Dodaj do ulubionych

Stare cmentarze

01.11.05, 02:52
Gdzie w Koslin przed 1945 rokiem były cmentarze? Co z nich zostało?
Obserwuj wątek
    • szubs Re: Stare cmentarze 01.11.05, 17:32
      Stary cmentarz przedwojenny byl w miejscu obecnej Biblioteki Koszalińskiej.
      Widac nadal stary układ alej, szcególnie w części starego drzewostanu.
      • sloggi Re: Stare cmentarze 01.11.05, 17:38
        Za Chełmoniewem w lesie są pozostałości po cmentarzu, ale nie wiem nic ponadto
        co sam widziałem.
        • akwabud Re: Stare cmentarze 01.11.05, 20:00
          W Koszalinie były 3 cmentarze , oraz jeden między Dzierżęcinem a Lubiatowem.
          Pierwszy - główny był między dzisiejszymi ulicami Kościuszki a Młyńską - na tym
          terenie znajduje się obecnie Biblioteka Pubiczna i Park. Drugi cmentarz -
          żydowski , znajdował się przy dzisiejszej ulicy Rzecznej , Orlej - w tej chwili
          jest tam teren ogrodzony i postawiona jest tablica pamiątkowa. Trzeci cmentarz -
          też żydowski znajdował się na terenie obecnej Politechniki przy Racławickiej.
          Poza Koszaliniem był cmentarz ewangelicki - pozostałości jego właśnie znajdują
          się na granicy lasu między Dzierżęcinem a Lubiatowem.
          • pobrzeze Re: Stare cmentarze 04.11.05, 10:56
            Były do lat 60-70 jeszcze dobrze zachowane nagrobki.
            Potem w ramach przywracania polskości zdewastowane,a kamień posłużył nowym
            umarłym -których pochowano na "polskim" cmentarzu ma ul...Gnieźnieńskiej.
            Był też mały cmentarz na ul Gnieźnieńskiej tuż w okolicach kaplicy św Gertrudy-
            gdzie stoi dziś Bałtycki Teatr Dramatyczny-kiedyś budynek kościoła
            ewangielickiego!
            Nieco dalej na Modrzejewskiej na skrzyzowaniu z ul Płowce był niewielki
            cmentarz żydowski i niewielka synagoga,-tam od lat 60-tych mieszkańcy budynku
            24 uprawiają warzywa...tylko nie wiadomo co zrobiono z pomnikami...
            Słyszałem o starszych mieszkanców,że przekopywano te groby w poszukiwania
            biżuterii i innych kosztowności...(tak postępował polski żywioł,który poprzez
            przebranie w szaty PZPR,potem Solidarności,zahaczając SB i inne formacje
            wtedy "słuszne" przetrwali do dziś jako zacni obywatele miasta- a ich wnukowie
            to pracownicy ratusza,szpitala,sądu i innych instytucji.Oczywiście wiemy,że nie
            wszyscy!Ale moja sąsiadka mówiła ile tych znanych np lekarzy to synowie
            prokuratorów,pracownikow SB i innych.Mówiła też że oni są chyba niewinni.
            Tylko jedno miała zastrzeżenie...skąd u nich takie bogactwo? (materialne miała
            na myśli)Nowe pokolenie....nic nie wie o tym
            • andre3b Re: Stare cmentarze 04.11.05, 13:06
              Gadasz jak Rydzyk z Radia Ma Ryja
            • mg29 Re: Stare cmentarze 04.11.05, 16:50
              Zggadzam sie z tym co napisał "pobrzeze".
              To straszne -opinia jednego z czytajacych..."gadasz jak Radio Maryja"
              Przyznam nie cierpie tego radia,nie zgadzam się z ich nachalną i prowokacyjną
              retoryką.
              Ale nie zmieniam zdania w kwesti cmentarzy-tych w Koszalinie.Cmentarzy tych
              którzy przez tysiąc lat budowali tu cywilizację.Wiadomo-stąd pochodzą trzej
              nobliści,twórca trzeciej zasady termodynamiki,wielcy kompozytorzy
              romantyczni,twórca współczesnej medycyny Rudolf Virchow (nie ma nawet jego
              imieniem ulicy w naszym mieście-za to w Berlinie jest jedna z głównych)...
              Dziwny ten naród co cudze cmentarze niszczy.Co Polacy powiedzieliby na podobne
              potraktowanie cmentarza Łyczaakowskiego,lub innego ...?Co stało sie z
              pomnikami na cmentarzach Putkamerów,Sytzewitz, i wielu innychA może wiecie
              gdzie jest obszabrowany grobowiec von Lipkowa (konstruktora pierwszej w
              dziejach lampy kineskopowej?)Co sie stało z nagrobkami Rudolf Grabowsky na
              cmentarzu w Jamnie...?Zostały spolonizowane?Co ze Słowińcami,którzy jeszcze w
              latach 30 po słowińsku mówili (Łabusz,Unieście,Jamno)-nawet Niemcy ich nie
              zgermanizowali do końca!Za to Polacy uczynili tyle,że śladu po nich nie ma..!!!!
              • andre3b Re: Stare cmentarze 04.11.05, 17:21
                ...(tak postępował polski żywioł,który poprzez
                przebranie w szaty PZPR,potem Solidarności,zahaczając SB i inne formacje
                wtedy "słuszne" przetrwali do dziś jako zacni obywatele miasta- a ich wnukowie
                to pracownicy ratusza,szpitala,sądu i innych instytucji.Oczywiście wiemy,że nie
                wszyscy!Ale moja sąsiadka mówiła ile tych znanych np lekarzy to synowie
                prokuratorów,pracownikow SB i innych.Mówiła też że oni są chyba niewinni.
                Tylko jedno miała zastrzeżenie...skąd u nich takie bogactwo? (materialne miała
                na myśli)Nowe pokolenie....nic nie wie o tym
                • pobrzeze Re: Stare cmentarze 07.11.05, 15:34
                  No cóż buraków dochowaliśmy się...w Koszalinie.Piszesz jak nieślubny syn
                  jakiegoś katolickiego księdza!
                  Zdumiewająca ignorancja,jakis nie wiedzieć czemu partykularyzm,podczepiasz się
                  do grupy społecznej-do której nie należysz...Może wykluczony jesteś?
                  A o wnukach i synkach co te tzw stanowiska zajmują choćby w hierarchii
                  kościelnej ( nie nie-to nie przejęzyczenie w stylu pani Ćwierciakiewiczowej,czy
                  jak wolą niektórzy Ćwierczakiewiczowej...)Zapewne pojąłeś w czym rzecz.jeśli
                  tak to serdrcznie pozdrawiam,a jak nie pojałeś powodzenia życzę...
        • pobrzeze Re: Stare cmentarze 04.11.05, 10:37
          Tak był cmentarz ale Polacy kamieniarze porabowali kamienne płyty i sprzedawali
          je jako nowe płyty i grobowce...Oczywiście działali w ramach zaprowadzania
          polskości na odwiecznie polskich ziemiach...
    • jkammer Re: Stare cmentarze 02.11.05, 08:28
      Na przedwojennej mapie katastralnej Koszalina (Köslin) zaznaczone są:
      1. stary cmentarz (Alter Friedhof - inna nazwa to Kirchhof der St. Marien
      Gemeinde) - aktualnie park wokół biblioteki,
      2. nowy cmentarz żydowski (Neuer jüd. Friedhof) - aktualnie teren Politechniki
      przy ul. Racławickiej,
      3. stary cmentarz żydowski (Alter jüd. Friedhof) - teren przy ul. Rzecznej.
      4. nowy cmentarz (Neuer Friedhof) - przy ul. Gnieźnieńskiej.
      5. wiem też o cmentarzy przyszpitalnym przy ul. Chałubińskiego - połozony jest w
      lesie, dostęp do niego jest z ul. Słupskiej.
      Pozostałe były poza granicami administracyjnymi przedwojennego Koszalina.

      Biorąc pod uwagę nowe granice to dojdą:
      6. cmentarz przy kościele św. Wojciecha (dla Rokosowa) - nie podam na których
      działkach ponieważ teren jest już zabudowany domkami jednorodzinnymi,
      7. cmentarz przy ul. Lubiatowskiej w pobliżu nr 43 i 45 (dla Chełmoniewa)
      8. cmentarz przy ul. Lubiatowskiej za nr 119 (dla Dzierżęcina)
      9. cmentarz przy ul. Lubiatowskiej za nr 253 (dla Lubiatowa)

      A tak w ogóle to najstarsze cmentarze (już od dawna nieistniejące) zlokalizowane
      są wokół katedry oraz kaplicy św. Gertrudy (przy teatrze).
      • tteesstt22 Re: Stare cmentarze 04.11.05, 13:53
        Hmm... a moze dokonac by jakies fotograficznej dokumentacji tego co jeszcze
        ocalalo ???
        • antonina11 Re: Stare cmentarze 06.11.05, 20:37
          Pochodze z Koszalina, dokładnie z Rokosowa. Pamiętam, jak zaczęto budowę
          kościoła pw. Sw. Wojciecha na Rokosowie. Tam wcześniej był park. Kiedy zaczęto
          kopac pod fundamenty, wyciągano z ziemi kości a także stare płyty nagrobne.
          Wtedy dowiedziałm się, że kiedyś w tym miejscu był cmentarz. Byłam wtedy
          dzieckiem i była to dla nas ogromna "atrakcja". Z tego co wiem na terenie
          Kościoła nie ma obecnie żadnej tablicy upamiętniającej ludzi, którzy tam byli
          pochowani. Nie wiem tez kiedy teren cmentzrza został zamieniony w park.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka