edytkus 28.04.04, 05:34 Pytam z ciekawosci: oddajecie krew pepowinowa do przechowania w banku krwi? Mam do polecenia bank ;) Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
aniutek Re: Do Aniutka i Bozeny! 28.04.04, 13:22 dobre pytanie..... jeszcze sie nie zdecydowalam, powiedz wiecej - ma to sens? ile? etc dzieki :) Odpowiedz Link
monie_pl Re: Do Aniutka i Bozeny! 28.04.04, 13:57 Nie jestem w ciazy, ale i tak zapytam. A po co oddaje sie krew pepowinowa? Czy ona ma jakies inne wlasciwosci niz taka normalna? Monie Odpowiedz Link
cmok_wawelski Re: Do Aniutka i Bozeny! 28.04.04, 14:38 Ja też nie jestem w ciąży ale nie zapytam. Mam natomiast inną sugestię: poza pytaniem o to czy zgodzić się na podwyżkę czy nie a wcześniej jak wykręcić się z mandatu, nie przypominam sobie ostatnio żadnej potrawki tutaj wysmażonej przez gospodynię. Nawet herbatki. Nic. Co się stało? Zawirusował się kompek? Nie ma mocy na nic? Co chcę przez to powiedzieć, że nudno to ostatnio jak zimne flaczki z olejem i gdyby nie nowe nieznane azbestowe kreaturki + pępowiny Edytkusa możnaby sądzić że ktoś zgasił światło i tylko Cmok pedałkuje na dynamku Polek w Stanach Odpowiedz Link
monie_pl Re: Do Aniutka i Bozeny! 28.04.04, 17:26 Cmoku, Jak sie nudzisz i pomimo staran widzisz, ze jakos sie nie rozkreca, to.... moze warto pojsc tam gdzie cos sie dzieje i.... bedziesz zadowolony i mniej uszczypliwy.... Taka mala sugestia. Pozdrowionka Monia Odpowiedz Link
cmok_wawelski Po co się szczypać... 28.04.04, 17:29 Ciekawa sugestia. Znam kilka miejsc... Odpowiedz Link
bozena73 Re: Do Aniutka i Bozeny! 28.04.04, 15:17 Ja w ogole sie na tym nie znam... A powinnam to zrobic i w jakim celu? Najbardziej to teraz sen spedza mi z oczu moj lekarz tzn. jaka decyzje podjac zmienic lekarza czy tez nie..Bo przeciez jak to mozliwe ze w czasie wszystkich wizyt nie pobral mi nawet krwi do badania. A Moglabys mi ten temat o tej krwi pepowinowej bardziej przyblizyc? Dzieki. I pozdrawiam serdecznie... :-)) Odpowiedz Link
nor123 Re: Do Aniutka i Bozeny! 28.04.04, 20:31 Nie chce sie wtracac, ale kiedys czytalam na ten temat. W Polsce jest chyba tylko 1 takie miejsce, gdzie mozna oddac krew pepowinowa do banku krwi. Placi sie ok. 3 tys. zl rocznie, ale jest to najlepsza polisa ubezpieczeniowa dla dziecka i jego rodzenstwa w ciagu calego zycia - w razie wypadku, ciezkiej choroby itd. Nie jestem jeszcze w ciazy, ale niedlugo planujemy z Mezem i tez jestem ciekawa jak to wyglada tutaj w Stanach, co jest potrzebne, jak z oplatami itd. Odpisz Alexandra, bo chyba ty sie orientujesz? Pozdrowienia Odpowiedz Link
edytkus Re: Do Aniutka i Bozeny! 28.04.04, 20:36 nor123 napisała: > > Odpisz Alexandra, bo chyba ty sie orientujesz? :))) Alexandra to moja corka (zapraszam do podziwiania w linku ponizej ;)) Za chwile wychodze na zajecia wiec szczegolowo odpisze w nocy. Odpowiedz Link
aneta05 Re: Do Aniutka i Bozeny! 28.04.04, 20:55 Ja jeszcze nie mam dzieci, ale juz na ten temat czytalam i pewnie zdecydowalabym sie na pobranie krwi chociaz slyszalam, ze taka krew mozna uzyc tylko przez 30 lat a potem "traci waznosc." Poza tym to jest koszt okolo $2,000 i zdaje sie, ze ubezpieczenie tego nie pokrywa. Jesli macie nowsze wiadomosci to chetnie poczytam. Odpowiedz Link
edytkus Re: Do Aniutka i Bozeny! 29.04.04, 07:50 Od razu przyznaje ze zapytalam poniewaz za zarekomendowanie paru osob moge miec znizke ;) Aniutek, czy warto? Moim zdaniem warto, szansa na pobranie krwi jest jedna jedyna, szans na zachorowanie o wiele wiecej. Komorki macierzyste zawarte w krwi pep. na dzien dzisiejszy, o ile mi wiadomo, moga byc uzyte w przyp. ok. 50 dolegliwosci (za kilkadziesiat lat liczba na pewno wzrosnie). Komorki sa idealnym match dla wlasciciela, troche mniejsze szanse ze beda pasowac rodzenstwu, rodzicom i dziadkom, ale wciaz wieksze niez znalezienie np. odpowiedniego dawcy szpiku kostnego. Przyznam ze nie jestem za bardzo w temacie, swoj research przeprowadzilam 2 lata temu i przez ten czas pare rzeczy sie zmienilo,np. jest wiecej bankow, niektore pobieraja wiecej krwi i rozdzielona przechowuja w dwoch roznych miejscach na wypadek kataklizmow, niektore ubezpieczaja na ten wypadek krew - trzeba przeanalizowac oferty ktroych dzisiaj jest sporo. Tu jest wiecej informacji ogolnych z adresami bankow: americanbaby.com/ab/story.jhtml?storyid=/templatedata/ab/story/data/9178.xml&categoryid=/templatedata/ab/category/data/pregnancy.xml&page=1 Ja wybralam cryo-cell.com/ . Nie wiem jak teraz ale dwa lata temu (informacje mozna zweryfikowac na ich stronie) to byl jedyny bank z akcjami na gieldzie, jedyny miedzynarodowy, i jedyny z wylacznoscia na wspolprace z armia amer. Spelnial wszystkie warunki jakie dobry bank spelniac powinien za stosunkowo mala oplate (w porownaniu do innych bankow). Trzy minusy (dzisiaj jest inaczej) to ze nie oferowal ubezpieczenia ( wtedy zaden bank nie dawal tej opcji), za przechowanie drugiej dzialki krwi w tym samym laboratorium pobieral dodatkowa oplate (dzisiaj w jednej oplacie sa dwie dzialki w roznych laboratoriach), no i nie mozna bylo placic w ratach (to tez sie zmienilo). Dzisiaj pierwsza oplata to $595 za pobranie krwi, processing, i 1year storage, a potem zawsze $90 co roku w okolicy urodzin dziecka (ja place $70). Co jest wazne w dobrym banku: 1. zadnych third parts czyli wlasne laboratorium do badania i przechowywania krwi, 2. bank nie udziela NIKOMU informacji na temat posiadanej krwi, tzn. dane nie ida w swiat i nie sa wpisywane na listy dawcow (np. gdyby okazalo sie ze krew pasuje komus innemu nie ma dylematu czy ratowac cudze zycie czy zostawic dla siebie) 3. krew nie moze byc przechowywana w workach foliowych 4. Bank pyta co zrobic z krwia gdy walsciciel przestaje oplacac skladki (ma byc do wyrzucenia, czy do wykorzystania w badaniach naukowych?) 5. ubzepieczenie w razie klesk zywiolowych, np. gdy laboratorium splonie i krew ulegnie zniszczeniu 6. bank nie pobiera dodatkowej oplaty za wybranie krwi gdy zajdzie taka potrzeba Aniutek, jesli Ty jestes "any day now" to za bardzo nie masz czasu. Jesli masz zamiar skorzystac to radze sie pospieszyc, i tak Ci juz wiecej policza za express delivery zestawu do pobrania (acha, niektorzy lekarze licza sobie za to dodatkowo). Potem taki zestaw odbiera kurier z banku (jesli jest gdzies w okolicy) albo kurier z danej firmy wysylkowej (zawiadamiany telefonicznie). Ja zamawialam swoj zestaw w trybie normalnym, a mimo to przyszedl po dwoch dniach - i cale szczescie, bo dziecko okazalo sie byc wczesniakiem ;) Wybor nalzey do Was, jesli zdecydujecie sie na Cryo-Cell to dajcie znac ;) Odpowiedz Link
edytkus Re: Do Aniutka i Bozeny! 30.04.04, 19:20 Pkt. 7 (zapomnialam) - bank powinien miec akredytacje Trzeba tez sprawdzic czy bank jest autentycznie bankiem, niektore placowki czesc krwi zuzywaja na wlasne cele. Odpowiedz Link
edytkus Re: Do Aniutka i Bozeny! 07.05.04, 02:35 Z dzisiejszego Daily News: Once-discarded blood from umbilical cords can be used to successfully treat children with Hurler's syndrome, an often-fatal inherited disease, doctors reported yesterday. Until now, a bone marrow transplant has been the best treatement for Hurler's, an illness that affects one in 100 000 newborns and causes enlargements of the head, mental ratardation, and hearing and vision problems. Kto wie, moze za dwadziescia lat krew pempowinowa bedzie lekiem na wszystko? ;) Odpowiedz Link