Dodaj do ulubionych

Puchar Świata 2017

19.11.17, 12:47
Zaczęło się. smile I to w Wiśle, co ponoć jest dla nas wielkim zaszczytem. Niech będzie, że jest. Oczywiście słono za ten zaszczyt zapłaciliśmy. wink

Najbardziej rzucająca się w oczy zmiana to obowiązek kwalifikacji dla wszystkich bez wyjątku zawodników. Sama nie wiem, czy to dobrze. Bycie w najlepszej dziesiątce (a w dawniejszych czasach w 15) stanowiło pewnego rodzaju wyróżnienie. No i tym, którzy walczyli o najwyższe cele, dawało szansę na oszczędzanie sił.
Druga zmiana to kolejne obostrzenia dotyczące stroju zawodników. Bielizna ma być dwuczęściowa, co powinno uniemożliwić naciąganie kombinezonu. A długość nierozciągliwej taśmy w pasie musi równać się obwodowi ciała. Ciekawe, czy te reguły wygrają z kreatywnością poszczególnych ekip, czy też nie. wink

We wczorajszym konkursie drużynowym szczęśliwe losy do wiatru wyciągnęli Norwegowie. Nasi zrobili co mogli, drugie miejsce (nawet ex aequo z Austrią wink) w tych okolicznościach jest ok. Dopiero czwartą lokatę zajęli Niemcy, którzy poprzedniego dnia na treningach wymiatali. Taki to urok tego sportu. wink

Indywidualnie z naszych najlepszy był wczoraj Kubacki (5.wynik). Cieszy mnie to ogromnie, bo najwyraźniej po raz pierwszy udało mu się formę z lata przenieść na zimę. Liczę na jakieś jego podium w tym sezonie. smile
Obserwuj wątek
  • stela2004 Re: Puchar Świata 2017 19.11.17, 21:31
   I chciałabym i boję się. A zresztą, przecież wiadomo, że chcę, jak każdy kibicujący Polak, żeby nasi dobrze skakali i wygrywali jak najczęściej.
   Dobrze się zaczęło.
   Dzięki wielkie za objaśnienie nowości - o bieliźnie jakoś mi umknęło.

   > Najbardziej rzucająca się w oczy zmiana to obowiązek kwalifikacji dla wszystkic
   > h bez wyjątku zawodników. Sama nie wiem, czy to dobrze. Bycie w najlepszej dzie
   > siątce (a w dawniejszych czasach w 15) stanowiło pewnego rodzaju wyróżnienie. N
   > o i tym, którzy walczyli o najwyższe cele, dawało szansę na oszczędzanie sił.

   Faktycznie, to mi się w oczy rzuciło. big_grin
   Też mam mieszane uczucia, bo z jednej strony była to jakaś nagroda dla tych lepszych, ale z drugiej strony wyglądało to na dyskryminację tych "gorszych".
   Niemniej uważam, że był to swego rodzaju doping dla zawodników.

   Ps. Hofer też zmienił image - teraz jest kurczaczek, żółciutki;
   A Tajner jest wiecznie młody. big_grin
   • k.fanka Re: Puchar Świata 2017 20.11.17, 13:38
    Hofer żółciutki średnio mi się podoba. Wolałam go takiego bardziej stonowanego. wink
    Taa, ja bym nawet powiedziała, że Polo robi się coraz młodszy. Wielka miłość potrafi sprawić cuda. big_grin
  • jasieczek_001 Re: Puchar Świata 2017 22.11.17, 23:28
   "Najbardziej rzucająca się w oczy zmiana to obowiązek kwalifikacji dla wszystkich bez wyjątku zawodników. Sama nie wiem, czy to dobrze. Bycie w najlepszej dziesiątce (a w dawniejszych czasach w 15) stanowiło pewnego rodzaju wyróżnienie. No i tym, którzy walczyli o najwyższe cele, dawało szansę na oszczędzanie sił."
   ...
   Ani tak, ani siak, trzeba by trochę inaczej. Trzeba podobnie jak w tenisie - czyli punktacja za ostatnie 52 tygodnie. Czy dziesiątka, czy piętnastka (do uznania) zwolniona z obowiązku kwalifikacji, to już kosmetyka. Nadto skoki wszystkich startujących w kwalifikacjach są oceniane za styl.
   PS W rachunek nie wchodzi sezon letni.
   • k.fanka Re: Puchar Świata 2017 24.11.17, 18:30
    O, Jasieczku, jak miło Cię widzieć. smile

    Punktacja za ostatnie 52 tygodnie i bez sezonu letniego? To wyjątkowo dziwaczny pomysł i wcale mi się nie podoba. Ranking kroczący jest wykorzystywany w WRL do ustalania limitów (ale oczywiście łącznie z LGP) i wystarczy.

    Jeśli zwalniamy kogoś z obowiązku kwalifikacji, to ocenianie jego skoku nie ma sensu. Tacy zawodnicy traktują kwalifikacje jako dodatkowy trening i nie mają motywacji np. do lądowania telemarkiem.

    Za chwilę zaczynają się kwalifikacje do Kuusamo. Ciekawe, jak nowy system się sprawdzi. W treningach wyniki były dość losowe, bo oczywiście w Kuusamo mocno wieje, w dodatku z boku.
  • stela2004 Re: Puchar Świata 2017 28.11.17, 22:06
   Widzę, że dyskutują nad naciąganiem kombinezonu przez Tande. A jak wytłumaczą formę innych Norwegów?
   Mogliby przeprowadzić jakieś próby, czy faktycznie ten kombinezon się naciągnie. Mógłby być z jakiegoś tajemniczego materiału?
   • k.fanka Re: Puchar Świata 2017 29.11.17, 21:13
    Inni Norwegowie pewnie też naciągają, tylko jeszcze nie wiadomo w jaki sposób. wink
    Nie chodzi o jakieś abstrakcyjne naciąganie, ale o ściągnięcie kombinezonu w dół, żeby trochę obniżył się w kroku. To daje dodatkową powierzchnię nośną.
   • k.fanka Re: Puchar Świata 2017 08.12.17, 18:24
    Wszyscy mają taką nadzieję. uncertain
    Nie no, nie jest źle. To były pierwsze koty za płoty i najbardziej nielubiane skocznie. W Titisee powinno być lepiej. Choć pewnie nie będzie, bo kolejny orkan nadciąga, na treningach była totalna losówka, kwalifikacje odwołali, na jutro zaplanowany jest konkurs drużynowy, a w niedzielę ponoć nie ma na skoki żadnych szans.
  • k.fanka W kontynentalu też się dzieje... 16.12.17, 18:50
   Tomek Pilch, nasz 17-letni junior, a przy tym siostrzeniec (bodajże) Adama Małysza, właśnie po raz drugi w tym sezonie wygrał zawody PK. I to gdzie - w Ruce!
   Jestem pod wrażeniem. Chyba ma geny po Mistrzu. smile

   Dzisiejsze podium Kamila w Engelbergu też cieszy. Ogólnie udany dzień.
  • stela2004 Re: Puchar Świata 2017 29.01.18, 21:58
   E tam, nic nie piszesz, a tu takie rzeczy się dzieją!
   Histeryczne zwycięstwo drużynowe w Zakopanem. big_grin
   Fajny numer wyciął Kamil w indywidualnych. Pierwszy raz mi się zdarzyło ucieszyć z takiego czegoś, bo nawet jak zdarzało się to innej nacji nie był to (dla mnie) powód do radości. I niech se mówią co chcą.
   Początek transmisji byłam zmuszona oglądać na 1 TVP i wysłuchiwać gawędzących komentatorów. Bo co ich w końcu obchodziło kto skacze, składy drużyn, sylwetki skoczków, skoro to nie byli Polacy albo mocna konkurencja. No i oglądałam (niejako zmuszona) jeszcze jedynkę po zakończeniu skoków.
   Czy teraz dziennikarze i komentatorzy TVP1 przechodzą jakieś specjalne szkolenia?
   Wkurzajewski uczynił ze zwycięstwa drużynowego sprawę narodową. Przemawiał (nie mówił) bardzo górnolotnie, patetycznie. Czekałam kiedy zaintonuje jakiś hymn (niepaństwowy).
   Jestem zniesmaczona. Musiałam to napisać, chociaż staram się politykę omijać szerokim łukiem. Nie zdawałam sobie sprawy, że tak to działa.
   • k.fanka Re: Puchar Świata 2017 30.01.18, 17:50
    A co mam tak pisać sobie a muzom, przecież zaglądasz tu raz na ruski rok. uncertain
    Hehe, histeryczne, bardzo to adekwatne określenie. Te kwieciste wanny partiotyzmu, jakie się lały z ekranu, aż mnie przytłoczyły, uchh. Niestety, takie to czasy nadeszły... W dodatku obawiam się, że to jeszcze nie jest szczyt ich (tych czasów) możliwości.
    Oni nie przechodzą szkoleń, po prostu sami z głębi duszy wiedzą, co i jak trzeba. Mają duży talent przystosowawczy. big_grin Żeby jeszcze któryś z nich choć trochę znał się na skokach, ale to chyba byłoby już zbyt wiele... W niedzielę w niemieckiej TV od razu po skoku Kamila powiedzieli co i jak: dostał mocny podmuch za progiem, podniosło mu tor lotu, jednocześnie wyhamowując, a potem nagle skończyło się powietrze. Napisał o tym ktoś w komentarzach na skijumping i idealnie się potem zgodziło z tym, co powiedział sam Kamil. Szaranowicza i Babiarza to ja w ogóle nie słucham, nauczyłam się traktować ich głosy jak tło. Mam wprawę, bo przez parę lat pracowałam w jednym pokoju z wyjątkowo gadatliwą koleżanką. wink
    Ten nadęty balon pękł z takim hukiem, że Pana Prezydenta wręczającego nagrodę Semenicowi było mi nawet troszkę żal. big_grin

    A tak zupełnie na serio, to okropnie szkoda mi Stefanka, bo jego drugi skok wcale zły nie był, można nawet powiedzieć, że Hula bardzo dobrze wytrzymał presję. Ale warunki miał nędzne, no i cóż... echh.
  • k.fanka Willingen 03.02.18, 18:48
   Dawid w końcu w pełni uwierzy w siebie (ostatnio robi w tym wielkie postępy i już jest blisko). A wtedy może stać się wiele, nawet zmiana lidera reprezentacji.
  • k.fanka Lahti 03.03.18, 18:58
   Cytacik ze skijumping:
   "Mina Eisenbichlera na podium.
   No i po co się starałem. Nic nie dają. Nic nie grają."

   Faktycznie, Niemcy wyglądali na zdezorientowanych brakiem hymnu. No i podiumowicze dostali tylko kwiatki, żadnych prezentów, ech, recesja jakaś w tej Finlandii albo co. big_grin
   • k.fanka Re: Lahti 04.03.18, 19:49
    I jeszcze jeden cytacik, po dzisiejszym konkursie:

    "Stoch ma większą przewagę nad Eisenbichlerem, niż ten nad 17-tym Hulą. "
    Ano, zgadza się: 28,2 / 27,5. big_grin

    To skakanie Stocha było dziś absolutnie nie do uwierzenia. W drugim skoku, gdyby nie skracał, poleciałby chyba na jakieś 140. Ciekawe, czy będzie tak dalej dominować, czy tylko skocznia mu wyjątkowo bardzo pasowała.
    • stela2004 Re: Lahti 05.03.18, 08:48
     Pięknie skakał Kamil. smile
     Tak jakby bez wysiłku, od niechcenia.
     A co dalej, to się zobaczy.

     Wygląda na to, że Norwegowie wyskoczyli z formą na ZIO.
     • k.fanka Re: Lahti 05.03.18, 19:49
      No właśnie, i zastanawiający jest ten nagły spadek formy Norwegów. Niektórzy sugerują, że dostali porządny trening siłowy przed RawAir. Opłacało im się poświęcić Lahti w imię wyższych celów. wink
    • k.fanka Re: Lahti 05.03.18, 19:47
     Ano. big_grin Lubie tego gościa i jego miny, zabawny jest. Miał wczoraj dzień konia, na Dawida wystarczyło, ale z Kamilem nie miał szans. Zresztą pewnie zdawał sobie z tego sprawę. wink
  • stela2004 Re: Puchar Świata 2017 15.03.18, 13:43
   Nie wchodziłam i nic nie pisałam, bo trwałam w ciężkim szoku i jeszcze nie całkiem z niego wyszłam. I jak zaczynam dochodzić do równowagi, to zaś!
   Będę się powtarzać: niedouwierzenia!!!

   Tak sobie wracam myślami do czasów Adasia. Naszym zdarzały się czasem wyskoki, ale z rzadka (raz, o ile się nie mylę) trafiło się 3. miejsce drużynowo, chłopaki się łapali do 30., ale jakichś spektakularnych osiągnięć, poza Adamem nie pamiętam. A tu masz! Dwóch naszych na górze podium i mało co, a trzeci by był. I drużynowo pięknie. smile

   I wymyśliłam sobie, że Adaś, to był taki samorodek - żaden trener nie potrafił tego zepsuć, a Kamil już oszlifowany - jemu do kontynuacji potrzebny był dobry trener.

   Ciekawe, jak to się dalej potoczy. Nie można by mieć pretensji do Horngachera, gdyby odszedł do Austrii, bo w końcu to jego kraj i mogą go patriotycznie zmotywować.
   A takiej zapaści w austriackich skokach nikt się nie spodziewał, ale jaki trener, takie skoki. big_grin
   • k.fanka Re: Puchar Świata 2017 15.03.18, 21:16
    Kamil to jest wariat. big_grin

    > Adaś, to był taki samorodek - żaden trener nie potrafił tego zepsuć
    Ależ skąd, przecież Mikeska go zepsuł. Najpierw wychował, a potem zepsuł. Sporo czasu minęło od pierwszych zwycięstw Małysza do jego odrodzenia w końcówce 2000 roku. Pamiętam, jak się męczył w Nagano i później, okropne to było.

    Horngacher, gdyby nawet gdzieś odszedł, to na pewno nie do Austrii. Wyraził taką opinię bardzo dobitnie (z przytupem, że tak powiem) w wywiadzie po Lille. Swoją drogą, ciekawe dlaczego.

    A poza tym to ja też trwam w ciężkim szoku, oczywista rzecz. Ale chyba w końcu zacznę się przyzwyczajać. smile
  • k.fanka Wazon numer osiem 16.03.18, 21:30
   Śledziłam dziś wyniki treningów, podobnej loterii i tańca z belkami sobie nie przypominam, choć siedzę w tym interesie już dość długo. Oczywiście sto razy zdążyłam zwątpić w Kamila, a tymczasem w porze kwalifikacji wiatr zaczął równo i mocno duć w plecy, zmiana belki była tylko jedna, a posiadacz siedmiu wazonów wzbogacił się o ósmy. big_grin
   • stela2004 Re: Wazon numer osiem 17.03.18, 20:34
    Ja treningów raczej nie oglądam. Kwalifikacje tak. smile
    Nie podobał mi się dzisiejszy konkurs. uncertain
    Nawet drugie miejsce tak bardzo nie cieszy.

    Daleka jestem od wygłaszania teorii spiskowych, niemniej muszę stwierdzić, że jurorzy w Raw Air są stronniczy.
    • k.fanka Re: Wazon numer osiem 17.03.18, 22:35
     Ja w ogóle nie lubię tej skoczni, uważam ją za bubel, podobnie jak skocznię w Oslo po przebudowie. uncertain
     Ta stronniczość wydaje się raczej pozorna, wynikająca głównie z niemocy. Na mój gust jury mocno głupieje przy tych zmiennych wiatrach. Zresztą wcale im się nie dziwię, bo godziny rozgrywania zawodów zostały wybrane wyjątkowo niefortunnie. W porze zachodu słońca w rejonach górskich warunki zawsze diametralnie się zmieniają. Najlepszą godziną rozpoczęcia byłaby 18.00, wtedy przez cały konkurs by było stabilnie i w miarę podobnie dla wszystkich.
     Inna rzecz, że podniesienie belki dla Tandego aż o 4 było nadmierną gorliwością. Na podium RA ma szansę tylko teoretyczną, a drużynówkę jego koledzy by wygrali nawet gdyby zleciał na bulę.
     • stela2004 Re: Wazon numer osiem 18.03.18, 10:36
      > Inna rzecz, że podniesienie belki dla Tandego aż o 4 było nadmierną gorliwością

      To też.

      Myślałam raczej o notach, gdzie raz mimo odległości dają niższe, bo lądowanie nie takie, a innym razem wysokie mimo błędów przy lądowaniu.
      Norweski juror u mnie zapunktował, bo Kamil dostał od niego 20. Ale że się nie bał?!
      • k.fanka Re: Wazon numer osiem 18.03.18, 12:29
       Temat not to temat rzeka. wink A głównym problemem jest to, że sędziowie nie za bardzo widzą skoczków z tej odległości. Pamiętam, z 10 lat temu (albo i więcej) dali im do pokoików TV, żeby mogli oglądac powtórki. Ale to się długo nie utrzymało, ciekawe dlaczego.
       Norweski sędzia wczoraj w ogóle dawał swoim kiepskie noty, a innym lepsze. Kto wie, może wcześniej otrzymał ostrzeżenia od FiS za tendencyjne sędziowanie i teraz stara się zrehablitować. wink
  • stela2004 Re: Puchar Świata 2017 18.03.18, 10:40
   A dziennikarze znowu podkręcają atmosferę. big_grin
   Uwagę mam taką - zmiany w regulaminie powinno wprowadzać się przed, a nie w trakcie.
   A poza tym, nie wiem, czy to robi jakąś różnicę.
  • stela2004 Re: Puchar Świata 2017 18.03.18, 10:54
   "- Norwegowie po wyjściu z progu prawie szorują po buli, lecą najniżej, a od setnego metra zaczynają odchodzić od zeskoku. Na 150. metrze zwyżkują pięknie, przecinają strugi powietrza z wielką szybkością. Prędkości nie wytracają, a wręcz przyspieszają w locie - analizuje Jan Szturc..."

   Już był taki skoczek, ale nie pamiętam kto. Może Janne?
  • k.fanka Re: Puchar Świata 2017 18.03.18, 18:45
   No i Rower jest nasz. smile smile smile Uff, denerwowałam się dziś, bo warunki w drugiej serii były mocno zmienne. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.
   Ciekawe, czy nasi są przygotowani logistycznie na transport dziewięciu wazonów i jednej wielkiej czarnej patelni. big_grin
  • k.fanka Re: Puchar Świata 2017 11.04.18, 18:21
   Fajny wywiad z siostrami Kamila, pochodzi z lutego, ale dopiero teraz ktoś podał link na skijumping:

   kobieta.wp.pl/media-zrobily-z-niego-swietego-na-pewno-chcialby-troche-pogrzeszyc-siostry-kamila-stocha-opowiadaja-o-wspolnym-dziecinstwie-6223448335927425a

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka