Dodaj do ulubionych

Wrzesien 11

10.09.21, 15:42

Osama bin Laden telephoned his mother in Syria on September 10 to tell her that he might not be able to meet her for a while because "something big" was going to happen that would end their communications for a long time.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Wrzesien 11 11.09.21, 06:03
   Steve Buscemi, znany z ról m.in. w "Zakazanym imperium" i "Rodzinie Soprano" po zamachach 11 września pracował jako strażak-wolontariusz na ruinach World Trade Center. Zapłacił za to jednak wysoką cenę.
  • seremine Re: Wrzesien 11 11.09.21, 06:14
   Wielokrotnie nagradzany dziennikarz i bestsellerowy historyk Garrett Graff opowiada historię ataku z 11 września 2001 r. słowami tych, którzy go przeżyli. Opierając się na nigdy wcześniej nie publikowanych niedawno odtajnionych dokumentach, wywiadach i ustnych historiach prawie pięciuset bohaterów, które gromadził przez trzy lata, pokazuje najbardziej żywy i ludzki portret tej tragedii
  • seremine Re: Wrzesien 11 11.09.21, 16:56
   W Nowym Jorku rozpoczęły się główne uroczystości rocznicowe zamachów na World Trade Center. W miejscu, gdzie stały dwie wieże trwa ceremonia w hołdzie niemal trzem tysiącom ofiar ataków
  • seremine Re: Wrzesien 11 11.09.21, 19:58
   atakach terrorystycznych z 11 września 2001 na dwie wieże World Trade Center zginęło prawie 3000 osób. Szacuje się, że udało się przeżyć ok. 33 000 osobom. Po 20 latach od tej tragedii, która zszokowała cały świat, ci, którzy ocaleli, wspominają tamten dzień i opisują swoje zmagania z traumą, której doświadczyli. Will Jimeno był w jednej z wież, gdy uderzył samolot. Musiał przejść przez tony gruzu, aby wydostać się z budynku. Został przygnieciony przez spadający strop. Obok niego był wtedy jego kolega, oficer Dominick Pezzulo. Niestety nie przeżył. Oprócz wspomnień, codziennie o tym wydarzeniu przypominają Willowi obrażenia nogi, które na zawsze przekreśliły jego marzenie zawodowe. Był policjantem i bardzo lubił swoją pracę. Cierpi także na zespół stresu pourazowego. Will napisał dwie książki ze wspomnieniami z 11 września. Zostały one użyte w wielu filmach dokumentalnych na temat zamachu. Désirée Bouchat była w drugiej wieży. Obserwowała z niej płonącą północną wieżę. Początkowo sądziła jak inni, że to nie zamach, a przypadkowa katastrofa. Był z nią wtedy jej znajomy z pracy - Patrick Berger. Ostatni raz widziała go na 101. piętrze południowej wieży. Ludzie nie uciekali, obserwowali, co się dzieje. Berger jednak zaczął nawoływać współpracowników, aby jak najszybciej opuścili drugą z wież. Désirée Bouchat posłuchała i zaczęła uciekać z budynku. Berger w tym czasie odwiedzał pozostałe piętra, aby upewnić się, że wszyscy wyjdą. W momencie, gdy Bouchat opuszczała windę i budynek, w drugą z wież uderzył samolot. Zginęło 180 jej współpracowników z firmy, w tym Patrick Berger. Bouchat przeżyła traumę, która trwała ponad rok. Formą jej terapii jest mierzenie się ze swoimi lękami. Poprowadziła już ponad 500 wycieczek dla 9/11 Tribute Museum, gdzie ocaleni dzielą się swoimi wspomnieniami. Znajduje się tam wiele pamiątek z World Trade Center. Guy Sanders był ratownikiem medycznym. Był w pobliżu wież, gdy się zawaliły. Wspominał, że pył był tak gęsty, że zatkał mu całkowicie maskę i nie mógł oddychać. Ledwo udało mu się wydostać z tej strefy, gdzie nie było dostępu do tlenu. Przy wieżach zginęło ośmiu kolegów Sandersa. Po zamachu z 11 września kontynuował pracę jako ratownik. Sanders obecnie ma 62 lata i mieszka w Karolinie Południowej. Niestety, w 2011 roku musiał przejść na emeryturę, gdyż zachorował na nowotwór. Powodem choroby był właśnie pył z gruzów World Trade Center. Sanders cały czas walczy o
  • seremine Re: Wrzesien 11 11.09.21, 20:36

   O godz. 5:45 porywacze przeszli przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku w Portland w stanie Maine. Wsiedli do samolotu American Airlines lecącego do Bostonu (lot 11). O 8:46 ten samolot uderza w północną wieżę World Trade Center. Cztery minuty później, o godz. 8:50 o zdarzeniu zostaje poinformowany prezydent George W. Bush. O 9:05 dowiaduje się, że w południową wieżę uderzył drugi samolot. Niespełna 40 min. od uderzenia w drugą wieżę Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) wstrzymuje wszystkie loty nad terytorium USA.
  • seremine Re: Wrzesien 11 11.09.21, 20:42
   Nazwiska niemal trzech tysięcy ofiar wyczytano na Ground Zero w Nowym Jorku. To tam odbyły się główne obchody 20. rocznicy największych zamachów terrorystycznych w historii. 11 września 2001 roku porwane przez Al-Kaidę samoloty rozbiły się o dwie wieże Światowego Centrum Handlu na Manhattanie oraz o Pentagon. Czwarta z maszyn spadła na pole w Pensylwanii.
  • seremine Re: Wrzesien 11 12.09.21, 04:15
   W 2001 r. Crystal Brown-Tatum była zaręczona i planowała przeprowadzkę do Nowego Jorku. Dostała propozycję pracy w jednej z firm z siedzibą w WTC. Niedługo przed planowanym wyjazdem dowiedziała się o sprawach, które sprawiły, że zerwała zaręczyny. Gdyby do tego nie doszło, 11 września siedziałaby w biurze w jednej z wież
   W dniu ataku terrorystycznego George Keith umówił się do mechanika na 7:00 rano, żeby zdążyć na spotkanie do WTC na 9:00. W salonie odmówiono mu naprawy przed godz. 8:00, przez co spóźnił się do biura. Moment uderzenia samolotu w wieżę widział z samochodu na autostradzie
   11 września 2001 r. Greer Epstein wyszła ze swoim współpracownikiem na papierosa, żeby ustalić szczegóły zaplanowanego na później spotkania. Stojąc przed budynkiem obserwowali rozgrywającą się tragedię. - Zobaczyliśmy ludzi trzymających się zewnętrznej strony okien budynku - opowiadała
  • seremine Re: Wrzesien 11 12.09.21, 09:35
   Ahmad Szah Masud - afgański bojownik i wódz, który walczył z talibami w Afganistanie, od lat przestrzegał Zachód przed odwracaniem wzroku od ekstremistów, którzy postanowili walczyć z Europą i Ameryką.

   Gdy w lutym 1993 r. bomba wybuchła pod północną wieżą World Trade Center, zabijając sześć osób i raniąc ponad tysiąc, USA poznały przedsmak zagrożenia, które czyhało uśpione, aby uderzyć w odpowiednim momencie.

   Do 1998 r. terroryzm został włączony przez amerykański wywiad do głównej grupy zagrożeń dla Stanów Zjednoczonych. To w lutym tego roku Osama bin Laden wydał publiczną fatwę (opinię teologiczną - red.) zachęcająca do ataków na Amerykanów na całym świecie. W maju zapowiedział "sprowadzenie wojny do amerykańskiego domu".

   Zobacz także: Co działo się 11 września na 97. piętrze WTC? Tajemnicze nagranie
   Do realizacji swoich gróźb przeszedł trzy miesiące później. 7 sierpnia potężna bomba ukryta w ciężarówce eksplodowała przed ambasadą USA w Nairobi w Kenii. Zaledwie kilka minut później kolejna ciężarówka wybuchła przed ambasadą USA w Dar es Salaam, stolicy sąsiedniej Tanzanii. W podwójnych atakach terrorystycznych zginęły 224 osoby, w tym 12 Amerykanów, a ponad 4,5 tys. zostało rannych. Tak skoordynowany atak mógł być próbą generalną przed tym, co wydarzyło się trzy lata później.
  • seremine Re: Wrzesien 11 13.09.21, 01:03
   The US-based SITE Intelligence Group, which tracks jihadist groups online, tweeted about the existence of the video, saying Zawahiri made comments about events that occurred after speculation first emerged that he’d died.

   ​​"Amid rumors of his death, Al-Qaeda leader Ayman al-Zawahiri shown in a new 60-minute video, this time offering some evidence that he is not dead​ – ​particularly, reference to events after December when rumors of death surfaced," SITE director Rita Katz tweeted.
  • seremine Re: Wrzesien 11 13.09.21, 15:48
   Rzekomo nieżyjący lider Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri przemówił w nagraniu opublikowanym w internecie w 20. rocznicę zamachów 11 września 2001 r. - poinformował na Twitterze amerykański ośrodek SITE Intelligence Group, monitorujący organizacje ekstremistyczne w mediach.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka