Dodaj do ulubionych

Brzeziński junior

02.12.21, 10:48
Przed senacką Komisją Spraw Zagranicznych USA

W USA przed senacką komisją spraw zagranicznych odbyło się przesłuchanie kandydatów na ambasadorów. Kandydatem na ambasadora w Polsce jest Mark Brzezinski, syn Zbigniewa, doradcy kilku prezydentów USA, słynnego dyplomaty. Podczas przesłuchania przypomniał on o swoich polskich korzeniach, podkreślił też wagę niezależnych mediów i demokracji, wspominając sprawę ustawy medialnej, Wyborczą oraz TVN24.

Mark Brzezinski odpowiadał na pytania członków komisji spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu. To ich ocena jest warunkiem objęcia przez dyplomatę placówki w Warszawie.

Podczas przesłuchania przez Komisję Mark Brzezinski podkreślił swoje korzenie, mówiąc m.in., że w jego rodzinie sformułowania "niech żyje Polska" i "jeszcze Polska nie zginęła" miały wielkie znaczenie, rozumiane jako "przywiązanie do wartości i wolę walki o ich obronę". O ojcu mówił też w kontekście swojego doświadczenia dyplomatycznego, choć podkreślał, że jego doświadczenie zawodowe - w jego ocenie - poświadcza przygotowanie do pełnienia funkcji ambasadora.

Brzezinski jest absolwentem Uniwersytetu Oksfordzkiego, a jego praca doktorska dotyczyła przeobrażeń konstytucyjnych w Polsce. Był zawsze blisko dyplomacji. W latach 1999-2001 był doradcą do spraw Europy Wschodniej w administracji prezydenta Billa Clintona. Związany był też z Barackiem Obamą, któremu pomagał podczas kampanii w 2008 r. Od 2011 do 2015 r. był ambasadorem w Szwecji.

Pytany o misję w Polsce podkreślił, że dla niego istotne będzie m.in. wspieranie niezależnych mediów i demokracji. Dopytywany, czy będzie naciskał na polski rząd w kwestiach sądownictwa i wolnej prasy, odpowiedział: „Zdecydowanie". - Wolność mediów to istota demokracji - podkreślił.


- Kiedy pomyśli się o wyrwaniu Polski z komunizmu, o "Solidarności", to spytajmy, jaka gazeta wspierała tę "Solidarność"? Byłą nią właśnie "Wyborcza", jedna z wolnych gazet, pisząca o wyborach. Gazeta, która wyłoniła się z ruchu "Solidarności" - mówił Brzeziński. Podkreślił, że "Wyborcza" była częściowo "esencją tego ruchu, walczącego przecież o wolność mediów".

Dyplomata podkreślił, że bardzo uważnie będzie przyglądać się temu, co robi KRRiT, sprawie TVN24 i jego licencji. - Będziemy to obserwować i cieszą nas słowa prezydenta Dudy, który zadeklarował, że jest w stanie zawetować każdą ustawę, która narusza wolność mediów - dodał.

Odnosząc się do pytania Komisji dotyczącego wolności mediów w Polsce, Brzezinski stwierdził, że "będzie pracować wspólnie z sojusznikami Polski", by "wypracować wspólną i jednolitą wiadomość na temat jej wartości". - To jest częścią zobowiązań międzynarodowych, do których przestrzegania Polska się zobowiązała dołączając do NATO i Unii Europejskiej - powiedział. - To byłoby bardzo złe, gdyby teraz Polska - jako kraj wkrótce przewodniczący OBWE, - miała poruszać kwestię wolności mediów jednocześnie pełniąc tę funkcję - dodał dyplomata.

Mark Brzezinski mówił też o mieszkających w Polsce uchodźcach z Ukrainy, chwalił działania polskiego rządu wspierającego działania opozycji na Białorusi. - Zadaję sobie pytanie: jaki człowiek dopuściłby się tego, co robi teraz Łuka Odnosząc się do pytania Komisji dotyczącego wolności mediów w Polsce, Brzezinski stwierdził, że "będzie pracować wspólnie z sojusznikami Polski", by "wypracować wspólną i jednolitą wiadomość na temat jej wartości". - To jest częścią zobowiązań międzynarodowych, do których przestrzegania Polska się zobowiązała dołączając do NATO i Unii Europejskiej - powiedział. - To byłoby bardzo złe, gdyby teraz Polska - jako kraj wkrótce przewodniczący OBWE, - miała poruszać kwestię wolności mediów jednocześnie pełniąc tę funkcję - dodał dyplomata.

Mark Brzezinski mówił też o mieszkających w Polsce uchodźcach z Ukrainy, chwalił działania polskiego rządu wspierającego działania opozycji na Białorusi. - Zadaję sobie pytanie: jaki człowiek dopuściłby się tego, co robi teraz Łukaszenka? - powiedział.

Podkreślił, że granice Polski muszą być bezpieczne. - Zobowiązuję się do kontynuowania i wzmacniania naszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, gdzie stała rotacyjna obecność około 4,5 tys. żołnierzy USA broni wschodniej flanki NATO - mówił.

Wyraził też przekonanie, że międzynarodowa inicjatywa gospodarczo-polityczna skupiająca 12 państw Unii Europejskiej, Trójmorze, może służyć powstrzymywaniu chińskiej ekspansji w centralnej i wschodniej Europie.

Brzeziński zapowiedział również umiędzynarodowienie kwestii poszanowania wartości demokratycznych i praworządności w Polsce. Podkreślił, że jego zadaniem będzie m.in. wspieranie szacunku dla konstytucji, prawa, wolności słowa i równości, a także poszanowania praw mniejszości, w tym LGBTQ.Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka