Dodaj do ulubionych

Lalka czyli sen

01.08.22, 08:40
Niegdyś rycerze śnili o damach o które będą walczyć jak Don Kichot, a tym czasem ojczyzna umierala.

Dziś i ojczyzna umiera i walka o dame, a sny coraz bardziej dziecinne.

Wokulski wiedział że nie był do końca w swej rycerskości i tu miał rację. Łudził się że przyszłość wyzwoli ludzkość z pradawnych fantazji o kobiecie i tu jej nie mial.

Podczas gdy walczyć powinien do końca o ojczyznę, a kobieta właściwą poszłaby za nim, ta która będzie atrakcją przyszłości a nie snem przeszłości już przezartym molami.

Jak najbardziej zawsze trzeba być rycerzem , tylko w nowych okolicznościach . Średniowiecze tym różni się od nowoczesności że mówi jak jest co nowoczesność chce narcystyczne zataić . Dziś nie wiemy kto jest królem kapitału bo ten woli zderzaki wystawić nazywając to demokracja. Myślimy że jest równość a nierówności rosną do większych rozmiarów niż w czasach faraonów. I przede wszystkim nie rozumiemy świata, teorie są coraz bardziej bełkotliwe. Dawniej ludzie o ekonomii życiu ludzkim uczuciach mówili zrozumiałym językiem zanurzonym w świecie życia.
Obserwuj wątek
  • dotera Re: Lalka czyli sen 01.08.22, 08:44
   Nowoczesność to dopiero sen wariata większy niż sny don kichota. Don Kichot jedynie błąd popełnił że że starą bronią szedł na nową wojnę. Nowoczesność mówi że wojny nie bedzie i wojny rozpętuje na które ludzie są nieprzygotowani.
   • dotera Re: Lalka czyli sen 01.08.22, 09:08
    W średniowieczu słońce kręciło się wokół ziemi. Był to świat zrozumiały życia.

    Nowoczesność to zrelatwizowala, ziemia zaczęła wokół słońca. Jest to wiedza naukowa w której człowiek jest tylko mrówka.

    A obecnie ziemia kręci się wokół księżyca. I jest ogólny rozkład. Jak Wokulskiego krecacego się wokół lalki.
  • dotera Re: Lalka czyli sen 02.08.22, 08:21
   Lalka jest najbardziej aktualna Polska lektura. Zaślepienie zachodem choć interesy robi się w Rosji. Marzenie o wielkich wynalazkach, tak jak Polak chciał zrobić prestiżowy polski samochód zamiast tanie masowe autko . Aspirowanie do iluzji przeszłości zamiast tworzenie przyszłości.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka