sloggi 01.11.05, 02:52 Gdzie w Koslin przed 1945 rokiem były cmentarze? Co z nich zostało? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
szubs Re: Stare cmentarze 01.11.05, 17:32 Stary cmentarz przedwojenny byl w miejscu obecnej Biblioteki Koszalińskiej. Widac nadal stary układ alej, szcególnie w części starego drzewostanu. Odpowiedz Link Zgłoś
sloggi Re: Stare cmentarze 01.11.05, 17:38 Za Chełmoniewem w lesie są pozostałości po cmentarzu, ale nie wiem nic ponadto co sam widziałem. Odpowiedz Link Zgłoś
akwabud Re: Stare cmentarze 01.11.05, 20:00 W Koszalinie były 3 cmentarze , oraz jeden między Dzierżęcinem a Lubiatowem. Pierwszy - główny był między dzisiejszymi ulicami Kościuszki a Młyńską - na tym terenie znajduje się obecnie Biblioteka Pubiczna i Park. Drugi cmentarz - żydowski , znajdował się przy dzisiejszej ulicy Rzecznej , Orlej - w tej chwili jest tam teren ogrodzony i postawiona jest tablica pamiątkowa. Trzeci cmentarz - też żydowski znajdował się na terenie obecnej Politechniki przy Racławickiej. Poza Koszaliniem był cmentarz ewangelicki - pozostałości jego właśnie znajdują się na granicy lasu między Dzierżęcinem a Lubiatowem. Odpowiedz Link Zgłoś
pobrzeze Re: Stare cmentarze 04.11.05, 10:56 Były do lat 60-70 jeszcze dobrze zachowane nagrobki. Potem w ramach przywracania polskości zdewastowane,a kamień posłużył nowym umarłym -których pochowano na "polskim" cmentarzu ma ul...Gnieźnieńskiej. Był też mały cmentarz na ul Gnieźnieńskiej tuż w okolicach kaplicy św Gertrudy- gdzie stoi dziś Bałtycki Teatr Dramatyczny-kiedyś budynek kościoła ewangielickiego! Nieco dalej na Modrzejewskiej na skrzyzowaniu z ul Płowce był niewielki cmentarz żydowski i niewielka synagoga,-tam od lat 60-tych mieszkańcy budynku 24 uprawiają warzywa...tylko nie wiadomo co zrobiono z pomnikami... Słyszałem o starszych mieszkanców,że przekopywano te groby w poszukiwania biżuterii i innych kosztowności...(tak postępował polski żywioł,który poprzez przebranie w szaty PZPR,potem Solidarności,zahaczając SB i inne formacje wtedy "słuszne" przetrwali do dziś jako zacni obywatele miasta- a ich wnukowie to pracownicy ratusza,szpitala,sądu i innych instytucji.Oczywiście wiemy,że nie wszyscy!Ale moja sąsiadka mówiła ile tych znanych np lekarzy to synowie prokuratorów,pracownikow SB i innych.Mówiła też że oni są chyba niewinni. Tylko jedno miała zastrzeżenie...skąd u nich takie bogactwo? (materialne miała na myśli)Nowe pokolenie....nic nie wie o tym Odpowiedz Link Zgłoś
mg29 Re: Stare cmentarze 04.11.05, 16:50 Zggadzam sie z tym co napisał "pobrzeze". To straszne -opinia jednego z czytajacych..."gadasz jak Radio Maryja" Przyznam nie cierpie tego radia,nie zgadzam się z ich nachalną i prowokacyjną retoryką. Ale nie zmieniam zdania w kwesti cmentarzy-tych w Koszalinie.Cmentarzy tych którzy przez tysiąc lat budowali tu cywilizację.Wiadomo-stąd pochodzą trzej nobliści,twórca trzeciej zasady termodynamiki,wielcy kompozytorzy romantyczni,twórca współczesnej medycyny Rudolf Virchow (nie ma nawet jego imieniem ulicy w naszym mieście-za to w Berlinie jest jedna z głównych)... Dziwny ten naród co cudze cmentarze niszczy.Co Polacy powiedzieliby na podobne potraktowanie cmentarza Łyczaakowskiego,lub innego ...?Co stało sie z pomnikami na cmentarzach Putkamerów,Sytzewitz, i wielu innychA może wiecie gdzie jest obszabrowany grobowiec von Lipkowa (konstruktora pierwszej w dziejach lampy kineskopowej?)Co sie stało z nagrobkami Rudolf Grabowsky na cmentarzu w Jamnie...?Zostały spolonizowane?Co ze Słowińcami,którzy jeszcze w latach 30 po słowińsku mówili (Łabusz,Unieście,Jamno)-nawet Niemcy ich nie zgermanizowali do końca!Za to Polacy uczynili tyle,że śladu po nich nie ma..!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
andre3b Re: Stare cmentarze 04.11.05, 17:21 ...(tak postępował polski żywioł,który poprzez przebranie w szaty PZPR,potem Solidarności,zahaczając SB i inne formacje wtedy "słuszne" przetrwali do dziś jako zacni obywatele miasta- a ich wnukowie to pracownicy ratusza,szpitala,sądu i innych instytucji.Oczywiście wiemy,że nie wszyscy!Ale moja sąsiadka mówiła ile tych znanych np lekarzy to synowie prokuratorów,pracownikow SB i innych.Mówiła też że oni są chyba niewinni. Tylko jedno miała zastrzeżenie...skąd u nich takie bogactwo? (materialne miała na myśli)Nowe pokolenie....nic nie wie o tym Odpowiedz Link Zgłoś
pobrzeze Re: Stare cmentarze 07.11.05, 15:34 No cóż buraków dochowaliśmy się...w Koszalinie.Piszesz jak nieślubny syn jakiegoś katolickiego księdza! Zdumiewająca ignorancja,jakis nie wiedzieć czemu partykularyzm,podczepiasz się do grupy społecznej-do której nie należysz...Może wykluczony jesteś? A o wnukach i synkach co te tzw stanowiska zajmują choćby w hierarchii kościelnej ( nie nie-to nie przejęzyczenie w stylu pani Ćwierciakiewiczowej,czy jak wolą niektórzy Ćwierczakiewiczowej...)Zapewne pojąłeś w czym rzecz.jeśli tak to serdrcznie pozdrawiam,a jak nie pojałeś powodzenia życzę... Odpowiedz Link Zgłoś
pobrzeze Re: Stare cmentarze 04.11.05, 10:37 Tak był cmentarz ale Polacy kamieniarze porabowali kamienne płyty i sprzedawali je jako nowe płyty i grobowce...Oczywiście działali w ramach zaprowadzania polskości na odwiecznie polskich ziemiach... Odpowiedz Link Zgłoś
jkammer Re: Stare cmentarze 02.11.05, 08:28 Na przedwojennej mapie katastralnej Koszalina (Köslin) zaznaczone są: 1. stary cmentarz (Alter Friedhof - inna nazwa to Kirchhof der St. Marien Gemeinde) - aktualnie park wokół biblioteki, 2. nowy cmentarz żydowski (Neuer jüd. Friedhof) - aktualnie teren Politechniki przy ul. Racławickiej, 3. stary cmentarz żydowski (Alter jüd. Friedhof) - teren przy ul. Rzecznej. 4. nowy cmentarz (Neuer Friedhof) - przy ul. Gnieźnieńskiej. 5. wiem też o cmentarzy przyszpitalnym przy ul. Chałubińskiego - połozony jest w lesie, dostęp do niego jest z ul. Słupskiej. Pozostałe były poza granicami administracyjnymi przedwojennego Koszalina. Biorąc pod uwagę nowe granice to dojdą: 6. cmentarz przy kościele św. Wojciecha (dla Rokosowa) - nie podam na których działkach ponieważ teren jest już zabudowany domkami jednorodzinnymi, 7. cmentarz przy ul. Lubiatowskiej w pobliżu nr 43 i 45 (dla Chełmoniewa) 8. cmentarz przy ul. Lubiatowskiej za nr 119 (dla Dzierżęcina) 9. cmentarz przy ul. Lubiatowskiej za nr 253 (dla Lubiatowa) A tak w ogóle to najstarsze cmentarze (już od dawna nieistniejące) zlokalizowane są wokół katedry oraz kaplicy św. Gertrudy (przy teatrze). Odpowiedz Link Zgłoś
tteesstt22 Re: Stare cmentarze 04.11.05, 13:53 Hmm... a moze dokonac by jakies fotograficznej dokumentacji tego co jeszcze ocalalo ??? Odpowiedz Link Zgłoś
antonina11 Re: Stare cmentarze 06.11.05, 20:37 Pochodze z Koszalina, dokładnie z Rokosowa. Pamiętam, jak zaczęto budowę kościoła pw. Sw. Wojciecha na Rokosowie. Tam wcześniej był park. Kiedy zaczęto kopac pod fundamenty, wyciągano z ziemi kości a także stare płyty nagrobne. Wtedy dowiedziałm się, że kiedyś w tym miejscu był cmentarz. Byłam wtedy dzieckiem i była to dla nas ogromna "atrakcja". Z tego co wiem na terenie Kościoła nie ma obecnie żadnej tablicy upamiętniającej ludzi, którzy tam byli pochowani. Nie wiem tez kiedy teren cmentzrza został zamieniony w park. Odpowiedz Link Zgłoś