26maj 01.05.15, 21:15 czy przyszłe pokolenia nie będą się pytać dlaczego ten dzień jest świąteczny Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
czuk1 Re: 1 Maj 01.05.15, 22:09 Dla nich to będzie ciekawostka historyczna. Już obecne nie bardzo wiedzą . Święto które stało się znane jako - dzień św. Józefa robotnika i "świętowania" od pracy. Tylko w dużych środowiskach lewicowych utrzymały się pochody i imprezy artystyczne. Odpowiedz Link
26maj Re: 1 Maj 01.05.15, 22:14 jeżeli OPZZ nie chce organizować a Miller nie ma z kim manifestować to z lewicą jest naprawde nie dobrze Odpowiedz Link
dunajec1 Re: 1 Maj 01.05.15, 22:22 "...wiwat maj pierwszy maj , wiwat Hugo Kolataj...." "Proletariusze wszystkich krajow.......ja was bardzo przepraszam". No nie wiem, jak by sie spytac coponiektorych czy by nie chcieli powrotu PRL-u co by odpowiedzieli. Odpowiedz Link
ulisses-achaj Re: 1 Maj 02.05.15, 01:17 Tak? a To ciekawe, bo nic o tym nie wiem. Chyba że chodzi ci o ludzi którzy siedzieli w więzieniach i udowodnili że spowodowało to poważny uszczerbek na zdrowiu. Odpowiedz Link
1zorro-bis Re: 1 Maj 02.05.15, 07:01 jak sobie przypomne te obawiazkowe pochody to...... Odpowiedz Link
damakier1 Re: 1 Maj 02.05.15, 18:09 dunajec1 napisał: > "...wiwat maj pierwszy maj , wiwat Hugo Kolataj...." Nie pierwszy, a trzeci. A w ogóle to piękny. Witaj majowa jutrzenko, Świeć naszej polskiej krainie, Uczcimy ciebie piosenką, Która w całej Polsce słynie. Witaj maj, piękny maj, U Polaków błogi raj. Witaj dniu trzeciego maja, który wolność nam zwiastujesz. Pierzchła już ciemiężców zgraja. Polsko, dzisiaj tryumfujesz! Witaj maj, piękny maj, U Polaków błogi raj. Nierząd braci naszych cisnął, Gnuśność w ręku króla spała, A wtem trzeci maj zabłysnął - I nasza Polska powstała. Witaj maj, piękny maj, Wiwat wielki Kołłątaj! Ale chytrości gadzina Młot swój na nas gotowała, Z piekła rodem Katarzyna Moskalami nas zalała. Chociaż kwitł piękny maj, Rozszarpano biedny kraj. Wtenczas Polak z łzą na oku Smutkiem powlókł blade lice Trzeciego maja co roku Wspominał lubą rocznicę. I wzdychał: Boże daj, By zabłysnął trzeci maj! Na ustroniu jest ruina, W której Polak pamięć chował, Tam za czasów Konstantyna Szpieg na nasze łzy czatował.[1] I gdy wszedł trzeci maj Kajdanami brzęczał kraj. W piersiach rozpacz uwięziona W listopadzie wstrząsła serce, Wstaje Polska z grobów łona, Pierzchają dumni morderce. Błysnął znów trzeci maj I już wolny błogi kraj! Próżno, próżno, Mikołaju Z paszcz ognistych w piersi godzisz, Próżno rząd wolnego kraju Nową przysięgą uwodzisz. To nasz śpiew: wiwat maj! Niech przepadnie Mikołaj! O zorzo trzeciego maja! My z twoimi promieniami Przez armaty Mikołaja Idziem w Litwę z bagnetami. Wrogu, precz! Witaj maj Polski i litewski kraj! /Rajnold Suchodolski/ Odpowiedz Link
hardy1 Re: 1 Maj 02.05.15, 22:54 Myślę, Damokier, że Dunajec wpisał to z pełną świadomością, z przekąsem... jako uwidocznienie tego, że dla dzisiejszej młodzieży "1 czy 3 Maj, Kołłątaj" to nicniemówiąca prehistoria i wszystko jej się miesza. Dla nas to jeszcze żywa wiedza, dla nich misz-masz. "Kto napisał 'Potop'? No ten, no... Noe". "O czym są 'Medaliony'? Ee... to taki album z medalionami". Odpowiedz Link
damakier1 Re: 1 Maj 03.05.15, 20:38 Mam nadzieję, że się Dunajec nie obraził, że się na przekąsie nie poznałam A młodzieży, skoro ma wszystko pomieszane, przyda się przeczytać tekst i posłuchać "Mazurka 3. Maja". Niech to będzie mój wkład w edukację młodych Podwórkowiczów. Odpowiedz Link
26maj Re: 1 Maj 03.05.15, 20:53 za śpiewanie tej pieśni publicznie można było wylądować na komisariacie, więc przekręcenie słów na 1maja było wybiegiem Odpowiedz Link
26maj Re: 1 Maj 02.05.15, 00:15 czuk1 napisał: > Dla nich to będzie ciekawostka historyczna. Już obecne nie bardzo wiedzą . Świ > ęto które stało się znane jako - dzień św. Józefa robotnika i "świętowania" od > pracy. Tylko w dużych środowiskach lewicowych utrzymały się pochody i impre > zy artystyczne. dzień św. Józefa był wprowadzony w 1955r Odpowiedz Link
czuk1 Re: 1 Maj 02.05.15, 08:17 Przybliżę .... "W roku 1847 papież Pius IX rozciągnął święto Opieki św. Józefa na cały Kościół. Natomiast papież Pius X w 1913 roku podniósł rangę święta do uroczystości pierwszej klasy i jako dzień obchodu wyznaczył środę po drugiej niedzieli Wielkanocy. Papież Pius XII zniósł uroczystość Opieki św. Józefa i zastąpił je świętem św. Józefa Robotnika, które miało być obchodzone 1 maja. Posoborowy Mszał rzymski dostosowany dla diecezji polskich zawiera trzy kompletne formularze mszalne o św. Józefie: na uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny (19 marca), na wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (1 maja) oraz jeden formularz Mszy wotywnej. www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/swieci/ms201403-jozef.html 26maj sprostował. Nie znałem historii.Niekwestionuję powyższego. Co nie zmienia mojego zdania, że w nowej Polsce kiedy władze państwowe przestały organizować święto pracy, pracowników, robotników, związkowców .... inicjatywę przejął Kosciół i wyeksponował święto jako wspomnienie o Robotniku św. Józefie. Odpowiedz Link
hardy1 Re: 1 Maj 02.05.15, 10:11 Nie pierwsze i nie ostatnie święto niekościelne, które instytucjonalny kościół próbuje zawłaszczyć. Rozpoczął w czasach, kiedy chrześcijaństwo stało się przymusową religią państwową, a biskupi z gło9sicieli nowej wiary i przewodników duchowych wiernych stali się wyznawcami złotego cielca i władzy. Co do święta 1 Maja - to tylko u nas stało się "mało obchodzonym" ze względu na świeże jeszcze zaszłości historyczne, przymus obchodów w czasach PRL. W innych krajach zachodnich jest ciągle żywym i masowo obchodzonym świętem, połączonym z wielkimi manifestacjami. Czy się utrzyma? Nie wiem. Tradycje się zmieniają, do utrzymania muszą mieć "podłoże". Wielomilionowa, wyzyskiwana w drapieżnym kapitalizmie klasa robotnicza, już nie jest tak liczna, podzielona wewnętrznie. Na pewno są dalej powody do walki o prawa pracownicze, które dzisiaj często są dużo bardziej ograniczone, niż w czasach PRL (vide: bezrobocie, umowy śmieciowe, wydłużanie dnia pracy i późniejszy wiek emerytalny). Czy się jednak utrzyma? Obyśmy nie obchodzili święta w przyszłości jako poddani myślących maszyn... Odpowiedz Link
26maj Re: 1 Maj 02.05.15, 12:44 Nie pierwsze i nie ostatnie święto niekościelne, które instytucjonalny kościół próbuje zawłaszczyć. Rozpoczął w czasach, kiedy chrześcijaństwo stało się przymusową religią państwową, a biskupi z głosicieli nowej wiary i przewodników duchowych wiernych stali się wyznawcami złotego cielca i władzy. Co do święta 1 Maja - to tylko u nas stało się "mało obchodzonym" ze względu na świeże jeszcze zaszłości historyczne, przymus obchodów w czasach PRL. W innych krajach zachodnich jest ciągle żywym i masowo obchodzonym świętem, połączonym z wielkimi manifestacjami. fascynaci komunizmem na zachodzie szpiegowali na rzesz ZSRR a byli absolwentami zachodnich uniwersytetów Odpowiedz Link
czuk1 Re: 1 Maj 02.05.15, 12:51 26maj pisze - "fascynaci komunizmem na zachodzie szpiegowali na rzesz ZSRR a byli absolwentami zachodnich uniwersytetów" .... i ....brak mi powiązania z tematem 1 Maja. Odpowiedz Link
26maj Re: 1 Maj 02.05.15, 13:11 święto pracy - 1 maja powołała międzynarodówka komunistyczna, Zw. Radz. był pierwszym państwem komunistycznym któremu służyli absolwenci zachodnich uniwersytetów Odpowiedz Link
1zorro-bis Re: 1 Maj 02.05.15, 14:38 co 1 Maja ma wspolnego z ZSRR? ......"Święto wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy....." Odpowiedz Link
hardy1 Re: 1 Maj 02.05.15, 17:48 26Maju - Zorro już odpowiedział. Uzupełnię - święto 1 Maja wprowadziła II Międzynarodówka - socjalistyczna, a nie komunistyczna. Dopiero III Międzynarodówka była komunistyczna (kiedy od wielu lat już święto było obchodzone). Tak że 1 Maja nie jest świętem komunistycznym, tylko zostało zawłaszczone i zepsute w państwach byłych KDL, tak jak zrobiono to wpierw w ZSRR. Nie było tego w krajach zachodnich - przymusu obchodzenia. To zawłaszczenie właśnie przypomina zawłaszczenia różnych świąt przez krk. Odpowiedz Link
26maj Re: 1 Maj 02.05.15, 18:27 reasumują Rosja wraca do komunizmu i to wszystko w tym temacie Odpowiedz Link
wscieklyuklad Re: 1 Maj 02.05.15, 19:36 Wielka Rosja uczciła tę rocznicę znacznie godniej, niż Cywilizowana Polska - najpierw trzydniowy ciąg dni wolnych, a następnie - już z okazji kolejnej Wielkoojczyznianej - kolejne 4 dni laby w dodatku okraszone nie tylko festynach i tańcami płacowymi, ale przede wszystkim manifestacja siły bojowej - narodowej dumy. Oczywiście siła tradycji z czasem może ulec wypaleniu, dziś, gdy dziki kapitalizm stępił siłę związków zawodowych a wspomnienie ofiary chicagowskiej jest już jedynie wiedzą historyczną znaną coraz mniejszej liczbie współczesnych, parady mają raczej charakter symboliczny, niż kreujący poglądy. Grupy najbardziej wykorzystane i "pracowniczo zniewalane" i tak nie mają już dziś obrońców a tym bardziej chęci stawiania barykad i walki z " kułactwem". Prawdopodobnie zostanie zrealizowany wciąż podnoszony postulat likwidacji tego święta bowiem kojarzy się on właśnie bardziej z "socjalistycznym" obrzędom, niż manifestacją starań o pracownicze prawa. Odpowiedz Link
man_sapiens Re: 1 Maj 04.05.15, 01:08 > Tak że 1 Maja nie jest świętem komunistycznym, Świetnie to widać na tej mapce en.wikipedia.org/wiki/Filebservance_of_International_Workers%27_Day.svg Czerwony kolor to kraje, w których nie świętuje się święta robotników. Różowy - święto jest w inny dzień, niebieski - święto jest obchodzone. Odpowiedz Link
hardy1 Re: 1 Maj 04.05.15, 18:53 Dobra ilustracja do święta 1 Maja. Obraz przekazuje i podsumowuje w kilka sekund więcej, niż długie elaboraty. Odpowiedz Link