Dodaj do ulubionych

kwas Omega 3

22.06.09, 14:19
ciekaw jestem waszej opinii - czy ktoś z was może to już stosował lub z innego
źródła ma inforacje. Dla mnie to troche zbyt proste się wydaje. Ale może jednak ?

dzieki z góry za opinie

www.rebuild-from-depression.com/resources/book/Chapter8.pdf

zaczerpnięte ze strony:

unjobs.org/authors/andrew-stoll
www.darecki.boo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=168&Itemid=33

www.harvardscience.harvard.edu/medicine-health/articles/food-ingredients-may-be-effective-antidepressants

Obserwuj wątek
    • przebudzone Re: kwas Omega 3 22.06.09, 15:48
      stosunek sie liczy omega 3 do omegi 6. czyli jak nawet omege 3 bedziesz sobie
      lykal, to niewiele to moze dac, jesli niezdrowo bedziesz jadl, bo omega 6 jest
      pelno w jedzneiu. dlatego raczej dieta ograniczajaca tluszcze. albo olej
      lnianego, a nie tylko kilka tabletek z apteki.
      • awanturka Re: kwas Omega 3 22.06.09, 16:04
        Jezeli chodzi o kwas omega 3 spozywane w celu prowadznie zdrowej diety to masz całowitą rację. Syplementy nie zawierają ich az tak duzo i całkiem spokojnie zwykłe produkty zywnosciowe odpowiedni dobrane mogą zapewniec ich własciwą ilosć, porównywalna w tej zjaka mozna uzyskać z preparatów aptecznych.

Ja tam wolę zjeść kawałek makreli niż łykac tabletki, przynajmniej cos z tego mam (w sensie smaku)..

Ale inna jest sprawa jezeli chodzi o stosowanie kasu omega3 w chorobach afektywnych. Od paru ładnych lat jest sporo doniesień o ich działaniu porównywalnym nawet ze stabilizatorami nastroju. Tylko trzeba się zastanowić o jakie dawki tu chodzi. Tu chodzi o dawki ogromne! Na granicy zatrucia tym kwasem!! Powodujace skutki uboczne w postaci mdłosci.. Jezeli ktos liczy na leczenie choroby afektywnej kwasem omega3 to oczywiscie sama makrela czy olej lniany nie wystarczy (i trzeba majatek wydać na suplementy diety bo spozywa się tego duzo... bardzo duzo...)
        • przebudzone Re: kwas Omega 3 22.06.09, 16:15
          dla borderline badania mowia o ilosci takiej ze wystarczy kilka tabletek
          dziennie, wysokoskoncentrowanych tabletek jak olimpu omega 3. chodzilo mi tylko
          o to ze dieta musi byc tez odpowiednia chuda bez przetworzonej zywnosci bo omega
          6 jest duzo w diecie.

takie pudelko kosztuje na alegro z 11 - 14 zlotych. mi wyszlo chyba ze 3
          miesiecznie w dawce na borderlajna. na chad jest kilkukrotnie wyzsza to tak
          powyzej 100 zlotych miesiecznie by wyszlo chyba o ile pamietam zalecane dawki.
          • przebudzone Re: kwas Omega 3 22.06.09, 16:19
            a olej lniany o tyle, ze on co prawda nie ma tych rodzaju omegi 3 (DHA
            EPA)najbardziej potrzebnego, ale za to duzo ma omegi 3 (ALA) co moze byc
            korzystne w bilansie, jak sie zre duzo przetworzonej zywnosci
          • awanturka Re: kwas Omega 3 22.06.09, 16:42
            A wiesz może ile trzeba tego kwasu w CHAD? Gdzies czytałam ile (stad wiem, ze duzo), ale nie mogę znaleść tej informacji ( a jestem zainteresowana. A moze pamietasz ile w borderline, przynajmniej bedę wiedziała jaką dawkę przekroczyć...
            • przebudzone Re: kwas Omega 3 22.06.09, 16:45
              teraz juz cie nie chce w blad wprowadzic, ale to wszystko do znalezienia w
              necie. wrzuc do googla omega-3 borderline. tam sa wyniki jakiegos badania dla
              kobiet. dla chadu bylo chyba 10 gram ale byly chyba i mniejsze dawki jakos
              powyzej 5. no troche kasy by to wyszlo. jak sie wezmie jakies z promocji
              tabletki omegi 3 olimpu one maja polowe a nawet 65 procent epa+dha, a tabletka
              ma jeden gram, to tak wychodzi w miare drogo nie astronomicznie.
                • przebudzone Re: kwas Omega 3 22.06.09, 17:01
                  www.chiropraktycy.pl/pdf/2007/Henryk%20Dyczek%20-%20Omega%203.pdf
                  o tu calkiem optymistycznie. 5 pieciu gramach omega 3 60 procent. to dokladnie
                  takie jak olimpu. ale chyba byly badania z wiekszymi dakami troche.
              • mws27 Re: kwas Omega 3 22.06.09, 18:56
                z tego co czytałem to dawki dla depresji jednobiegunowej i CHAD nie są az tak
                wielkie - 2-5 gram. Mój lekarz stwierdził że to faktycznie może pomóc - już od 3
                gram - czyli 3 pastylki omega.

Makrela oczywiście lepsza niż tabletka ale trudno codzienie jeść makrele

Czy ktoś może wyprubował to "na sobie"
                • przebudzone Re: kwas Omega 3 22.06.09, 20:38
                  to trzeba liczyc ilosc epa i dha podana na etykiecie, a nie ilosc w kapsulce
                  oleju. te omega - 3 dziala tak. standartowo w aptece na serduszko w opakowaniu
                  stezenie jest chyba 18 procent i trzeba by tego kilkanascie lykac. dlatego
                  pisalem o omega gold jesli chodzi o leczenie depresji.

ja w zeszlym roku probowalem, ale bylo to tez wczasie jak duzo jezdzilem na
                  rowerze, rzucilem palenie. nastroj wyraznie sie podniosl i to po okresie bardzo
                  stresowym ze zaczelem liniec. i jakos bardzo latwo mialem z tymi fajkami
                  zwlaszcza, moze to mialo jakis wplyw.
                  • mws27 Re: kwas Omega 3 22.06.09, 20:56
                    faktycznie: 18% EPA i 12% DHA.

Czy nożna gdzieś w warszawie zrobić badanie aby stwierdzić jaka u mnie relacja
                    jednego kwasu do drugiego/czy nie mam niedoboru ?
                      • mws27 Re: kwas Omega 3 22.06.09, 21:22
                        ja czytałem że badano korelacje miedzy brakiem równowagi/niedoborem kwasów z
                        depresją i stwierdzon że jest istotna. To chyba można jakoś stwierdzić

"People with depression tend to have low levels of Omega-3s
                        in their blood or a high Omega-6 to Omega-3 ratio (Tiemeier
                        et al. 2003)."

www.rebuild-from-depression.com/resources/book/Chapter8.pdf
                        artykuł ten mowi tez o duzej roli kwasu foliowego i b12.

może ktoś wie coś wiecej na ten temat ?
                        • przebudzone Re: kwas Omega 3 22.06.09, 21:25
                          no tak, ale tez czytalem ze tez do konca nie wiedza jak jest z optymalna dawka,
                          i ze jakis lekarz to musial badania krwi chyba wysylac na drugi kontynent, a nie
                          byl z afganistany tylko cywilizacji zachodniej. ale moze artykol byl stary
                        • przebudzone Re: kwas Omega 3 22.06.09, 21:27
                          duza role to mozesz miec wszystkiego, kazde niedobory sie na psychice
                          najszybciej odbijaja. trza jesc roznorodnie po prostu. rola omegi jest o tyle
                          istotna, ze to istotny budolec mozgu, a we wspolczesnym zywieniu go nie ma za wiele.
                          • mws27 Re: kwas Omega 3 22.06.09, 21:45
                            chyba jednak to trochę wiecej niż duże - tak - jak wszystko.

EPA + kwas foliowy + witamina B12 - na zdrowy/nie lekarski/rozum brzmi
                            rozsadnie - bo wszytko ma pozytywny wpływ na układ nerwowy

Skutków ubocznych być chyba nie powinno - jesli nie bedą to ilości hurtowe.Dla
                            mnie to zupełnie nowe podejscie - a "zajmuje sie" depresją - czy raczej ona mna
                            od blisko 10 lat - z kiźćlku letnią "pauzą". Własnie odbijam sie od dna i
                            chciałbym znaleźć pomysł na profilaktykę
                            • rasputin_przesuwany Re: kwas Omega 3 22.06.09, 22:40
                              tak to mozesz suplementowac wszystkie witaminy, na tym cale aptekarstwo i
                              suplemenciarstwo zeruje, ze ludzie kupuja za gruba kase jedzenie w najmniej
                              przyswajalnej formie, bo chca jedzenie i funkcje organizmu zastapic. poczytaj
                              jeszcze o selenie magnez wszstkie grupy b, i najrozniejsze mikroelementach. po
                              prostu trzeba sie zdrowo odzywiac.
                          • mws27 Re: kwas Omega 3 22.06.09, 22:19
                            rozmowa z psychiatrą który prowadzi badania nad Omega 3:

www.fabresearch.org/uploads/455/2001%20Andrew%20Stoll%20Interview%20-%20Omega-3%20and%20Bipolar.pdf
                            wygląda sensowanie > moze jednak warto spróbować ?
      • dolor Re: kwas Omega 3 22.06.09, 16:42
        > stosunek sie liczy omega 3 do omegi 6.

A to już zależy, najpierw mówiono o tym stosunku, potem było, że się jednak
        bezwzględna ilość liczy, a co obecnie króluje w dietetyce, to nie wiem.
      • przebudzone Re: kwas Omega 3 22.06.09, 20:51
        6,2 g i DHA w dawce 3,4

jedna kapsula 300 mg Epa, 200 mg

to by wyszlo 20 kapsulek dziennie.

jedno opakowanie na 3 dni za 13 zlotych najtaniej na alegro. czyli miesiecznie
        130 zlotych. wedle broszurki.

tylko ze tam jest witamina E, no powinny byc przeciwutleniacze bo one sie latwo
        utleniaja kwasy te co niezdrowo ich duzo brac, ale czy to tak mozna tyle zrec?

i drugi problem czy rzeczywiscie tyle mozna jesc ja pamietam ze raz hcyba se
        polknelem tyle bo chcialo mi sie cos polknac, i mialem sraczke
          • tadzionalepa Re: kwas Omega 3 26.06.09, 23:28
            ja biore wlasni od jakiegos czasu omege 3 z olipu i znajomi mowia ze
            lepiej wygladam i jestem weselszy. Ja sam natomiast czuje sie lepiej
            i ze mi sie w glowie powoli uklada wszystko i ten caly balagan jaki
            mialem na poczatku depresji. Nie wiem czy to zasluga omegi ale moze
            dlatego ze zaczalem dbac o sieie
            • mskaiq Re: kwas Omega 3 27.06.09, 03:41
              Mysle Tadziu ze wiele sie zmienilo u Ciebi, porzadkujesz swoje
              sprawy, sluchasz, stajesz sie pozytywniejszy.
              Mysle ze masz wiecej przyczyn aby byc weselszy.
              Serdeczne pozdrowienia.
              • michkord świetne źródło kwasów... 27.06.09, 11:50
                Ja stosuje Omegę 3 w płynie firmy Lysi ---> www.lysi.com.pl/oferta.html#g
                Ma bardzo wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3 w dawce 5ml (kwas eikozapentaenowy EPA - 644mg oraz kwas dokozaheksaenowy DHA – 414mg) czyli w jednej łyżeczce. Nie posiada przykrego rybnego zapachu, bardzo łatwo można stosować, zero sensacji żołądkowych. Kosztuje koło 30zł za butelkę ale wystarcza na bardzo długo. W procesie produkcji usuwane są metale cięzkie.

ps: nie jestem przedstawicielem tej firmy ;-), tylko stosuje, nic lepszego nie znalazłem z tak wysoką zawartosią kwasów. Mają w ofercie też kapsułki ale drogie.
                • dolor Re: świetne źródło kwasów... 27.06.09, 12:25
                  A zawartość WNKT mierzyli po okresie przechowywania? Bo kwasy tłuszczowe bardzo
                  łatwo się utleniają i przestają być nienasycone, stąd te kapsułki. Słyszałem też
                  o specjalnych butelkach z dozownikami, które nie dopuszczają powietrza, taka
                  zwykła butelka, która do tego starcza na bardzo długo, to dość podejrzane jest.
                  • lucyna_n Re: świetne źródło kwasów... 27.06.09, 13:14
                    czasem lepiej za wiele nei wiedzieć, czlowiek łyka wierzy i zdrowieje, a jak wie
                    to już mu świętybożeniepomoże.
                    czy dałoby się tak przestać wiedziec pewne rzeczy, móc pójść do lekarza dostać
                    tabletki i za dwa tygodnie poczuć poprawę, wrocić do pracy a za pół roku
                    zapomnieć że coś było nie teges? co by to komu szkodziło?
                  • michkord Re: świetne źródło kwasów... 27.06.09, 13:31
                    Tego ci nie powiem kiedy mierzyli zawartość kwasów, natomiast na opakowaniu pisze że niezależnie testowany pod wzgledem czystości i działania. Jakiś proces chemiczny został zastosowany bo zapach oleju rybnego jest bardzo słabo wyczuwalny, dodatkowo zawiera tokoferole (wit. e) które same w sobie zapobiegają utlenianiu tłuszczy.
                    Butelka zawiera wg producenta 48 dawek, czyli na 1,5 miesiąca. Ja w pewnym okresie, po zapoznaniu się z badaniami amerykańskimi, brałem 2 łyżki stołowe dzienie bez skutków ubocznych (może poza przetłuszczoną skórą). Co do działania to narasta w czasie, niech nikt się nie spodziewa natychmiastowych skutków. Po prostu proces regeneracji mózgu trwa jakiś czas, liczony w miesiącach a nawet latach. W moim przypadku rzeczywiście wystąpił pozytywny wpływ na stabilizację nastroju, jego poprawę, a nawet koncentracje. Czy Omega 3 mnie wyleczył? Trudno powiedzieć. Nie opierałem się tylko na tym, brałem leki, pracowałem nad sobą. Musze powiedzieć że idzie ku lepszemu, choć sam proces leczenia nadal trwa. Jest jeszcze jeden element który w moim przypadku odgrywa dużą rolę w chorobie, ale na ten temat napisze w innym wątku bo mysle że warto, może komuś to pomoże. W każdy razie polecam branie, ja z przerwami biorę mniej więcej od dwóch lat.
    • pamparampa Re: kwas Omega 3 08.07.09, 00:28
      kwasy omega 3... hmm... badania i zrobiona wokół nich burza wskazywałyby na to, że rzeczywiście są one pomocne przede wszystkim u osób cierpiących na zaburzenia emocjonalne, u których w pożywieniu nie ma wystarczającego udziału ryb... suplementacja jest skuteczna, ale czy na pewno w każdym wypadku depresji? nie wiem czy nie więcej w tym marketingu i chęci wciśnięcia nowych preparatów...

i to na tyle sceptycyzmu...

jeśli chodzi o moje doświadczenia (nie cierpię z powodu depresji), to kwasy omega 3 bardzo pomogły mi przy porannych bólach stawów w okolicy lewej łopatki i lewego barku; rozpocząłem tę suplementację, bo nie mogę się przekonać do jedzenia ryb - po prostu nie lubię ich zapachu, smaku, ale chciałem trochę tych kwasów omega 3 dostarczyć do organizmu... i nie wiem czy akurat omega 3 tak dobrze poskutkowały, ale już od dobrych paru dni nie bolą mnie kości i plecy po porannym przebudzeniu... dopiero później przeczytałem, że omega 3 są stosowane u staruszków z problemami reumatologicznymi...

nie wiem czy po tym można wnioskować, że jeśli pomagają przy bólach tkanki łącznej i kości, to pomogą też przy innych zaburzeniach psychosomatycznych i chorobach takich jak depresja... ale na moje dziwne bóle trochę mi te kwasy pomogły... od sportu nie stronię, staram się też dobrze odżywiać, ale nie jadam ryb... niby tableteczki wszystkiego nie załatwią, ale ja się czuję lepiej :)

pozdrawiam!
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka