Dodaj do ulubionych

Modernizacja dworca kolejowego

07.08.13, 20:57
Za półtora roku obskurny płocki dworzec kolejowy może wyglądać jak na którejś z tych wizualizacji:
plock.gazeta.pl/plock/1,35710,14400981.html

Która koncepcja podoba się wam najbardziej?
Obserwuj wątek
  • konrad_wp Re: Modernizacja dworca kolejowego 08.08.13, 08:05
   Opcja zielona.
   Nie dość że estetyczna, trochę "z jajem" i wykraczająca poza klasyczny dworcowy schemat architektury to najbardziej funkcjonalna - jako jedyna gwarantuje przejście suchą stopą z budynku do jakiegokolwiek autobusu w przypadku deszczu.
  • claratrueba Re: Modernizacja dworca kolejowego 08.08.13, 10:10
   Również "zielona".
   Pozostałe nadają się na pracę dla studentów architektury nt "jak wyobrażano sobie nowoczesność w epoce wczesnego Gierka".
   Podobnie jak konrad_wp, za bardzo ważną dla pasażerów uważam możliwość przejścia z budynku na perony bez konieczności moknięcia.
   Ponadto, nie najgorzej wyglądający projekt Abrysa, który pewnie zostanie zrealizowany jako tańszy i bardziej odpowiadający gustom większości Płocczan, którym jak Mamoniowi podoba się to co już znają, ma jedną wadę, której nie widać na wizualizacji- te wielkie powierzchnie szklane w krótkim czasie będą ohydnie brudne z powodu spalin. Nie wierzę by prowadzono regularne, częste mycie, bardzo przecież kosztowne. Nie wierzę by projekt zakładał samoczyszczące się szkło a i ono nie jest rozwiązaniem skutecznym w przypadku tłustego brudu z autobusowych spalin.
  • qudlaty_urban Re: Modernizacja dworca kolejowego 08.08.13, 10:32
   Moim zdaniem tylko opcja "zielona" jest warta dyskusji. Cała reszta jest wielce rozczarowująca i jakby nie z tej epoki. Mam nadzieję, że skoro tyle czekamy na modernizację dworca to nie zmarnujemy okazji i zrobimy z niego coś na prawdę porządnego.
  • wislak2401 Re: Modernizacja dworca kolejowego 09.08.13, 12:13
   Jedynie ZIELONY jest godny uwagi spośród tych projektów.
   Martwi mnie tylko jedno.. Czemu na żadnej z wizualizacji nie ma przedstawionej koncepcji zagospodarowania części kolejowej dworca? Widać wyraźnie na pierwszym ujęciu że wyjście na perony będzie niezadaszone!
   Moim zdaniem część po której będą się zatrzymywały pociągi powinna również posiadać dach.
   W końcu planowana jest trasa kolejowa z Modlina więc dworzec powinien być przy okazji modernizacji przygotowany też od strony torów odpowiednio tzn. powinien przybyć minimum jeden peron (jest nawet miejsce wolne), dojście do nich powinno być podziemne a perony oczywiście zadaszone
     • tomjani Re: Modernizacja dworca kolejowego 03.09.13, 12:10
      Cio ty palisz? Jakie 2 pociągi? A może ty od citymena jesteś?
      www.mazowieckie.com.pl/g2/oryginal/2013_08/082266d7d606fa382ba036361ac9dc8f.pdf
      A tak naprawdę to przydałyby się dodatkowe przystanki bliżej miasta. Np Płock ZOO.
      • waldo11 Re: Modernizacja dworca kolejowego 05.09.13, 00:01
       Z rozkładów wynika jednoznacznie że z dworca odjeżdża w ciągu doby:
       -1 pociąg
       -13 szynobusów (litościwie nie wspomnę o ilości pasażerów)
       -260 autobusów.

       Póki co, fakty te jednoznacznie warunkują przeznaczenie tegoż dworca: obsługa lokalnego i dalekobieżnego ruchu autobusowego i tylko przy okazji - ruchu kolejowego.

       Szanse na wygenerowanie większego ruchu na linii 33 są póki co minimalne.
       Sytuacja może się zmienić dopiero po ew. wybudowaniu w przyszłości linii kolejowej Modlin-Płock-Włocławek, Płock znalazłby się wtedy na silnej linii Bydgoszcz-Warszawa i jest to chyba jedyna szansa na włączenie naszego miasta i regionu do krajowej sieci kolejowej i otwarcie na świat.

       Ale droga do tego daleka. Mało kto w Płocku rozumie tą szansę i pojmuje korzyści ponadregionalne z takiej linii, a co dopiero mówić o zabiegach o współpracę np. Województwa Kujawsko-Pomorskiego w pozyskaniu środków budżetu państwa czy środków z programów UE.

       Kryzys przywództwa, Mocium Panie.
       Dlatego nie ma co podniecać się planowanym remontem dworca, to zaledwie cel pośredni.
       Celem głównym powinno być wygenerowanie nowych połączeń kolejowych i włączenie Płocka w sieć transportową kraju.
       • konrad_wp Re: Modernizacja dworca kolejowego 05.09.13, 07:40
        Nie chodzi o kryzys przywództwa. Odpowiedzmy sobie na pytanie czy ktokolwiek wierzy w budowę linii z Modlina? Ja wiem, idea jest piękna i kusząca ale z ręką na sercu przyznajmy - chyba tylko najwięksi fantaści wierzą w powodzenie jej budowy. Wystarczy przypomnieć lotnisko Modlin na którym nie potrafiono położyć kilkuset metrów betonowego pasa tak aby się nie rozpadł przez co od prawie roku nie latają tam samoloty.

        Żeby jednak było jasne - to że Płock jest kolejową prowincją i prawdopodobnie na długą taką pozostanie nie znaczy że płocki dworzec kolejowy ma być zaniedbany. Ludzi (nawet ci nieliczni) którzy korzystają z pociągów także płacą za bilety i mają prawo oczekiwać że będą korzystać z dworca w cywilizowanych warunkach. Zwłaszcza że nadarza się ku temu okazja w postaci remontu dworca. Nie sądzę żeby utworzenie schludnych peronów, przejścia nadziemnego (przecież nikt nie mówi o kopaniu tuneli) , zadbanie o małą architekturę i być może - zadaszenie było aż tak gigantycznym kosztem którego miasto nie mogłoby udźwignąć.
        • claratrueba Re: Modernizacja dworca kolejowego 16.09.13, 05:41
         konrad_wp napisał:

         > Nie chodzi o kryzys przywództwa. Odpowiedzmy sobie na pytanie czy ktokolwiek wi
         > erzy w budowę linii z Modlina? Ja wiem, idea jest piękna i kusząca

         Niestety, nie piękno i pokusa decyduje o inwestycjach a pieniądze. A tu konkretnie 1,6 mld złotych minimum w celu zapewnienia fajnego dojazdu do lotniska- tylko komu? Dzikim tłumom potencjalnych podróżnych z Płocka, Włocławka i okolicznych miasteczek i wsi mazowieckich? Bydgoszcz ma własne lotnisko, do Poznania bydgoszczanom też bliżej.
         Raczej trzeba pogodzić się z faktem, że taka linia pozostanie niespełnionym "snem o potędze". O ile w XIX wieku posiadanie linii kolejowej do czegokolwiek jest jeszcze dowodem jakiejkolwiek "potęgi". Jakoś Kutno nie kojarzy mi się z metropolią.
         Będzie to dworzec jak dotąd- głównie wykorzystywany przez podróżujących autobusami. I tacy tez powinni mieć możliwość korzystania z dworca o przyzwoitym standardzie. A my, Płocczanie, nawet jeśli nie korzystamy z niego, powinniśmy mieć możliwość bez poczucia wstydu podróżnego na ten dworzec odprowadzić, czy po prostu- nie musieć omijać wzrokiem tego, co obecnie nosi nazwę "dworca".
   • wotuf Re: Modernizacja dworca kolejowego 13.04.14, 21:39
    Trzymam kciuki za tą inwestycję. W końcu dworzec będzie ładny, czysty. Ciekawe czy efekt końcowy będzie taki jak na wizualizacjach?! Nie pamiętam czy na przystanku KM Dworzec kolejowy 03 powstanie tablica elektroniczna z planowanym czasem przyjazdu autobusu, jeśli nie to warto byłyby o tym pomyśleć podczas modernizacji.
  • stuntman Re: Modernizacja dworca kolejowego 22.04.14, 19:13
   [img]https://bi.gazeta.pl/im/a6/9e/f1/z15834790Q,Przebudowa-dworca-trwa-w-najlepsze--Pasazerowie-ko.jpg[/img]

   [img]https://bi.gazeta.pl/im/03/9f/f1/z15834883Q,Przebudowa-dworca-trwa-w-najlepsze--Pasazerowie-ko.jpg[/img]

   [img]https://bi.gazeta.pl/im/c0/9e/f1/z15834816Q,Przebudowa-dworca-trwa-w-najlepsze--Pasazerowie-ko.jpg[/img]

   [img]https://bi.gazeta.pl/im/c8/a6/f1/z15836872Q,Przebudowa-dworca-trwa-w-najlepsze--Pasazerowie-ko.jpg[/img]

   [img]https://bi.gazeta.pl/im/04/9f/f1/z15834884Q,Przebudowa-dworca-trwa-w-najlepsze--Pasazerowie-ko.jpg[/img]

   plock.gazeta.pl/plock/51,35710,15837677.html?i=0
   • pijzemna Re: Modernizacja dworca kolejowego 31.05.14, 12:29
    Jestem zadowolony, że remont dworca ruszył, mam tylko małe ale... Przede wszystkim na tych wizualizacjach rzuca się w oczy to, że dworzec będzie bardziej kolejną "galerią", a nie dworcem. Mała liczba miejsc siedzących - przynajmniej tak to wygląda na tych wklejonych linkach. Widok z piętra bardzo fajny, ale nie wiem czy ta poręcz to jedyne zabezpieczenie przed upadkiem? Wszystkie nadpobudliwe dzieci powinny mieć zakaz wchodzenia na piętro ;) No i ta wszechobecna zieleń... Kolor fajny, ale jest jej dużo za dużo.
  • stuntman Re: Modernizacja dworca kolejowego 26.06.14, 16:11
   [img]https://bi.gazeta.pl/im/dd/6e/f7/z16215773Q,Slupy-beda-pelnic-role-podpor-pod-przyszle-zadasze.jpg[/img]

   Najnowsze doniesienia:
   plock.gazeta.pl/plock/1,35710,16218517,Zmieniaja_sie_okolice_dworca__Rosna_osmiometrowe_slupy.html
   • pijzemna Re: Modernizacja dworca kolejowego 05.08.14, 01:43
    Parkingi to jeden z największych problemów Nowakowskiego, którego zdaje się nie dostrzegać. O ile większość inwestycji obecnego prezydenta mogę pochwalić, tak problem ze znalezieniem miejsca dla auta był i wciąż jest.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka