Dodaj do ulubionych

Ukraina...

02.08.22, 12:03
https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/295932835_2224033561105463_7696118342681420296_n.jpg?_nc_cat=104&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=OkF3pw8geIMAX9szIb-&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=00_AT8k2W6VzoVDs8Jcz_pYX1zl6jI9diKJtfIPaxbUMmyIXw&oe=62EE136F

Ukraiński żołnierz Nazar Rozłucki poprosił o udostępnienie tekstu i przetłumaczenie na różne języki.

"Nie jestem żołnierzem. Nigdy nie pragnąłem zostać żołnierzem. Jestem historykiem z doktoratem, badaczem, pracownikiem muzeum i pisarzem. Moja praca i pasja to badania historii, pisanie prac naukowych i popularnonaukowych. Piszę też o sztuce.

Ale teraz służę w ukraińskim wojsku, ponieważ na Ukrainie trwa wojna. Codziennie - ja i moi towarzysze broni - jesteśmy pod ostrzałem artyleryjskim, jedno trafienie może nas zamienić w mielone mięso. Śpimy w śpiworach na kartonach w niesamowitej ciasnocie , raz w miesiącu myjemy się w ciepłej wodzie. W czasie deszczu mokniemy, nurzamy się w błocie, jesteśmy cholernie brudni, nie mamy pewności, czy doczekamy kolejnej skromnej kąpieli za miesiąc. W zimie wielu z nas odmroziło palce.

Jemy, kiedy jest trochę wolnego czasu, a nie kiedy jest czas na jedzenie lub kiedy jesteśmy głodni. Śpimy tak nieregularnie, że nie wiem, czy kiedykolwiek uda mi się wrócić do codziennej rutyny dnia i nocy. Jesteśmy żywym celem dla wroga. Próbują nas zniszczyć na różne sposoby i o każdej porze.
Tysiące historyków, pisarzy, księgowych, bankierów, informatyków, nauczycieli, projektantów i innych zwyczajnych spokojnych ludzi żyje obecnie w podobnych, jeśli nie gorszych warunkach.

Zabijają ich granaty 152 mm, ostra amunicja, granaty klastrowe i fosforowe. Wielu już nie żyje. Inni nigdy nie wrócą do swoich poprzednich zajęć, tak są wypaleni przez wojnę, wszyscy walczą z własną słabością i nie poddają się.

Politycy we Francji, Włoszech, Niemczech i innych krajach oferują nam złożenie broni, zaakceptowanie utraty 1/4 terytorium naszego państwa i udzielenie Rosji gwarancji bezpieczeństwa - co za absurd, to sąsiedzi Rosji potrzebują takich gwarancji!

Chce wam jasno powiedzieć, nawet całkowita kapitulacja Ukrainy nie zapewni pokoju na świecie. Nie oferujcie nam planów poddania się okupantowi. Jeśli nie jesteście gotowi stanąć u naszego boku i walczyć z naszym wspólnym - szalonym! - wrogiem, przysyłajcie nam chociaż broń. Wspierajcie nas pomocą finansową i uderzajcie w Rosję sankcjami. Potrzebujemy wsparcia w wielu dziedzinach, aby pokonać Rosję, a tym samym ostatecznie zakończyć światowy kryzys.

My, Ukraińcy, mamy to co najważniejsze - silną motywację. Mamy historyków gotowych spać na pudłach, po pięć osób na dwóch pryczach w ciasnym okopie w błocie. Mamy księgowych gotowych jeść miesiącami tylko lurę z owsianki i konserwy. Mamy studentów, którzy ofiarowali najlepszy czas młodości i są gotowi umrzeć.
Szczerze, Wasz
Nazar Rozłucki*

*Doktor historii, pisarz, autor sześciu książek, obecnie młodszy sierżant Sił Zbrojnych Ukrainy
Obserwuj wątek
  • sorel.lina Re: Ukraina... 02.08.22, 12:11
   https://i.gremicdn.pl/image/free/0afbd918c7bc0a4d1072b2516384023c/andrzej-duda?t=crop:1600:992:nowe:0:37,resize:fill:948:592,enlarge:1

   Dziennikarze niemieckie "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zapytali prezydenta o bezpieczeństwo Polski i krajów bałtyckich w związku z działaniami Rosji.

   - Dziś Ukraina broni Polski, Europy, w tym także Niemiec. Gdyby Ukraina, stawiając heroiczny opór, nie zdołała ostatecznie oprzeć się imperialnym planom Putina, Polska i kraje bałtyckie byłyby bezpośrednio zagrożone dalszym rozszerzeniem rosyjskiej strefy wpływów na Europę Środkową - powiedział Duda.

   - Idee rosyjskie, o których mówimy, to zresztą nie tylko idee samego Władimira Putina; duża część społeczeństwa rosyjskiego jest nimi przesiąknięta, tam dziennikarze mówią o Rosji, która sięga aż do polskiego Kalisza. Są to idee wielkoruskie, które polegają na podporządkowaniu sobie innych narodów. Dzięki Ukrainie to zagrożenie jest obecnie powstrzymywane. Myślę jednak, że to niebezpieczeństwo stanie się niestety znowu aktualne w przyszłości - dodał.

   A tymczasem Donald Trump:

   - Mogli zrezygnować z Krymu. Mogli zrobić coś z NATO. "Ok, nie przystąpimy do NATO"

   Trump: Ukraina powinna była dogadać się z Putinem. Mogli oddać Krym .
   Zasugerował, że Ukraina powinna była zawrzeć umowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby zapobiec inwazji Rosji na ten kraj.

   Podczas wystąpienia w podcaście The Clay Travis & Buck Sexton Show, były prezydent Stanów Zjednoczonych zasugerował, że Ukraina mogła "oddać" terytorium Krymu, które zostało zaanektowane przez Rosję w 2014 roku i zgodzić się na nieprzystąpienie do NATO.

   Trump przekonywał, że nie wierzy, iż Putin "kiedykolwiek zamierzał" rozpocząć wojnę z Ukrainą, ale teraz "raczej będzie miał cały kraj, teraz, gdy zaczął."

   Dodał, że wysłanie przez prezydenta Rosji setek tysięcy żołnierzy i dużej ilości sprzętu wojskowego wzdłuż granicy obu krajów przed inwazją było "świetną taktyką negocjacyjną".

   No comment.
   • sorel.lina Re: Ukraina... 02.08.22, 13:09
    I jeszcze parę cytatów z Trumpa:

    Jeszcze przed inwazją Rosji, również w tym samym podcaście, Donald Trump nazwał strategię Putina "sprytną" i "genialną".

    - Poszedłem wczoraj i spojrzałem na ekran telewizora, powiedziałem: "to jest genialne"! Putin ogłasza dużą część Ukrainy niepodległą. Och, to wspaniałe - powiedział Donald Trump w wywiadzie z konserwatywnymi publicystami radiowymi Clayem Travisem i Buckiem Sextonem.

    - Powiedziałem: "Jakie to sprytne". A teraz wejdzie tam i będzie strzegł pokoju. To będzie najsilniejsza siła pokojowa. Przydałaby się nam taka na naszej południowej granicy (...) Było tam więcej czołgów niż kiedykolwiek widziałem - ciągnął były prezydent. Ocenił też, że Putin jest "gościem, który jest bardzo sprytny" i którego zna "bardzo, bardzo dobrze".


    No cóż, bratnie dusze!
    • sorel.lina Re: Ukraina... 02.08.22, 13:19
     I komentarze do powyższego


     Mirosław D.
     Niech odda Alaskę Rosji, bo inaczej za 10.lat mają wojnę, ale jeszcze można jej uniknąć...

     Jan R.
     A dla świętego spokoju Trump oddałby Alaskę 🤣

     Rafał Z.
     On jest tak głupie jak większość w PiS. Z tym Krymem to jak z żądaniami Hitlera wobec Polski przed wojną.


     Tomasz M.
     Myśle ze bez oddanie Donbasu i Lugańska konflikt nadal był możliwy. Gdyby nie paniczna ucieczka Bidena z Afganistanu być może Rosjanie nie odważyli by się zaatakować Ukrainy.

     Leszek Ochab
     Tomasz M: Biden wykonał tylko to co rozkazał Trump, a że fatalnie to inna sprawa
     • sorel.lina Re: Ukraina... 02.08.22, 13:29
      https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/296858289_1082014932708501_7798340872296604239_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-7&_nc_sid=5cd70e&_nc_ohc=wAQMcgd7QjYAX8nkj5d&_nc_ht=scontent.fwaw3-1.fna&oh=00_AT9dBuErB-eAQ8eapNiKQ8aVIJYg4KSbTxEqqT_M3yBksA&oe=62EE8FB2
      • sorel.lina Re: Ukraina... 02.08.22, 13:32
       P.S.
       Oczywiście wiadomo, że nie jest to cmentarz, wiadomo, że nie były to grunty rolne tylko komercyjne pole golfowe. I tak właśnie "wielki patriota" , były prezydent, szukając luki w prawie podatkowym oszukuje własny kraj....
        • sorel.lina Re: Ukraina... 02.08.22, 13:52
         Rosja traci ważnego sojusznika? Kluczowe państwo Azji chce być bliżej NATO

         Kazachstan jest sojusznikiem Rosji od dekad. Pomimo tego, bogate w ropę państwo zachowuje neutralną postawę w obliczu wojny w Ukrainie. Co więcej – według doniesień "Wall Street Journal" – zwiększa wydatki na obronę i stara się zacieśnić więzi z krajami członkowskimi NATO.

         -Władze Kazachstanu zamierzają zwiększyć środki na obronność oraz wzmocnić rezerwy wojskowe, ponieważ obawiają się zagrożenia ze strony Rosji
         - Środkowoazjatycki kraj zobowiązał się egzekwować sankcje zachodu wobec Moskwy, a także zwiększyć eksport ropy do Europy szlakami omijającymi Rosję
         - Zdaniem "Wall Street Journal" ta sytuacja to "nieoczekiwane wyzwanie" dla Kremla

         Kraj położony w Azji Środkowej ostatecznie zdystansował się od tematu Ukrainy.

         Jedynie Białoruś w pełni wspiera agresywną inwazję Putina.
         • sorel.lina Re: Ukraina... 02.08.22, 13:58
          "Na 100 procent". Rosjanie stoją za wybuchami w Bułgarii?

          W niedzielę Bułgarią wstrząsnęła seria wybuchów w magazynach z amunicją, które należały do biznesmena Emiliana Gebrewa.
          Handlarz bronią udzielił oficjalnej wypowiedzi w tej sprawie na łamach "The Guardian", twierdząc, że za eksplozjami stoją rosyjscy agenci wywiadu wojskowego GRU.
          Mężczyzna od lat znajduje się w orbicie zainteresowania rosyjskich służb, a w 2015 r. otarł się o śmierć po otruciu nowiczokiem.

          Nie ma możliwości, aby to był wypadek, w budynku nie było niczego, co mogłoby zdetonować bez ingerencji z zewnątrz. Jestem pewny na 100 procent, że stoją za tym rosyjscy agenci - powiedział Emilian Gebrew w wywiadzie telefonicznym dla "The Guardian".
          Właściciel firmy zbrojeniowej "Emco" potwierdził medialne doniesienia i uważa, że za ostatnią serią eksplozji stoją rosyjscy agenci.
          Geberew od dekady znajduje się na celowniku rosyjskich służb. Co ciekawe, już wcześniej dochodziło do wybuchów w należących do niego zakładach i zdaniem bułgarskiej prokuratury, za wszystkim stał wówczas Kreml.

          W 2015 r. biznesmen został otruty nowiczokiem w wyniku czego zapadł w śpiączkę. Wtedy jego syn i dyrektor jednego z oddziałów firmy "Emco" również zostali wprowadzeni w stan śpiączki, aby lekarze mogli uratować ich życie, ponieważ u nich także wykryto śmiertelną substancję. Podejrzenie prokuratury padło na trzech oficerów rosyjskiego wywiadu wojskowego.

          Nad ranem w niedzielę niedaleko miasta Karnobat w Bułgarii okolicznych mieszkańców obudził ogromny huk. Po chwili okazało się, że w płomieniach znalazły się magazyny z amunicją należące do Emiliana Gebrewa.
          • wscieklyuklad Re: Ukraina... 02.08.22, 15:43
           I susznie!
           Wszystkie posty są suszne!

           Ale najbardziej podoba mnie się (bardziej się mnie, niż mi podoba) full wypasiona mastaba Ivanki T. - jest wyraźnym nawiązaniem do wzorców egipskich i świńskowłosego (i ryjnego) pojeba fanfarona!
           • sorel.lina Re: Ukraina... 02.08.22, 17:22
            Z nim nie wolno negocjować, bo jego apetyt rośnie z każdą próbą rozmów. On rozumie tylko język siły. Jak każdy dyktator.

            Putin chce przejąć kawałek ziemi w innym kraju.

            Władimir Putin postawił sobie kolejny cel, jakim jest zdobycie kawałka ziemi w separatystycznym regionie Gruzji. Samozwańczy prezydent nieuznawanej Abchazji powołuje się w tym przypadku na umowę z 1995 roku.

            Kilkanaście dni temu Aslan Bzhania, samozwańczy prezydent nieuznawanej Abchazji zakomunikował mieszkańcom, że zamierza oddać Rosji kawałek rezerwatu. Docelowo na jego terenie miałaby powstać rezydencja Władimira Putina.

            Ogłoszono, że w ramach zawartego przed wieloma laty porozumienia przekazana Rosji miałaby zostać część miejscowości Pitsunda w Abchazji. Pojawiły się nawet doniesienia, że Putin sam zażądał przekazania tej ziemi.

            Mowa o 186 hektarach ziemi i 115 hektarach wody. Aslan Bzhania wytłumaczył swoją inicjatywę umowę z 1995 roku, w której znalazł się zapis na temat przekazania Pitsundy na rzecz Rosji. Jak dodał, Rosja potrzebuje tego terytorium, bo „Putin lubi tam przyjeżdżać”.
            • sorel.lina Re: Ukraina... 02.08.22, 17:42
             https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/296206281_3534573190110017_1021487990326859423_n.png?_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=1YXw8OEWE_4AX8KCeas&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=00_AT9sN7X_kjgTSrjXltToEc-TCLP26HDS9Uw3iFKVNzyePw&oe=62EF2E29
             • wscieklyuklad Re: Ukraina... 02.08.22, 18:57
              wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Polityka/Skandaliczne-grozby-deputowanego-rosyjskiej-Dumy.-Polska-bedzie-Parkiem-Jurajskim?fbclid=IwAR3PZGAISjTo9QL7_Pu_3dR4MgZvG_kQY4SqRaFvnBgu8zL-Af5JOnq4amo

              I o co to oburzenie?
              podlotniskowiec jest tego zdecydowanym dowodem!
            • sorel.lina Re: Ukraina... 02.08.22, 20:40
             sorel.lina napisała:

             > Z nim nie wolno negocjować, bo jego apetyt rośnie z każdą próbą rozmów. On rozumie
             > tylko język siły. Jak każdy dyktator.


             Prawdziwe zamiary i plany Rosji ujawnił jej były premier i prezydent

             Dmitrij Miedwiediew zaszokował wpisem, w którym zdradził imperialistyczne zapędy Rosji. Wynikało z niego, że na celowniku Moskwy miałyby znaleźć się kolejne dwa kraje

             Dmitrij Miedwiediew w mediach społecznościowych snuje swoje teorie o rozbiorze Ukrainy i uderza w Zachód. Nie ukrywa też, że popiera terytorialne zakusy Władimira Putina.
             Kolejny tego typu wpis pojawił się na koncie wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa na popularnym w Rosji portalu VKontakte. Post dość szybko zniknął, ale zrzut ekranu zachowała m.in. rosyjska prezenterka Ksenia Sobczak.

             Co takiego napisał były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej?

             Dmitrij Miedwiediew snuł wizje tego, co Moskwa zrobi "po wyzwoleniu Kijowa i wszystkich terenów Małorosji od band nacjonalistów, którzy głoszą wymyślony przez siebie ukrainizm”. "To będzie pierwszy krok do „zjednoczenia Rosji”, na którym jednak Kreml nie poprzestanie.

             „Po tym, zjednoczeni ręką Moskwy, dowodzeni przez słowiański naród, wyruszymy w kolejną kampanię w celu przywrócenia granic naszej Ojczyzny, która, jak wiadomo, nigdzie się nie kończy” – czytamy.
             Miedwiediew w swoim wpisie dowodził, że "przed 1801 rokiem taki kraj jak Gruzja nie istniał, dlatego jego tereny powinny trafić pod zarząd Rosji."

             Były premier Rosji z pogardą wspomniał też o Kazachstanie, nazywając go „sztucznym państwem”, w którym dochodzi do ludobójstw Rosjan. „Nie zamierzamy przymykać na to oczu. Dopóki nie przyjdą tam Rosjanie, nie będzie porządku” – podsumował Miedwiediew.

             Upadek ZSRR określił jako fatalny błąd i zapowiedział, że wszystkie narody Związku Radzieckiego ponownie będą żyć razem.


             Wpis został usunięty, a po 10 godzinach asystent wiceszefa Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Oleg Osipow poinformował, że konto Dmitrija Miedwiediewa zostało zhakowane.

             -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

             Taaa, skąd my to znamy...!


             • sorel.lina Re: Ukraina... 02.08.22, 20:46
              Trump zapewne powie, że to świetna taktyka negocjacji

              Rosjanie uderzyli 15 km od granicy z Polską.

              We wtorek rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na rejon czerwonogrodzki, znajdujący się około 15 km od granicy z Polską – przekazał za pośrednictwem aplikacji Telegram szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.

              "Podczas ataku lotniczego na terenie obiektu wojskowego w obwodzie Czerwonogrodzkim doszło do dwóch eksplozji. Skala zniszczeń jest wciąż ustalana"

              Rosjanie wystrzelili w sumie osiem pocisków manewrujących, część z nich została zestrzelona przez Siły Obrony Powietrznej z innych regionów.
              To kolejny raz, gdy Rosjanie atakują obiekty w pobliżu polskiej granicy.

              Rosyjskie ataki na obiekty w regionie lwowskim miały miejsce m.in. 26 marca, gdy prezydent USA Joe Biden przyleciał do Polski. W Kijowie przebywa obecnie Zbigniew Rau. Minister spraw zagranicznych udał się na Ukrainę jako urzędujący przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

              "15 maja rano Raszyści (Rosjanie) przeprowadzili kilka rakietowych ataków z akwenu Morza Czarnego w celu zniszczenia obiektów kluczowej infrastruktury w obwodzie lwowskim. Rakiety manewrujące wystrzelono prawdopodobnie z okrętów podwodnych. Dwie rakiety manewrujące okupantów zostały zniszczone przez pododdziały wojsk rakietowych dowództwa powietrznego Zachód" – podawały Ukraińskie Siły Zbrojne.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka