11.07.05, 21:42
Jarzyna reżyseruje operowo

Premierę „Cosi fan tutte” W.A Mozarta pokaże 6 lipca w Teatrze Wielkim
Poznaniu popularny i uznany reżyser teatralny młodego pokolenia Grzegorz
Jarzyna. Po raz pierwszy w swojej karierze wystawia spektakl operowy.




Grzegorz Jarzyna dał się poznać jako zapalony eksperymentator; „Cosi fan
tutte” to pierwszy w jego karierze reżyserskiej spektakl operowy (fot. arch.)




Według reżysera, „to będzie inna opera, bo z happy endem”. Klasyczne libretto
opery Mozarta opowiada historię dwóch młodych oficerów, którzy otrzymują
nakaz wyjazdu na wojnę i przed wyjazdem chcą sprawdzić wierność swoich
kobiet.

Do ostatnich chwil historii wszystko wskazuje na to, że kobiety będą wierne,
jednak pojawiają się atrakcyjni kochankowie. Opera, zgodnie z konwencją,
kończy się tragedią.







Grzegorz Jarzyna jest absolwentem filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim i
reżyserii w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Jest laureatem
Paszportu Polityki (1999), nagrody ministra spraw zagranicznych za zasługi
dla Polski na świecie (2002), orderu 300-lecia St. Petersburga. Obecnie jest
dyrektorem artystycznym TR Warszawa.




Jak tłumaczył w czwartek na konferencji prasowej Jarzyna, „interpretacja jest
inna od klasycznego pomysłu, ale zgodna z jego przesłaniem”. Jarzyna
przyznał, że jego adaptacja dzieła Mozarta jest przewrotna i mówi m.in.
o „pochwale hedonistycznej wizji świata”.

Obecny na konferencji dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu i Opery Narodowej
w Warszawie Sławomir Pietras zaznaczył, że „Cosi fan tutte” jest spektaklem
dla dorosłych.

– Jest to spektakl, który opowiada o rzeczach, których nie adresujemy do
publiczności bardzo młodej. Już dwieście lat temu ten spektakl był adresowany
do ludzi dorosłych, którzy oglądali te postacie w perukach i krynolinach. My
je teraz oglądamy nie tylko bez peruk, ale czasem bez czegokolwiek, co
przeszkadza w szkoleniu kochanków – tłumaczył Pietras.

Spektakl zostanie pokazany w ramach rozpoczynającego się 1 lipca XV
Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta.

Wyreżyserował szeroko komentowane i uznane przez krytyków za nowatorskie
spektakle, m.in. „Bzik tropikalny”, „Magnetyzm serca”, „2007: Macbeth”.





(PAP)
amar
Obserwuj wątek
    • monami5 Re: Jarzyna 13.09.05, 04:15
      Slyszalam, slyszalam o tym, sluchalam tez Jarzyny w radio jak o tym opowiadal. Widac konkurencja z p.
      Trelinskim sie zapowiada (choc pewnosci nie mam, czy mozna z nim konkurowac!...).
      Czy ktos byl na spektaklu?.... jakie wrazenia?.... bardzom ciekawa.
      • quasthoff Re: Jarzyna 13.09.05, 21:28
        Na spektaklu nie byłem, ale przeczytałem pięć recenzji zamieszczonych w różnych
        gazetach. Zbiorczo można je przestudiować na internetowej stronie TRUBADURA,
        czyli Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Opery.(www.trubadur.pl)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka