camille_pissarro
30.03.08, 18:39
się nie zapoznać.Nie ukrywam, że Ci wszyscy PT internauci, którzy na
FK namawiali ( namawiają ) do ekspacji za nasz antysemityzm - z czym
ja się abslutnie nie zgadzam.Nie zgadzam sie na taką prostą
projekcję antysemityzmu na całe polskie społeczeństwo w oparciu o
podawane casusy Jedwabnego czy Kielc (nie można pominąć w obu
przypadkach inspiracji innych - w przypadku pierwszego Niemców,
drugiego władzy ludowej - niestety znaleźli się Polacy , ktorzy
dopuscili się tych haniebnych czynów ) a moze jeszcze szeregu
innych, które w najbliżsej przyszłości będą przez historyków
odkrywane.
==>
Do rzeczy, jestem po lekturze wykładu , który w Bremiew list. ub.
roku wygłosił profesor Tony Judt, pochodzenia żydowskiego.
To jest inne spojrzenie niż te , które rezentuje T.Gross i
A.Michnik, ale jakże istotne bo to zgoła odmienny punkt widzenia niż
to co prezentują obaj w.w .
Oto ekscerpt z tego wykładu - ale należy przeczytać w całości,
ponieważ wówczas poznać można dzisiejsze obiekcje autora co do
problemu zła w dzisiejszym świecie a w tym jego opozycyjny stosunek
właśnie do punktu widzenia T.Gross czy A.Michnika :
"...
To samo dotyczy naszej współczesnej fascynacji problemem
antysemityzmu i naszego nacisku na jego wyjątkowe znaczenie.
Antysemityzm podobnie jak terroryzm to stary problem. W obu
wypadkach nawet drobny przejaw przypomina nam o konsekwencjach
nietraktowania dość serio tego zjawiska w przeszłości. Ale
antysemityzm, podobnie jak terroryzm, nie jest jedynym złem na
świecie, więc nie może usprawiedliwiać ignorowania innych złych
uczynków i cierpienia. Wyabstrahowanie terroryzmu lub antysemityzmu
z ich kontekstów, postawienie ich na piedestale jako największych
zagrożeń dla cywilizacji Zachodu, dla demokracji oraz tępienie ich
przedstawicieli w ramach niekończącej się wojny niesie ze sobą
niebezpieczeństwo przeoczenia wielu innych wyzwań naszej epoki.
...
"
==>
www.rp.pl/artykul/113235.html
Kto czytał, ten powinien byc kontent z przedstawionym innym punktem
widzenia tych drażliwych także dla nas Polaków kwestii.
Ciekawe co myślą o takim postrzeganiu kwestii antysemityzmu jak
przekazuje w swy wykładzie Tony Judt akolici A.Michnika i T.Grossa. ?