01.05.15, 21:15
czy przyszłe pokolenia nie będą się pytać dlaczego ten dzień jest świąteczny
Obserwuj wątek
    • czuk1 Re: 1 Maj 01.05.15, 22:09
      Dla nich to będzie ciekawostka historyczna. Już obecne nie bardzo wiedzą . Święto które stało się znane jako - dzień św. Józefa robotnika i "świętowania" od pracy. smile Tylko w dużych środowiskach lewicowych utrzymały się pochody i imprezy artystyczne.
      • 26maj Re: 1 Maj 01.05.15, 22:14
        jeżeli OPZZ nie chce organizować a Miller nie ma z kim manifestować to z lewicą jest naprawde nie dobrze
        • dunajec1 Re: 1 Maj 01.05.15, 22:22
          "...wiwat maj pierwszy maj , wiwat Hugo Kolataj...."

          "Proletariusze wszystkich krajow.......ja was bardzo przepraszam".

          No nie wiem, jak by sie spytac coponiektorych czy by nie chcieli powrotu PRL-u co by odpowiedzieli.
          • 26maj Re: 1 Maj 01.05.15, 22:28
            ci co walczyli z PRL dostają 500 zł zasiłku
            • ulisses-achaj Re: 1 Maj 02.05.15, 01:17
              Tak? a To ciekawe, bo nic o tym nie wiem. Chyba że chodzi ci o ludzi którzy siedzieli w więzieniach i udowodnili że spowodowało to poważny uszczerbek na zdrowiu.
              • 1zorro-bis Re: 1 Maj 02.05.15, 07:01
                jak sobie przypomne te obawiazkowe pochody to......smirk
          • damakier1 Re: 1 Maj 02.05.15, 18:09
            dunajec1 napisał:

            > "...wiwat maj pierwszy maj , wiwat Hugo Kolataj...."

            Nie pierwszy, a trzeci. A w ogóle to piękny.

            Witaj majowa jutrzenko,
            Świeć naszej polskiej krainie,
            Uczcimy ciebie piosenką,
            Która w całej Polsce słynie.

            Witaj maj, piękny maj,
            U Polaków błogi raj.

            Witaj dniu trzeciego maja,
            który wolność nam zwiastujesz.
            Pierzchła już ciemiężców zgraja.
            Polsko, dzisiaj tryumfujesz!

            Witaj maj, piękny maj,
            U Polaków błogi raj.

            Nierząd braci naszych cisnął,
            Gnuśność w ręku króla spała,
            A wtem trzeci maj zabłysnął -
            I nasza Polska powstała.

            Witaj maj, piękny maj,
            Wiwat wielki Kołłątaj!

            Ale chytrości gadzina
            Młot swój na nas gotowała,
            Z piekła rodem Katarzyna
            Moskalami nas zalała.

            Chociaż kwitł piękny maj,
            Rozszarpano biedny kraj.

            Wtenczas Polak z łzą na oku
            Smutkiem powlókł blade lice
            Trzeciego maja co roku
            Wspominał lubą rocznicę.

            I wzdychał: Boże daj,
            By zabłysnął trzeci maj!

            Na ustroniu jest ruina,
            W której Polak pamięć chował,
            Tam za czasów Konstantyna
            Szpieg na nasze łzy czatował.[1]

            I gdy wszedł trzeci maj
            Kajdanami brzęczał kraj.

            W piersiach rozpacz uwięziona
            W listopadzie wstrząsła serce,
            Wstaje Polska z grobów łona,
            Pierzchają dumni morderce.

            Błysnął znów trzeci maj
            I już wolny błogi kraj!

            Próżno, próżno, Mikołaju
            Z paszcz ognistych w piersi godzisz,
            Próżno rząd wolnego kraju
            Nową przysięgą uwodzisz.

            To nasz śpiew: wiwat maj!
            Niech przepadnie Mikołaj!

            O zorzo trzeciego maja!
            My z twoimi promieniami
            Przez armaty Mikołaja
            Idziem w Litwę z bagnetami.

            Wrogu, precz! Witaj maj
            Polski i litewski kraj!


            /Rajnold Suchodolski/

            • hardy1 Re: 1 Maj 02.05.15, 22:54
              Myślę, Damokier, że Dunajec wpisał to z pełną świadomością, z przekąsem... jako uwidocznienie tego, że dla dzisiejszej młodzieży "1 czy 3 Maj, Kołłątaj" to nicniemówiąca prehistoria i wszystko jej się miesza. Dla nas to jeszcze żywa wiedza, dla nich misz-masz. "Kto napisał 'Potop'? No ten, no... Noe". "O czym są 'Medaliony'? Ee... to taki album z medalionami".
              • damakier1 Re: 1 Maj 03.05.15, 20:38
                Mam nadzieję, że się Dunajec nie obraził, że się na przekąsie nie poznałam smile
                A młodzieży, skoro ma wszystko pomieszane, przyda się przeczytać tekst i posłuchać "Mazurka 3. Maja". Niech to będzie mój wkład w edukację młodych Podwórkowiczów.
                • 26maj Re: 1 Maj 03.05.15, 20:53
                  za śpiewanie tej pieśni publicznie można było wylądować na komisariacie, więc przekręcenie słów na 1maja było wybiegiem
      • 26maj Re: 1 Maj 02.05.15, 00:15
        czuk1 napisał:

        > Dla nich to będzie ciekawostka historyczna. Już obecne nie bardzo wiedzą . Świ
        > ęto które stało się znane jako - dzień św. Józefa robotnika i "świętowania" od
        > pracy. smile Tylko w dużych środowiskach lewicowych utrzymały się pochody i impre
        > zy artystyczne.

        dzień św. Józefa był wprowadzony w 1955r
        • czuk1 Re: 1 Maj 02.05.15, 08:17
          Przybliżę ....
          "W roku 1847 papież Pius IX rozciągnął święto Opieki św. Józefa na cały Kościół. Natomiast papież Pius X w 1913 roku podniósł rangę święta do uroczystości pierwszej klasy i jako dzień obchodu wyznaczył środę po drugiej niedzieli Wielkanocy. Papież Pius XII zniósł uroczystość Opieki św. Józefa i zastąpił je świętem św. Józefa Robotnika, które miało być obchodzone 1 maja.
          Posoborowy Mszał rzymski dostosowany dla diecezji polskich zawiera trzy kompletne formularze mszalne o św. Józefie: na uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny (19 marca), na wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (1 maja) oraz jeden formularz Mszy wotywnej.
          www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/ms201403-jozef.html
          26maj sprostował. Nie znałem historii.Niekwestionuję powyższego. Co nie zmienia mojego zdania, że w nowej Polsce kiedy władze państwowe przestały organizować święto pracy, pracowników, robotników, związkowców .... inicjatywę przejął Kosciół i wyeksponował święto jako wspomnienie o Robotniku św. Józefie.
          • hardy1 Re: 1 Maj 02.05.15, 10:11
            Nie pierwsze i nie ostatnie święto niekościelne, które instytucjonalny kościół próbuje zawłaszczyć. Rozpoczął w czasach, kiedy chrześcijaństwo stało się przymusową religią państwową, a biskupi z gło9sicieli nowej wiary i przewodników duchowych wiernych stali się wyznawcami złotego cielca i władzy.

            Co do święta 1 Maja - to tylko u nas stało się "mało obchodzonym" ze względu na świeże jeszcze zaszłości historyczne, przymus obchodów w czasach PRL. W innych krajach zachodnich jest ciągle żywym i masowo obchodzonym świętem, połączonym z wielkimi manifestacjami.

            Czy się utrzyma? Nie wiem. Tradycje się zmieniają, do utrzymania muszą mieć "podłoże". Wielomilionowa, wyzyskiwana w drapieżnym kapitalizmie klasa robotnicza, już nie jest tak liczna, podzielona wewnętrznie. Na pewno są dalej powody do walki o prawa pracownicze, które dzisiaj często są dużo bardziej ograniczone, niż w czasach PRL (vide: bezrobocie, umowy śmieciowe, wydłużanie dnia pracy i późniejszy wiek emerytalny).

            Czy się jednak utrzyma? Obyśmy nie obchodzili święta w przyszłości jako poddani myślących maszyn...
            • 26maj Re: 1 Maj 02.05.15, 12:44
              Nie pierwsze i nie ostatnie święto niekościelne, które instytucjonalny kościół próbuje zawłaszczyć. Rozpoczął w czasach, kiedy chrześcijaństwo stało się przymusową religią państwową, a biskupi z głosicieli nowej wiary i przewodników duchowych wiernych stali się wyznawcami złotego cielca i władzy.

              Co do święta 1 Maja - to tylko u nas stało się "mało obchodzonym" ze względu na świeże jeszcze zaszłości historyczne, przymus obchodów w czasach PRL. W innych krajach zachodnich jest ciągle żywym i masowo obchodzonym świętem, połączonym z wielkimi manifestacjami.

              fascynaci komunizmem na zachodzie szpiegowali na rzesz ZSRR a byli absolwentami zachodnich uniwersytetów
              • czuk1 Re: 1 Maj 02.05.15, 12:51
                26maj pisze - "fascynaci komunizmem na zachodzie szpiegowali na rzesz ZSRR a byli absolwentami zachodnich uniwersytetów"

                .... i ....brak mi powiązania z tematem 1 Maja.
                • 26maj Re: 1 Maj 02.05.15, 13:11
                  święto pracy - 1 maja powołała międzynarodówka komunistyczna, Zw. Radz. był pierwszym państwem komunistycznym któremu służyli absolwenci zachodnich uniwersytetów
                  • 1zorro-bis Re: 1 Maj 02.05.15, 14:38
                    co 1 Maja ma wspolnego z ZSRR?smirk

                    ......"Święto wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy....."
                    • 26maj Re: 1 Maj 02.05.15, 15:05
                      co ma wspólnego Rosja z 1 Maja?-)
                      • czuk1 Re: 1 Maj 02.05.15, 15:53
                        Jakiś słowny węzeł gordyjski wink
                    • hardy1 Re: 1 Maj 02.05.15, 17:48
                      26Maju - Zorro już odpowiedział.
                      Uzupełnię - święto 1 Maja wprowadziła II Międzynarodówka - socjalistyczna, a nie komunistyczna. Dopiero III Międzynarodówka była komunistyczna (kiedy od wielu lat już święto było obchodzone).
                      Tak że 1 Maja nie jest świętem komunistycznym, tylko zostało zawłaszczone i zepsute w państwach byłych KDL, tak jak zrobiono to wpierw w ZSRR. Nie było tego w krajach zachodnich - przymusu obchodzenia.
                      To zawłaszczenie właśnie przypomina zawłaszczenia różnych świąt przez krk.
                      • 26maj Re: 1 Maj 02.05.15, 18:27
                        reasumują Rosja wraca do komunizmu i to wszystko w tym temacie
                        • wscieklyuklad Re: 1 Maj 02.05.15, 19:36
                          Wielka Rosja uczciła tę rocznicę znacznie godniej, niż Cywilizowana Polska - najpierw trzydniowy ciąg dni wolnych, a następnie - już z okazji kolejnej Wielkoojczyznianej - kolejne 4 dni laby w dodatku okraszone nie tylko festynach i tańcami płacowymi, ale przede wszystkim manifestacja siły bojowej - narodowej dumy.
                          Oczywiście siła tradycji z czasem może ulec wypaleniu, dziś, gdy dziki kapitalizm stępił siłę
                          związków zawodowych a wspomnienie ofiary chicagowskiej jest już jedynie wiedzą historyczną znaną coraz mniejszej liczbie współczesnych, parady mają raczej charakter symboliczny, niż kreujący poglądy. Grupy najbardziej wykorzystane i "pracowniczo zniewalane" i tak nie mają już dziś obrońców a tym bardziej chęci stawiania barykad i walki z " kułactwem".
                          Prawdopodobnie zostanie zrealizowany wciąż podnoszony postulat likwidacji tego święta bowiem kojarzy się on właśnie bardziej z "socjalistycznym" obrzędom, niż manifestacją starań o pracownicze prawa.
                      • man_sapiens Re: 1 Maj 04.05.15, 01:08
                        > Tak że 1 Maja nie jest świętem komunistycznym,

                        Świetnie to widać na tej mapce
                        en.wikipedia.org/wiki/Filesurprisedbservance_of_International_Workers%27_Day.svg
                        https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d0/Observance_of_International_Workers%27_Day.svg/800px-Observance_of_International_Workers%27_Day.svg.png
                        Czerwony kolor to kraje, w których nie świętuje się święta robotników. Różowy - święto jest w inny dzień, niebieski - święto jest obchodzone.
                        • hardy1 Re: 1 Maj 04.05.15, 18:53
                          Dobra ilustracja do święta 1 Maja.
                          Obraz przekazuje i podsumowuje w kilka sekund więcej, niż długie elaboraty.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka