Dodaj do ulubionych

Konfitura z płatków róży - jak to sie robi?!!!

19.12.04, 19:48
Prosze, popytajcie starsze generacje. Pobuszowalam po forum, ale dalej nie
wiem, jak to robic i z czego? czy chodzi o takie dzikie roze w lesie? Smazy
sie platki z cukrem? Moja babcia nie wie i nie robila :(
Obserwuj wątek
    • mysiulek08 Re: Konfitura z płatków róży - jak to sie robi?!! 19.12.04, 20:54
      O ile pamietam, musi to byc roza pomarszczona, dajaca okragle, lekko
      splaszczone owoce, platki o zabarwienie rozowym. Technologia robienia zawierala
      ucieranie platkow na surowo z cukrem. Przepis mam, ale ksiazka z ktorej
      pochodzi "Kucharz Warszawski" z 1894, stoi sobie na polce 14000 km ode mnie.
      Dysponuje natomiast przepisem na konfiture z owocow rozy

      *******************************
      www.polcom.cl/patagonia
      www.polcom.cl/zloto
      smakosze.blox.pl
    • mysiulek08 Re: Konfitura z płatków róży - jak to sie robi?!! 19.12.04, 20:57
      Guglas po wpisaniu "konfitura z płatków róż" troche tego znalazl
      www.kuchnia.bytow.pl/index.php?menu=czytaj&nr=6890
      kobieta.gazeta.pl/kuchnia/2,54041,,,,5501061,P_KOBIETA_PRZEPISY.html
      *******************************
      www.polcom.cl/patagonia
      www.polcom.cl/zloto
      smakosze.blox.pl
    • Gość: cat-lover Re: Konfitura z płatków róży - jak to sie robi?!! IP: *.snvacaid.dynamic.covad.net 19.12.04, 21:07
      Byl kiedys fajny watek o rozy, poczytaj, moze cos znajdziesz ciekawego-



      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=77&w=9695907&v=2&s=0
    • roseanne Re: Konfitura z płatków róży - jak to sie robi?!! 19.12.04, 21:39
      platki rozy marszczonej, rozowe przebrac
      oderwac biale koncowki, przeplukac i rozlozyc na sciereczce do przeschniecia

      mozna zmiksowac w malakserze z dodatkiem cukru pudru i soku z cytryny
      niestety nie pamietam proporcji


      robilam w tym roku, przechowuje surowe ( nie pasteryzowane) w lodowce - nie
      psuje sie, nie zmienia koloru

      dodawalam z bakaliami jako nadzienie do rogalikow kruchodrozdzowych
      • taka_tam Re: Konfitura z płatków róży - jak to sie robi?!! 19.12.04, 23:41
        do takiej konfitury stosuje się odpowiedni gatunek róży - różę cukrową, czyli
        damasceńską. płatków nie uciera się z cukrem, bo wówczas zrobi się dżem.
        najprostrzy przepis: 500 g płatków róży (obcina się podsuszone, zwiędłe
        końcówki), 1 kg cukru, sok z połowy cytryny, otarta skórka z cytryny.
        płatki przelać wrzątkiem, zimną wodą i osuszyć. skropić sokiem z cytryny.
        zagotować szklankę wody i rozpuścić w niej cukier, gotować do lekkiego
        zgęstnienia. do płynu wrzucić płatki i potrząsać garnkiem, aby się
        porozdzielały. odstawić na noc. potem gotować na małym ogniu pół godz. aż
        płatki stracą barwę. pod koniec dodać resztę soku i skórkę. ostudzić,
        delikatnie mieszając. zimne konfitury wlewać do słoiczków i te szczelnie
        zamykać.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka