Dodaj do ulubionych

Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje)

18.08.05, 11:55
Witam

Poszukuję osób dotkniętych tym syndromem.

Pozdrawiam wszystkich

Darek
Obserwuj wątek
    • bulkazbananem Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 18.08.05, 14:12
      To jedną znalazleś :)
      • darkoor Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 19.08.05, 14:15
        Witaj

        Jak to wyglada u Ciebie ?
        Czy stosujesz jakieś metody leczenia ?

        Darek
        • bulkazbananem Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 19.08.05, 17:47
          U mnie zaczelo sie to dwa i pol roku temu. Najpierw zauwazylem, ze miesnie na
          lydkach dziwnie mi drgaja...potem (po jakichs swoch tygodniach)zaczelo sie to
          rozrzeszarzac na inne miesnie, az w koncu niemal wszystkie miesnie od czasu do
          czasu drgaly (twarz, rece, nogi, brzuch...naprawde wszystko). Zadnych
          dodatkowych objawow - tylko te drzenia (bardziej takie pulsowanie) miesni.

          Bylem u dwoch neurologow i zrobilem emg, poniewaz obawialem sie czy to nie jest
          ALS - tam tez wystepuja fascykulacje, ale zazwyczaj towarzyszy im oslabienie
          sily miesniowej. Wszystkie badania wyszly OK.

          Teraz po tych dwoch i pol latach, nadal mam te fascykulacje, ale jest tego
          znacznie mniej (tak na oko pozostalo 10% tego co w najgorszym momencie). Nadal
          nie mam zadnych innych objawow.

          Zadnych lekow nie stosowalem (bo nie ma na to tak naprawde lekow i w ogole malo
          wiadomo o tej przypadlosci). Przez pewien czas stosowalem magnez i witamine B12
          ale to nie pomagalo, wiec odstawilem.

          A jak to wyglada u ciebie?
          Pozdrawiam
          BzB
          • darkoor Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.08.05, 12:45
            Witaj

            Od ok. 2 lat. Zaczęło się dziwnymi skurczami (podskórnymi robaczkami) w lewej
            łydce.
            Teraz mam w obu łydkach, udach (jednym biodrze), ze zmiennym natężeniem. Sądzę
            że na pewno zależą od stanu psychicznego (też fizycznego). Miałem EMG-wyszło
            OK, tzn. fascykulacje są, ale przewodnictwo zachowane (nawet b. dobre) siła
            mięśni OK.
            Jedną łydkę (tam gdzie mam większe fascykulacje) mam lekko chudszą.
            Miałem również wykonany rezonans odcinka szyjnego kręgosłupa-oprócz zmian
            zwyrodnieniowych-OK (bez ognisk typowych dla SLA).
            Neurolog KAZAŁ MI SIĘ USPOKOIĆ !!
            Po rozmowie z neurologiem nt. eksperymentalnego wykorzystania leków
            przeciwpadaczkowych dostałem pewien lek, lecz go nie zastosowałem (jeszcze).
            To co jednak przeszedłem (oraz moja rodzina) w trakcie kilkumiesięcznej
            diagnostyki - to było PIEKŁO. Plus "niezastąpiony" internet jako źródło wiedzy
            medycznej dla chłonnych "chorych "umysłów", jakim okazała sie moja głowa.
            Tereaz jest duuuuuuuuużo lepiej, lecz zmory nie śpią. Czasami wracają
            wątpliwości..
            Starm się żyć z Optymizmem !!
            Darek
            • bulkazbananem Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.08.05, 13:58
              Nie martw sie - obsesja na temat SLA jest typowa u ludzi z fascykulacjami.
              Zajrzyj sobie na ta stronke (o ile jej nie znasz) www.aboutbfs.com

              ...tam sa setki takich jak my :) Po dwoch latach to w zasadzie mozesz byc
              spokojny jesli chodzi o jakies powazne choroby nerwowo-miesniowe - tam cecha
              charakterystyczna jest szybki postep choroby...

              zdziwilo mnie tylko to co napisales na temat rezonansu - z tego co wiem, to
              rezonans nie jest technika diagnostyczna przy SLA - ta metoda sie zadnych zmian
              nie wykryje...w zasadzie wykorzystuje sie jedynie EMG + wywiad i badanie
              neurologiczne...a rezonans to zeby ewentualnie wykluczyc inne sprawy...

              Pozdrawiam
              BzB
              • bulkazbananem Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.08.05, 14:02
                I jeszcze jedno - u ciebie to wyglada jak robaczki pod skora? Bo podobno tak
                wlasnie wygladaja prawdziwe fascykulacje...u mnie to sa raczej takie rytmiczne
                lekkie skurcze (wyglada jak pulsowanie) pojedynczych wlokien (?) miesniowych.
                To znaczy jak sie juz jeden miesien uaktywni to pulsuje w nim jakby jedno
                wlokno, a nie wiele naraz...

                pozdrawiam
                BzB
                • darkoor Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.08.05, 15:11
                  Witaj

                  Na jedno wychodzi. Jeśli na jakiejś powierzchni części ciała
                  pulsują "włókienka" w różnych miejscach, powstaje złudzenie jakby robaczki
                  chodziły na tejże powierzchni.
                  • bulkazbananem Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.08.05, 15:25
                    No wlasnie! Ale u mnie zawsze pulsuje jedno wlokienko, dlatego nie ma wrazenia
                    robaczkow! czesto wywoluje to widoczny golym okiem efekt drzenia (np. widac
                    wyraznie prze koszulke, ze mi ramie drży). Oststnio miewam tez takie lekkie
                    (ledwo wyczuwalne) drzenia miesni dloni, ktore powoduja, ze same drza mi palce.
                    Kiedys juz mialem taki okres (chyba co najmniej ze dwa miechy), ze wlasnie z
                    powodu drgania miesni na dloni ruszlay mi sie palce, a potem nagle
                    przeszlo...pewnieteraz tez za jakis czas przejdzie.

                    A przy okazji ja tez zauwazylem, ze u mnie fascykulacje nasilaja sie jak jestem
                    zestresowany, a szczegolnie jak jestem niewyspany!

                    pozdrawiam
                    BzB
              • darkoor Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.08.05, 15:21
                Witaj.

                Raczej tak. Prawdopodobnie chodziło o wykluczenie innych zmian.
                Aczkolwiek dwóch lekarzy mówiło mi o MRI.


                Darek
              • darkoor Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.08.05, 15:29
                Witaj

                I tak juz dla porządku, to co znalazłem:

                How is ALS diagnosed?
                In addition to a complete medical history and physical examination, diagnostic
                procedures for ALS may include:


                laboratory tests - including blood and urine studies and thyroid functioning
                tests
                muscle and/or nerve biopsy
                cerebral spinal fluid analysis (spinal tap)
          • darkoor Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.08.05, 15:23
            Witaj

            jeszcze jedno - czy te "tiki" mięśni występują przez cały czas ?

            Darek
            • bulkazbananem Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.08.05, 15:31
              No w zasadzie kiedys to wystepowaly caly czas...rano sie nudzilem i zazwyczaj
              nie trzeba bylo wiecej niz minuty zeby jakies drzenie wystapilo - inna sprawa,
              ze pierwsze o czym myslalem po przebudzeniu to fascykulacje...ale one fizycznie
              wystepowaly, bo wielokrotnie widziala je moja zona, wiec to nie urojenia :)

              A teraz wystepuja od czasu do czasu - u ciebie jest pewnie tak samo, ze jak cos
              robisz, to ich mniej zauwazasz...no i oczywiscie tylko wtedy kiedy stoje,
              siedze lub leze...bo jak ide to zero...

              na stronie www.aboutbfs.com (na forum) znajdziesz wiele linkow na temat hipotez
              tej dolegliwosci. Choroba ta jest stosunkowo slabo znana (nawet neurologom -
              jeden z moich nie slyszal o tym, ale miedzy pierwsza a druga wizyta doczytal
              troche w literaturze i juz potem wiedzial o czym rozmawiamy :) Najbardziej
              prawdopdobna przyczyna sa jakies zaburzenia w transmisji jonow (potasowych
              chyba) pomiedzy komorkami nerwowymi...potasium chanellopathy na to chyba nawet
              niektorzy neurolodzy w Stanach mowia...

              Pozdrawiam
              BzB
              • bulkazbananem Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.08.05, 15:40
                darkoor napisal:

                How is ALS diagnosed?
                In addition to a complete medical history and physical examination, diagnostic
                procedures for ALS may include:


                laboratory tests - including blood and urine studies and thyroid functioning
                tests
                muscle and/or nerve biopsy
                cerebral spinal fluid analysis (spinal tap)
    • mol333 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.08.05, 15:47
      -A na czym polega ten syndrom jeśli można wiedzieć?


      < JUTRO JEST PIERWSZY DZIEŃ Z RESZTY MOJEGO ŻYCIA. CZAS NA ZMIANY! >
      • bulkazbananem Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.08.05, 15:58
        Troche dziwne, ze nie wyczytales tego z poprzednich postow, ale OK...drgal ci
        kiedys jakis miesien - pewnie tak...najczesciej drga powieka, czasem ramie ze 3-
        4 razy podskoczy...to teraz sobie wyobraz, ze drza (pulsuja, podskakuja) niemal
        wszystkie miesnie...na stopach, lydki, uda, ramiona, dlonie, miesnie brzucha,
        nawet takie miejsca, gdzie bys nie pomyslal, ze masz miesnie (mnie zdziwil
        czubek glowy)...takich drzen (nazywa je sie fachowo fascykulacjami) jest bardzo
        duzo - nawet kilkaset dziennie...innych objawowo nie ma...uwierz mi, ze jest to
        bardzo denerwujace, szczegolnie jak sie wie, ze fascykulacje moga byc tez
        jednym z objawow bardzo ciezkich chorob neurologicznych...

        Zespół łagodnych fascykulacji moze trwac latami

        Pozdrawiam
        BzB
        • mol333 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.08.05, 16:32
          -No to sprawa jest bardzo ciekawa ponieważ ja to mam. Pierwszy raz odczułam takie właśnie drżenia mięśni a właściwie pulsowanie poszczególnych włókienek mięśniowych ok. 9- 10 lat temu. Wystąpiły w trakcie silnego osłabienia organizmu po szczepieniu na grypę. W dniu szczepienia byłam już chyba leciutko przeziębiona lub było to pierwsze stadium grypy. W efekcie nastąpiła chyba jakaś mutacja wirusa. Chorowałam ze 2 miesiące, skończyłosię utajonym zapaleniem płuc z którego wylizałam się. Wtym samym czasie kiedy się zaszczepiłam bardzo intensywnie ćwiczyłam w domu na rowerku stacjonarnym, zakładając specjalny plastikowy skafander żeby wzmocnić efekt pocenia się (po jednym godzinnym treningu wylewalam ze skafandra 1/2szklanki potu) wszystko żeby się odchudzić. Do tego łykałam dość sporo witamin z grupy B. Teraz wiem, że te drgania spowodowane były, którymś z w/w czynników lub wszystkimi naraz, nastąpiła kumulacja, bo straciłam również pracę. Tak więc utrata pracy, stres, szczepienie w nieodpowiednim momencie, wariackie odchudzanie się, przegrzanie organizmu być może z odwodnieniem, za duża ilość witamin z grupy B. Wszystko nałożyło się na siebie tak, że po 2-3 miesiącach wystąpiła następna rewelacja w postaci tego pulsowania. Trwało to z pół roku. Odwiedziłam różnych lekarzy m.in. neurologa i endokrynologa. Łaziłam po lekarzach długo i bezskutecznie. Wszystko skończyło się w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Nastąpił w moim czasie przewrót, dużo pozytywnych zmian. Sama nie zauważyłam kiedy drgania znikły. Od tamtej pory pojawiały się kilka razy ale ja już przestałam reagować, nauczyłam się, że one się wzmagają w sytuacjach osłabienia organizmu lub po długotrwałym stresie. Mam je teraz od kilku dni ale bardziej je odczuwam w nocy. Nie walczę z nimi, staram się nie zwracać na nie uwagi. Zażywam tylko MAGNE B6 bo miałam ostatnio silniejsze skurcze łydek w nocy.


          -
          < JUTRO JEST PIERWSZY DZIEŃ Z RESZTY MOJEGO ŻYCIA. CZAS NA ZMIANY! >
          • bulczanka Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 15.10.14, 16:56
            To na pewno nie SM?
      • mol333 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.08.05, 16:05
        -Zadałam głupie pytanie, przepraszam. W roztargnieniu nie zauważyłam że jest już kilka wypowiedzi na ten temat, które wszystko tłumaczą.

        -
        < JUTRO JEST PIERWSZY DZIEŃ Z RESZTY MOJEGO ŻYCIA. CZAS NA ZMIANY! >
        • kraciak Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 23.08.05, 00:38
          Kurczę... tak z ciekawości zajrzałam... i zdałam sobie sprawę z tego, że mnie
          czasem też się to zdarza... takie drgania (ja to nazywam Obcym w udzie np.), a
          wcześniej w nocy potrafiły mi drgać łydki. Czasem coś mi tak tika, ale nie jest
          to jakoś szczególnie nasilone, z czym to jest związane? To sprawa
          neurologiczna?
    • manki3 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 23.08.05, 10:59
      Też to mam - w sumie to nie wiem czy jest jais mięsień który mi nie drgał .
      Przeżylam dość ciężki stres po porodzie synka , objawiły się nasiliły
      Badania wszystkie robiłam i już mi się nawet o tym nie chce pisać , poza tym
      straszny ze mnie nerwus ! To co mogę potwierdzić że zdarzają mi się jak leżę,
      lub siedzę a jak jestem czymś zajęta to nie mam tego albo tego nie czuję. A
      pojawiają się w momentach stresowych.
      PZDR!
      • bulkazbananem Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 23.08.05, 11:22
        takie drżenie mięśni ma w sumie każdy od czasu do czasu - może wynikać z
        przemęczenia, stresu, braku minerałów...problem zaczyna sie, gdy sprawa dotyczy
        wielu miesni i gdy drzenia tych wielu miesni trwaja miesiacami i latami
        praktycznie non-stop...u mnie, w okresie najwiekszego nasilenia nie bylo w
        ciagu dnia 2-3 minut bez zadnej fascykulacji (nie liczac czasu gdy bylem w
        ruchu)

        Pozdrawiam
        BzB
        • tomasz_slocz Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 16.07.14, 13:10
          Witam Serdecznie
          nazywam sie Tomasz i wlasnie od 2 tyg mam podobne dolegliwosci ( wiec jeszcze szereg badan z tym zwiazanych ). widze ze watek dosc dawno byl poruszany no ale moze ktos sie odezwie :).
          Jak to wyglada u was po takim czasie jakies doswiadczenia rady ?


          Pozdrawiam
          Tomasz
          • tomasz_slocz Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 15.08.14, 20:30
            Witam Ponownie po miesiacu,
            Widze, ze chetnych do odpisania nie ma wiec opisze co ja juz miałem......
            badania emg mri glowy szyji , rtg klatki piersiowej,kregoslup , badania krwi chyba wszystko co mozliwe :) bolerioza westenBlota IGg Igm, tarczyca, CK, inne.. sprawy wirusowe z kalu + bakterie czekam na informacje czy cos wychodowali ( po miesiacu maja odpisac ) usg jamy brzusznej.... jak narazie czysto wszedzie..... fascykulacje jak byly tak sa..... na stan obecny pile ziola wiecej sie ruszam przynajmniej 5 razy w tygodniu , narazie nie ma efektow ustepujacych, jak byly tak sa.... jak narazie nie stwierdzam jakis zanikow miesniowych.... jedyne objawy to fascykulacje + ciagniecie "sciegna" na lydce prawej + ciezkie powieki ( nie wiem czy ma to zwiazek z fascykulacjami ale jakis dziwny zbieg okolicznosci ;)
            Pozdrawiam Tomasz
            i czekam na jakas odpowiedz ...............
            • diablicatasmanska Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 05.10.14, 16:27
              Jak samopoczucie? Ja jestem weteranką fascykulacji- mam je od 5 lat! Też wkręcałam sobie różne choroby. Proszę podchodzić do tego spokojnie , w 99% to wynik stersu, kawy, nerwicy, niedoborów!
              Proszę zbadać sobie poziom wit D- jej brak też może wywołać silniejsze fascykulacje.
              • tomasz_slocz Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 12.10.14, 17:47
                Czesc Tasmanska :) 5 lat to juz calkiem calkiem :) ja mam dopiero 3 miesiace...
                napisałas 99% to wynik stersu, kawy, nerwicy, niedoborów, D
                --tez tak troche zaczynam podejzewac tylko jak to zwalczyc :)..
                udalo Cie sie to w jakis sposob postrzymac ?
                ja mam tak ze po wysilku fizycznym to zaczyna sie tam dyskoteka ale wzmozona :) 90% łydki 5% lewy biceps i 5% wszystko :).
                teraz rozpoczełem w sumie dzis: kilka sumplementacji jak cos da efekt napewno napisze....
                mile widziani inni jakies rady komus to milelo ? jakis rekordzisci ? Naprwade wielu osoba to moze pomoc przedewszystkim psychicznie...
                Pozdrawiam
                Slocz
                • markus7777x Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 21.10.14, 09:43
                  Ja mam Fascykulacje od 6 może 7 lub nawet 8 lat mój e-mail markus7777@buziaczek.pl. jak ktoś chce pogadac to chętnie wymiennie się doświadczeniami mam tez drżenia od jakiegoś czasu mój tel 535949198 Marek. Proszę pomścić strzalke ja oddzwonie bo mam darmowe do wszystkich sieci nieograniczone pozdrawiam Marek.
              • joafor Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 20.03.16, 21:06
                czy nadal masz fascykulacje?
          • joafor Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 20.03.16, 21:03
            Ja też to mam od miesiąca, zaczęło się od drgań na języku, a teraz na caałym ciele, do tego symetryczny ból mięśni, jakby zakwasy, szereg badań i mega niepokój.
    • bulczanka Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 13.10.14, 15:53
      Jak rozróżnić czy te fascykulacje są są od nerwicy lub braku magnezu czy od stwardnienia rozsianego?
      • tomasz_slocz Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 13.10.14, 19:39
        Czesc Bulczanka..

        no wlasnie zabardzo nie idzie odroznic na pierwszy rzut oka, ogolnie przyjmuje sie ze: ( OGOLNIE !! to sa moje spotrzezenia ktore wyczylem i rozmawialem z lekarzami prosze sie tym nie kierowac nie jestem lekarzem anie zadnym autorytetem w tej dziedzinie )
        1) jezeli fascykulacje wystapily na jakims miesniu przez kilka dni i rozlaly sie na reszte ciala to mogą to byc lagodne fascykulacje ( przy SLA fascykulacje skupiaja sie na jakim miesniu i drza przez kilka miesiecy )
        2) jezeli przez okres 3 miesiecy nie ma wyraznych zanikow to malo prawdopodobe ze moze to byc SLA powtorzyc badania EMG za kolejne 6 miesiecy
        3) podobno w badaniu EMG bystre oko neurologa powinno wylapac aplitude Lagodnych fascykulacji z angiel. BFS i SLA

        polecam strone www.aboutbfs.com/faqgeneral.htm

        jezeli chodzi o SM to z tego co wiem jest to naprawde bardzo zadki objaw aby zaczyl SM
        ale prosze wsytko kosultowac z Neurologiem lekarze sa od diagnoz i tak dalej...
        a jak to u ciebie wystepuje ?
        • tomasz_slocz Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 15.10.14, 09:35
          Witam Wszystkich.

          1) czy ktos z was majac lagodne fascykulacje doswiadczal innych symptomow ? jesli tak to jakie ?
          2) jak dlugo wystepuja u was lagodne fascykulacje
          3) w jaki sposob sie pojawily ( przy infekcji wirusowej , stresie, inne.. )
          4) jakies metody leczenia ?
          5) wiek, plec

          jesli czcielibyscie sie podzielic doswiadczeniami prosze napiszczie:

          1) ja doswiadczam tak zwanych "hot spotow" czyli miejsc gdzie czuje "puls, wibracje: bardziej intensywnie
          czubek jezyka, miesnie uda jakis punkt, miesien kolo malego palca ( czesto dretwialy mi 2 male palce u rak podczas snu) podczas wstawania czulem wewnetrze drzenie w okolicach szyi i rak, obecnie mam fascykulacje i przy skrecie glowy ( nie nie ) czuje drzenia ( moze jest to spowodowane jakims uciskiem na odcinek szyjny no ale to jeszcze musze sprawdzic)
          2) 3 miesiace
          3) pojawily sie przy infekcji wirusowej
          4) ziola, sumplementacja, sport, wyciszenie sie jeszcze chce sprobowac chinine podobno tonik pomaga :) tak pisza na stronach UK
          5) M wiek 34

          Pozdrawiam
          • tasmanskiejhaslowcielo Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 15.10.14, 16:40
            tomasz daj em na priva fora wprawiają mnie w hipochondrię ;) Wolę podzielić się z tobą doświadczeniem i więcej nic nie czytać. Weteranka
      • plisken7777 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 10.07.17, 14:44
        Fascykulacje nigdy nie są od nerwicy, ale ona może je wzmagać
      • veins78 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 14.10.18, 20:22
        A od stwardnienia rozsianego sa? Czy od zaniku bocznego
    • tomasz_slocz Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 15.10.14, 17:06
      czesc tasmanskiejhaslowcielo
      napisz prosze na tomasz_slocz@onet.pl
      wlasnie je utworzylem tylko aby pogadac wiec zaprasza mi czekam - dziekuje

      Pozdrawiam
      Tomasz
    • veins78 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 15.07.18, 21:10
      Witam. Widze stare rozmowy na forum. Dotknelo i mnie. Jest ktos aktywny tutaj? Pozdrawiam
      • violletka Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 31.07.18, 12:58
        Hej też chciałabym się dołączyć. Od3 miesięcy to mam. Rezonans głowy kręgosłupa borelioza krew, wszystko ok. Drgania i wibracje łydek, stop w górnej lat to ciała rzadziej.
        • violletka Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 31.07.18, 13:00
          W górnej części ciała rzadziej Ale są. Strach mnie nawiedzia wciąż. Biorę cie B, D, zelazo i olej z wiesiołka pije bo gdzieś wyczytalam ze może pomóc. Chcciaabym jakieś zioła stosowac mi żeby one pomogły Ale nie wiem jakie.
          • violletka Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 31.07.18, 13:38
            Sory za te wszystkie literówki naprawdę.
            Bardzo chciałabym się dowiedzieć czy któraś z osób które się tu udzielały ustaliły te fascykulacje i co stosowały. Daty postów dość odległe także pewnie już zapomnialy o tym forum Ale jakby czasem to odpiszcie. Pozdrawiam
            • zenobek Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 02.08.18, 21:57
              Takie problemy powoduje np. zakażenie bartonellą. Leczenie dłuuuuuugie i kosztowne antybiotykiem bądź ziołami. Bartonella chętnie atakuje również oczy, stawy, serce, układ nerwowy i inne. I jeszcze jedno: lekarze zakaźnicy nie leczą przewlekłej postaci tej choroby. (z taką chyba mamy do czynienia)
            • veins78 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 26.09.18, 21:41
              Piszcie pod tamtego maila lub viber i whatsapu. 605214304. Rozmowy mam przychodzace blockera ale napiszcie sms lub komunikator. Szybciej sie mozna porozumiec. Pozdro
            • veins78 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 26.09.18, 21:53
              Uwazam ze to z chemtrails skoro jest dotknietych tylu ludzi
              • snajper55 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 27.09.18, 01:00
                veins78 napisał:

                > Uwazam ze to z chemtrails skoro jest dotknietych tylu ludzi

                Nie. To na pewno przez komórki. Nie było komórek, to nie było problemów. Trzeba zrezygnować z komórki to wszystkie objawy przejdą.

                No i nie wolno jeść drobiu, bo to same antybiotyki, hormony i geny. Tam w ogóle nie ma mięsa. Przecież każda chora osoba jadła drób. Przypadek? Tylko głupi by uwierzył w TAKI przypadek.

                S.
        • veins78 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 26.09.18, 21:39
          wojtastom@onet.pl
          • the_kure Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 05.11.18, 03:42
            zrob sobie testy na borelioze i zobacz moj wpis nizej
      • nasztywno25 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 15.09.19, 19:48
        Minelo?
    • the_kure Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 05.11.18, 03:41
      witam, u mnie fascykulacje sa od 1,5 roku, do tego czasem parastezje czyli delikatne mrowienia i dretwienia i czesto budze sie z drzeniem wewnetrznym calego ciala. Wczesniej przez wiele lat rozne dziwne objawy. Zrobilem setki badan i nic. Ostatecznie wyszlo ze to slynna przewlekla borelioza do tego anaplazma mycoplazma i yersenia we wszystkich klasach przeciwcial (moze to wlasnie ona odpalila mi te fascykulacje) Aktualnie laduje w siebie cala mase roznych suplementow i ziol bo boje sie wejsc na antybiotyki.
      • violletka Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 15.01.19, 20:15
        Szkoda że nie odezwał się osoby które pisały na początku forum, co się u nich zmieniło. Ja mam już od 9 miesięcy fascykulacje. Wszędzie plus takie jakby mrowienie w stopie czy igiełki, nie wiem jak określić to uczucie. Żadnych innych objawów brak. Nie robiłam więcej badań niż te na początku dolegliwosci(rezonans głowy i kręgosłupa i bolerioza podstawowa) wciąż mnie to martwi, że nie ustępuje to Ale cieszy to że nie jest gorzej.
        • the_kure Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 17.01.19, 13:03
          ogolnie na forach boreliozowych takich osob jest pelno, dodatkoo tez na forum mnd kilkanascie osob, ktore boja sie ze umieraja. Najwazniejsze ze Ci to nie postepuje. trzymaj diete dbaj o odpornosc, dorzuc jakies ziola i suplementy typu magnez wit B D omega 3 i sie nie stresuj. Jak bedziesz miala pienidze to zrob jakis panel na koinfekcje - w srodowisku boreliozowym jest opinia ze za tymi objawami stoi bakteria barto0nella. moze sie tez okazac ze masz hashimoto albo tezyczke . najwazniejsze to wyluzowac. bo stres potrafii mocno rozchwiac uklad odpornosciowy i ghormonalny i wtedy to juz wiesz ... choroby sie same kleja do czlowieka . Mozesz napisac czy u Ciebie bylo cos co wywolalo te fascykulacja ? np grypa ? czy wczesniej chorowalas na cos ?
          • violletka Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 29.01.19, 21:47
            Nie mam pewności co wywołało te fascykulacje. Nie chorowałam. Jedynie co mi towarzyszylo jakiś miesiąc przed ich wystąpieniem to stres i co smieszne stres przed choroba ale wtedy było to coś innego co okazało się być bzdura Ale stresu się najadlam. Wciąż o tym myślałam, płakałam, no czarnowidztwo w pełnej odsłonie. I po tym miesięcznym stresie pojawiło się drgania na lydkach a potem się rozlało wszędzie i tak po dziś dzień czyli 9 miesiąc. Nie mam napewno żadnej utraty sprawności czy meczliwosci mięśni. Nie odczuwam żadnego osłabienia. Tylko te drgania, podskakiwania pojedynczych wlokien mięśnia. Chciałam wejść w zioła, nie doszłam do tego jakie w końcu na to zażywać. Suplementy biorę do dziś i niestety zero poprawy. Dlatego pozostały zioła. Może ktoś poradzić jakie stosuje konkretnie i ewentualnie jak je przyrządzić?
            Masz rację, że najważniejsze to się nie denerwować i nie wmawiać choroby. Cieszy mnie fakt, że się nie pogarsza. Powiedziała bym, że minimalnie mam mniej tych drgań. Kiedyś dużo więcej miałam w górnej partii ciała a teraz są rzadziej., ale te w lydkach i stopach zostały na swojej częstotliwości. Tarczyce mam zbadana. Rezonans głowy i kręgosłupa które nic nie wykazały. Dwóch neurologow nie widzi niczego złego bo nic więcej mi nie dolega. Jak to jeden powiedział że mam bardzo subtelne objawy które nie wskazują na nic konkretnego. Najgorsze jest To, że inni lekarze.np rodzinny którym to mówiłam w sumie też bagatelizuje tłumacząc w kółko regulke" To może być odwodnienie, brak magnezu, wit b...itd słychać tego nie można bo wiem że to nie to. Przecież stosuje i stosowalam i nic. U ginekologa również o tym mówiłam bo miałam być lyczeczkowana więc mówiłam o wszystkim ponieważ miało być znieczulenie ogólne. To Pani na mnie takie oczy wystawila jakbym jej jakieś bzdury wygadywala i oczywiście również radziła " suplementy....A może odwodnienie..." kompletnie nie rozumiała o czym mówię. Także byłam u neurologow, rodzinnego lekarza, endokrynologa a nawet ginekologa 😀 którzy nie potrafili w żaden sposób pomóc a jedynie mówić mi oczywiste rzeczy o których każdy z nas tu obecnych przeczytał w necie milion razy. A dodam, że nie były to wizyty na NFZ.
            Strach we mnie pozostaje przed najgorszą chorobą. Chce zajść w ciążę i również mnie to przeraża, że może coś mi dolega i zaszkodzi sobie i dziecku. A przecież żaden lekarz nic nie zdiagnozował.
            Staram się nie.myslec o tym, że mam taka dolegliwość, z czasem jest lepiej z " zapomnieniem " Ale w gruncie rzeczy nie ma dnia żebym kilka razy nie pomyślała " niestety nadal to czuje, nie przeszło" . Ważne, że się nie pogłębia. Tego się trzymam i liczę, że to dobry znak. W końcu 9 miesięcy to już sporo.
            • zenobek Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 30.01.19, 00:52
              A robiłaś badania na obecność przeciwciał przeciwko bartonelli? Nie robiłaś? To zrób!

              :)

              Jakie masz inne objawy chorobowe? Znajdzie się coś? Np neurologiczne, dermatologiczne, oczne, psychiczne, kardiologiczne?
              • the_kure Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 30.01.19, 20:20
                violetka przedewszystkim chilout bo jak widzisz stres rozwala organizm, po drugie to staraj sie robic badania np ana1 inne hormony czy tak jak mowi zenobek badanie na koinfekcje. ogolnie to te fascykulacje maja jakis zwaizek z przewleka infekcja autoimunologia albo hormonami. jezeli jestes w ciazy to z ziolami warto uwazac tak samo z suplementami, na lymeherbs mozesz kupic sobie gotowe nalewki np cats claw andrographis, sida acuta hotuynia czy cryptolepsis, ale moim zdaniem najpierw badania np w synevo na koinfekcje. zenobek brachu daj emaila do Ciebie.
    • bulkazbananem Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.01.19, 12:29
      Witajcie,
      Pisałem na tym forum wiele lat temu. W latach 2004-2007 dopadły mnie fascykulacje i strach przed SLA. Neurolodzy nic nie stwierdzili, emg wyszło w normie. Fascykulacje po prawie 3 latach same ustąpiły.

      Niestety 12 lat później koszmar powrócił. Znowu drgają mi mięśnie - dosłownie wszędzie - od stóp do czubka głowy. Oczywiście nie wszystkie cały czas, ale całymi dniami, losowo, odczuwam te drgnięcia. Pojedyncze lub seriami. Delikatne ledwo wyczuwalne lub silne widoczne przez ubranie.

      Innych objawów brak. Z innych objawów czasami występuje przeczulica skórna. Najczęściej na udach, dłoniach, stopach. Ale to nie codziennie, powiedzmy 1, 2 dni w tygodniu. Siła, sprawność itd bez najmniejszych zmian.

      Byłem u dwóch neurologów - w badaniu bez odchyleń.
      Ktoś? Coś?
      • the_kure Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 22.01.19, 13:27
        musisz wykluczyc zaburzenia hormonalne, autoimunologiczne i neuroinfekcje. ana1 atpo tsh kortyzol acth b12, na ezyczke ladowac w siebie pelno magnezu i wit d na wszleki wypadek tez inne suplementy typu omega3, nastepnie zrob pakiet na koinfekcje przy borelioze. ja od siebie moge dodac ze u mnie wyszla borelioza i kilka innych bakterii ale u kazdego to moze byc cos innego moze byc tez grzyb albo wirus.
        • koziorozka Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 23.01.19, 15:01
          the_kure napisał:
          > ladowac w siebie pelno magnezu i wit d na wszleki wypadek
          -----
          Magnez trudno przedawkować, bo rozpuszcza się w wodzie. Po nasyceniu potrzeb organizmu jest wysikiwany i spokój.
          Z wit. D3 i wszelkimi rozpuszczalnymi w tłuszczach nie należy przesadzać, bo one kumulują się w tkankach i można sobie zaszkodzić.
          • the_kure Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 24.01.19, 11:37
            koziorozka ty tez masz fascykulacje ? jakies badania robilas ? jakie masz jeszcze objawy ? co do przedawkowania to kazda substancja jest smiertelna nawet woda, kazdy czlowiek ma swoj rozum i rotropnosc i musi mniej wiecej ogarniac, z drugiej strony slowo "ladowac" rzeczywiscie nie zostalo dobrane wlasciwie przeze mnie. waszak rozni ludzie tu wchodza ito czytaja.
            • koziorozka Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 24.01.19, 15:29
              the_kure napisał:
              > koziorozka ty tez masz fascykulacje ?
              -----------------
              Nie. Ja tu tylko sprzątam ;)
              Masz rację, różni ludzie czytają to forum, więc staram się być dokładna.
      • psycholog_z_krakowa Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 02.02.19, 10:45
        Nie wiem, czy spotkałeś sie z taką techniką pracy ze stresem jak TRE. W tej metodzie świadomie wywołuje się drżenia po to, żeby rozładować napięcia, które zbierają się w ciele, w tym również w mięśniach. Czasami kiedy osoba się tego nauczy, takie drżenia mogą pojawiać się samoistnie i mają one dużą zdolność uwalniania ze stresu. Z tego co napisałeś, to przeczulica w niektórych rejonach ciała może świadczyć o tym, że stres u Ciebie jest głównie odkładany w ciele i ciało jakoś musi sobie z nim radzić. Zastanów się czy objawy które się pojawiły w postaci drgań nie są sposobem uwalniania się z napięć zwłaszcza że konieczność uwolnienia się ze stresu podawali też neurolodzy. Polecam filmy na YouTubie na których twórca metody doktor Bercelli opowiada o tym jak ciało rozładowuje napięcia. Może Cię to trochę uspokoi ... może twoje ciało po prostu samo reguluje sobie w ten sposób napięcie, żeby nie przekroczyło bezpiecznej granicy.
        • the_kure Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 02.02.19, 14:29
          ja spotalem sei z taka opinia ze nowotwor powstaje na skutek stresu? ale nie slyszalem zeby ktos nowotwory leczyl lekami typu ssri.
          • psycholog_z_krakowa Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 03.02.19, 12:34
            Wiele osób mówi o stresie jakby to było równoznaczne ze zdenerwowaniem czy czymś takim. O stresie jest wszędzie i ciągle. A jednocześnie wiele osób nie potrafi uświadomić sobie czym jest stres dla naszego organizmu. Spotykam się z osobami, które przychodzą na terapię, chorują czasem bardzo poważnie i pomimo że sami mówią że przyczyną zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia jest stres nie mają pojęcia o tym, czym to jest. Nie zadali sobie nawet trudu żeby przeczytać cokolwiek o stresie, o mechanizmach stresu czy o hormonach, które wydzielają się podczas sytuacji stresowej. Stąd chyba takie przekonanie, że to jest coś mało istotnego, gdy tymczasem stres jest dla organizmu równoznaczny z zagrożeniem. I organizm tak z nim walczy. Dopóki układ odpornościowy jest wydolny wszystko działa. Ale każdy organizm można doprowadzić do granicy, gdy nie będzie w stanie się bronić przed zagrożeniem. To jest suma wszystkiego co się robi : brak snu i nieregularne odżywianie, niepokój związany z pracą, problemy rodzinne, finansowe i inne mogą doprowadzić do tego, że układ odpornościowy się załamie i rzeczywiście jedną z konsekwencji braku ochrony może być nowotwór. Aczkolwiek trudno powiedzieć żeby stres wywoływał nowotwór, raczej osłabia ochronę przed komórkami nowotworowymi. Każdy z nas ma w swoim organizmie komórki nowotworowe, ale nie każdy choruje. Ponieważ większość ludzi jest w stanie trzymać je pod kontrolą dzięki reakcji układu odpornościowego ... to tak a propos leczenia SSRI.
            Pozdrawiam.
            • the_kure Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 04.02.19, 00:59
              madre rzeczy piszesz i ze wszystkim sie zgadzam, stres z pewnoscia ma wplyw negatywny na nasz organizm i moze przyczyniac sie do powstania wielu anomali czy nawet chorob. mi chodzi o to ze kiedy juz jakas rownowaga zostanie zachwiana to wcale nie znaczy ze niwelacja stresu rozwiaze problem. psychoneuroimunologia to ciekawa dziedzina ale tylko ciekawa. nikt nie odwazy sie leczyc powaznych chorob pozytywnym mysleniem czy terapia smiechem. jezeli u kogos pojawiaja sie fascykulacje i inne objawy neurologiczne to to jest powazna sprawa i w peirwszej kolejnosci nalezy szukac przyczyny. bardzo czesto jest tak i takich historii jest niestety pelno ze rozne objawy zrzucamy na stres nie diagnozujemy sie nie leczymy i potem czesto konczy sie to tragicznie
              • pavlo181 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 19.04.19, 16:51
                Witam, ja również borykam się z fascykulacjami od początku października 2018 r, chociaż wydaje mi się, że miałem już je dużo wcześniej.
                Zaczęły mi się od stresu, zacząłem googlować po internecie i wyszło, że mogą być objawem SLA.
                Wtedy fascykulacje mi się namnożyły i zaczął się festiwal paniki. W lutym 2019 byłem u neurologa, zbadał podstawowe odruchu i powiedział mi, że same fascykulacje nie są objawem SLA, ale zanik mięśni + fascykulacje już tak. Powiedział również, że nie widzi wskazań do badań EMG, ale jak będę zdesperowany to mi takie wykona, ale na początlu radził się uspokoić, odrzucić kawę i łylać suple. Trochę ustąpiło ale nie na 100%. Ogólnie jestem znerwicowanym człowiekiem i wiem, że jak tylko pojawiają się nerwy to fascykulacje się potęgują. Już chyba miałem w każdym możliwym miejscu: łydki, uda, dłonie, przedramiona, ramiona, twarz, szyja, brzuch, plecy i pośladki.
                • the_kure Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 20.04.19, 01:00
                  emg mozesz zrobic sobie prywatnie, masz jeszcze jakies objawy ?
                  fascykulacje moga byc objawem wielu chorob np hashimoto
                  wbijaj na forum fascykulacje.cba.pl tam jest kilkanascie osob z fascykulacjami ....
    • jacobk23 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 25.04.19, 11:00
      Witam wszystkich. Ja również zmagam się z tym objawem fascykulacji. Zaczęło się jakoś w grudniu 2018, chociaż występowały wcześniej ale zazwyczaj ich nie zauważałem. Najgorsze nadeszło jak zacząłem czytać co może być ich przyczyną i wtedy dowiedziałem się, że to może być SLA. Przeraziłem się strasznie. Nie pamiętam dokładnie ale od tamtego momentu zaczęły się namnażać: drgają, ruszają się prawie wszystkie mięśnie na moim ciele i to cały czas. Na szczęście nie zauważyłem żadnego zaniku mięśni ani nie odczuwam żadnego osłabienia. Tylko te drgania mięśni, brałem przez jakiś czas magnez jednak to nic nie dawało... Mam nadzieję, że brakuje mi np. potasu albo czegoś innego i dlatego te drgania występują. Zazwyczaj jak dotykam mięśni np. ramion, albo chwile pouderzam je ręką to wtedy na chwilę zaczyna drgać jakiś mięsień na tym ramieniu, ale to tylko na chwile. Z aktualnie aktywnych na tym forum powie ktoś jak wyglądało to u niego i czy wyleczył w jakiś sposób u siebie te fascykulacje?
      • koziorozka Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 25.04.19, 12:13
        jacobk23 napisał(a):
        > Najgorsze nadeszło jak zacząłem czytać co może być ich przyczyną
        ---------------
        Zdenerwowanie powiększa objawy, więc to raczej niegroźna przypadłość. Zmęczenie? Stres?
        Nic pilnego, ale na wszelki wypadek zrób podstawowe badania krwi i z wynikami idź do neurologa.
      • nasztywno25 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 15.09.19, 19:41
        Nie da sie ich wyleczyc,jeśli znikają to same
        • slawek2322 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 14.07.22, 22:36
          Witam. Zmagań się z tymi samymi objawami. U mnie wystąpiły bardzo silne fascykulacje w wieku 39 lat, dwa tygodnie po przebiegnięciu ultrabiegu na 100 km. W tym samym czasie moja partnerka trafiła do szpitala będąc w 8 miesiącu ciąży, co wiązało się z olbrzymim stresem.
          Mięśnie drgają na całym ciele, do tego mam drętwienie prawego przedramienia i prawego podudzia. Ogólne bóle mięśniowe i niski poziom energii. Czasami bóle migrenowe. Choruję na Hashimoto, ogólne badania krwi w normie, bolerioza ujemna, witaminy i minerały w normie. Lekko obniżony wapń. Badanie EMG nic nie wykazało, dodatkowa próba EMG na tężyczkę też ujemna. W ogólnym badaniu neurologicznym wszystko w normie.
          Oczywiście maksymalny strach przed SLA.
          Będę wdzięczny za każdą poradę osób zmagających się z podobnymi dolegliwościami.
          • pawcio-89 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 01.08.22, 13:21
            Cześć kolego,
            od 8 msc mam te same objawy...
            jak chcesz pogadać to mój mail: godki@vp.pl
            napisz wymienimy się numerami na whatsapp czy messenger

            Generalnie problem mam taki jak Ty,
            zaczęło się od stresu i teraz leci... byłem w szpitalu miałem wiele badań a mi nic lepiej...
            Zalecono mi konsultację psychiatryczną ale jak wiadomo dla każdego psychiatry każdy jest nienormalny i trzeba brać leki :)
            Od czytania w neci jeszcze większa obawa przed SLA (tymbardziej, że miał to mój wujo)
            Lekarza mówią, że to "zespół łagodnych fascykulacji" spowodowany nerwami, stresem.
            Psychiatra mówi, że mam nerwicę a ja sam już nie wiem :)
            Mam 33 lata, żonę, dziecko, dom, dobrą pracę, i zero kredytów... eh jak coś zapraszam do kontaktu :)
    • kebaz Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 06.11.22, 02:38
      U mnie zaczęło się w maju u prawej łydce po 2 tygodniach w drugiej i trwają 24h/dobę do dziś. Poza tym czuję lekkie osłabienie mięśni w nogach. Jestem w trakcie robienia wszystkich wyników ( mri całego kręgosłupa, boleriozy wyników krwi i po badaniu EMG( wtórne zmiany neurogenne bez czynnego odnerwiania. Łagodne uszkodzenie aksonalne nerwu łydkowego lewego). Będę miał więcej info o wynikach napiszę. Jacek
      • pawcio-89 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 23.02.23, 20:27
        Witaj jacek
        Jak diagnostyka ?
        • pawcio-89 Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 24.02.23, 20:29
          Czasami odzywa się ktoś do mnie z forum, wymieniamy doświadczenia.
          Jeżeli ktoś ma ochote porozmawiać, poproszę o mail godki@vp.pl lub sms 509118447

          Fascykulator od stycznia 2022
          • kebaz Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 20.05.23, 08:45
            Jestem na fascykulacje.pl tam wszystko opisałem pozdr
    • karolllo Re: Syndrom Fascykulacji (łagodne fascykulacje) 16.03.24, 12:02
      Hej!

      Moja przygoda z fasykulacjami trwa od końca 2022 roku. Teraz mam 25 lat, wszystkie wyniki w normie, EMG w normie za wyjątkiem prawej ręki, ale ponoć związane jest to z nadmiernym opieraniem się w pracy itp... praca przy komputerze, w samochodzie podłokietnik itp.
      U mnie zaczęło się to nagle, mam wrażenie, że po Covidzie się to wszystko zaczęło. Fascykulacje mam na całym ciele, skaczą sobie jak odbijająca się piłka, nawet po kaszlnięciu skacze mi cały brzuch i mięśnie pod żebrami, często łapią mnie skurcze mięśni przy wysiłku oraz jakoś szybciej się te mięśnie męczą, nagle szybko zaczęły pojawiać się zakwasy. Dodatkowo teraz czeka mnie ablacja, bo nawet mam dodatkowe skurcze serca. Jest mi bardzo ciężko, nie wiem co mam już zrobić, nakręcam się, że mam SLA :(

      + zrobię jeszcze badanie w kierunku bartonelli

      Sam jestem psychologiem, nie wydaje mi się, że są to jakieś oznaki choroby psychicznej wpływającej na objawy somatyczne - PRZYNAJMNIEJ W MOIM WYPADKU. Jeśli komuś się udało pokonać fascykulacje lub wie jakie dodatkowe badania mógłbym wykonać w tym kierunku to byłbym bardzo wdzięczny

      Kontakt: karolsokol1703@gmail.com

      P.S Wszystkim wam, którzy tutaj trafili życzę powrotu do sprawności psychicznej oraz pozbycia się fascykulacji!
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka