reynevan_a 10.05.05, 15:01 Jak wam się podoba imię Maja, czy ktoś ma córeczkę o tym imieniu? Kiedyś nie podobało mi się to imię, ale teraz wydaje mi się, że ładnie brzmi i jest interesujące. Kojarzy mi się trochę z pszczółką Mają, ale to nie są złe skojarzenia. Poza tym jest to imię, które nie sprawiałoby problemu za granicą. Zastanawiam się jedynie czy jest to imię pasujące do starszej kobiety, bo przecież każda Maja będzie kiedyś Panią Mają. Uważacie, że to fajnie brzmi? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
illka1 Re: MAJA - ładnie? 10.05.05, 15:16 Bardzo ładne, słodkie imię!! silne skojarzenie z pszczółką Mają ale i tak pasuje do kobiety w każdym wieku Odpowiedz Link Zgłoś
biedrona1 Re: MAJA - ładnie? 12.05.05, 12:12 raczej mi sie kojarzy z córką Picassa Odpowiedz Link Zgłoś
emi28 Re: MAJA - ładnie? 10.05.05, 15:16 Niedawno chyba był watek o tym imieniu, tak mi się zdaje. Imię jest słodkie i wg mnie nieco infantylne. Znam Maję Kaję, ma pięc lat, więc pasuje. Jeśli chodzi o dorosłą kobietę - chyba nie bardzo. Odpowiedz Link Zgłoś
tawananna Re: MAJA - ładnie? 10.05.05, 15:22 Ma na pierwsze imię Maja, a na drugie Kaja? Maja Kaja? Odpowiedz Link Zgłoś
aniadm Re: MAJA - ładnie? 10.05.05, 15:56 A taka kombinacja to juz mi sie nie podoba. Dla mnie Maja jest trochę infantylna, chociaż są dorosłe kobiety z tym imieniem. Poza tym jakos nie nalezy do moich ulubionych. Odpowiedz Link Zgłoś
barcellona Re: MAJA - ładnie? 10.05.05, 16:24 Maja nie pasuje dla dorosłej kobiety?? No, no to chyba jakiś absurd? Ja mam na imie Maja i czuję się dobrze z moim imieniem. Nie uwazam je za infantylne. Jest krótkie, miłe w brzmieniu i nie znam specjalnie wielu równieśniczek, za to pokolenie mojego synka.. to zupełnie inna sprawa. Przynajmniej dzieki takiej popularyzacji ostatnim czasem, nikt nie próbuje zrobic ze mnie Marysi Odpowiedz Link Zgłoś
reynevan_a Re: MAJA - ładnie? 11.05.05, 12:12 A jak do Ciebie zwracają się? Pani Maju, czy Pani Majko? Odpowiedz Link Zgłoś
barcellona Re: MAJA - ładnie? 11.05.05, 19:19 Pani Maju. Majka to zdrobnienie przecież. Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: MAJA - ładnie? 10.05.05, 18:18 Maja - kiedys mi się bardzo podobało, potem mniej, potem znowu trochę bardziej. W tej chwili odstrasza mnie od niego jego niezwykła popularność. Ale ale, przeciez Ty lubisz tradycyjne, zwykłe polskie imiona, jak to się ma do stosunkowo nowego imienia Maja? Odpowiedz Link Zgłoś
reynevan_a Re: MAJA - ładnie? 11.05.05, 12:11 Źle mnie chyba zrozumiałaś Gaudencjo. Lubię imiona proste, przeźroczyste, bez udziwnień. Moim zdaniem imie nie powinno wysuwać się na pierwszy plan, dlatego preferuję imiona raczej pospolite, które mają dla mnie dużo wdzięku, niż dziwne i "oryginalne", które często są jedynie sezonową modą. Lubię też imiona, które mają łatwe odpowiedniki w innych językach. W wątku o imionach semickich, do którego nawiązałaś wcale nie chodziło mi o to, że preferuję imiona jedynie polskie. Wypowiedziałam się o imionach semickich, przez które rozumiem imiona typowo semickie tzn. ze Starego Testamentu. Imiona Apostołów, chociaż mają często pochodzenie np. aramejskie są imionami z Nowego Testamentu, na którym bazuje wiara chrześcijańska. Nie są to imiona, które można nazwać imionami typowo semickimi moim zdaniem. Imiona semickie to: Izaak, Nataniel, Mojżesz, Samuel, Sara, Dawid, Izrael, Abram.... Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: MAJA - ładnie? 11.05.05, 15:19 reynevan_a napisała: > preferuję imiona raczej pospolite, które mają dla mnie dużo wdzięku, niż dziwne > > i "oryginalne", które często są jedynie sezonową modą. Hmmm, ale Maja jest własnie sezonową modą na razie, choć mam wrażenie, że się ostanie. Jej popularność jest bardzo swieża, w przybliżeniu mniej wiecej tak samo swieża, jak Oliwii, i dla wielu osob nadal stanowi pewną nowość, żeby nie użyć słowa udziwnienie. Jeszcze do niedawna Maje były często wypytwane, czy nie są Mariami, jak świadczą o tym posty noszących to imię forumowiczek, które mozesz wyszperać w archiwum. Poza tym jeśli chodzi o imiona pospolite, to tez Twoje stanowisko nie jest dla mnie do końca jasne. W wątku o Tomaszu cieszysz się, ze w pokoleniu Twojego synka imię to nie jest tak czesto spotykane, czym jednak sobie przeczysz. Skoro lubisz imiona pospolite, rzadsze pojawianie siętego imienia powinno Cię martwić, a nie cieszyć. Wypowiedziałam się o imionach semickich, > przez które rozumiem imiona typowo semickie tzn. ze Starego Testamentu. Imiona > Apostołów, chociaż mają często pochodzenie np. aramejskie są imionami z Nowego > Testamentu, na którym bazuje wiara chrześcijańska. Nie są to imiona, które > można nazwać imionami typowo semickimi moim zdaniem. Ależ są imionami semickimi, bo ich pochodzenia nie zmienia to, czy bazuje na nich wiara chrześcijańska, czy nie. Zresztą określenie "chrześcijańska" to w tym kontekście grube nadużycie, jako że w krajach protestanckich imiona starotestamentowe nadawane sa dużo chętniej. Chodziło Ci więc zapewne o wyznanie katolickie. Ale wracając do tematu imion semickich, to w takim razie rozumiem - chodzi Ci nie o imiona semickie, a o imiona semickie mniej rozpowszechnione w Polsce, albo nawet raczej "imiona powszechnie kojarzone żydowsko" (bo przecież jest w Starym Tetamencie mnóstwo imion, które żydowsko powszechnie kojarzone nie są, np. Ruben). Odpowiedz Link Zgłoś
reynevan_a Re: MAJA - ładnie? 19.05.05, 12:35 Masz rację Gaudencjo, odrobinę się zapętliłam . Lubię imiona zwykłe, przeźroczyste. Dlatego mój syn ma na imię Tomek a córka Ola. Jednocześnie chciałabym, żeby tak wielu osobom te imiona nie podobały się. Dlatego cieszę się, że Tomek to takie fajne, proste imię, a jednocześnie akurat w pokoleniu mojego synka niezbyt czesto spotykane. Martwię się też troszkę, że tak dużo mam gustuje w imieniu Ola, trochę zbyt dużo, ale jak już wcześniej pisałam wolę już imie często spotykane niż budzące zdziwienie. Co do imion semickich, to tak chodzi mi o to, że niektóre z nich nie są kojarzone jako imiona żydowskie, przez to, że są mocno zakorzenione w naszej kulturze. Dlatego nie nazwałabym swojego syna Izaak, właśnie z tego powodu, że jest to imie ze Starego Testamantu i ma charakter wyraźnie semicki. Chociaż ... ostatnio rozmawiałam nawet na ten temat z mężem, i ten stwierdził, że imię Samuel jest bardzo O.K. Odpowiedz Link Zgłoś
tawananna Re: MAJA - ładnie? 10.05.05, 20:48 Nie przepadam się za tym imieniem. Brzmi dla mnie trochę infantylnie i zdrobnieniowo - ale to oczywiście moje prywatne odczucie. Poza tym jest bardzo "miękkie" ([m] i [j] nadają imionom taką, hmm, płynność; brak mi tu czegoś "mocniejszego"). Poza tym ostatnio imię jest bardzo popularne - i to już jest bardzo poważny argument przeciw - np. Julia podoba mi się, a nie zdecydowałabym się na nią na pewno. I co do kombinacji Maja Kaja - temu mówię absolutne "nie", nie podoba mi się absolutnie i zestaw awansuje na moją nieistniejącą listę zastawów najbardziej nieudanych. To już niestety podpada pod kategorię śmieszności . I nie chodzi tu już o samą Maję czy Kają - tak samo nie podobałaby mi się Aleksandra Leandra, Maria Daria czy Kalina Malina. Odpowiedz Link Zgłoś
emi28 Re: MAJA - ładnie? 10.05.05, 21:24 Też mnie to zestawienie nie zachwyca, ale faktem jest że córka znajomej lekarki takie właśnie nosi imiona. Jej mama mówi, ze nie mogła się zdecydować, które ładniejsze i dała oba. Długo nie mogłam zapamiętac, czy mała jest Maja, czy Kaja. Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Maja Kaja 10.05.05, 21:30 emi28 napisała: > Też mnie to zestawienie nie zachwyca, ale faktem jest że córka znajomej lekarki > > takie właśnie nosi imiona. Jej mama mówi, ze nie mogła się zdecydować, które > ładniejsze i dała oba. Dokładnie tak ten zestaw wygląda - jakby się rodzice nie mgli zdecydować... Odpowiedz Link Zgłoś
ariana1 Re: MAJA - ładnie? 10.05.05, 21:24 U mnie w pracy babeczka ma na imię Maja i dzieci mówią do niej "pani Maju!" a brzmi to dokładnie "panimaju". Trochę śmiesznie..... Odpowiedz Link Zgłoś
brasiunia Re: MAJA - ładnie? 10.05.05, 23:32 Imię Maja jest całkiem ładne, ale mnie przez cały czas kojarzy się z pszczółką Mają. Moja córcia która uwielbia bajkę o pszczółce ma niestety problem ze swoją kuzynką która ma na imię własnie Maja - zawsze jak sie spotykają widzę że biedactwo jest skołowane, bo Maja kojarzy sie jej z pszczołą, a tu nagle wszyscy do dziewczynki mówia Maja. (córcia ma niecałe 2 lata) Odpowiedz Link Zgłoś
amanda_gris Re: MAJA - ładnie? 11.05.05, 09:33 Moze i ładne, ale obecnie strasznie popularne imię. Do dojrzałej osoby też pasuje, np. Maja Komorowska. Odpowiedz Link Zgłoś
idaaa Re: MAJA - ładnie? 11.05.05, 12:27 Brzmi świetnie , pasuje do Kobiety w każdym wieku, ale ze względu na rosnącą popularność zastanowiłabym się nad innym imieniem Odpowiedz Link Zgłoś
martka_k Re: MAJA - ładnie? 11.05.05, 15:38 dla mnie infantylne... I nie potrafie zrozumiec olbrzymiej popularnosci tego imienia. Odpowiedz Link Zgłoś
majpst Re: MAJA - ładnie? 11.05.05, 22:55 sama mam tak na imię i bardzo polecam. Najczęściej Maje mają duszę artystyczną - ostrzegam ) A jak to fajnie brzmi PANI MAJU - ni panimaju (i już się umie powiedzieć po rosyjsku) Odpowiedz Link Zgłoś
aurelia_b Re: MAJA - ładnie? 11.05.05, 23:16 Dla małej dziewczynki jeszcze może być, ale do dorosłej kobiety moim zdaniem absolutnie nie pasuje. Pani Maju, Pani Majko - przykro mi, ale dla mnie brzmi okropnie. Odpowiedz Link Zgłoś
mroovkaa Re: MAJA - ładnie? 12.05.05, 10:08 To ja znowu swoje - nie! Już o tym pisałam: nie, bo infantylizuje. Słodkie imię dla pięciolatki. Maria zdrabniane na Maja - tak. A swoją drogą, oglądałam niedawno, po latach, "Pszczółkę Maję" - cóż za straszny, przerażający film! Traktował o karaluchu, z którym zaprzyjaźnili się Maja i Gucio, a którego strasznie tępili ludzie. Kapciem, wodą do odpływu w zlewie, środkiem owadobójczym. Brrrrr )) Odpowiedz Link Zgłoś
ariana1 a propos Pszczółki Mai 14.05.05, 22:32 Wydaje mi się,ze autorzy bajki mają na celu pokazanie i uświadomienie dzieciom,że istnieją różne owady nie tylko pszczoły, mrówki, motyle i koniki polne, ale również karaluchy, ćmy, pchły czy muchy. Nie wszystkie są śliczne i pozyteczne, są też pasożyty. Warto,żeby dzieciaki je też poznały. Taki jest chyba zamiar autorów filmu. A poza tym ja osobiscie bardzo lubię Pszczółkę Maję i moja córka również. Odpowiedz Link Zgłoś
margala zbyt popularne 12.05.05, 10:21 ładne imię, ale jego wadą staje się jego popularność. obecnie jest w pierwszej dziesiątce imion żeńskich nadawanych nowonarodzonym. Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: zbyt popularne 29.01.06, 00:18 Wygląda nawet na to, że może awansować na pierwsze - jeśli wierzyć styczniowym doniesieniom z regionów, które tu kopiowałam. Odpowiedz Link Zgłoś
maja92 Re: zbyt popularne 30.01.06, 16:30 Gaudencjo, Zgadzam sie z Toba: forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=12924&w=27974766&wv.x=2&a=34922918 Zastanawiam sie nad zmiana wlasnego imienia))) Troche przyzwyczailam sie do bycia jedyna Maja w przedszkolu, szkole, na studiach... teraz glowa mi odpada na polskiej ulicy...wszedzie wolaja "Maje" a ja reaguje, jakby to ciagle bylo tylko do mnie)))))))))))))))) Pozdrowienia Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: zbyt popularne 30.01.06, 16:36 Hih, ja mam podobne odczucia. Dziwnie patrzę na pojawiające się czasem "rywalki", które zabierają mi _moje_ imię. Ale na razie nie osiągnęło ono popularnosci Mai i raczej chyba jej nie osiągnie... Odpowiedz Link Zgłoś
dzijajdzio BARDZO ŁADNIE 13.05.05, 23:28 bardzo ....znam niejedna Maje i nie spotkalem jeszcze nikogo komu takie imie by sie niepodobalo...mysle ze same Maje sa zadowolone Odpowiedz Link Zgłoś
maja45 Re: Maja-matka Buddy. 14.05.05, 16:36 Piękne i stare imie.Matka Buddy miała na imię Maja. M. Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: Maja-matka Buddy. 14.05.05, 18:38 Maja w buddyźmie to złudzenie, iluzja, wróg oświecenia, coś, czego nieistnienie musisz dostrzec i co musisz przezwyciężyć, żeby sie przebudzić. Jesli któraś ze szkół buddyjskich twierdzi, że matką Buddy byla Maja, to należy to potraktować jako symbolikę tego, że Budda urodził się pogrążony w mai i takim był, zanim osiągnął oświecenie. Natomiast nie jest to zdanie powszechne, o czym możesz sie pzrekonać wrzuciwszy "budda" i "maja" do wyszukiwarki. Strony, na ktorych zmnajdziesz te dwasłowa, odnosza się przeważnie do maja jako do miesiąca. Odpowiedz Link Zgłoś
madzidzia11 Re: Maja-matka Buddy. 16.05.05, 22:39 Moja córeczka ma na imię Maja.Zastanawialiśmy się tez nad Kają ale jako,że wszyscy w rodzinie mamy imiona na M jest Maja.Na drugie ma Stanisława po prababci,która zmarła miesiąc przed tym,jak dowiedzieliśmy się o ciąży.Myślę,że babcia ustąpiła Majce miejsca.Nazwisko mamy długie więc krótkie imię pasuje w sam raz.Mówimy do niej Maja,Majcia,Maisia,Majeczka,Maika,Majoszek a czasem Majucha ale rzadko bo jest słodziutka.Znam dorosłe Maje.A jak fajnie będzie kiedyś moim prawnukom mieć babcię Maję. Odpowiedz Link Zgłoś
mgosiaczek5 Re: MAJA - ładnie? 17.05.05, 11:31 bardo mi się podoba imię Maja, jestem w ciąży , i mam już 2,5 letnią córeczkę, jeżeli bedę miała drógą dziewczynkę to na 100 % dam jej na imię Maja Odpowiedz Link Zgłoś
cysia.b Re: MAJA - ładnie? 17.05.05, 11:53 Samo imię mi się dosyć podoba. Przeszkadza mi tylko, że jest takie oklepane Odpowiedz Link Zgłoś
sara35 Re: MAJA - ładnie? 18.05.05, 14:34 Tu się zgadzm. Imię niebrzydkie ale właśnie obserwujemu boom na Maje. Niestety z tendencją wzrostową. Odpowiedz Link Zgłoś
jadamisie Re: MAJA - ładnie? 18.05.05, 23:05 Przepiekne imie. Mam corcie o tym imieniu tylko, ze pisze sie Maia bo mieszkamy zagranica i tu Maja wymawiana bylaby jak Madzia a to juz insza inszosc. Imie wszystkim sie tutaj podoba i ma wiele roznych znaczen, np w j arabskim oznacza wode a w hinduskim piekny dar czy cos podobnego. Ale niech wszyscy tak nie nazywaja corek bo z Majek zrobia sie Maryski. Good choice. Odpowiedz Link Zgłoś
reynevan_a Re: MAJA - ładnie? 19.05.05, 12:48 A właśnie, często tak jest że nagle wszystkim zaczynają się podobać. Kiedy 7 lat temu urodziłam córkę wiedziałam, że będzie miała na imię Aleksandra. Wtedy nie było to imię szczególnie często używane. No i zaczęło się... Już w szpitalu poznałam Panią, która nie wiedziała jakie imię nadać swojej córce. Zapytała mnie jak ja nadam swojej. Od razu powiedziałam, że Ola. Pani popatrzyła na mnie, a 4 dni później (już po urodzeniu dziewczynek) okazało się, że Pani dała swojej córce na imię Ola. Zainspirowałam ją... Odpowiedz Link Zgłoś
azak2 Re: MAJA - ładnie? 30.05.05, 13:12 JA mam na imie Maja, a dostalam je z racji tego, ze urodzilam sie 9 kwietnia Ojciec zajrzal w kalendarz i mu sie spodobalo ) Byl okres ze nie lubilam tego imienia i wszedzie przedstawialam sie Majka - ale przeszlo mi. Ciesze sie z tego imienia, zwlaszcza teraz jak mieszkam za granica i nie ma z nim problemow (no jedynie w kwestii pisowni - Maja, Maia czy Maya ). Jedyne co mnie wnerwia, ze nadal duzo osob (zwlaszcza starszych) w POlsce przerabia mnie na Marie (czego nie znosze) brrrrrr. Nie wiem jak to jest teraz, ale 25 lat temu byly wymogi przy chrzcie(przynajmniej u nas) aby chrzczona osoba posiadala jakiegos patrona i na drugie dano mi Teresa. Pani Maja brzmi FANTASTYCZNIE Majeczke tez uwielbiam pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
poliksena Re: MAJA - ładnie? 23.07.05, 10:16 Kiedyś to było ulubione moje imię, teraz też mi się podoba, ale jest straaaasznie popularne, więc mogłabym je nadać tylko jako drugie imię, ale nie pierwsze. Odpowiedz Link Zgłoś
malina.majka Re: MAJA - ładnie? 23.07.05, 16:57 A ja za 6tyg rodze i dam mojej corci na imie Maya ("y"bo mieszkamy w Londynie) a gdyby byl chlopiec to Samuel.Pozdrawiam-Malina Odpowiedz Link Zgłoś
my_name_is_you Re: MAJA - ładnie? 23.07.05, 18:53 Ja mam na imię Maja A to dlatego,ze urodziłam się w maju.Jak byłam młodsza to ,to imię jeszcze nie było tak popularne jak teraz i czasem sie zastanawiałam czemu wszystkie inne dzieci maja normalne imiona,a ja nie.Bo zawsze jak mówiłam,że mam na imię Maja, to się ludzie dziwili.A teraz cieszę sie z mojego imienia i jestem z niego dumna. Nie lubie jednak jak ktoś mówi do mnie Majka.Jakoś nie przepadam.Wole po prostu Maja.Albo Majuś pzdr Odpowiedz Link Zgłoś
bodomlake Re: MAJA - ładnie? 31.08.05, 21:55 a czemu nie? np. Majka Jeżowska, czy nie fajnie? ;P Odpowiedz Link Zgłoś
theodorka Re: MAJA - ładnie? 01.09.05, 13:58 bodomlake napisała: > a czemu nie? np. Majka Jeżowska, czy nie fajnie? ;P Majkę Jeżowską lubię, ale jej imię nie podoba mi się Odpowiedz Link Zgłoś