Dodaj do ulubionych

Nihil sub sole novum

13.11.20, 16:18
Cezary Kawecki, NataliaPacholczyk10.11.2020 15:16Watykan publikuje raport o pedofilii, nazwisko Dziwisza pada 45 razy.
Watykan opublikował raport dotyczący byłego kardynała Theodore'a McCarricka z USA, który został zdegradowany i wydalony ze stanu duchownego przez papieża Franciszka z powodu pedofilii. Raport wskazuje, że Jan Paweł II miał świadomość ciążących na McCarricu oskarżeń, jednak uwierzył duchownemu w jego zapewnienia o niewinności.
Ostatecznie dokument opublikowany został przez Watykan we wtorek 10 listopada. Z raportu wynika, że ukarany przez papieża Franciszka za pedofilię były kardynał Theodore McCarrick, w liście do sekretarza Jana Pawła II biskupa Stanisława Dziwisza w 2000 r. zapewniał o swej niewinności i odrzucał wszelkie zarzuty. List ten miał być przeczytany także przez papieża.
Reportaż TVN24: Kard. Dziwisz krył głośne, światowe skandale pedofilskie
Watykan publikuje raport na temat pedofilii. Nazwisko Stanisława Dziwisza pada w nim 45 razy
W raporcie ujawniono, że w 1999 roku nuncjatura apostolska w Waszyngtonie została ostrzeżona przez arcybiskupa Nowego Jorku, że planowana nominacja McCarricka na metropolitę stolicy USA może wywołać "poważny skandal". Już wtedy mówiono o niewłaściwym zachowaniu hierarchy wobec młodych mężczyzn. W związku z tym Jan Paweł II poprosił nuncjusza w USA o sprawdzenie zarzutów.
Dochodzenie nie przyniosło jednak żadnych konkretnych dowodów. Mimo tego papież zdecydował się wycofać kandydaturę McCarricka. Zdanie zmienił jednak po liście, który duchowny wysłał do biskupa Stanisława Dziwisza, którego nazwisko pada w całym raporcie łącznie 45 razy. McCarrick zapewnił w nim o swojej niewinności. Pisał również o tym, że "nigdy nie utrzymywał stosunków seksualnych z żadną osobą: ani z mężczyzną, ani z kobietą, z młodą ani ze starszą, ani z duchownym, ani ze świeckim". Jan Paweł II przeczytał ten list. Przekonany o tym, że hierarcha mówi prawdę, uznał, że zarzuty są bezpodstawne. Papież zalecił wtedy, by nazwisko McCarricka przywrócić na listę kandydatów na metropolitę stolicy USA. Po tej decyzji McCarrick został wybrany na to stanowisko.
"Publikujemy raport z bólem z powodu ran, które sprawa ta wywołała u ofiar, ich rodzin, w Kościele w Stanach Zjednoczonych, w Kościele powszechnym" - oświadczył natomiast we wtorek watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Raport liczy aż 460 stron i oparty jest na zeznaniach 90 świadków. Zawiera dziesiątki dokumentów, listów i transkrypcji z kościelnych archiwów z Watykanu i USA. Według raportu są to "wiarygodne dowody" na to, że arcybiskup McCarrick molestował nieletnich w latach 70. Dodatkowo hierarchowie kościelni w USA byli świadomi plotek na temat zachowania duchownego, które pojawiały się już w latach 80.
Theodore McCarrick w 2000 roku otrzymał nominację od Jana Pawła II na arcybiskupa metropolity Waszyngtonu, natomiast rok później uzyskał godność kardynała. Pięć lat po tym wydarzeniu złożył rezygnację na ręce Benedykta XVI.
Jest oficjalne oświadczenie Episkopatu po reportażu "Don Stanislao"
W 2018 roku Theodore McCarrick został oskarżony o molestowanie nieletnich. Jak się jednak później okazało, sygnały o rzekomych czynach, których dopuszczał się duchowny, napływały do Watykanu znacznie wcześniej. Z biegiem czasu na jaw zaczęły wychodzić kolejne afery i zarzuty w stronę obecnie 90-letniego McCarricka.
Zobacz wideoBiedroń: Kościół to jedyna instytucja na świecie z systemem ochrony pedofilii
Obserwuj wątek
    • kociak40 Re: Nihil sub sole novum 13.11.20, 17:03

"Kościół to jedyna instytucja na świecie z systemem ochrony pedofilii" - Biedroń

Na czele z JPII, który ich ochraniał przed ujawnieniem. Teraz pojawiają się głosy
      hierarchów KK, że JPII nie wiedział. Można tylko przyjąć, że nie chciał wiedzieć,
      bo meldunki o tym wpływały do Watykanu z całego świata.
      • wawrzanka Re: Nihil sub sole novum 13.11.20, 18:50
        kociak40 napisał:

> Można tylko przyjąć, że nie chciał wiedzieć,
        > bo meldunki o tym wpływały do Watykanu z całego świata.

Nie do Watykanu powinny one wpływać, tylko do prokuratur poszczególnych państw. Nie wiem jak wygląda kwestia obywatelstwa członków czarnej mafii. Na pewno są oni obywatelami Watykanu, ale do licha, chyba swoich rodzimych krajów też? JPII wiedział, ale co on mógł? Każdy papież jest marionetką. A Watykan jest najbardziej bandyckim państwem na świecie. Korei Północnej można nałożyć sankcje. Innym bandyckim państwom można odmówić wsparcia, zagrozić, ponieważ te państwa mają złą reputację. A Watykan? Nieskazitelna reputacja. Właśnie się kończy.
        • suender Re: Nihil sub sole novum 13.11.20, 20:53
          wawrzanka:

> A Watykan jest najbardziej bandyckim państwem na świecie.

- Reprezentujesz pogląd zdecydowanej mniejszości.
          Załóż jakąś światową organizację anty-watykańską i walcz do upadłego.
          Ile ci jeszcze zostało życia, - 10 lat, - a później płacz i zgrzytanie zębów!?!? Hi, hi, hi, hi, ....
          - A Pocoo będzie przynajmniej WYNIESIONA!

Wasz Suender.
            • pocoo Re: Nihil sub sole novum 13.11.20, 23:32
              wawrzanka napisała:

> suender napisał:
              >
              > > Ile ci jeszcze zostało życia, - 10 lat, - a później płacz i zgrzytanie zę
              > bów!?!
              >
              >
              > Myślisz, że wszyscy są w twoim wieku?

Ty masz szczęście.Mi życzy rychłej śmierci, ponieważ będzie mógł do mnie się modlić. Ciekawe, co teraz stoi mu na przeszkodzie? Ja na ołtarz jeszcze wlezę, ale oskarżą mnie o obrazę uczuć religijnych i nawet suender mi nie pomoże.
              • wawrzanka Re: Nihil sub sole novum 14.11.20, 08:09
                pocoo napisała:

> Ty masz szczęście.Mi życzy rychłej śmierci, ponieważ będzie mógł do mnie się mo
                > dlić. Ciekawe, co teraz stoi mu na przeszkodzie? Ja na ołtarz jeszcze wlezę, al
                > e oskarżą mnie o obrazę uczuć religijnych i nawet suender mi nie pomoże.

A powinien. Mógłby wykorzystać zasób licznych staropolskich przysłów dotyczących diabła, np.: "Bogu się kłaniaj, a diabła nie gniewaj". Ludzie boją się diabła jak diabeł święconej wody. Wystarczy, żebyś się za diablicę przebrała i hop na ołtarz. Nie tkną cię.
                • pocoo Re: Nihil sub sole novum 14.11.20, 18:10
                  wawrzanka napisała:

> Ludzie boją się diabła
                  > jak diabeł święconej wody. Wystarczy, żebyś się za diablicę przebrała i hop na
                  > ołtarz. Nie tkną cię.

Qwardian zna Belzebuba.Nawet jeżeli się tylko przebiorę, to zabije mnie własnymi katolickimi łapami.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka