amadeo214 02.05.11, 18:33 Dla relaksu warto zerknąc w niebo i zobaczyc co nad nami lata . Skąd dokąd. www.flightradar24.com/ Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
bulczanka Re: Samoloty nad TG 02.05.11, 18:39 Jak to skąd dokąd? Z lotniska na lotnisko:D Patrzę se czasem na te białe kreseczki na niebie. Zastanawiam się wtedy - a jakby tak z tej wysokości taka maszyna je...ła w centrum TG... Czy nasze służby poradziły by sobie z takim piekłem? Jak było by to skoordynowane? Serio mam czasem takie refleksje. Odpowiedz Link Zgłoś
amadeo214 Re: Samoloty nad TG 02.05.11, 18:47 www.youtube.com/watch?v=sJ1CIByTz24&t=0m40s Odpowiedz Link Zgłoś
tukantg Re: Samoloty nad TG 02.05.11, 19:52 Fajna stronka! Są też podobne z satelitami. Nie jestem pewien, ale chyba kilka razy udało mi się zauważyć "zajączka" rzucanego przez baterie słoneczne satelity. Wygląda to mniej więcej tak, że leci słabo świecący punkt, który powoli się rozjaśnia. W pewnym momencie jest bardzo jasny po czym znowu przygasa i w końcu znika. Nie jest to raczej meteoryt, bo cała sytuacja trwa kilkanaście sekund, a w przypadku meteorytów to ułamki sekund. Odpowiedz Link Zgłoś
tukantg Re: Samoloty nad TG 02.05.11, 21:24 Oni nie istnieją, tak jak święty Mikołaj... Odpowiedz Link Zgłoś
bulczanka Re: Samoloty nad TG 02.05.11, 21:37 Święty mikołaj istniał z tym że nie taki jaki został wykreowany przez coca colę:) Odpowiedz Link Zgłoś
bulczanka Re: Samoloty nad TG 02.05.11, 21:45 A ja widziałem orła cień po czym.... koszula wylądowała w praniu:D Odpowiedz Link Zgłoś
pink-alois Re: Samoloty nad TG 03.05.11, 22:45 Być może był to samolot na dużych wysokościach. Najniższa orbita satelity wynosi gdzieś ok. 300 km więc wątpliwe aby tak mały obiekt był widoczny. Większość satelitów porusza się na dużo większych wysokościach liczonych w tysiącach kilometrów. Odpowiedz Link Zgłoś
tukantg Re: Samoloty nad TG 04.05.11, 03:27 Ale powierzchnia baterii słonecznych jest na tyle duża, że przy sprzyjających warunkach można zobaczyć odbite w nich światło słoneczne. www.calsky.com Odpowiedz Link Zgłoś
pink-alois Re: Samoloty nad TG 04.05.11, 16:02 Zaciekawił mnie temat więc poszperałem trochę w internecie. Moje rozumowanie polegało nas tym, że skoro horyzont na morzu jest odległy ok. 60 km i statki widoczne są jako punkty, skoro z za horyzontu wspinając się na maszty można dostrzec silne światło latarni morskiej to raczej z odległości 250-300 km było by to już niemożliwe. Z publikacji wynika jednak, że w ciemną noc przy pogodnym niebie można dostrzec jasny punkcik często migocący co świadczy o ruchu obrotowym i że jest to satelita. Jest nawet strona zrzeszająca obserwatorów z dużą bazą satelitów i i krajów obserwatora. Cyt: Możemy również przygotować się do ich obserwacji. Po zarejestrowaniu się na stronie Internetowej www.heavens-above.com mamy dostęp do ogromnej bazy danych satelitów. Teraz wystarczy już tylko wybrać miejsce obserwacji i zapolować na któregoś z nich. Być może uda się dostrzec przelatującą Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS! Odpowiedz Link Zgłoś
amadeo214 Re: Samoloty nad TG 04.05.11, 16:49 Zdziwisz się ale horyzont na lądzie (Sląsk) może wyniesc ok.100-150km. Łatwo to obliczyc po prędkości samolotu w km/min. Samolot leci z prędkościa 12-15 km/min. Odpowiedz Link Zgłoś
bulczanka Re: Samoloty nad TG 04.05.11, 16:58 Niektórzy powinni poszerzyć horyzonty. Odpowiedz Link Zgłoś
robingut Re: Samoloty nad TG 04.05.11, 18:11 Wielkość widnokręgu , czyli odległość do niego, zależy od wysokości ocznej obserwatora ( i od wysokości latarni). Możliwość zobaczenia światła odbitego od satelity będzie zależała od odległości i jego wielkości kątowej. Tylko dla porządku, bo każdy kogo to interesuje, sam może sprawdzić, horyzont to nie widnokrąg. Widzialność na horyzoncie jest teoretycznie nieograniczona. Widzialność na widnokręgu np. na morzu owszem. ( z wysokości 1 metra - 1,92 mili morskiej) To tylko tak dla porządku, bo z Kolumbem przecież nie pływałem Odpowiedz Link Zgłoś
pink-alois Re: Samoloty nad TG 04.05.11, 22:13 Dla porządku 2. za Wiki : Horyzont – koło powstałe w wyniku przecięcia sfery niebieskiej na dwie części, wyznaczające granicę pomiędzy przestrzenią widoczną dla obserwacji i zasłoniętą przez Ziemię. Odpowiedz Link Zgłoś
robingut Re: Samoloty nad TG 05.05.11, 09:46 Zobacz na tę stronkę - pod koniec. Nie rozwiązuje sprawy widzialności satelity, ale co szkodzi wiedzieć? www.nauticalissues.com/nav2.html Odpowiedz Link Zgłoś
amadeo214 Re: Samoloty nad TG 05.05.11, 09:55 Faktycznie ,ciekawa strona. Widnokrąg czy horyzont ? Dla fachowców to różnica ,dla amatorów, to to samo . Odpowiedz Link Zgłoś
pink-alois Re: Samoloty nad TG 05.05.11, 10:07 Autor przedstawia szczegółowe określenia prawa międzynarodowego a potem bierze się za interpretacje i pisze "oznacza to ". To nic nie oznacza. Umiejętność różnicowania źródeł to konieczna cecha przy tego typu dywagacjach. Przy dobrej pogodzie widać Bornholm. Przy normalnej pogodzie z Helu widać Gdańsk, Gdynię, można odróżnić pojedyncze budowle, widać dwa kominy, płynie się tam statkiem godzinę i każdy wie że jest więcej niż 3 mile. Polecam: goo.gl/d8gj3 Odpowiedz Link Zgłoś
strefas Re: Samoloty nad TG 04.05.11, 13:43 no nie tylko samoloty latają może nie nad TG ale w PL www.rmf24.pl/fakty/polska/news-meteoryt-spadl-na-gospodarstwo-w-warminsko-mazurskiem,nId,338112 Odpowiedz Link Zgłoś
bulczanka Re: Samoloty nad TG 04.05.11, 13:50 Dobrze że wewnątrz tego meteorytu nie gnieździł się jakiś blob albo inne pieroństwo:D Odpowiedz Link Zgłoś
amadeo214 Re: Samoloty nad TG 05.05.11, 07:39 Wywar z bloba zapewne tak. media.ebaumsworld.com/picture/deathmetaljoe/TheBlob.png Odpowiedz Link Zgłoś
bulczanka Re: Samoloty nad TG 05.05.11, 14:14 Ja pier....e toż to malutki alois:D Kielonku nie oglądałeś horroru "Blob"? Polecam. Całkiem niezły. A blob nie nadaje się do picia. To galaretowata substancja która (w filmie oczywiście) spadła na ziemię wraz z meteorytem i zabijała ludzi powiększając przy tym swój rozmiar. Topiła ich ciała i kości jak kwas. Zobacz sobie smakowitą scenkę: www.youtube.com/watch?v=CW6maJgzk7E Odpowiedz Link Zgłoś