśnie takie bylo moje zamierzenie- zgodnie z losami Anniki(zresztą za Twoją sugestiąsmile )

> miłego czytaniasmile
          > ja swoje 5 szt tej autorki pozyczylam kolezance, i powiem,ze ciezko jej bylo si
          > e zabrac za czytanie po Lackberg,ale teraz juz sie wciagnela i te tez jej sie s
          > podobaly, choc u Camilli akcja jest szybsza, to tu problemy głebsze...
          Po I części przygód Anniki powiem(napisze) tylko tyle, ze do Lackberg kurcze no daleko jej. Może ja też sie wciągnę, jak twoja koleżanka. Teraz czytam coś innego dla relaksu, ale póżniej wezmę się za Zamachowca. Podsumuję tak- Studio sex mnie niezbyt wciągnęło. Podobno kolejne tomy są lepsze-no cóż zobaczymy...
          • moleslaw Re: Dzisiaj zaczynam Marklund 19.11.11, 11:24
            Według mnie też "Studi sex" najsłabsze a właściwie najgorzej mi wchodziło.Ogólnie jednak Marklund jest kolejną pisarką ,która trafiła w mój gust.
            --
            • jk3377 Byl pretekst,wiec kupilam;-) 21.11.11, 19:23
              i nową Lackberg i nową Marklund hahha a tak sie zapierałam...
              1 powod to klotnia z M hahah wiec sobie humor musialam poprawic..
              2 powod to to,ze zapomnialam dzis wziac lektury na godzinne czekanie na dzieci, gdy byly na muzyce,wiec musialam cos kupic hahha
              nie ma to jak radzic sobie w zyciu hihihi
              --
              KALISZANKI smile
              MOLE KSIĄŻKOWE
              • anetapzn Re: Byl pretekst,wiec kupilam;-) 22.11.11, 14:34
                jk3377 napisała:

> i nową Lackberg i nową Marklund hahha a tak sie zapierałam...
                > 1 powod to klotnia z M hahah wiec sobie humor musialam poprawic..
                To oczywiste big_grin

> 2 powod to to,ze zapomnialam dzis wziac lektury na godzinne czekanie na dzieci,
                > gdy byly na muzyce,wiec musialam cos kupic hahha
                > nie ma to jak radzic sobie w zyciu hihihi
                Nooo, zaradny mol nigdy nie zginiebig_grin
                I jak wrażenia po lekturze, daj znać.
                • jk3377 i po Latarniku... 02.12.11, 18:02
                  ...i książka od razu powedrowala do kolejnych molismile teraz w pozyczeniu pewnie bedzie non stop haha
                  bardzo mi sie podobała, mrocznosc, tajemnica i powiew duchow w tle bardzo mnie poruszyły, do tego stopnia,ze patrzylam po domu dziwnym wzrokiem wieczorem hahah Moze i w pewnym momencie przebieglo mi przez mysl, kto moze byc tym mordercą,ale nie pasowalo mi to i koncowe kartki ponownie mnie zqskoczyly... wstawki z dawnych czasow jak nigdy u Lackberg tak mnie wciagnely w tej lekturze,ze na nie czekalam wprostwink slowem,jednak warto bylo kupic i przeczytacsmile
                  --
                  https://s4.rimg.info/56d1cb160d75f375166db560e7de4e4c.gif
      • tabakierka2 Lackberg 25.01.12, 12:43
        widzę, że i tu entuzjastki Camillismile
        dołączam do grona wielbicielek.
        Powiedzcie, czy Wy też tak przeżywacie motyw udręczonych/nieszczęśliwych dzieci stale obecny w jej powieściach??? ja nie mogę przestać myśleć o tymże np. w Latarniku (zakończenie książki) czy w Syrence...eh!!!

p.s cześć, pszczoloasiuwink
        --
        https://lb2m.lilypie.com/SYdtp1.png
        • jk3377 Re: Lackberg 25.01.12, 15:38
          zgadza się, jest to temat poruszajacy serca wszystkich, nie tylko matek,choc one szczegolnie to przezywają...
          z drugiej strony swiat u Lackberg nie jest do konca tak osadzony, by wszystko bylo prawdopodobne mozliwe do zaistnienie...zupelnie inaczej niz u Marklund, ktora to z loei nie przedstawia az takich nieszczesc,jest bardziej reALNA, jednak z tych powodow mnie ososbiscie szybciej sie czytalo Camillesmile
          --
          SzymonJuliaJustyna&Jacek
        • renea1 Re: Lackberg 25.01.12, 19:59
          Do mnie świat przedstawiony przez Lackberg zupełnie nie trafia - wydaje mi się tak sztuczny i wymyślony, jakbym czytała bajkę. A już najbardziej irytuje mnie szef posterunku - niejaki Mellberg. Każdą kolejną część czytam w zasadzie tylko po to, aby dowiedzieć się o dalszych losach Eriki, a zbrodnię traktuję jako tło.
          A i jeszcze zastanawia mnie ilość zbrodni, jakie mają miejsce w tak spokojnym miasteczku, tym bardziej że do jakiegoś czasu (sprzed Księżniczki z lodu) nic się nie działo smile
    • jk3377 Karin Fossum 07.04.12, 21:07
      i co wy na to?

kto czytał tę 'norweską królową zbrodni' jak ja okresla sie?

moge smiało w to wejść? nie zawiodę się? czy to moje klimaty, skandynawskie zbrodnie i emocje?

a moze ktos ze mną zacznie?

i jeszcze jakby mi ktos chronologicznie podpowiedzial tytuły-bede dzwięczna hahahsmile
      --
      -CIEKAWE I TANIE KSIĄŻKI-
      • moleslaw Re: nowa Marklund- 'Dozywocie' 23.04.12, 20:53
        Jeszcze nie dopiero wypożyczyłam z biblioteki "Testament Nobla" no i skorzystałam na promocji Empiku i zamówiłam dwa pakiety z czarnej serii. Pozostaje czekać.
        --
        • anetapzn Re: Kto czeka na nową Lackberg? 25.04.12, 07:37
          Fabrykant aniołków, premiera 16 maja
          Wielkanoc 1974. Z Valö, małej wyspy w pobliżu Fjällbacki, znika bez śladu rodzina. Na pięknie nakrytym świątecznym stole zostaje obiad wielkanocny, ale w domu nie ma nikogo, znikają wszyscy z wyjątkiem rocznej córeczki Ebby.

Po latach Ebba wraca na wyspę jako dorosła kobieta. W rodzinnych stronach pragnie wraz z mężem otrząsnąć się po śmierci malutkiego synka. Postanawiają wyremontować i otworzyć dla gości stary ośrodek kolonijny, którym wiele lat temu zarządzał surowy ojciec Ebby.

Wkrótce po rozpoczęciu prac remontowych oboje omal nie giną w tajemniczym pożarze. Równie tajemnicze są stare ślady zaschnietej krwi odnalezione pod zerwaną podłogą w jadalni. Do akcji wkracza wkracza Patrik Hedström. Czy zdoła wyjaśnić zagadkę z przeszłości?
          --
          pasje-fascynacje-mola-ksiazkowego.blogspot.com
          • jk3377 Re: Kto czeka na nową Lackberg? 25.04.12, 08:00
            dziekuje bardzosmile

teraz kojarze tytuł z tresci poprzedniej ksiazki-bo zawsze gdzies miedzy wierszami autorka
            zamieszcza kolejny tytułwink

na pewno sie skusze, chocby z sentymentu do bohaterówsmile
            --
            SzymonJuliaJustyna&Jacek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka