29.05.15, 16:08
Można się poprzyglądać różnym deklaracjom i zapowiedziom, a także poziomom. Oczywista oczywistość, że Prezio wziął na wstrzymanie i stara się, jak może (np. b. mało o Smoleńsku). Ale czy wytrzyma, biedaczysko, czy wytrzyma, bo szwy leciutko pękają. Demokratyczny przedsmak albo posmak, jak kto woli:


Nie wiem, kto będzie premierem, ale wiem jedno - ktokolwiek nim będzie, w moim przekonaniu powinien złożyć mu dymisję z podpisem, bez daty. To, czego dokonał, to poparcie społeczne daje mu legitymację, której nikt inny nie ma - mówił w Telewizji Republika Jarosław Kaczyński. Dzięki takiemu dokumentowi in blanco prezydent miałby możliwość odwołania premiera w dowolnym momencie.


Duda też zapowiadał. Na razie, oczywista to oczywistość, nie możemy być pewni, że nie uratuje Polski przed zagładą, nie rozkręci gospodarki i nie zagwarantuje dobrobytu, nie uzdrowi służby zdrowia-to wciąż niewiadome. Może nawet nie poleci do Watykanu z pierwszą wizytą roboczą. Natomiast błyskotliwie rozpoczął w ramach prezydentury godzenia i nie-dzielenia od pomnika na Krakowskim.

Pomnik smoleński powinien stanąć na Krakowskim Przedmieściu - przekonuje w jednym z pierwszych wywiadów po wygranej Andrzej Duda.

Kontynuował zaś demokratycznym przedsmakiem, skróciwszy kadencję prezydencką (a także parlamentarną) o kilka ładnych miesięcy.


Na zakończenie tego wystąpienia chciałbym prosić w tym okresie przejściowym, kiedy jest nowo wybrany prezydent oraz prezydent urzędujący, aby zachowano taką powagę w pracach parlamentarnych i pracach rządu. Mówię tutaj przede wszystkim do pani premier, panów ministrów, przedstawicieli większości parlamentarnej.


Nie ominął też, jako prezydent wszystkich Polaków, mniejszości:


Na pytanie, czy homoseksualiści mogliby pracować w jego kancelarii, odpowiada jednak: "Chyba nie wyobraża pan sobie, że będę pytał ludzi, których chcę zatrudnić, z kim i jak żyją? Choć oczywiście nie wyobrażam sobie, żeby mi ktoś półnagi paradował po kancelarii...".


Mam nadzieję, że to tylko taka niezręczność spowodowana syndromem Zelnika (zapominanie o słowie 'często’wink, a zatem poprawne zdanie powinno brzmieć: Choć oczywiście nie wyobrażam sobie, żeby mi często ktoś półnagi paradował po kancelarii...".


Przypuszczam, że ciąg dalszy nastąpi.


wyborcza.pl/1,91446,18012234,Szydlo__rzad_PiS_u_bedzie_realizowal_program_Dudy.html
www.tokfm.pl/Tokfm/1,103087,18008704,Duda_w_pierwszych_wywiadach_po_wyborach__Mowil_m_in_.html
Obserwuj wątek
  • oby.watel Re: Sygnały 29.05.15, 19:45
   Tusk zwrócił się do premiera Jarosława Kaczyńskiego, aby ten jak najszybciej ustąpił ze stanowiska i nie blokował procesu powstawania nowego rządu. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej zapewnił, że po utworzeniu gabinetu jego rząd zajmie się jak najszybciej pracami nad ustawami, które pozwolą zreformować gospodarkę. Zdaniem Tuska przy reformach trzeba będzie korzystać z rozwiązań zastosowanych w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
   (3.11.2007)

   Chyba zaczynam rozumieć na czym polega różnica między PiS a PO. Na tym właśnie — jeśli PO robi to samo co PiS, to to jest mniejsze zło i robi słuszne. A jak PiS robi to samo co PO, to to jest hucpa i zamordyzm. No i bezczelność.
   • diabollo Re: Sygnały 29.05.15, 21:01
    A jaja będą zupełne, kiedy będziemy z nadzieją patrzyli na PISS, bo alternatywą będzie ONR zblatowany z partyzantem Narodowych Sił Zbrojnych niejakim Kukizem.

    Kłaniam się nisko.
    • oby.watel Re: Sygnały 29.05.15, 21:35
     A kto nam ten ONR do sejmu włoży? Duch święty?

     Pozwól na pytania osobiste. Oczywiście nie musisz odpowiadać. Czy Ty nie masz stojąc przed urną poczucia beznadziei, gdy patrzysz na te dziesiątki nazwisk i nie widzisz nikogo, na kogo warto by było z czystym sumieniem oddać głos? Nie masz już dość głosowania stale na mniejsze zło, które wcale takie małe nie jest?
     • diabollo Re: Sygnały 30.05.15, 00:17
      oby.watel napisał:

      > A kto nam ten ONR do sejmu włoży? Duch święty?
      >
      > Pozwól na pytania osobiste. Oczywiście nie musisz odpowiadać. Czy Ty nie masz s
      > tojąc przed urną poczucia beznadziei, gdy patrzysz na te dziesiątki nazwisk i n
      > ie widzisz nikogo, na kogo warto by było z czystym sumieniem oddać głos? Nie ma
      > sz już dość głosowania stale na mniejsze zło, które wcale takie małe nie jest?
      >

      Demokracja, czcigodny Oby.watelu, to zawsze głosowanie na mniejsze zło.
      No, chyba, że dla Ciebie tzw. "antysystemowcy" to Dobro.

      Kłaniam się nisko.
      • oby.watel Re: Sygnały 30.05.15, 01:32
       Nie, przyjacielu. Demokracja to głosowanie na człowieka, którego uważam za godnego. Za kogoś, komu mogę bez obaw powierzyć swój los. A nie na dupków partyjnych wskazanych przez lidera partyjnego. To co mamy teraz to jest plebiscyt, a nie wybory. Trzymając się konwencji czcigodnej Gaiki trzeba być idiotą, żeby stale głosować na mniejsze zło, jeśli widać, że ta taktyka powoduje, że w sejmie zasiadają coraz głupsi, bo to żadnego problemu nie rozwiąże. Żeby coś zmienić trzeba coś zmienić.
       • gaika Re: Sygnały 30.05.15, 11:11
        Skoro występują niedobory tych wspaniałych polityków, godnych zaufania, to należy głosować na większe zło? Spotkaj się, proszę, z logiką.
        'Coś-zmienianie' jest daleko niewystarczające. Taki KÓRWIN u władzy jest np. 'coś-zmienianiem'.
        • oby.watel Re: Sygnały 30.05.15, 12:34
         Logiczne jest głosowanie na tych samych nieudaczników i modlenie się, by udało im się nie wykończyć rodzimego przemysłu i doprowadzić kraju do bankructwa? Naprawdę tak sądzisz? I jaka to jest logika? Taka sama, która pozwoliła komunistom rządzić bez przerwy przez 45 lat? Tak czy owak nic na to nie poradzisz, że młodzi, i nie tylko młodzi, mają już tego mniejszego zła po dziurki w nosie. Mniejsze zło zresztą wcale nie jest takie małe, zważywszy na spustoszenia jakie poczyniło podczas drugiej kadencji. 40% młodych, uczących się i studiujących chce emigrować! To jest skala osiągnięć mniejszego zła.
         • gaika Re: Sygnały 31.05.15, 14:06
          Trudno nie mieć skojarzeń z betonem, skoro nie jesteś w stanie myśleć w kategoriach innych, niż upadłego systemu. No toż przecież ludzie zagłosowali na kogo innego!!! Część obywateli wybrała inne mniejsze zło, bo dla nich prezydent wywodzący się z PiS jest mniejszym złem (dla niektórych, rzecz jasna, zbawcą), a prezydent wywodzący się z PO-większym. O co Ci chodzi?
          • oby.watel Re: Sygnały 31.05.15, 17:31
           O wybór, którego de facto nie było. Beton ma Ci to tłumaczyć? Kukiz to idiota, jak go zgrabnie zakwalifikowałaś. Która spośród pozostałych dziewięciu osób zasługiwała na głosy, jeśli ktoś nie chce ani Komorowskiego, ani Dudy, ani Kukiza? Jesteś w stanie wskazać? Bez inwektyw?
           • gaika Re: Sygnały 31.05.15, 20:44
            Z czym polemizujesz w tej rozmowie? Albo inaczej: wobec kogo te roszczenia?

            Masz kilka postaci mniejszego, większego lub średniego zła i z niedoboru samego dobra głosujesz na mniejsze zło. Albo nie głosujesz, jak blisko 50% uprawnionych.

            Narzekasz, że to słaby wybór. Słaby- tak to w polityce generalnie wygląda, że gwiazdy się nie garną, a wiara w zbawców, którzy nie mogą się przebić jest naiwną ułudą. Większość głosuje na mniejsze zło i przy okazji od lat ubolewa nad stanem klasy politycznej (wszędzie) i np. nadmiaru prawactwa w przyrodzie (u nas na forum).

            Ja mam radzić, jak ludzie mają głosować? No właśnie demokracja na tym polega, że ci kandydaci zdobyli głosy swoich wyborców, a innych wyborcy olali.

            Kto ma załatwić lepszy zestaw do głosowania?
            A jak już ktoś, jakimś cudem Ci go załatwi i uznasz, że masz wybór, to w tym samym czasie inni obywatele będą się burzyć, że kolejna koszmarna jedenastka wyszła na boisko.
            • oby.watel Re: Sygnały 31.05.15, 21:30
             Dyskutujesz aż mało Ci żyłka nie pęknie choć nie wiesz o czym? Spośród 11 kandydatów wyborcy wyłonili trzech. Więc o co te żale? Czegoś się na Kukiza rzuciła jakby Ci krzywdę wyrządził? Pytam: jeśli nie Duda i Komorowski to kto? Ogórek? Ktoś inny? Kto? Z drugiej strony każe ktoś głosować na Kukiza, Dudę lub kogokolwiek innego? A może nie o to chodzi, może masz płacone od każdego zmieszania z błotem rozmówcy? Od gardłowania w sprawie "mniejszego zła"?

             Wydawało mi się, że po to się rozmawia, żeby przyjrzeć się sprawie, poznać różne punkty widzenia, rozważyć za i przeciw. W ogóle masz jakiś punkt widzenia, poza prawdami objawionymi podanymi do wierzenia i postponowania sceptyków?

             Mnie się stan rzeczy nie podoba. Zastanawiam się co by w obecnej sytuacji było najlepszym rozwiązaniem. Nie przekonałaś mnie do głosowania na mniejsze zło. Bo niestety zero treści, za to wiele żółci. Jeśli nie potrafisz merytorycznie rozmawiać, to trudno, przymusu nie ma. Nie jesteś jedyną osobą, z którą można porozmawiać. Porozmawiać, a nie przemawiać z wyższością.
       • diabollo Re: Sygnały 30.05.15, 14:29
        Czcigodny Obywatelu,

        1 Plebiscyt = referendum. Czyli coś, czego pragniesz.
        2 Pokaż mi taki kraj demokratyczny, w którym nie głosuje się na mniejsze zło?

        Kłaniam się nisko
        • oby.watel Re: Sygnały 30.05.15, 14:41
         Rozłóż mapę i poszukaj na lewo od Polski. Potem zejdź na dół i tam znajdziesz dużą wyspę, uważaną za kontynent. Głosowanie na mniejsze zło to polski wynalazek. Najpierw wpisujemy sobie do konstytucji JAK mamy głosować, a potem wybieramy mniejsze zło. Z tym, że co jest mniejszym złem ustali albo Episkopat, albo KC PO w porozumieniu z rządzącym bez przerwy od 70 lat PSL-em..
         • diabollo Re: Sygnały 30.05.15, 20:44
          oby.watel napisał:

          > Rozłóż mapę i poszukaj na lewo od Polski. Potem zejdź na dół i tam znajdziesz d
          > użą wyspę, uważaną za kontynent. Głosowanie na mniejsze zło to polski wynalazek
          > . Najpierw wpisujemy sobie do konstytucji JAK mamy głosować, a potem wybieramy
          > mniejsze zło. Z tym, że co jest mniejszym złem ustali albo Episkopat, albo KC P
          > O w porozumieniu z rządzącym bez przerwy od 70 lat PSL-em..
          >
          Tutaj, czcigodny Oby.wstępu, pozwolenie się całkowicie nie zgodzić.
          We wszystkich krajach demokratycznych nieco bardziej kumaci obywatele głosują na mniejsze zło. Najgorzej jest w krajach anglosaskich z pełnymi JOWami, bo tam dochodzi do układu dwupartyjnego i obywatele nawet nie mogą sobie poszaleć głosując na zielonych albo innych piratów.

          Kłaniam się nisko.
          • diabollo Re: Sygnały 30.05.15, 20:48
           diabollo napisał:

           > oby.watel napisał:
           >
           > > Rozłóż mapę i poszukaj na lewo od Polski. Potem zejdź na dół i tam znajdz
           > iesz d
           > > użą wyspę, uważaną za kontynent. Głosowanie na mniejsze zło to polski wyn
           > alazek
           > > . Najpierw wpisujemy sobie do konstytucji JAK mamy głosować, a potem wybi
           > eramy
           > > mniejsze zło. Z tym, że co jest mniejszym złem ustali albo Episkopat, alb
           > o KC P
           > > O w porozumieniu z rządzącym bez przerwy od 70 lat PSL-em..
           > >
           > Tutaj, czcigodny Oby.wstępu, pozwolenie się całkowicie nie zgodzić.
           > We wszystkich krajach demokratycznych nieco bardziej kumaci obywatele głosują n
           > a mniejsze zło. Najgorzej jest w krajach anglosaskich z pełnymi JOWami, bo tam
           > dochodzi do układu dwupartyjnego i obywatele nawet nie mogą sobie poszaleć głos
           > ując na zielonych albo innych piratów.
           >
           > Kłaniam się nisko.
           >

           Czcigodny Oby.watelu miało być. Ten jebany android zmienia całe słowa i jak człowiek nie zauważy i nie cofnie to wychodzą takie kwiatki.
           Najmocniej, czcigodny Oby.watelu, przepraszam.

           Kłaniam się nisko.
          • oby.watel Re: Sygnały 30.05.15, 22:00
           Nie musisz przepraszać. Bardzo mi się podoba ta zmiana. Trzymając się konwencji wstępnie pozwolę się nie zgodzić. Problem polega na tym, że to tylko Tobie wydaje się, że oni głosują na mniejsze zło. Oni tych ludzi, na których głosują, znają. To są ludzie z ich okolic, ich sąsiedzi. Ci ludzie nie mogą sobie pozwolić na schlebianie liderowi partyjnemu, bo to by był dla nich koniec kariery.

           Tak czy owak jednej rzeczy nie rozumiem. Obecny system prowadzi prostą droga do katastrofy. Ponieważ nie rządzi rząd i parlament, tylko ten lider partyjny, który ma w danym momencie większe poparcie. A ponieważ nie ma większości musi liczyć się z koalicjantem, który od niemal stu lat jest ten sam. To uważasz za demokratyczny system? To według Ciebie jest mniejsze zło?! Mniejsze od czego?
    • grzespelc Re: Sygnały 29.05.15, 21:45
     Wypluj te słowa!

     Jak widzę wyniki sondaży zaufania z jednej strony, a drugiej wypowiedzi, że Kukiz gada z faszystami o jednej liście, która pewmnie dla niepoznaki będzie nazwananp. ruch Kukiza, toaż mnie mrozi, ja kurna nie wiem, co się dzieje...
     • diabollo Re: Sygnały 30.05.15, 00:50
      grzespelc napisał:

      > Wypluj te słowa!
      >
      > Jak widzę wyniki sondaży zaufania z jednej strony, a drugiej wypowiedzi, że Kuk
      > iz gada z faszystami o jednej liście, która pewmnie dla niepoznaki będzie nazwa
      > nanp. ruch Kukiza, toaż mnie mrozi, ja kurna nie wiem, co się dzieje...

      Mam nadzieję, czcigodny Grzespelcu, że do tego nie dojdzie.
      Moja żona wyznaje teorię rozsądku polskiego społeczeństwa - wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich były świetnym potwierdzeniem teorii, która zakładała w drugiej turze wygraną Gajowego - jak wiadomo pan Gajowy padł.


      Kłaniam się nisko.
   • gaika Re: Sygnały 29.05.15, 21:37
    Jajka sobie robisz?

    11.08.2007 r. Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości wyraziła zgodę na podjęcie działań zmierzających do przedterminowych wyborów. 13.08.2007 r. Prezydent Lech Kaczyński na wniosek Prezesa Rady Ministrów odwołał z rządu ministrów rekomendowanych przed Ligę Polskich Rodzin oraz Samoobronę.

    Wybory do Sejmu i Senatu w 2007 zostały przeprowadzone w dniu 21 października 2007, w związku z podjęciem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji Uchwały z dnia 7 września 2007 r. w sprawie skrócenia kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
    • oby.watel Re: Sygnały 29.05.15, 22:45
     Mnie pytasz? Niestety nie wiem, jaki jest związek tego o co apelował Tusk z tym, co zacytowałaś. W związku z powyższym nie jestem w stanie odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie.
      • oby.watel Re: Sygnały 29.05.15, 23:49
       Przeczytałem jeszcze raz poprzedni post i nie zajarzyłem różnicy w sytuacji. Za to dostrzegłem pewne podobieństwa, które zasygnalizowałem tutaj.
       • gaika Re: Sygnały 30.05.15, 00:35
        oby.watel napisał:

        > Przeczytałem jeszcze raz poprzedni post i nie zajarzyłem różnicy w sytuacji. Za
        > to dostrzegłem pewne podobieństwa, które zasygnalizowałem tutaj


        Wyraźnie przegapiłam informacje o skróceniu kadencji obecnego prezydenta i sejmu.

        Uchwalenie trybunalskiej ustawy z takimi poprawkami to naprawdę żenada, choć jak historia uczy, zawsze Trybunał był narzędziem politycznym i od przyzwoitości sędziów zależało, czy się dadzą politycznie wykorzystać. Ale zapis o stwierdzaniu przeszkody był już w ustawie.

        • oby.watel Re: Sygnały 30.05.15, 01:27
         A co ma piernik do wiatraka? Jeśli kadencja jest skrócona, to można apelować o podanie się do dymisji, a jeśli nie, to nie? Żeby wykazać, że PO czymś różni się od PiSiu niedługo zaczniesz dowodzić, że czarne jest białe. Na razie żadne krzyki i płacze nie przekonają Cię, że czarne jest czarne. Teraz pora na garść inwektyw.
         • gaika Re: Sygnały 30.05.15, 11:07
          Wtedy-skrócono kadencję sejmu, odbyły się przedterminowe wybory, po których to procedury wymagają dużej dyscypliny czasowej. Zostało pięć dni do pierwszego posiedzenia nowego składu sejmu, kiedy Tusk 'zaapelował'. Brak powołania rządu w określonym terminie powoduje komplikacje proceduralne. Tzw. misja tworzenia rządu rozpoczyna się po dymisji poprzedniego. Partia, która wygrała wybory ma określony czas na utworzenie rządu.

          Dziś-zostało około pół roku do pierwszego posiedzenia nowej kadencji sejmu (nie została skrócona, nie ma żadnych nadzwyczajnych okoliczności), kiedy Duda 'zaapelował'.

          W 2014 roku Prezio żądał ustąpienia rządu i miał konstytucyjne prawo żądać. Duda nie ma prawa, jako prezydent elekt, do publicznego wywierania nacisków na regularnie funkcjonujący parlament w czasie trwania jego kadencji. Nie ma żadnego 'okresu przejściowego', który nadawałby mu jakiekolwiek uprawnienia -kadencja prezydenta rozpoczyna się dniu objęcia urzędu.

          Gdyby przy herbatce z Kopacz Duda przegadał problem, jaki ma prezes, to byłaby inna sprawa, a tak wyszło, co wyszło=grzanie przedwyborczych animozji, od których Duda chciał się podobno odwrócić. Jeśli nie jest w stanie, do dobrze nie wróży. Dlatego jeszcze raz piszę: PO nie tylko może, ale powinna przegrać wybory jesienne. Dodatkowo, ekonomiści twierdzą, że aby wywrócić stabilną polską gospodarkę w ciągu 5 lat potrzeba by było małpy z brzytwą. A zatem, jeśli premierem nie zostanie małpa z brzytwą, nie ma szczególnych powodów do obaw.

          Skrajna prawica wiezie się do władzy na podobnych argumentach, co Twoje (stoimy na skraju przepaści, kraj gnije, jest gorzej niż za komuny-Kukiz uważa, że jesteśmy w punkcie z 1980 roku). A GUS swoje:

          GUS podniósł wyliczenia PKB za I kwartał - wzrósł on o 3,6 proc., a nie 3,5 proc., jak oceniano dwa tygodnie temu. Najwięcej zawdzięczamy konsumpcji Kowalskich, ale najmocniej wzrosły inwestycje firm.
          Dwa tygodnie temu poznaliśmy tylko główną liczbę opisującą wzrost gospodarczy. W dodatku wyliczoną na podstawie niepełnego zestawu danych o wynikach finansowych przedsiębiorstw, o wpływach podatkowych, cłach, dotacjach dla rolników. Dziś GUS opublikował dane szczegółowe. I przeliczył raz jeszcze tempo wzrostu gospodarczego, które okazało się wyższe niż wstępne wyliczenia.


          wyborcza.biz/biznes/1,100896,18013525,GUS__PKB_w_I_kwartale_br__wzrosl_o_3_6_proc_.html?biznes=local#BoxBizLink
          • oby.watel Re: Sygnały 30.05.15, 12:27
           Ależ jak najbardziej Duda ma prawo apelować do Platformy, aby nie uczyniła z sejmu i niego elementu kampanii wyborczej. O to samo do Dudy powinna zaapelować Kopacz, żeby nie wyskoczył we wrześniu z "inicjatywą ustawodawczą" no przykład dotyczącą obniżenia wieku emerytalnego. Jednomyślne przeforsowanie ustawy zmieniającej Trybunał Konstytucyjny w przybudówkę partyjną jest jaskrawym potwierdzeniem tego, że apel dudy jest zasadny. Jeśli Platformie pięć lat było mało na zajęcie się niektórymi sprawami, to niech sobie daruje wzmożenie po przegranej w wyborach prezydenckich.
          • podjadek57 Re: Sygnały 30.05.15, 22:34
           Na ten niewątpliwy wzrost ma niewątpliwy wpływ budownictwo a w nim praca wysoko wykwalifikowana operatorów dźwigów, zbrojarzy, cieśli. Raczej na etatach nie pracują tylko na umowach. Bo taniej i wygodniej dla inwestorów. Np. dźwigowy pracuje od 6 do 21 z 2 przerwami po pół godziny czyli 14 godzin na dobę.
           Jak wiadomo prawa pracownicze przynależą jedynie etatowcom i to jedynie częstokroć na papapierze - pan majster, inżynier.. Ponadto to lewacki wymysł więc wart wysłania do lamusa.
           Problem jest, że owemu zasobowi zachciało się pracować jak ludzie! 8 godzin, urlopy...
           Więc chcą złożyć związek zawodowy. Acha, z Norwegii przyjechała kobieta, która pracuje na dźwigu i ma naszym opowiedzieć jak tam są zorganizowani robotnicy i jakie mają prawa. Zasłyszane. Tylko żeby przyrost PKB na tym nie ucierpiał.
           Acha, będzie reindustrializacja. Nadal nie wiem co to smile
           • gaika Re: Sygnały 31.05.15, 14:20
            W UK dwójka ludzi pracuje:
            a. 55 godzin tygodniowo bez praw pracowniczych
            b. 60 godzin tygodniowo z pozostałymi/niektórymi prawami pracowniczymi

            To nie tylko Polska zwariowała, ale świat miejscami zwariował, bo np. taka Szwecja ogranicza czas pracy, Holandia od 1 stycznia poprawiła zabezpieczenia osób pracujących na umowy czasowe.

            Jeszcze mamy spory ugór do zaorania, ale też nie można się łudzić, czy oczekiwać, że poziom życia w Polsce szybko dogoni poziom życia w krajach zachodnich, że szybko (w ogóle?) osiągniemy system zabezpieczeń socjalnych, jak np. w Skandynawii. Jakim cudem mielibyśmy?

            Z drugiej strony, między twierdzeniem, że stoimy nad przepaścią, a twierdzeniem, że w Polsce jest wiele do zrobienia, jest zasadnicza różnica (albo populizm, albo racjonalne argumenty, które w efekcie populizmu lubią się zagubić).

            Z trzeciej strony nie można całkiem wykluczyć, że Brytyjczycy nie powiedzą Unii 'nie', albo że co najmniej nie będą renegocjować Traktatu. To miałoby radykalny wpływ na sytuację ekonomiczną w UE i np. przepływ siły roboczej. Powrót Polaków z zagranicy (test PiSu) może nie być wcale efektem poprawy sytuacji w Polsce, ale zmianą w sytuacji międzynarodowej.
            • podjadek57 Re: Sygnały 01.06.15, 14:40
             Wiesz, na wzrost PKB w Polsce są odpowiedzi "gotowce":
             Że to tylko tłuste szuje na tym zarabiają i z tego wzrostu dla ludzi nic nie wynika itd.
             Że bogaci swoim dobrobytem się nie dzielą a chętnie z biednymi dzielą się stratami itd...

             Niewątpliwie część, a nawet dużo, racji w tym jest.
             Jeśli chodzi o Polskę, pojawiają się opinie, że wkrótce trafimy w "szklany sufit" wynikający z wyczerpywania się wzrostu w obecnym modelu gospodarczym (czy nowy model gospodarczy posiada PiS nie wiem), niedawno mieliśmy komunikat że 27% zatrudnionych w Polsce jest na umowach a nie etatach.
             Z drugiej strony nie wiem czy model dla poszczególnych przedsiębiorstw oparty na wysokim etatowym zatrudnieniu jest możliwy. Bo pomijając niewątpliwą chciwość tłustych szuj (co niestety obserwuję w realu) liczą się również koszty i potrzeba konkurencyjności oraz jakaś rentowność prowadzonego biznesu.
             Sercem jestem po stronie tych dźwigowych natomiast czy odniosą sukces? Przecież można sprowadzić fachowców np. ze wschodu i "naszych" wysłać na szczaw i mirabelki.
             Pytanie czy jednak w tę strefę nie powinno wejść państwo? a nawet UE?
             W wielu sprawach KE ingeruje bardzo mocno (np. ochrona środowiska, polityka klimatyczna) i w jednych dobrze, że ingeruje, w drugich niekoniecznie.
             Prostych recept nie ma.
             Z trzeciej strony mamy ruch "fair trade" gdzie jednak bierze się pod uwagę ekonomię społeczną.
             Jak widać bardziej mogę dzielić się wątpliwościami niż wskazywać proste rozwiązania. Dlatego
             nie jestem politykiem sad niestety.
             Co by nie marudzić jeszcze jedna sprawa:

             co w naszych czasach jest prawem a co przywilejem?

             dla mnie jednak istnieją prawa pracownicze, które nazywane są obecnie przywilejami.
             Podobnie jest z innymi sferami - ochroną zdrowia, oświatą.
             Niedawno okazało się, że prawo człowieka - zakaz tortur, u nas też jest przywilejem.
             O innych prawach nie wspominając - jak chociażby unormowanie związków partnerskich dowolnej płci itd...
             • oby.watel Re: Sygnały 01.06.15, 16:28
              Z tego samego raportu wynika, że umowy śmieciowe hamują rozwój Polski i innowacyjność przemysłu. Ale to bzdura, bo przecież każda firma zatrudni na umowę zlecenie i przeszkoli do obsługi wartych miliony maszyn i urządzeń. To oczywiste dla każdego, kto kończył studia historyczne lub prawnicze na PRL-owskich uczelniach i zaliczył celująco ekonomię polityczną socjalizmu.
             • gaika Re: Sygnały 02.06.15, 22:09
              Jedno drugiego nie wyklucza, a mianowicie, że wzrost PKB wpływa pozytywnie na poziom życia generalnie ( to wykazuje np. Diagnoza społeczna), i że jednocześnie podział zysków nie jest odpowiedni (to pokazuje ilość Polaków żyjących w ubóstwie/ nie radzących sobie).

              Pewnych recept nie ma, ale coś wiadomo na pewno, np. że trzeba pilnować niskiego rozwarstwienia społecznego (dość podstawowy wskaźnik, mówiący o dobrostanie społecznym). Druga kwestia, to racjonalna dystrybucja pomocy socjalnej: nie za przynależność, ale przy dostosowaniu do indywidualnych potrzeb.

              Kolejna kwestia to tworzenie /doskonalenie narzędzi do diagnozy ‘potrzebujących’. Są ludzie żerujący na pomocy i są tacy, którzy wstydzą się o nią poprosić z różnych powodów, choćby obawy przed stygmatyzacją. A z kolei odpowiednia diagnoza to zadania środowisk lokalnych: pomocy społecznej, szkół, domów kultury-jeśli jeszcze żyją (to wymaga przygotowania, a zatem pieniędzy, ale moim zdaniem to pieniądze dobrze zainwestowane by były).

              Co tam jeszcze? Progi podatkowe: więcej i wyższe dla najzamożniejszych.

              No i masz rację, że czasy już nie te same, dlatego od młodych wymaga się elastyczności, a od średnio młodych przekwalifikowywania zawodowego. Rzadko już pracownik całe życie spędza w jednym miejscu lub przy takim samym zajęciu. Mało tego, jeśli pracownik jest nieruchliwy odczytywane to bywa jako stagnacja, brak potencjału do rozwoju. To nowe wyzwania powiązane także z formami zatrudnienia.

              Taka zmiana w przyrodzie nie powinna jednak całkowicie znosić praw pracowniczych i skoro ustawy funkcjonują, pozostaje kwestia respektowania jej zapisów i odpowiedniej kontroli. Ale np. jeśli ustawa w uk mówi o limicie godzin tygodniowo, a pracownik podpisuje kontrakt, w którym ‘się zgadza’ na inną ilość godzin, to wszystko jest legalne. I w takim przypadku, jak postulujesz, chyba powinna jednak interweniować Unia (to jest teraz z jej przepisami w zgodzie)-choćby z powodów czysto racjonalnych: żaden pracownik nie może być wydajny przez tyle godzin ciurkiem, a z drugiej strony w przypadku operatora dźwigu, podwyższone jest zagrożenie wypadkiem przy pracy. Z trzeciej strony, eksploatacja pracowników obciąża system opieki zdrowotnej, opóźnia zakładanie rodzin i posiadanie dzieci (wspomagana zapaść demograficzna), pies za mało wychodzi na spacery, chomik gryzie starą marchewkę=lawina nieszczęść smile

              Nie wiem, jak teraz wygląda rozwój fair trade, ale bliżej początków nosiło to wszystkie cechy nakładania plastra na sumienie krajów rozwiniętych. Widziałam wiele lat temu dokument o tym, jak kraje trzeciego świata na szczytach ekonomiczno-gospodarczych były robione elegancko mówiąc w konia: na oficjalnych negocjacjach coś im skapywało, a w kuluarach dokonywały się prawdziwe umowy handlowe, przy których Afryki np. już nie było. Plantatorzy nie mogli sprzedać swoich upraw, zmniejszali je sukcesywnie, po czym stawały się całkiem nieopłacalne i zaprzestawali produkcji. Przestałam śledzić-może teraz jest inaczej.

              Prawa są generalnie dość dobrze zdefiniowane, natomiast egzekwowanie jest już kwestią trudniejszą, także ze względu na różne możliwości ekonomiczne państw.
              Oczywiście w Polsce prawa z przywilejami szczególnie mieszają się patriotycznej prawicy-specyfika budowy mózgu, albo inna przypadłośćsmile

  • gaika Re: Sygnały 29.05.15, 21:42
   Fala wznosząca.
   Już tylko odpowiedni wynik wyborów parlamentarnych nam potrzebny i nie będzie żadnej różnicy miedzy PO a PiSem.
   Gdzieś się wprawdzie zapodział pomysł Zolla, żeby puszkować kobiety. Ale może sobie przypomną projekt Komisji Kodyfikacyjnej.   Chcą całkowicie zakazać aborcji. Projekt ustawy gotowy, podpisy zebrane

   - 100 tys. podpisów zebrane. Na tym nie poprzestajemy! - zapowiada Fundacja Pro - Prawo do życia, która chce złożyć w Sejmie projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. W komitecie inicjatywy ustawodawczej zasiadł odwołany dyrektor Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie prof. Bogdan Chazan.

   Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej

   Obecnie aborcja jest w Polsce dopuszczalna jedynie w trzech przypadkach: gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, gdy zagraża życiu lub zdrowiu kobiety bądź w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Regulująca to ustawa to wynik kompromisu wypracowanego jeszcze na początku lat 90.

   Fundacja Pro - Prawo do życia chce wykreślenia z ustawy wszystkich tych przesłanek. W myśl prawa karnego każdy zatem, "kto za zgodą kobiety przerwałby ciążę, podlegałby karze pozbawienia wolności do lat trzech".

   "Nie popełnia przestępstwa lekarz, jeżeli..."

   - Nie można karać dziecka za czyny przestępcze jego rodziców. Jak najbardziej surowo należy ukarać gwałciciela, a nie karą śmierci - dziecko. Bo aborcja to śmierć - przekonuje w rozmowie z "Wyborczą" Krzysztof Kasprzak z Fundacji Pro.

   Nie zgadza się, że projekt jest bardzo restrykcyjny. - W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia kobiety można będzie podjąć również takie działania lecznicze, które potencjalnie zaszkodzą dziecku. Np. zastosować chemioterapię. Leczyć kobiety można, nawet narażając życie dziecka. Celowo zabijać nie wolno - przekonuje.

   Wskazuje na paragraf, który miałby zostać dopisany do kodeksu karnego: "Nie popełnia przestępstwa lekarz, jeżeli śmierć dziecka poczętego jest następstwem działań leczniczych koniecznych dla uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego zdrowiu lub życiu kobiety ciężarnej".

   - Żaden lekarz nic nie zrobi właśnie dlatego, że będzie działał ten mrożący efekt w postaci przepisów prawa karnego - ocenia w rozmowie z "Wyborczą" karnistka prof. Monika Płatek. - W tej ustawie chodzi wyraźnie o to, by przekazać władzę nad kobiecą płodnością w ręce ideologów. Na jakiej podstawie możemy nakazać zgwałconej kobiecie rodzenie? To dzielenie ludzi na tych, którzy mogą o sobie decydować, i na tych, o których to my decydujemy.
   Bez "prawa dostępu do informacji, edukacji..."

   - "Obrońców życia" pytam, w jaki sposób ustawa, która ma chronić życie, w takiej postaci będzie chronić życie kobiety? W jaki sposób zadbają o realizację ustawy o planowaniu rodziny, która uznaje prawo reprodukcyjne jako prawo do samodzielnego decydowania, kiedy, z kim, ile ktoś chce mieć dzieci? Co zrobili w celu ograniczenia produkcji broni i rzeczywistego ograniczenia sytuacji, w których giną ludzie? A może chodzi tylko o produkcję mięsa armatniego i wykorzystania do tego kobiet? - pyta prof. Płatek.

   Fundacja Pro chce zmienić nawet tytuł ustawy "o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży" na "o ochronie życia i zdrowia ludzkiego od poczęcia".

   Z preambuły do ustawy wykreślono m.in. fragmenty, w których mowa o tym, że "troska o życie i zdrowie należy do podstawowych obowiązków państwa, społeczeństwa i obywatela", czy o "uznaniu prawa każdego do odpowiedzialnego decydowania o posiadaniu dzieci oraz prawa dostępu do informacji, edukacji, poradnictwa i środków umożliwiających korzystanie z tego prawa". W to miejsce wstawiono zdanie o "respektowaniu wyrażonej w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasady prawnej ochrony życia każdego człowieka".

   Do artykułu mówiącego o nauczaniu w szkole wiedzy o życiu seksualnym dopisano zastrzeżenie, że "nauczanie w tym zakresie musi respektować normy moralne rodziców i wrażliwość uczniów", z ustawy wykreślono punkty mówiące o "dostępie do informacji i badań prenatalnych".

   Lista posłów, którzy "głosowali przeciw życiu"

   Fundacja Pro informuje, że pod projektem ustawy udało się już zebrać wymagane 100 tys. podpisów, które daje możliwość złożenia inicjatywy obywatelskiej w Sejmie. - Na tym nie poprzestaniemy! - zapowiadają jednak członkowie komitetu inicjatywy ustawodawczej "Stop aborcji": Kaja Godek, prof. Bogdan Chazan i Mariusz Dzierżawski. I zapowiadają dalsze zbieranie podpisów.

   Projekt ustawy wraz z wymaganymi podpisami fundacja złoży w Sejmie na początku lipca. - Z kalendarza wynika, że Sejm zajmie się ustawą jeszcze w tej kadencji. Będziemy informować - także w trakcie kampanii wyborczej - o tym, którzy posłowie głosowali przeciw życiu. Takie kampanie prowadzimy zawsze głównie lokalnie, w okręgach wyborczych. Jeżeli parlamentarzyści nie słuchają głosu narodu, setek tysięcy obywateli, to trzeba ich wymienić - zapowiada Kasprzak.

   To kolejny projekt, który fundacja składa w Sejmie. Poprzedni - w porównaniu z tym dużo mniej radykalny - wprowadzał zakaz aborcji w przypadku nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Nie odnosił się jednak do gwałtu czy przypadków zagrożeniu życia lub zdrowia kobiety. Podpisało się pod nim ponad 400 tys. osób.

   Podczas głosowania we wrześniu 2013 r. przeciw jego odrzuceniu opowiedzieli się wszyscy obecni na sali posłowie PiS i Solidarnej Polski oraz większość z PSL. Ale walka z prawem do aborcji ma dłuższą historię. Bo projekt z 2013 r. był w istocie tym, który w 2012 r. złożyli w Sejmie posłowie Solidarnej Polski. Jeszcze w ubiegłej kadencji Sejm rozpatrywał już projekt Fundacji Pro przewidujący całkowity zakaz przerywania ciąży.

   Obowiązująca w Polsce ustawa już teraz należy do najbardziej restrykcyjnych w Europie. Na razie jedyny kraj europejski, w którym aborcja jest całkowicie nielegalna, to Malta.

   Cały tekst: wyborcza.pl/1,75478,18019656,Chca_calkowicie_zakazac_aborcji__Projekt_ustawy_gotowy_.html#ixzz3bYOGDPkA

   • oby.watel Re: Papież 29.05.15, 22:53
    Na materiale filmowym z tego wiekopomnego wydarzenia słychać podniecone kobiety. Ciekawe dlaczego. Baba wciska Dudzie swoje dziecko do pocałowania. Bać się Kukiza? Bab się bać należy. Bo to przeważnie one są na pierwszej linii frontu o wszystko - od aborcji po krzyż.
    • gaika Re: Papież 29.05.15, 23:39
     Ale dziecko do pocałowania wziął prawdziwy macho (przeciwnik aborcji, in vitro, związków partnerskich, Konwencji przeciwko przemocy, za to zwolennik Epidiaskopu w senacie, pomnika na Trakcie, wyjaśnienia 'przyczyn zamachu' i SKOKów). Macho przenigdy nie zapytałby potencjalnego pracownika o orientację seksualną, bo ma swoje, bardziej cywilizowane obserwacyjne metody na wykrycie: paradowania delikwenta po kancelarii półnago.

     Wszystko to oczywista wina bab (tak było zawsze, od czasów biblijnych), z jednym tylko wyjątkiem: Dudę dla zmylenia otoczenia wybrały chłopy.
     • oby.watel Re: Papież 29.05.15, 23:53
      Nie wszystko, nie uogólniaj. Chciałem zwrócić jedynie uwagę, że dzielenie ze względu na płeć, jak to mają w zwyczaju feministki prowadzi na manowce.
       • oby.watel Re: Papież 30.05.15, 01:38
        Nie rozumiem zwrotu "Duda wycałował dziecko przez baby", który podobno jest mojego autorstwa, więc nie mogę się odnieść. Tym niemniej gdy się czyta o pedofilach w sutannach, to zazwyczaj stoją za nimi murem właśnie baby, dla których klecha jest ważniejszy od własnego dziecka. To, że chłopy też są bez jaj, to zupełnie inna sprawa.
        • podjadek57 Re: Papież 30.05.15, 10:56
         A no nasze, najnajsze giender się w pas a nawet niżej się kłania.
         I nie wiedzieć czemu jakoś przypomina mi się jak pan Martini stawiał hotel podczas gry w monopole w Locie nad kukułczym gniazdem.
         • oby.watel Re: Papież 30.05.15, 13:24
          Duda jak papież. Tak się skojarzyło dziennikarzynie, jak zobaczył babę podtykającą Dudzie pod nos swoje dziecko. Tak to już jest. Jak nie można dać tego, co się chce, to się daje to co można w danych okolicznościach. Za Chazanem też baby murem. Skrzywdził jedną z nich? No to trza mu z całego serca podziękować!

          https://bi.gazeta.pl/im/4c/78/f6/z16152652Q,Pikieta-poparcia-dla-profesora-Chazana-pod-szpital.jpg
       • oby.watel Re: Papież 30.05.15, 15:00
        Z pokorą przyjmuję objawienie jakiego doznałeś na mój temat. Teraz już możesz spokojnie umyć szyby.

        Więc powiadasz, że podział na zwolenników PiS i PO, na prawdziwych Polaków-katolików i hołotę to za mało, trzeba jeszcze koniecznie jeszcze jakiś wymyślić. Może na łysych i pozostałych? Albo ze względu na płeć? Może to i racja... Podziałów nigdy dość. Zwłaszcza, że większość feministek deklaruje głębokie przywiązanie do wartości chrześcijańskich. Gejowska organizacja pozarządowa Forum LGBT z siedzibą w Słupsku na ten przykład poparła mniejsze zło, czyli kandydata PO, a nie tego zboczka Biedronia.

        Ty to jednak mądry jesteś...
  • oby.watel Manipulacja + propaganda = zwycięstwo 30.05.15, 16:57
   Propagandzista partyjny wymyślił mniejsze zło i lemingi jak jeden mąż i jego żona jak zaklęcie powtarzają za nim "mniejsze zło". Odpowiedzialność to głosowanie na mniejsze zło. Tylko idiota nie głosuje na mniejsze zło. Ci co nie głosują na mniejsze zło stoją tam, gdzie wtedy stało ZOMO.

   CytatŻeby skłonić Państwa do przeczytania następnego listu otwartego, jaki w ostatnich dniach wystosował do Was kolejny rozczarowany Wasz Wyborca, pozwolę sobie nadmienić na początku, że jestem nie tylko typowym przedstawicielem Waszego elektoratu i — jak do tej pory — lojalnym obrońcą Waszych poczynań, ale także współautorem wszystkich Waszych kampanii wyborczych od roku 2007 — czyli wszystkich, które wygraliście. Znaczy to, że bez mojego — oczywiście nie tylko mojego — wysiłku głównie intelektualnego, nie bylibyście prawdopodobnie wiodącą siłą polityczną w tym kraju przez ostatnie 8 lat.

   Drodzy Państwo, piszę do Was przejęty i zaniepokojony, jak chyba jeszcze nigdy w całym moim dorosłym życiu. Ten mój niepokój wynika nie tyle z faktu, że oto Prezydentem mojego kraju zostanie za chwilę plastikowa marionetka skonstruowana i sterowana przez chorego z nienawiści obsesjonata o zapędach dyktatorskich. Nie! Na szczęście Prezydent w tym kraju zarządza głównie pracującymi w jego pałacu kucharzami. Mój niepokój spowodowany jest głównie tym, jak formacja polityczna, której zaufałem i powierzyłem swój los, zachowuje się w sytuacji dla niej kryzysowej. Nie widzę już odpowiedzialności, nie widzę wierności pewnym wartościom, nie widzę umiejętności poświęcenia się; widzę natomiast strach, ale jest to strach o własne cztery litery, widzę panikę, która pozwala odwrócić się od przyjaciół i każe podejmować próby przypodobania się za wszelką cenę komu popadnie, rezygnując z podstawowych zasad i łamiąc wszelkie obietnice. Tylko, że takie działanie, oprócz tego, że napełnia Waszych wyborców niesmakiem, to jeszcze - o czym jestem najzupełniej przekonany, jako że zawodowo param się komunikacją ze społeczeństwem - jest absolutnie przeciw skuteczne.


   Całość se można poczytać tutaj. Autor sukcesów wyborczych Platformy chwali "reformę emerytalną" i gani próby Komorowskiego przypodobania się wyborcom i wprowadzenia zasady, że po 40 latach pracy można przejść na emeryturę. W tym miejscu aż się prosi zapytać ilu spotkał ludzi przed 60-tką, którzy przepracowali bez przerwy 40 lat i dlaczego nie wspomniał o drugim filarze, który Platforma zniszczyła po ponad dekadzie funkcjonowania.

   Najważniejsze jest, by wmówić wyborcom, że PO jest zbawieniem, żeby w to uwierzyli. Niestety, jak widać choćby z cytowanego listu coraz trudniej jest przekonywać, że czarne jest białe, że partia o skłonnościach totalitarnych jest jedynym strażnikiem wolności i swobód. Przykład kampanii wyborczej w łonie samej partii, gdy ważyły się losy jej lidera, jest doskonałą ilustracją, że demokratami i liberałami ci ludzie są na pokaz, w sprawnych rękach propagandzistów, specjalistów od wizerunku. Bo ważne jest by wyborcy uwierzyli. Nie w to co jest, co widzą, ale w to co wierzyć powinni. Jak uwierzą, to sami poszukają argumentów na poparcie swojej tezy, a wszystkich wątpiących uznają za nieodpowiedzialnych idiotów. Wydawać by się mogło, że po półwieczu komunizmu Polacy, zwłaszcza starsi, odporni są na propagandę. Jednak okazuje się, że tresura nie poszła w las.
   • grzespelc Re: Manipulacja + propaganda = zwycięstwo 31.05.15, 13:12
    "coraz trudniej jest przekonywać, że czarne jest białe, że partia o skłonnościach totalitarnych jest jedynym strażnikiem wolności i swobód."

    A ja myśle, że najwyższy czas, żebyś nwyłożył kawę na ławę: jeśli nie ona, to kto?
    Ukrywasz swoje poglądy jużdostatecznie długo. Słucham.
      • oby.watel Manipulacja + populizm = zwycięstwo 01.06.15, 16:39
       To nie pierwszy przypadek, kiedy sprężasz się sprężasz, napinasz, po czym przyznajesz, że nie rozumiesz po co zabierasz głos skoro nie masz nic do powiedzenia. Ale fakt, to moja wina, bo zakładam, że jako prawnik rozumiesz co się do Ciebie mówi. To założenie jest jednak wielce nieuprawnione. Żeby nie być posądzonym o gołosłowność. Gdy zacytowałem poprawioną przez PO ustawę,

       grzespelc zawrzasnął:
       > O ja pier....
       > Niech oni już sobie idą (mam tylko nadzieję, że po nich nie przyjdą jeszcze
       > gorsi...)

       Dlaczego "O ja pier?"

       Ano dlatego, że a) Bzdura oraz (tamże) Nie jest sprzeczna.

       Czyli o ja pier.. jak jest dobrze i zgodnie! Ty jednak jesteś niebywale mądry. Niewiarygodnie!
  • podjadek57 Re: Sygnały 30.05.15, 23:38
   Gdybym miał czegoś życzyć nowemu prezydentowi, to nie ukrywam, że życzyłbym mu, żeby budował w Polsce „nowe średniowiecze”. A moim marzeniem jest, by dziś się ono w Polsce zaczęło.
   Średniowiecze to bowiem, wbrew wciąż powracającej (także w narracji byłego już za moment prezydenta Bronisława Komorowskiego) wcale nie czas ciemnoty, zacofania i władzy kleru, ale rozkwitu cywilizacji europejskiej. Warto przypomnieć, że to właśnie wtedy powstały najważniejsze (i to do tej pory) uniwersytety, wtedy zbudowano nie tylko pierwsze szpitale, ale też wypracowany etos medycyny i opieki zdrowotnej obowiązujący do tej pory. A i zabytki architektury, by wspomnieć tylko o romańskich i gotyckich katedrach cieszą oko (i duszę też) do chwili obecnej.

   Nie ma też wątpliwości, że jeśli chodzi o naukę, to był to jej złoty okres. O otwartości średniowiecznych uniwersytetów najlepiej świadczy fakt, że swobodnie dyskutowano tam z Awicenną i Awerroesem, a także z Mojżeszem Majmonidesem. Akwinata (by wymienić tylko jego) z pasją zajmował się Arystotelesem, a Duns Szkot czy Wilhelm Okham szykowali podstawy rewolucji naukowej Odrodzenia i Oświecenia (które w pewnych kwestiach były Upadkiem i Zaciemnieniem). Dyskusje były wtedy naprawdę dynamiczne, a ludzie prawdziwie wierzyli w Prawdę, i chcieli dla niej i żyć i umierać. System polityczny nie był może wymarzony, ale i tak o wiele bardziej otwarty niż to, co zaproponował nam początek nowożytności, a także późniejszy okres absolutyzmów, które ze średniowiecznym myśleniem o polityce nic nie miały wspólnego.

   I właśnie budowy takiego świata życzę Andrzejowi Dudzie. Jeśli po jego prezydenturze pozostanie dobry, dynamiczny uniwersytet (z wydziałami filozofii i teologii, medycyny i prawa), potężny szpital (żeby było ekumenicznie może być imienia Mojżesza Majmonidesa), dynamiczny i odnowiony system opieki zdrowotnej, jeśli polscy naukowcy odzyskają chęć debatowania, a nie tylko powtarzania jak za panią matką tego, co napisali na Zachodzie czy w „Gazecie Wyborczej” – to już będzie to ogromny sukces Andrzeja Dudy i Polski. A jeśli uda się jeszcze (siłami wiernych, żeby nie było wątpliwości) postawić kilka katedr, to będzie już naprawdę świetnie, bo takiego średniowiecza w miejsce przeżywającej gigantyczny kryzys nowoczesności Polska rzeczywiście potrzebuje.

   Tomasz P. Terlikowski
   www.fronda.pl/a/terlikowski-zyczenia-dla-andrzeja-dudy-niech-pan-buduje-sredniowiecze,51875.html
   • gaika Re: Sygnały 31.05.15, 14:35
    (...)
    > A jeśli uda się j
    > eszcze (siłami wiernych, żeby nie było wątpliwości) postawić kilka katedr, to b
    > ędzie już naprawdę świetnie, bo takiego średniowiecza w miejsce przeżywającej g
    > igantyczny kryzys nowoczesności Polska rzeczywiście potrzebuje.

    Bardzo sprytne sprytne opisanie roli Dudy, żeby nie było wątpliwości.
  • gaika Re: Sygnały 31.05.15, 14:23
   Człowiek 'znikąd'

   natemat.pl/143937,klotnia-o-kobylanskiego-plan-zablokowania-sejmu-i-masa-przeklenstw-pawel-kukiz-tez-jest-w-plikach-wikileaks-z-facebooka

   Tylko on

   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,138764,18019197,Kukiz_buduje_armie_JOW__Wystapi_o_czas_w_TVP.html?lokale=local#BoxNewsImg
    • gaika Re: Sygnały 31.05.15, 20:49
     Wie-szczu (teraz zasłoń uszy), żenujący populista, który wyrósł na para-faszystowskich ruchach i para- związku zawodowym, nie bacząc na to objawił się z politycznej próżni i tylko dlatego, że nie chce przejść szczeblami kariery partyjnej, jest z klucza namaszczony na zbawcę.
     • oby.watel Re: Sygnały 31.05.15, 21:18
      Trzeba przyznać, że konsekwentnie i bez oglądania się na nic namaszczasz go na zbawcę. Ale odpowiedzieć na pytanie kto z pozostałej do wyboru dziewiątki przekracza możliwości intelektualne. Nie podoba Ci się Kukiz, to na niego nie głosuj. Przynajmniej tu masz wybór. Głosuj na swoich ulubieńców. Jest jeszcze tyle do spieprzenia. W kolejne cztery lata powinni się uwinąć.
   • gaika Re: Sygnał 02.06.15, 22:16
    Podoba mi się punkt o edukacji, kadencyjność posłów i brak becikowego. Pewnie z różnych programów różnych ugrupowań coś by się skleciło.
  • gaika Re: Sygnały 02.06.15, 22:18
   A o co chodzi? O in vitro.


   Skoro prezydent Komorowski nie cieszy się "poparciem większości społeczeństwa", to nie powinien do końca kadencji podpisywać ustaw. Tak poseł PiS Jacek Sasin tłumaczył w TOK FM słowa prezydenta elekta. Bo jak mówił w TOK FM, ważniejsza od prawa jest "litera demokracji".


   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18029169,Prawo_kontra__litera_demokracji___Scysja_Wielowieyskiej.html

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka