Dodaj do ulubionych

Madki P0lki

29.05.21, 10:01

Maja Staśko

Przenalizowałam wizerunek "Madki P0lki" na grupkach i memach. Dziękuję socjolożce Alicja Palęcka za znakomity głos w temacie:
"- To zjawisko podobne do stereotypu "welfare queen" w Stanach Zjednoczonych, które dotyczyło Czarnych kobiet otrzymujących zasiłki z programów przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Przedstawiane były jako leniwe, oszukujące system, z kilkorgiem dzieci, których nie potrafią utrzymać i wychować. W Stanach stereotyp jest mizoginiczny, klasistowski i rasistowski, w Polsce oczywiście brakuje tego ostatniego elementu. Stereotyp opiera się na dzieleniu ludzi na tych, którzy "zasługują" i na tych, którzy "nie zasługują" na wsparcie, a "madki" napiętnowane są jako "nie zasługujące". Program Rodzina 500+, dzięki temu, że jest powszechny, miał przeciwdziałać takiemu napiętnowaniu. Niestety, okazuje się, że w niektórych grupach wzmocnił jedynie takie stereotypowe wyobrażenia.
Według tego podziału na wsparcie "zasługują" ci, którzy pracują zawodowo oraz ci, którzy pokazują, że chcą pracować. W takiej optyce pomija się bardzo ważną pracę opiekuńczą kobiet, niedocenioną i niewidoczną. Pomija się także fakt, że rezygnacja z pracy zawodowej może być zupełnie racjonalną decyzją, zwłaszcza tam, gdzie brakuje infrastruktury opiekuńczej (w przeciwieństwie do przedszkoli, dostępność żłobków w Polsce jest bardzo niska, tylko kilkanaście procent dzieci znajduje w nich miejsca), a rynek pracy jest płytki, brakuje miejsc pracy i płace są niskie.
Takie wyraziste, negatywne stereotypy przydają się w rozgrywkach politycznych. Przykładowo w 2012 Republikanin Mitt Romney wykorzystał stereotyp "welfare queen" w kampanii prezydenckiej przeciw Brackowi Obamie, żeby zdobyć głosy białych pracujących kobiet. Tak jakby to ubogie Czarne matki były ich przeciwniczkami. Stereotyp "madki na zasiłku" służy też podważeniu wiary w to, że państwo ma swoją rolę w zmniejszaniu nierówności społecznych, za to wzmacnia przekonanie - też uproszczone i stereotypowe - że instytucje to bezradne, źle działające biurokracje. Zmniejszają się oczekiwania wobec państwa i jego funkcji socjalnych, zanika nie tylko poczucie solidarności, ale i poczucie bezpieczeństwa - państwo nie jawi się jako to, które nas wesprze w razie problemów".

www.facebook.com/groups/114342355632125/user/100000037159693/
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka