folly 19.12.04, 19:48 Prosze, popytajcie starsze generacje. Pobuszowalam po forum, ale dalej nie wiem, jak to robic i z czego? czy chodzi o takie dzikie roze w lesie? Smazy sie platki z cukrem? Moja babcia nie wie i nie robila :( Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
mysiulek08 Re: Konfitura z płatków róży - jak to sie robi?!! 19.12.04, 20:54 O ile pamietam, musi to byc roza pomarszczona, dajaca okragle, lekko splaszczone owoce, platki o zabarwienie rozowym. Technologia robienia zawierala ucieranie platkow na surowo z cukrem. Przepis mam, ale ksiazka z ktorej pochodzi "Kucharz Warszawski" z 1894, stoi sobie na polce 14000 km ode mnie. Dysponuje natomiast przepisem na konfiture z owocow rozy ******************************* www.polcom.cl/patagonia www.polcom.cl/zloto smakosze.blox.pl Odpowiedz Link Zgłoś
mysiulek08 Re: Konfitura z płatków róży - jak to sie robi?!! 19.12.04, 20:57 Guglas po wpisaniu "konfitura z płatków róż" troche tego znalazl www.kuchnia.bytow.pl/index.php?menu=czytaj&nr=6890 kobieta.gazeta.pl/kuchnia/2,54041,,,,5501061,P_KOBIETA_PRZEPISY.html ******************************* www.polcom.cl/patagonia www.polcom.cl/zloto smakosze.blox.pl Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cat-lover Re: Konfitura z płatków róży - jak to sie robi?!! IP: *.snvacaid.dynamic.covad.net 19.12.04, 21:07 Byl kiedys fajny watek o rozy, poczytaj, moze cos znajdziesz ciekawego- forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=77&w=9695907&v=2&s=0 Odpowiedz Link Zgłoś
roseanne Re: Konfitura z płatków róży - jak to sie robi?!! 19.12.04, 21:39 platki rozy marszczonej, rozowe przebrac oderwac biale koncowki, przeplukac i rozlozyc na sciereczce do przeschniecia mozna zmiksowac w malakserze z dodatkiem cukru pudru i soku z cytryny niestety nie pamietam proporcji robilam w tym roku, przechowuje surowe ( nie pasteryzowane) w lodowce - nie psuje sie, nie zmienia koloru dodawalam z bakaliami jako nadzienie do rogalikow kruchodrozdzowych Odpowiedz Link Zgłoś
taka_tam Re: Konfitura z płatków róży - jak to sie robi?!! 19.12.04, 23:41 do takiej konfitury stosuje się odpowiedni gatunek róży - różę cukrową, czyli damasceńską. płatków nie uciera się z cukrem, bo wówczas zrobi się dżem. najprostrzy przepis: 500 g płatków róży (obcina się podsuszone, zwiędłe końcówki), 1 kg cukru, sok z połowy cytryny, otarta skórka z cytryny. płatki przelać wrzątkiem, zimną wodą i osuszyć. skropić sokiem z cytryny. zagotować szklankę wody i rozpuścić w niej cukier, gotować do lekkiego zgęstnienia. do płynu wrzucić płatki i potrząsać garnkiem, aby się porozdzielały. odstawić na noc. potem gotować na małym ogniu pół godz. aż płatki stracą barwę. pod koniec dodać resztę soku i skórkę. ostudzić, delikatnie mieszając. zimne konfitury wlewać do słoiczków i te szczelnie zamykać. Odpowiedz Link Zgłoś