Dodaj do ulubionych

Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim

25.03.09, 17:31
całkowicie trafna diagnoza.. tyle tylko że za późna. Już nie odkręcimy
decyzji o podziale administracyjnym polski , co więcej Radom nie ma w
tej sprawie nic do powiedzenia. To warszawa zadecyduje i płock a im
nie zależy na zmianie status quo.
Sytuacja faktycznie jest absolutnie patowa.. ale nie wzięła się z
sufitu...tylko z wieloletnich zaniedbań polityków lokalnych i głupoty
wyborców oraz jakości tychże polityków.
Sprawa wyszła ,bo można u Prezydenta ugrać poparcie - porównaj przykład
kielc i Kwaśniewskiego.Tyle ,że prezydent nas dekretem nie wydzieli ,
choćby PIS wygrałoby następne wybory.I kółko się zamyka..biedny boś głupi ..
głupi boś biedny.
To miasto faktyczne zapomniane przez Boga i ludzi.
Radomianin
Obserwuj wątek
    • domel_radom Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim 25.03.09, 18:26
      i tak dla własnego zdenerwowania i frustracji wszedłem sobie na stronę:
      inwestycje.kielce.pl/ w zakładkę "aktualizacje"

      zobaczyłem, że tam już robi się Anglia a u nas to chyba Bułgaria...
      • Gość: WR Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: 82.139.54.* 25.03.09, 21:16
        Niestety ale sprawdza się stara prawda, że my mamy rację i argumenty
        a przeciwnicy zmian władzę i media. Do przeciwników należy przede
        wszystkim śmietanka warszawskich rabusiów (długo starałem się dobrać
        łagodniejsze słowo ale nie mogłem bo nie odzwierciedlałoby drańskiej
        prawdy, kiedy to wielki bogacz utrzymuje w mocy sytuację dzięki
        której może okradać biednych) a więc: wojewoda, profesorowie Kulesza
        i Gorzelak, TVP Warszawa, warszawscy radni i im podobni działacze ze
        stolicy. W inych wątkach proponowałem nobla dla wojewody, który
        twierdził, że nie mozna wydzielić Warszawy bo wtedy nowe województwo
        stworzone z biedoty miałoby dochód zaledwie 90 zł. na osobę (obecnie
        340). Nobel z ekonomii należy mu się za to, że rozszerzając
        stosowanie tego oszustwa statystycznego można całkowicie zlikwidować
        biedę na świecie. A więc biedny Gabon? Liczmy jego dochód razem z
        Arabią Saudyjską i już zniknie bieda. Biedna Somalia? Policzmy ją
        razem z USA. Biedne Wybrzeże Kości Słoniowej? Razem z Niemcami.
        Widzicie jak łatwo można podnieść bogactwo biednych krajów? Biedne
        Mazowsze? Liczy się je razem z bogatą Warszawą. Tylko czy czujecie
        już to bogactwo? I jak tu za taki pomysł nie dać Nobla wojewodzie,
        Kuleszy, autorom reformy administracyjnej, parlamentarzystom którzy
        to zatwierdzili i tym wszystkim, którzy mają czelność obecnie bronić
        tej skrajnie patologicznej, wręcz śmiesznej sytuacji.
        • Gość: Baron le seur Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: *.dti-static.cegetel.net 26.03.09, 12:01
          Widać, że specjalnie ta sytuacja nikomu nie przeszkadza. Oczywiście poza
          wypowiadającymi się na tym forum i na łamach GW. Kolejny świetny artykuł P.
          Zaborowskiego, tyle że poza takimi "desperatami" chyba nasze Władze boją się
          podjąć temat. Przykre to jak poddaliśmy się w 98 r. i teraz nie podejmujemy
          walki o lepszy Radom, skazując się na własne życzenie na marginalizację w
          obecnym układzie.
          A różnice w rozwoju do takich miast jak Kielce, Olsztyn, Rzeszów, Opole widać
          bardzo wyraźnie. I trudno nam będzie przy takim podejściu Warszawy tę różnicę
          nadrobić.
      • Gość: dal Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: 195.116.107.* 26.03.09, 08:23
        radomskie zamierzenia inwestycje wygladają nie gorzej od kieleckich
        • Gość: df Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.03.09, 14:24
          Pffff, nie dość że gorzej to w Radomiu planowane jest może 1/3 tego co planowane lub już robione jest w Kielcach.
    • pitagor Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim 25.03.09, 21:40
      Zastanawiający jest brak wypowiedzi (listów) ludzi radomskiej polityki: SLD, PIS
      czy PO. Tak bardzo Państwu pasuje obecny status Radomia?

      • Gość: wyborca Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: *.nat.umts.dynamic.eranet.pl 25.03.09, 22:00
        wybory samorządowe za 1,5 roku, więc gruszki na wierzbie będą
        obiecywane za rok:) Nie wcześniej bo po co;)
        • Gość: WNM jołki połki IP: *.adsl.inetia.pl 25.03.09, 22:06
          kosmiczna motylica jest, to się nazywa WNM, wiruje wszędzie cały czas, wielka
          niekończąca się...
        • pitagor Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim 25.03.09, 22:28
          > gruszki na wierzbie będą obiecywane za rok:)

          To nawet nie chodzi o to jakie są szanse na powstanie nowego województwa, ale o
          to co o pomyśle sądzą obecni 'włodarze' miasta.

          I nie mam tu na myśli podlinkowania wypowiedzi innych na swoim blogu ale raczej
          o konkretne stanowisko wyrażone listem do GW.

          • Gość: iks Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: 80.249.5.* 26.03.09, 11:25
            no chyba prezydent miasta opowiedział się wyrazinie za wydzieleniem
            warszawy z województwa!
      • babuszka_mroz co na to KARAŚ??? 29.03.09, 12:31
        Co zatkało? Nie masz pomysłu? Koniunkturalizm wymaga milczeć? Miej
        odwagę cywilną i zabierz głos!!! Jesteś za województwem czy przeciw?
        Czekam!!!
    • Gość: . Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: 82.139.41.* 26.03.09, 03:41
      "Największe w Polsce targi samochodowe, które od kilku lat przyciągały tysiące
      pasjonatów motoryzacji do Spodka w Katowicach, w tym roku odbędą się w nowym
      obiekcie kieleckiego Kolportera w Sosnowcu."
      moto.onet.pl/1549527,1,premiery-samochodow-w-polsce,artykul.html?node= 2
      bez spacji ;]
    • Gość: . Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: 82.139.41.* 26.03.09, 03:42
      eh gdzie edit :/ Dlaczego nie u nas? Jakie targi odbywają się u nas?
      • Gość: pin Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: 195.116.107.* 26.03.09, 08:28
        a targi końskie tzw. wstępy w Skaryszewie mają wielowiekową tradycję
        gdzie do nich Kielce
        • Gość: hra Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: 194.114.240.* 26.03.09, 11:30
          Otóż to, targi końskie.

          Dokładając do tego uspakajanie ruchu w mieście i okolicach poprzez
          zwężanie wszelkich możliwych ulic i budowanie na środku jezdni
          wysepek-pułapek, to chyba wszystko na temat "metropolii"
          zasługującej na miano stolicy nowego województwa.
        • Gość: ! Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.03.09, 14:25
          hahahahahaha, to żeś dowalił!
    • Gość: Gosc Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.03.09, 08:49
      Radom rezydent na Mazowszu...czyli na garnuszku Warszawy.
      • sono_andrzej Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim 26.03.09, 13:37
        W całej tej publicznej debacie zastanawia mnie to, że nikt z
        obecnych radnych, czy włodarzy miasta się nie wypowiada.
        W tym temacie wszyscy nabrali wody w usta.
        Gdzie są tacy medialni radni jak Karaś, Kowalski czy Fogiel.
        Nie mówiąc już o kolegium prezydenckim.

        Ta postawa pokazuje najlepiej, że nikomu kto piastuje obecnie
        funkcję publiczną w Radomiu nie zależy na awansie administracyjnym
        miasta, nie zależy na nagłaśnianiu problemu jaki funkcjonuje od lat
        w woj. mazowieckim.
        Cała ta sytuacja trochę przypomina mi patologię polegającą na tym,
        że każdy wie, że dzieje się coś złego, ale też każdy nie chce nic z
        tym zrobić udając, że nie ma problemu.

        Czy trzeba wyjść na ulicę, zablokować np. rondo warszawskie, by
        wreszcie stało się głośno o tym jak wygląda bogactwo mazowieckiego w
        regionie radomskim?
        • Gość: michal Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: *.umcs.lublin.pl 26.03.09, 15:00
          jedno jest pewne gdyby nie "akcja" nikt by o tym nie rozmawial.
        • Gość: sceptyk Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: *.eranet.pl 29.03.09, 18:41
          > W całej tej publicznej debacie zastanawia mnie to, że nikt z
          > obecnych radnych, czy włodarzy miasta się nie wypowiada.
          > W tym temacie wszyscy nabrali wody w usta.
          > Gdzie są tacy medialni radni jak Karaś, Kowalski czy Fogiel.
          > Nie mówiąc już o kolegium prezydenckim.
          Bo nie mają nic do zaproponowania. Manią nas tylko raz na cztery lata utopijnymi
          wizjami międzynarodowego lotniska, Województwa Radomskiego, obietnicami
          sprowadzenia strategicznego inwestora czy wsparcia środkami centralnymi.
          Nasze elity nie mają żadnej koncepcji dla Radomia. Stąd brak wypowiedzi w tej
          sprawie. Smutne jest tylko to, że przy okazji kolejnych wyborów raz po raz
          dajemy się "robić w rogi".
    • Gość: Kielczanin Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: 195.14.65.* 27.03.09, 08:21
      Z tego, co widzę, to dla Radomia jest ważniejsze to, żeby Kielce nie
      były miatsem wojewódzkim, niż żeby sam się nim stał. A mogliśmy
      stworzyś jeden region tak, jak przed 1975 ze stolicami podzielonymi
      pomiędzy Kielce i Radom. Życzę Radomiowi jak najlepiej, ale
      przestańcie wreszcie czepiać się tych Kielc. A poza tym z jakiej
      litery piszem nazwy własne: "kielce" czy "Kielce. Wierzę, że to
      literówka.
    • Gość: byk Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: *.radom.vectranet.pl 27.03.09, 08:47
      www.7dni.radom.pl/index.php?go=numer&id=179&t=13
      przeczytajcie to i z pieniędzy unijnych postawcie mieszkania.
    • tex2 Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim 27.03.09, 13:15
      Lepiej i to zdecydowanie, tylko wasza nacja jest jeszcze nie dorosła
      do samodzielności.
      Cały czas na tym forum czyta się utyskiwania, że Kielce zabrały,
      Warszawa ukradła, Płock nie chce itd,długo by wymieniać. Chyba nie
      ma gorszej drogi.
      Czy nie lepiej eksponować ambicję, dalekosiężne plany i totalny
      rozwój.Łatwiej osiąga się cel.
      Tragedią jest to że niektórzy zadawalają się kawałkiem nowego
      chodnika, albo budową następnego hipermarketu.
      Radom jak był tak jest zakonserwowanym obliczem poprzedniej epoki.
      Gdzie jest myślenie o europeizacji miasta?
      Kiedyś jakiś palant napisał, że Kielce mają coraz mniej mieszkańców
      i tracą prawo do dominacji jako miasto wojewódzkie, tylko zapomniał
      dodać, że tam ludzie budują domy po za granicami miasta, a centrum
      jest w coraz większym stopniu wykorzystywane przez różne instytucje.
      To jest jedyny słuszny krok do całkowitego odnowienia zaniedbanych
      budynków.
      Tu różni idioci rozpaczają jak są przez los skrzywdzeni, zamiast
      brać przykład z innych i korzystać z ich doświadczeń.
      Niestety w Radomiu ciągle prym wiedzie filozofia , że nie ważne jak
      mnie się wiedzie, ważne żeby innym było gorzej.
      Tylko że to jest samobójcze myślenie, niestety wszechobecnie
      panujące.
    • pattes1 Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim 27.03.09, 13:50
      Nic dodać nic ująć.
    • Gość: makowiec Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: *.xdsl.centertel.pl 28.03.09, 22:39
      Panie Łukaszu jest to, moim zdaniem, najlepszy głos w dyskusji
      forumowiczów na temat "Radom a województwo". Jednak konkluzja
      spóźniona jest o 10 lat. Teraz jest już pozamiatane i z dnia na
      dzień nie staniemy się stolicą województwa ani współstolicą
      (dlaczego Kielce miałyby się dzielić władzą z nami, chyba tylko z
      powodu stosunków dobrosąsiedzkich). To My Radomianie musimy zbudować
      Wielki Radom czyli Region Radomski od Przysuchy do Zwolenia, od
      Szydłowca po Białobrzegi. Nikt z Warszawy czy Kielc nie sprezentuje
      nam Uniwersytetu czy Akademii Radomskiej, filharmonii, lotniska,
      arterii komunikacyjnych, targów, hal sportowych. Jasne, ze byłoby
      dużo łatwiej budować wielkomiejskość gdybyśmy byli stolicą nie tylko
      powiatu, ale z różnych powodów tak się nie stało i teraz są to tylko
      rozważania co by było gdyby. Musimy się zastanowić jak atrybuty
      wojewódzkie uzyskać bez oglądania się na innych. Wielka szkoda , że
      w dyskusji nie biorą udziału władze naszego miasta, powiatu, radni.
      Ale oni chyba nie mają nam, Radomianom nic do zaoferowania w tym
      temacie. Żyją, rządzą w tych realiach jakie stworzyli, zastali i
      mają się dobrze. Aby Radom wrócił na należne mu miejsce musi we
      władzach, ale i w samych mieszkańcach, Grodu Nad Mleczną zmienić
      się mentalność. Myślmy nie powiatowo ale wojewódzko. Co dobre w
      powiecie nie zawsze sprawdza się w województwie(vide zwężanie ulic)
    • Gość: pytajnik Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: *.static.entel.pl 29.03.09, 11:15
      po co województwo radomskie, czy chcemy znowu dźwignąć na stołki ludzi pokroju
      Fałka, Rejczaka, Łopuszańskiego, Nałęcza - rwaczy z koryta?
      • Gość: makowiec Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: *.xdsl.centertel.pl 29.03.09, 13:17
        Nie chodzi o województwo radomskie w dawnym kształcie i władze w
        dawnym( i dzisiejszym)składzie. Chodzi o to aby Radom integrował
        całą Ziemię Radomską, aby ten z Przytyka i ten z Lipska mówił z
        dumą "Jestem z Radomskiego". Jeżeli będziemy silną ZR to mniejsze
        znaczenie będzie miało w jakim województwie się znajdujemy, bo każdy
        się z nami liczyć wtedy musi.
        • Gość: wyborca Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.04.09, 11:48
          A ten z przytyka i ten z Lipska mają głęboko w ... Radom i
          radomskie. Podobnie jak 99% radomian ma głęboko w ... integrującą
          rolę Radomia, jego status administracyjny i inne bzdety, które nie
          mają żadnego znaczenia dla ich życia. Tym się podnieca tylko garstka
          forumowych nieudaczników, którzy wietrzą interes w mnożeniu
          urzędniczych miejsc "pracy" dla takich jak oni. Bo urzędnik
          regionalny to taki cudotwórca, który naleje z próżnego. Dlatego im
          więcej urzędników, tym więcej pieniędzy na rozwój. I wtedy nawet
          pracować nie trzeba. Coś w sam raz na kampanię wyborczą mlaskacza i
          nawróconego na pisokomunizm Kuźmiuka.
          • Gość: Radomiak Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: 82.139.54.* 14.04.09, 22:43
            Aleś Ty głupi "wyborco." Zacznij nieco mysleć samodzielnie, obejrzyj
            się dookoła co się dzieje w kraju a wtedy dopiero wydaj z siebie
            głos.
            • Gość: wyborca Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.04.09, 11:34
              No właśnie myślę samodzielnie i dlatego nie uznaję tych bredni,
              którymi karmi forum paru nawiedzonych nieudaczników. To tylko
              dorabianie ideologii do pierdzenia w urzędnicze, prezydenckie i
              europarlamentarne stołki. Coś dla zamydlenia oczu wyborcom.
              Myślę samodzielnie i dlatego nie dam się nabrać Kuźmiukowi, który
              rozmyślnie kłamie lub jest na tyle tępy, że po całej kadencji w
              europarlamencie nadal jeszcze nie wie, że regiony o PKB powyżej 75%
              średniej unijnej, nawet wg dotychczasowych zasad, nie tracą środków
              unijnych, tylko dostają je w innej wysokości i na inne cele.
              Myślę samodzielnie i dlatego widzę idiotyzm tych wypocin, którymi
              autor listu chce uzasadnić, że budowa w Polsce co 100 km nowej
              metropolii ma jakiś ukryty sens, bo podobno w Europie taka jest
              ostatnio moda i Europa tylko czeka żeby wydrukować na ten cel
              biliony euro natychmiast gdy ktoś wyciągnie po nie rękę.
              • Gość: radomiak Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: 82.139.54.* 15.04.09, 20:31
                Dziwne. Jak jeden wyciaga rękę po biliony euro i je otrzymuje to
                dobrze, jak inny wyciagnie to według Ciebie źle. Jakież to kryteria
                sprawiają, że jeden ma dostawać i to jest cacy a inny jak chce to
                jest be. A jednak przekroczenie 75% średniej unijnej pozbawia region
                unijnych środków przynajmniej na obecnie obowiazujących zasadach,
                Chyba, że chodzi o pieniądze dla metropolii. I co to za brednie
                pleciesz o metropoliach co 100km?! Pamiętaj, że nawet w krwiożerczym
                kapitaliźmie muszą wszystkich obowiązywać jednakowe zasady. A Ty
                chcesz rozwijać kraj w sytuacji gdy jedni dostaja miliardy z
                państwowej, sejmikowej czy unijnej kasy a innym mówisz, że
                upominanie się o środki z tych źródeł dla Radomia to jest
                dyskwalifikujące. Nie wiem czym kierujesz się przyjmując taką
                postawę w dyskusji. Przekora? Złośliwość?
                • Gość: wyborca Re: Dyskusja o województwie: Lepiej na swoim IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.04.09, 00:05
                  > Dziwne. Jak jeden wyciaga rękę po biliony euro i je otrzymuje to
                  > dobrze, jak inny wyciagnie to według Ciebie źle.

                  Ależ skąd! Ja nie mówię, że to źle, że ktoś wyciąga po coś rękę. Ja
                  mówię, że ten ktoś jest bezdennie głupi jeśli myśli, że dostanie na
                  cel, który absolutnie nie przyświeca dysponującemu pieniędzmi.

                  > Jakież to kryteria
                  > sprawiają, że jeden ma dostawać i to jest cacy a inny jak chce to
                  > jest be.

                  Proste kryteria: dostać powinien ten, kto rokuje nadzieje na to, że
                  zrobi z tym co dostaje coś sensownego i w efekcie sam jest lub
                  kiedyś zacznie być zdolnym do płacenia na innych. Dokładnie tak, jak
                  Warszawa teraz zarabia i płaci w janosikowym na resztę kraju, a
                  będzie zarabiać i płacić jeszcze więcej. A tacy mędrcy jak Ty
                  chcieliby zarżnąć kurę znoszącą złote jajka, bo akurat mają ochotę
                  na rosół.
                  Popatrz jak doskonały przykład głupoty dał autor listu: Kielce to
                  dopiero mają dobrze, bo mogą utopić pieniądze z płaconego przez
                  Warszawę janosikowego w obickim kosmodrom, a to nawet wtedy, gdy na
                  ten idiotyzm nie da dodatkowych pieniędzy ani rząd, ani Unia. Brawo!
                  Trzeba nam więcej pieniędzy na takie idiotyzmy, więc wydzielmy
                  Warszawę! Niech płaci 5 razy więcej janosikowego, a sama niech się
                  udławi w korkach i ściekach! Może wtedy i na kosmodromy i w Kielcach
                  i w Radomiu wystarczy?

                  > A jednak przekroczenie 75% średniej unijnej pozbawia region
                  > unijnych środków przynajmniej na obecnie obowiazujących zasadach,
                  > Chyba, że chodzi o pieniądze dla metropolii.

                  No chyba, że chodzi! hehehe:) A jednak można dostać i po
                  przekroczeniu 75%, czego Kuźmiuk już nie wie. I to nie tylko dla
                  metropolii. Poczytaj sobie rozporządzenia unijne, to się dowiesz na
                  co i pod jakimi warunkami mogą iść fundusze strukturalne do regionów.

                  > I co to za brednie
                  > pleciesz o metropoliach co 100km?!

                  No własnie! Co to za brednie, żeby odcinać Radom od Warszawy, w
                  której pracuje lub studiuje, leczy się, robi zakupy, itd. co drugi
                  mieszkaniec Radomia i na siłę rozwijać niezależne i konkurencyjne
                  centrum w odległości 100 km od istniejącej metropolii?!

                  > Pamiętaj, że nawet w krwiożerczym
                  > kapitaliźmie muszą wszystkich obowiązywać jednakowe zasady.

                  Cóż za odkrycie! A jakież to mają być zasady? Że każdy musi mieszkać
                  w odległości nie większej niż 50km od lotniska, uniwersytetu i
                  filharmonii? A musi, czy tylko może? Bo to pewna różnica. A nawet
                  jeśli musi, to i tak pozostają jeszcze dwie opcje realizacji tej
                  głupiej "zasady": można budować nowe lotniska, uniwersytety i
                  filharmonie co 100km lub mieszkania w pobliżu tych istniejących.

                  > A Ty
                  > chcesz rozwijać kraj w sytuacji gdy jedni dostaja miliardy z
                  > państwowej, sejmikowej czy unijnej kasy a innym mówisz, że
                  > upominanie się o środki z tych źródeł dla Radomia to jest
                  > dyskwalifikujące. Nie wiem czym kierujesz się przyjmując taką
                  > postawę w dyskusji. Przekora? Złośliwość?

                  Ja nie rozwijam kraju za pomocą bredzenia w mediach i pobierania
                  diet czy pensji z budżetówki, tylko pracą i płaceniem podatków. Za
                  to Tobie chyba się wydaje, że go możesz rozwinąć za pomocą
                  wytyczania nowych granic administracyjnych.
                  Kraj właśnie dzięki temu się rozwija, że przynajmniej część kasy
                  zwraca się tym, którzy ją zarabiają, a tym, którzy tylko konsumują,
                  daje się resztę. Jaki ustrój można oprzeć na zabieraniu wszystkiego
                  tym, którzy pracują i dawaniu tym, którzy głównie przejadają?
                  Zamiast doszukiwać się u mnie przekory lub złośliwości zastosuj się
                  do swoich własnych zaleceń i zacznij myśleć. Jak zaczniesz myśleć
                  samodzielnie, to może przestaniesz beczeć razem ze stadem radomskich
                  baranów ulubioną śpiewkę: "naleeeeeeeeży nam się!" i na posłów,
                  radnych i prezydentów wybierać oszustów, którzy obiecują temu stadu
                  gruszki na wierzbie.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka