Dodaj do ulubionych

Wielka GAFA

29.06.19, 10:58
Wojciech Orliński

Wielka GAFA, czyli dlaczego nasze dzieci będą uważały nas za idiotów

Internet stał się pierwszym nowym wynalazkiem w dziejach, którego nie poddano praktycznie żadnym regulacjom. Dolina Krzemowa dostała carte blanche: róbta, co chceta!

Przyszłe pokolenia będą nas uważać za bandę idiotów. I nie mam w tej chwili na myśli katastrofy klimatycznej – w pierwszym zdaniu przyjąłem przecież optymistyczne założenie, że uda się jej uniknąć na tyle, że w ogóle będą jakieś przyszłe pokolenia.
Mówię o tym, co zrobiliśmy z internetem. Trudno im będzie zrozumieć nasz błąd.
Zawsze dotąd w historii ludzkości wynalezieniu nowej technologii towarzyszyły drobiazgowe regulacje mające dopilnować, żeby bardziej społeczeństwu pomogła, niż zaszkodziła. Druk, krosno, maszyna parowa, pociąg, telegraf, radio, lotnictwo, telewizja podlegały państwowej kontroli, najpierw ze strony różnych instytucji feudalnych, potem demokratycznych.

Internet również był ściśle regulowany do połowy lat 90., gdy był własnością państwa amerykańskiego. Potem go sprywatyzowano i skomercjalizowano – i wydarzyło się straszne nieszczęście.
Internetem rządzi dziś kartel
Lata 90. to szczyt popularności ideologii neoliberalnej. Panowało wtedy przekonanie, że państwowe regulacje są złe. Dawne regulacje należy znosić, nie należy wprowadzać nowych. I tak oto internet stał się pierwszym nowym wynalazkiem w dziejach, którego nie poddano praktycznie żadnym regulacjom. Dolina Krzemowa dostała carte blanche: róbta, co chceta!


Doświadczenia dalszych dwudziestu paru lat są na tyle zniechęcające, że ludzkość tego błędu już raczej nie powtórzy z następnymi wynalazkami. I oby tylko jakieś w ogóle były, bo być może ten błąd (razem z katastrofą klimatyczną) zahamuje dalszy rozwój ludzkości.
Internetem w tej chwili rządzi wielka GAFA: kartel, który tworzą Google, Amazon, Facebook i Apple. Gdzieś na jego marginesach krążą mikromonopoliści tacy jak Microsoft, Twitter czy PayPal o równie dominującej pozycji, ale ograniczonej do stosunkowo nieistotnego wycinka cyberrzeczywistości.
To nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, bo tak się działo w historii zawsze, gdy państwo rezygnowało ze swojej funkcji regulacyjnej – rynek opanowywał wtedy taki czy inny kartel: Standard Oil, IG Farben czy U.S. Steel. To oznaczało koniec konkurencji, pewien typ towaru albo usług konsumenci mogli kupić tylko od jednego dostawcy.


W podobnej sytuacji jesteśmy dzisiaj. W praktyce w społeczeństwie nie można dziś funkcjonować bez internetu, a z kolei internetu nie można używać z całkowitym pominięciem przynajmniej jednej korporacji tworzącej kartel GAFA.
Cyberkorpy wydają na lobbing więcej niż przemysł zbrojeniowy
W rezultacie więc debaty, które toczymy w naszym kraju na temat wolności słowa („czy ograniczenie kapitału zagranicznego w mediach zagraża jej, czy nie” itd.), nie mają już większego znaczenia. Granice wolności słowa i listę tematów zakazanych wyznaczają nam obecnie cztery amerykańskie korporacje.
Regulatorzy po obu stronach Atlantyku przespali pierwszą dekadę stulecia, kiedy jeszcze mogli to zablokować. Teraz będzie trudniej, bo cyberkorpy wydają na lobbing więcej niż przemysł zbrojeniowy.
Ostatnim dzwonkiem na przebudzenie powinna być dla nich zapowiedź Facebooka, że w przyszłym roku wprowadzi własną kryptowalutę libra. Jeśli na to pozwolą, stracimy już nie tylko wolność słowa, ale docelowo także możliwość regulacji rynków finansowych.
I niech nikt się nie pociesza nadzieją, że libry „wystarczy po prostu nie używać”. Bo jeśli państwa nie zareagują odpowiednio wcześnie, nie będziemy mieli wyboru. Do swojego konsorcjum Facebook zaprosił Visę i MasterCarda – praktycznych monopolistów, jeśli chodzi o karty płatnicze. Znów: trudno funkcjonować w społeczeństwie bez korzystania z usług przynajmniej jednej z tych firm.

CDN...
Obserwuj wątek
  • diabollo Re: Wielka GAFA 29.06.19, 10:59
   Nikt nie będzie więc pytać cię o zdanie, drogi czytelniku: czy chcesz używać tej kryptowaluty, czy nie. Po prostu pewnego dnia twój bank powiadomi cię, że twoja karta za chwilę przestanie działać i musisz się przestawić na nową, lepszą, zintegrowaną z Facebookiem.
   A teraz posłusznie kliknij na „zgadzam się”! To sytuacja o tyle absurdalna, że akurat z całej czwórki GAFA to Facebook w najmniejszym stopniu zasługuje na zaufanie. Firmę przyłapywano na wykradaniu użytkownikom danych, których ci wcale jej nie udostępnili, i odsprzedawaniu ich innym podmiotom. Tak, właśnie komuś takiemu chciałbym powierzyć kontrolę nad swoim portfelem!
   Politycy wszystkich krajów i orientacji: obudźcie się, zanim będzie za późno. Jeśli tego w porę nie zablokujecie, pozostanie wam już tylko rola marionetek w cyfrowej kolonii Marka Zuckerberga.

   wyborcza.pl/naszaeuropa/7,168189,24943459,wielka-gafa-czyli-dlaczego-nasze-dzieci-beda-uwazaly-nas-za.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.2.glowka

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka