sibeliuss
13.05.07, 00:00
www.cit.stargard.com.pl/zdjecia/atrakcjep/m3SzadzJUR.jpg
To Szadzko :)
Ruiny kamienno ceglanego kościoła z XV wieku, którego wyposażenie przeniesiono
po 1945 roku do kościoła w Odargowie. Wówczas to kościół zaczął popadać w
ruinę. Pod kościołem krypta grobowa rodziny Dewitzów - książęcych
administratorów zamku. Na placu przed kościołem żeliwny pomnik - obelisk
upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Szadzka.
Wśród wymienionych nazwisk również polskie - Karl Czerwanski. Przy południowo
wschodnim narożniku kościoła rośnie 700 letnia lipa św. Ottona - pomnik przyrody.
Ponadto:
Rozległe grodzisko pierścieniowate z okresu kultury łużyckiej, z doskonale
zachowanymi wałami ziemnymi;
Pozostałość obronnego zamku nad jeziorem z dobrze czytelnymi bastionami,
głębokimi fosami i wałami ziemnymi;
Dwór z XIX wieku;
Wzgórze Czarownic (można dojść drogą z Szadzka na Ognicę).