IP: 89.108.221.* 08.02.09, 17:24
Jakie macie opinie na temat tego developera? Można mu zaufać?
Obserwuj wątek
    • kachana Re: DOZBUD 08.02.09, 19:20
      Jakiś czas temu zadałam podobne pytanie na tym forum niestety nie uzyskałam
      żadnej odpowiedzi. Niedawno podpisałam umowę przedwstępną z dozbudem
              • Gość: antybudimex Re: DOZBUD IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.07.09, 17:58
                Myślę że jeśli chodzi o developerów to brak informacji oznacza dobre
                informacje. Jeżeli były by jakieś problemy, to natychmiast były by
                dziesiątki wpisów - zobacz np. pod Marvipol, Budimex albo JWC.
                Natomiast opinie pochwalne mogły by pochodzić od samego developera,
                więc mogły by być niewiarygodne.
                Ja też rozważam zakup od developera, na temat którego kilka pytań na
                forum pozostało bez odpowiedzi, bo to zwiększa szanse że jest ok.
                • galantl Re: DOZBUD 31.07.09, 10:08
                  jeszcze jedno, że deweloper jest dość mały i tak wiele osób nie miało tak naprawdę z nim stycznośći. Chociaż np gór-pis same jakieś pochwalne aż poejrzane a wybudowali tak naprawdę niewiele też
                  • morfina.2 Re: DOZBUD 31.07.09, 20:23
                    Zalecam ostrożność, podobno deweloper ma hipotekę przymusową i można sie naciąć kupujac mieszkanie z długami, byłam bardzo mile zaskoczona współpracą dewelopera , organizacja dokumentów, skończył mi się dobry nastrój i współpraca dewelopera jak analityk banku znalazł pewne nieścisłości. Pozdrawiam
                    • galantl Re: DOZBUD 01.08.09, 16:54
                      morfina.2 napisała:

> Zalecam ostrożność, podobno deweloper ma hipotekę przymusową i
                      można sie naciąć
                      > kupujac mieszkanie z długami, byłam bardzo mile zaskoczona
                      współpracą dewelope
                      > ra , organizacja dokumentów, skończył mi się dobry nastrój i
                      współpraca dewelop
                      > era jak analityk banku znalazł pewne nieścisłości. Pozdrawiam

No to ciekawe może powiedz co dokładnie?
                      • galantl Re: DOZBUD 03.08.09, 17:24
                        galantl napisał:

> morfina.2 napisała:
                        >
                        > > Zalecam ostrożność, podobno deweloper ma hipotekę przymusową i
                        > można sie naciąć
                        > > kupujac mieszkanie z długami, byłam bardzo mile zaskoczona
                        > współpracą dewelope
                        > > ra , organizacja dokumentów, skończył mi się dobry nastrój i
                        > współpraca dewelop
                        > > era jak analityk banku znalazł pewne nieścisłości. Pozdrawiam
                        >
                        > No to ciekawe może powiedz co dokładnie?

jakie nieścisłości znalazł analityk?
                      • galantl Re: DOZBUD 06.08.09, 21:45
                        info pewne - niestety deweloper ma chyba właśnie tę przymusową hipotekę - znajomy próbuje załatwić kredy, nikt nie chce go dać na mieszkanie z dozbudu. Szkoda. Fajne i tanie mieszkanka, ale niestety gotówki nie posiadam. Myślę, że wielu z was niestety trudności w uzyskaniu kredytu również skutecznie powstrzymają przed zakupem mieszkania. Przy takich tanich zawsze jest jakieś ale - w piasecznie multi - hekk ( fuszerka bloki budowane przez nich się rozpadają), w ząbkach dolcan - złe opinie oraz np przesuawanie terminu ukończenia (było 3.2010 jest 10.2010) szkoda że tanie mieszkania zawsze mają jakieś ale...
    • Gość: staan Re: DOZBUD IP: *.ip.netia.com.pl 04.08.09, 08:00
      Ja mam do sprzedania 3 pokoje w osiedlu dozbudu - słoneczne osiedle 1.
      Więcej info na stronie www.darekbielecki.pl

My jesteśmy zadowoleni z jakości prac wykonanych przez tego dewelopera. Ale też
      mieszkamy w pierwszym wybudowanym przez niego osiedlu - wtedy jeszcze się starał ;)
        • Gość: bydlak Re: DOZBUD IP: 192.193.245.* 07.08.09, 15:22
          Witam,
          ja podpisałam umowe przedwstępną z D. prawie poł roku temu. Od tego
          czasu nie moge dostac kredytu (w sensownych bankach, na sensownych
          warunkach). Rzeczywiście D. ma przymusowa hipoteke na ksiegach.
          Wystapił juz o wycofanie zapisów -bo sprawa jest juz wyjasniona- ale
          wiadomo ile to trwa w Sadach. Reszta dokumentacji wyglada ok.
          Szczerze mówiac sama zastanawiam sie czy w to wchodzic... nawet
          jeśli D. "wyprostuje dokumentacje", do najuczciwszych nie należy.
          Aha! w momencie podpisania umowy przedwstepnej (Akt Not.) D. nie był
          włąścicielem wszystkich działek na których budował... chodziaż w
          umowie jest zapis o własności. Poświadczył wiec nieprawde. Sytauacja
          zmieniła się w lipcu i teraz D. jest już włascicielem wszystkich
          działek. Nie podjęłam jeszcze dezycji co dalej, ale mocno sie
          zastanawiam nad rezygnacją. Jesli ktoś ma podobne obawy piszcie :(
          • najlepszykachna Re: DOZBUD 07.08.09, 19:12
            Witaj, my z mężem jesteśmy umówieni na poniedziałek ale po tych
            wszystkich "sensacjach" sama już nie wiem, że będziemy starać się o
            kredyt na 100% nieruchomości...nie wiem co powiedzieć płakać mi się
            chce :(
          • magadka Re: DOZBUD 09.08.09, 15:59
            D. nie jest uczciwym deweloperem, ale ktory deweloper jest uczciwy??
            Ja zdecydowałam sie i kupuje.W najgorszym wypadku bedzie problem z
            wpisem do ksiegi wieczystej. Ale miejmy nadzieje, ze wszystko dobrze
            pojdzie. W sadzie procedura trwa do 7 mies. Teoretycznie wszytsko
            powinno byc załatwione do konca roku.
            Kredyt można dostac w Millenium lub PKO SA.
            Powodzenia !!!
              • najlepszykachna Re: DOZBUD 10.08.09, 20:10
                Zrezygnowaliśmy na tą chwilę ale mam mieszane uczucia ..szukamy
                dalej na Białołęce developer jw constr sprzedaje za ta cenę razem z
                kafelkami, panelami, drzwiami i sanitariami ale opinię ma fatalną,
                nie rezygnuję z ząbek jeśli sprawa się wyjaśni a mieszkanko poczeka
                to kto wie :)
              • Gość: magadka Re: DOZBUD IP: 188.33.72.* 10.08.09, 20:59
                nie bedzie tak tragicznie, w chwili obecnej deweloper jest
                wlasciecielem wszystkich dzialek a zdjecie hipoteki to kwestia
                czasu. W najgorszym wypadku bedzie problem z wpisem do ksiegi
                wieczystej. Trzeba podpisac umowe przedwstepna w formie aktu
                notarialnego- to jest zabezpieczenie przed utrata pieniedzy.
                • lukrecja-2 Re: DOZBUD 28.08.09, 21:21
                  Gość portalu: magadka napisał(a):

> nie bedzie tak tragicznie, w chwili obecnej deweloper jest
                  > wlasciecielem wszystkich dzialek a zdjecie hipoteki to kwestia
                  > czasu. W najgorszym wypadku bedzie problem z wpisem do ksiegi
                  > wieczystej. Trzeba podpisac umowe przedwstepna w formie aktu
                  > notarialnego- to jest zabezpieczenie przed utrata pieniedzy.
                  Witam wszystkich :)
                  Podpisałam umowę przedwstępną z D... kilka miesięcy temu i jak do
                  tej pory nie otrzymałam kredytu ze względu na nie uregulowane sprawy
                  nieruchomości...
                  Otóż ów developer owszem jest właścicielem większości działek oprócz
                  feralnej działki 46. Na te działkę, ma umowę dzierżawy na mocy
                  której dnia 07.07.2009r podpisał umowę przedwstępną zakupu w formie
                  aktu notarialnego z miastem Ząbki. W umowie przedwstępnej z
                  klientami dokonującymi zakupu mieszkania oświadcza iż udziały w
                  działce 46 nigdy nie będą zbywane na rzecz nabywców poszczególnych
                  lokali.
                  Z tego co wiem to na owej działce znajduje się skrzynka
                  rozprowadzająca media do poszczególnych lokali.
                  Osobiście dostałam odmowe z banku i zastanawiam się co dalej z tym
                  robić...
                  Co na ten temat myślicie?
                  • wian77 Re: DOZBUD 01.09.09, 17:41
                    Niepokoi mnie to co napisałaś, o na temat działki nr 46 i o nieprzekazaniu prawa
                    własności na rzecz mieszkańców. JeŚli deweloper nie jest w stanie uregulować
                    pozytywnie statusu działki na rzecz mieszkańców to czy w związku z tym powstaje
                    pytanie czy nie istnieje potrzeba przeniesienia tej skrzynki z mediami w inne
                    miejsce tam gdzie udziały w działce mogą zostać przekazane na rzecz mieszkańców
                    i to że oszukał potencjalnych klientów powinien zrobić na swój koszt, nie
                    obciążając potencjalnych mieszkańców osiedla, jeśli tacy się znajdą. w takiej
                    sytuacji chyba lepiej kredytu nie dostac niz go miec, bo w sytuacji
                    nieuregulowanej dewelopera i podpisanej umowy masz jeszcze szanse na zwrot
                    wpłaconej zaliczki i szukania mieszkania gdzie indziej, gdzie sytuacja jest
                    jasna. ja kredyt dostałam w milenium i jestem w kropce i co ja ma zrobic???

lukrecja-2 napisała:

> Gość portalu: magadka napisał(a):
                    >
                    > > nie bedzie tak tragicznie, w chwili obecnej deweloper jest
                    > > wlasciecielem wszystkich dzialek a zdjecie hipoteki to kwestia
                    > > czasu. W najgorszym wypadku bedzie problem z wpisem do ksiegi
                    > > wieczystej. Trzeba podpisac umowe przedwstepna w formie aktu
                    > > notarialnego- to jest zabezpieczenie przed utrata pieniedzy.

> Witam wszystkich :)
                    > Podpisałam umowę przedwstępną z D... kilka miesięcy temu i jak do
                    > tej pory nie otrzymałam kredytu ze względu na nie uregulowane sprawy
                    nieruchomości...
                    > Otóż ów developer owszem jest właścicielem większości działek oprócz feralnej
                    działki 46. Na te działkę, ma umowę dzierżawy na mocy której dnia 07.07.2009r
                    podpisał umowę przedwstępną zakupu w formie aktu notarialnego z miastem Ząbki. W
                    umowie przedwstępnej z
                    > klientami dokonującymi zakupu mieszkania oświadcza iż udziały w
                    > działce 46 nigdy nie będą zbywane na rzecz nabywców poszczególnych
                    > lokali.
                    > Z tego co wiem to na owej działce znajduje się skrzynka
                    > rozprowadzająca media do poszczególnych lokali.
                    > Osobiście dostałam odmowe z banku i zastanawiam się co dalej z tym
                    > robić...
                    > Co na ten temat myślicie?
        • wian77 Re: DOZBUD 28.08.09, 13:39
          ja jako osoba zainteresowana zakupem mieszkania na osiedlu słoneczne 3 zapraszam
          na forum.gazeta.pl/forum/f,91316,_Osiedle_Sloneczne_3_Zabki_.html
    • Gość: Fifi Re: DOZBUD IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.08.09, 13:08
      Uważam, że to jeden z uczciwszych deweloperów w Ząbkach. Mają bardzo ładne
      mieszkanie i w bardzo dobrej cenie. Nigdy nie było większych problemów. Poza tym
      prace na budowie idą zgodnie z harmonogramem. Jeżeli chodzi o KW, to jest
      wszystko w porządku.
      Ja mogę szczerze polecić tego dewelopera.
          • zurom76 Re: DOZBUD 27.08.09, 07:39
            Witam!

Czy ktoś posiada jakieś informacje jak wygląda sprawa hipoteki w
            sądzie? Czy developer podjął jakiekolwiek kroki zmierzające do
            wyprostowania tej sytuacji?
            • Gość: jadźka Re: DOZBUD IP: *.acn.waw.pl 27.08.09, 17:28
              z tego co ja wiem to sprawa hipoteki jest wyjaśniona (do dokumentów dla banku
              dołączone są pisma o wykreślenie hipoteki-są to wnioski nie Dozbudu tylko tych,
              którzy wcześniej wnioskowali o wpis do hipoteki, więc raczej wiarygodne), póki
              co trzeba być dobrej myśli, ja chyba zaryzykuję
              • zurom76 Re: DOZBUD 28.08.09, 16:31
                Jedyne co niepokoi to to że banki nie chcą dawać kredytów gdyż nie
                do końca papiery są w porządku. Jeśli Dozbud wyprostował papiery to
                już chyba nie ma ryzyka spłacania jakichkolwiek długów. Jeśli się
                mylę to prosze mnie poprawić. Z tego co widzę to prace na budowie
                postepują zgodnie z harmonogramem. Cały czas coś się dzieje na
                budowie, nie widać żadnego zagrożenia zejścia z budowy itp.
                Czekam na jakieś info chcę podpisać umowę bo mieszkania fajne i
                tanie.
                • Gość: jagna Re: DOZBUD IP: 192.193.116.* 28.08.09, 17:02
                  Jak chcecie to ryzykujcie. Ja niestety przez to przeszedłem. Pomimo
                  że Dozbud posiada dokumenty z wnioskami o wykreślenie hipoteki (dla
                  mnie wiarygodne) cześć banków nie chce udzielić kredytu dopóki
                  zapisy w księgach nie zostaną wykreślone. Powiedzili mi, ze "zbyt
                  duze ryzyko". Potwierdziłem z Sadem Wolominskim, ze na zmiany trzeba
                  czekac- max.8 m-cy... Niestety banki, które chca z takim stanem
                  rzeczy kredytowac inwestycje, mnie nie interesują.
                  • Gość: jadźka Re: DOZBUD IP: *.acn.waw.pl 28.08.09, 17:39
                    dlaczego nie interesuje Ciebie kredyt w PKO SA chociażby? czy różnice w marżach
                    są aż tak duże? jak bardzo może różnić się wysokość raty kredytu załóżmy w PKO
                    SA i w jakimkolwiek innym, "upatrzonym" przez Ciebie banku? pytam z ciekawości:)
                    • Gość: jagna Re: DOZBUD IP: 192.193.116.* 31.08.09, 16:34
                      Jeżeli zawarta zostanie umowa sprzedaży nieruchomości, w księdze
                      której znajduje się obciążający wpis, uprawniony z tytułu wpisu
                      będzie mógł się skutecznie zaspokoić z nieruchomości, mimo iż ona ma
                      już innego właściciela. Dopóki więc w księdze wieczystej tkwi wpis
                      obciążający nieruchomość, umowa sprzedaży nie jest dla nabywcy z
                      reguły korzystna. Najrozsądniej zatem byłoby poczekać, aż zbywca
                      ureguluje swoje zobowiązania i wpis zostanie z księgi usunięty.
                      Wtedy można śmiało kupować nieruchomość wiedząc, że nie jest
                      obciążona żadnym długiem.
                      • Gość: jadźka Re: DOZBUD IP: *.acn.waw.pl 31.08.09, 17:07
                        niestety pojawia się kolejna kwestia-chodzi o jedną z działek, która jak się
                        okazuje nie jest ani własnością dewelopera ani nawet gminy od której póki co
                        jest ona dzierżawiona...co w chwili, gdy pojawi się prawowity właściciel..?
                        • lukrecja-2 Re: DOZBUD 31.08.09, 19:35
                          Witam.
                          Wiadomośc najświeższa to taka, iż w połowie tego tygodnia można
                          dostać od developera wypisy z ksiąg wieczystych bez obciązeń
                          hipotecznych. Po za tym jak już wcześniej pisałam pojawił się nowy
                          zapisek w obecnych umowach mówiący o dzierżawie działki 46 i zapis
                          według którego działka ta nie będzie nigdy przedmiotem sprzedaży dla
                          nabywców poszczególnych lokali.
                          Co o tym myślicie?
                            • Gość: jadźka Re: DOZBUD IP: *.acn.waw.pl 01.09.09, 16:50
                              wszystko gra??? "działka ta nie będzie nigdy przedmiotem sprzedaży dla
                              nabywców poszczególnych lokali"-co Wam to mówi? czy ja dobrze rozumiem, że nikt,
                              kto kupi mieszkanie, nie stanie się udziałowcem działki, przez którą przechodzą
                              media? tzn., że rzeczywisty jej właściciel będzie mógł rozporządzać działką
                              wedle własnego uznania, będzie mógł chociażby od tych mediów mieszkańców
                              odciąć?! rozumiecie ten zapis inaczej?
                              • wian77 Re: DOZBUD 01.09.09, 17:26
                                witam,

witam, widze, że we właściwym momencie tu zajrzałam. czy ktoś z forumowiczów
                                konsultował zaistniałą sytuacje braku własności działki z prawnikiem? jak to
                                wygląda prawnie? czy w związku z tym deweloper ponosi jakies konsekwencje
                                zatajenia faktu nieuregulowanego statusu działki nr 46? czy w takiej sytuacji w
                                ogóle mógł podjąć budowę i sprzedaż mieszkań? co na to gmina, która okazała się
                                nie być właścicielem działki i sprzedała czy wydzierżawiła ją deweloperowi? a
                                moze ktos z urzędu przymknął oko na istniejące nieprawidłowości i mimo to
                                doszedł do porozumienia z deweloperem o jej zagospodarowaniu? czy istniała
                                szanasa ze deweloper nie wiedział o nieuregulowanej sytuacji tej działki?

Gość portalu: jadźka napisał(a):

> wszystko gra??? "działka ta nie będzie nigdy przedmiotem sprzedaży dla
                                nabywców poszczególnych lokali"-co Wam to mówi? czy ja dobrze rozumiem, że nikt
                                kto kupi mieszkanie, nie stanie się udziałowcem działki, przez którą przechodzą
                                media? tzn., że rzeczywisty jej właściciel będzie mógł rozporządzać działką
                                > wedle własnego uznania, będzie mógł chociażby od tych mediów mieszkańców
                                odciąć?! rozumiecie ten zapis inaczej?
                                • lukrecja-2 Re: DOZBUD 01.09.09, 21:17
                                  wian77 napisała:

> witam,
                                  >
                                  > witam, widze, że we właściwym momencie tu zajrzałam. czy ktoś z
                                  forumowiczów
                                  > konsultował zaistniałą sytuacje braku własności działki z
                                  prawnikiem? jak to
                                  > wygląda prawnie? czy w związku z tym deweloper ponosi jakies
                                  konsekwencje
                                  > zatajenia faktu nieuregulowanego statusu działki nr 46? czy w
                                  takiej sytuacji w
                                  > ogóle mógł podjąć budowę i sprzedaż mieszkań? co na to gmina,
                                  która okazała się
                                  > nie być właścicielem działki i sprzedała czy wydzierżawiła ją
                                  deweloperowi? a
                                  > moze ktos z urzędu przymknął oko na istniejące nieprawidłowości i
                                  mimo to
                                  > doszedł do porozumienia z deweloperem o jej zagospodarowaniu? czy
                                  istniała
                                  > szanasa ze deweloper nie wiedział o nieuregulowanej sytuacji tej
                                  działki?
                                  >
                                  >
                                  >
                                  > Gość portalu: jadźka napisał(a):
                                  >
                                  > > wszystko gra??? "działka ta nie będzie nigdy przedmiotem
                                  sprzedaży dla
                                  > nabywców poszczególnych lokali"-co Wam to mówi? czy ja dobrze
                                  rozumiem, że nikt
                                  > kto kupi mieszkanie, nie stanie się udziałowcem działki, przez
                                  którą przechodzą
                                  > media? tzn., że rzeczywisty jej właściciel będzie mógł
                                  rozporządzać działką
                                  > > wedle własnego uznania, będzie mógł chociażby od tych mediów
                                  mieszkańców
                                  > odciąć?! rozumiecie ten zapis inaczej?

Moje drogie.
                                  Troszkę pobadałam tę sprawę i nic nie jest takie proste...
                                  Teoretycznie mogę pójść do Starostwa które wydaje decyzje o
                                  zabudowie danej działki i powiedzieć że jestem jej właścicielem i
                                  chcę na niej wybudować budynek mieszkalny no i owszem mogę taką
                                  decyzję o zabudowie dostać na tzw. "oświadczenie"(składane w formie
                                  pisemnej). Jeśli ktoś poświadcza nieprawdę to w tym momencie sprawą
                                  zajmuje się prokurator... Nie wiem czy komu kolwiek starczy odwagi
                                  by sprawą bardziej sie zainteresować... Istnieje jeszcze inna strona
                                  medalu sprawdzona u Fachowca, otóż jeżeli miasto jest dzierżwcą
                                  gruntów i ostępuje daną działkę w dzierżawę developerowi to
                                  teoretycznie wszystko jest zgodne z prawem...
                                  Odnośnie świadczenia nieprawdy co do własności działki, to nikt z
                                  nas zapewne nie ma takiej siły przebicia ani pieniędzy by wygrać z
                                  developerem.
                                  Teraz sprawa skrzynki z mediami stojącej na działce nr 46. Osobiście
                                  pofatygowałam się do Miejskiego Rzecznika Konsumentów w tej
                                  sprawie... Niestety niewiele mógł się wypowiedzieć w tej kwestii,
                                  jedyne co powiedział to to iż mieszkańcy w najgorszym wariancie jaki
                                  możemy sobie wyobrazić mogą być "szantażowani" przez ewentualnego
                                  właściciela działki :(...
                                  Doradca bankowy jednego z banków w którym byłam powiedział iż
                                  skrzynka powinna się znajdować na terenie nabywanej nieruchomości...
                                  Może to jest niezły pomysł by developer na własny koszt przeniósł
                                  skrzynkę na teren którt będzie podlegał sprzedaży nabywcom
                                  poszczególnych lokali...
                                  Sama już nie wiem co mam na ten temat myśleć i czasem mam przeczucia
                                  by nie brnąć w to dalej... Najbardziej kusząca w tym wszystkim jest
                                  cena lokali ale jak na razie nic nie tracę a jeśli w to wejdę to
                                  mogę stracić wiele...
                                  Dodatkowych obiekcji dostarcza developer wręczając wizytówkę
                                  wybranego oddziału jednego z banków, mówiąc że w tym banku napewno
                                  dostanę kredyt bo dyrektor tego oddziału zna sytuację developera...
                                  wian77, jeśli masz mieszane uczucia to może zrezygnuj z kredytu w
                                  Milenium i poproś swojego doradcę bankowego by wypisał Ci papier
                                  mówiący o odmowie udzielenia kredytu...
                                  Ale się rozpisałam...
                                  Pozdrawiam serdecznie i powiedzcie co o tym wszystkim myślicie...
                                  • wian77 Re: DOZBUD - info od prawnika 02.09.09, 12:58
                                    zasięgnełam informacji u prawnika i otrzymałam następujące info: sam fakt
                                    sprawdzenia dewelopera przez bank jest już wystarczającym dowodem na to ze nie
                                    mogą występować nieprawidłowości. powodem nieudzielenia kredytu nie mogą być
                                    nieprawidłowości w dokumentacji dewelopera, ponieważ to są dokumenty urzędowe i
                                    wykazany musi być w nich stan faktyczny. jeśli bank udzielił kredytu to oznacza
                                    ze deweloper jest dla niego wiarygodny. potwierdzenia z dokumentacji dewelopera
                                    należy szukać w sądzie w wydziale ksiąg wieczystych w odpowiednim terytorialnie
                                    oddziale. kolejna sprawa - to potwierdzenie notarialne. notariusz odpowiada
                                    prawnie za to co potwierdza w akcie notarialnym i według prawa nie może
                                    potwierdzać nieprawdy. mam nadzieje ze te wyjasnienia rozwiały chociaz część
                                    wątpliwości.
                                    nizej podaje kolejne info:

Sprawdź dewelopera według strony
                                    www.deutsche-bank-pbc.pl/index.php/l1/kredyty_i_pozyczki/l2/kredyt_mieszkaniowy/l3/sprawdz_dewelopera
                                    O czym powinieneś pamiętać kupując mieszkanie lub budując dom?

Sprawdzając developera lub spółdzielnię zwróć uwagę na poniższe elementy:

* Status prawny firmy - odpis z rejestru handlowego sądu gospodarczego lub w
                                    przypadku spółki cywilnej umowę spółki i wypis z ewidencji działalności gospodarczej
                                    * Zaświadczenie z urzędu skarbowego i ZUS o niezaleganiu z płatnościami

W przypadku spółdzielni sprawdź wysokość wpisowego, dokumenty rejestracyjne
                                    spółdzielni oraz kondycję finansową spółdzielni - informacja na ten temat jest
                                    dostępna w Monitorze Spółdzielczym lub bezpośrednio w siedzibie spółdzielni.

Umowa o zakup lub realizację nieruchomości:

* Warunki płatności w umowie: cena i sposób jej indeksowania (wzrost cen
                                    robót, materiałów budowlanych, wskaźnik inflacji, kursy walut)
                                    * Inwestycje wykonane do tej pory przez dewelopera lub wykonawcę oraz
                                    pisemne referencje
                                    * Status prawny działki - akt własności, czy nieruchomość nie jest obciążona
                                    hipoteką
                                    * Plan zagospodarowania terenu - dostępny w gminie
                                    * Pozwolenie na budowę lub decyzja o warunkach zabudowy

Sprawdzając developera, wykonawcę lub spółdzielnie możesz skorzystać z pomocy
                                    organizacji lub ośrodków zamieszczonych poniżej:

* Krajowa Izba Budownictwa, Warszawa, ul. Zielna 49, telefon: 0 22 621 91 50
                                    * Krajowy Związek Pracodawców Budownictwa, Warszawa, ul. Elektoralna 13, 0
                                    22 620 31 73
                                    * Polskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów PSBD, Warszawa, ul. Foksal 2,
                                    telefon: 0 22 827 77 50
                                    * Komputerowy Bank Informacji o Firmach "Kontrahent" (prowadzony przez
                                    Centralny Ośrodek Informacyjny Budownictwa), Warszawa, ul. Bartycka 26, telefon:
                                    0 22 851 14 51
                                    * Polski Związek Inżynierów i Techników budowlanych, Oddział Warszawa, ul.
                                    Świętokrzyska 14, telefon: 0 22 827 75 73

lukrecja-2 napisała:

> Moje drogie.
                                    > Troszkę pobadałam tę sprawę i nic nie jest takie proste...
                                    > Teoretycznie mogę pójść do Starostwa które wydaje decyzje o
                                    > zabudowie danej działki i powiedzieć że jestem jej właścicielem i
                                    > chcę na niej wybudować budynek mieszkalny no i owszem mogę taką
                                    > decyzję o zabudowie dostać na tzw. "oświadczenie"(składane w formie pisemnej).
                                    Jeśli ktoś poświadcza nieprawdę to w tym momencie sprawą zajmuje się
                                    prokurator... Nie wiem czy komukolwiek starczy odwagi by sprawą bardziej sie
                                    zainteresować... Istnieje jeszcze inna strona medalu sprawdzona u Fachowca, otóż
                                    jeżeli miasto jest dzierżwcą gruntów i ostępuje daną działkę w dzierżawę
                                    developerowi to teoretycznie wszystko jest zgodne z prawem...
                                    > Odnośnie świadczenia nieprawdy co do własności działki, to nikt z
                                    > nas zapewne nie ma takiej siły przebicia ani pieniędzy by wygrać z
                                    > developerem.
                                    > Teraz sprawa skrzynki z mediami stojącej na działce nr 46. Osobiście
                                    pofatygowałam się do Miejskiego Rzecznika Konsumentów w tej sprawie... Niestety
                                    niewiele mógł się wypowiedzieć w tej kwestii, jedyne co powiedział to to iż
                                    mieszkańcy w najgorszym wariancie jaki możemy sobie wyobrazić mogą być
                                    "szantażowani" przez ewentualnego właściciela działki :(...
                                    > Doradca bankowy jednego z banków w którym byłam powiedział iż
                                    > skrzynka powinna się znajdować na terenie nabywanej nieruchomości...
                                    > Może to jest niezły pomysł by developer na własny koszt przeniósł
                                    > skrzynkę na teren którt będzie podlegał sprzedaży nabywcom
                                    > poszczególnych lokali...
                                    > Sama już nie wiem co mam na ten temat myśleć i czasem mam przeczucia by nie
                                    brnąć w to dalej... Najbardziej kusząca w tym wszystkim jest cena lokali ale jak
                                    na razie nic nie tracę a jeśli w to wejdę to mogę stracić wiele...
                                    > Dodatkowych obiekcji dostarcza developer wręczając wizytówkę
                                    > wybranego oddziału jednego z banków, mówiąc że w tym banku napewno
                                    > dostanę kredyt bo dyrektor tego oddziału zna sytuację developera...
                                    > wian77, jeśli masz mieszane uczucia to może zrezygnuj z kredytu w
                                    > Milenium i poproś swojego doradcę bankowego by wypisał Ci papier
                                    > mówiący o odmowie udzielenia kredytu...
                                    > Ale się rozpisałam...
                                    > Pozdrawiam serdecznie i powiedzcie co o tym wszystkim myślicie...
                                    • wian77 DOZBUD (artykuł jak sprawdzić dewelopera) 02.09.09, 13:12
                                      inwestycje.elfin.pl/print.php3?id_artykulu=1935
                                      Mieszkanie z deweloperem

Gdy zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania u dewelopera musimy dokonać wyboru,
                                      który z deweloperów budujących na naszym rynku lokalnym jest dla nas
                                      najodpowiedniejszy. Najodpowiedniejszy znaczy solidny, uczciwy i sprawny.

Przed dokonaniem tego wyboru warto przeprowadzić rozpoznanie studiując m.in.
                                      oferty prasowe, gdzie znajdują się informacje dotyczące cen, lokalizacji,
                                      technologii i standartu budowanych mieszkań.

Zanim podpiszemy umowę i wpłacimy pierwsze pieniądze warto zadać sobie nieco
                                      trudu i odpowiednio się do tego przygotować. Nie należy decydować się na
                                      pierwszą napotkaną firmę. Dobrze jest odwiedzić kilka czy kilkanaście, przejrzeć
                                      foldery reklamowe, porozmawiać o ofercie. Już pierwszy rzut oka na biuro może
                                      wiele powiedzieć. Porządna, dobrze wyposażona siedziba z osobnym pokojem dla
                                      klientów, kompetentna obsługa - to sygnał, że firmie zależy na kliencie, a nie
                                      tylko na jego pieniądzach.

W czasie rozmowy z pracownikiem firmy deweloperskiej trzeba:
                                      -ustalić tak istotną rzecz, jak pewność finansowania procesu inwestycyjnego
                                      -dowiedzieć się czy deweloper finansuje budowę jedynie ze środków przyszłych
                                      nabywców czy z kredytu budowlanego, który sam zaciągnął (jeżeli nie ma kredytu
                                      należy być ostrożnym)
                                      -dowiedzieć się, czy deweloper ma umowę z bankiem- to zwiększa jego
                                      wiarygodność, sprawdzić czy zawarcie umowy kredytowej za pośrednictwem
                                      dewelopera jest dla nas korzystniejsze
                                      -poprosić o wzór umowy i dowiedzieć się, czy jest to umowa do negocjacji i czy
                                      istnieje umowa przedwstępna
                                      -zapytać, jak wyglądają terminy płatności, jak wysokie są raty
                                      -zorientować się, czy firma jest przejrzysta finansowo i organizacyjnie, jakie
                                      ma powiązania z innymi firmami, w tym wykonawczymi - jeśli okaże się, że tych
                                      informacji deweloper udziela niechętnie - trzeba zachować ostrożność (najlepiej
                                      gdy firmę deweloperską tworzy bądź współtworzy firma wykonawcza)
                                      -dowiedzieć się o zrealizowane inwestycje (przede wszystkim terminy realizacji)
                                      i te będące w trakcie budowy
                                      -poprosić o referencje od poprzednich klientów, najepiej samemu porozmawiać
                                      bezpośrednio z właścicielami mieszkań, a przy okazji je obejrzeć
                                      -dowiedzieć się ile zawarto już umów na planowaną inwestycję i ile osób dokonało
                                      rezerwacji na tej inwestycji ( Z ekonomicznego punktu widzenia najbardziej
                                      opłaca się wejść w inwestycję jak najpóźniej - wybierać obiekty zaawansowane w
                                      budowie, ponieważ wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostanie
                                      zakończona w terminie, ponadto w przypadku braku klientów ceny mogą się znacznie
                                      obniżyć. Z drugiej strony , to pierwsi klienci mają największy wybór i mogą
                                      coraz częściej projektować swoje przyszłe mieszkanie.)
                                      -sprawdzić dokumentację dotyczącą danego przedsięwzięcia, w szczególności:

* pozwolenie na budowę, którego nie mógł by uzyskać bez nabycia prawa do gruntu,
                                      * plany zagospodarowania przestrzennego ( w urządzie gminy) by sprawdzić,
                                      jakie jest faktyczne przeznaczenie gruntu na której leży działka pod inwestycję
                                      i tym samym uniknąć w przyszłości uciążliwego sąsiedztwa obok domu.
                                      Ponadto można sprawdzić samą firmę. Należy poprosić o:

* aktualny odpis z rejestru handlowego sądu rejestrowego ( w przypadku
                                      spółki prawa handlowego). Są w nim informacje, kto jest właścicielem, jaki ma
                                      kapitał założycielski i przedmiot działalności. Jeśli firma nie ma aktualnego
                                      dokumentu - można te dane sprawdzić w sądzie rejestrowym.
                                      * aktualne zaświadczenie z urzędu skarbowego, potwierdzające, że firma nie
                                      zalega z podatkami
                                      * pokazanie sprawozdania finansowego czy bilansu (dobry developer powinien
                                      mieć minimum 30% własnego wkładu w momencie rozpoczęcia inwestycji)
                                      * informację, czy firma jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Domów
                                      Jednorodzinnych, Krajowej Izby Budownictwa lub innej organizacji branżowej -
                                      jeśli tak, warto zweryfikować developera.
                                      * terminy i warunki gwarancji w umowach developera z wykonawcami, zapytać o
                                      kwotę zabezpieczenia (powinno to być minimum 5% wartości inwestycji)

Gdy po weryfikacji spośród kilku deweloperów zostanie jedna firma - nie
                                      pozostaje nam nic innego jak podpisanie umowy. I to jest niezmiernie ważny
                                      moment. Umowę należy zabrać do domu i koniecznie skonsultować z prawnikiem
                                      (oczywiście nie powiązanym z developerem).

Co powinna zawierać umowa z deweloperem?
                                      - strony umowy
                                      Firma musi być dokładnie opisana. W przypadku spółki cywilnej muszą być podane
                                      nazwiska i adresy, a przy spółce z ograniczoną odpowiedzialnością musi być numer
                                      z rejestru handlowego.
                                      - szczegółowo przedmiot umowy
                                      Powierzchnia domu i działki, a jeśli dom stanie w osiedlu, niezbędne jest zapis,
                                      że deweloper obowiązany jest zadbać o infrastrukturę (drogi dojazdowe,
                                      oświetlenie, chodniki, ewentualnie zieleń). W umowie dobrze jest też wpisać, kto
                                      i na jakich zasadach ma administrować osiedlem.
                                      - co, z jakich materiałów i w jakim standardzie ma być wykonane
                                      - dokładne określenie czasu realizacji poszczególnych etapów budowy i ostateczny
                                      termin ukończenia prac, ewentualne odszkodowanie na rzecz klienta w przypadku
                                      opóźnień w oddaniu budynku do użytku - bardzo istotne zabezpieczenie -cenę i
                                      sposób płatności
                                      Nie wolno się zgadzać na koszty powykonawcze, gdzie ostateczna cena ustalana
                                      jest po zakończeniu budowy. Raty powinny być wpłacane po przekazaniu kolejnych
                                      etapów, ewentualnie niewiele je wyprzedzać. Pierwsza rata powinna być jak
                                      najniższa (ok.10%). Koniecznie powinien znaleźć się zapis określający procentowy
                                      (np. 2%) wzrost ceny przy ostatecznym rozliczeniu. Ostatnią ratę powinno się
                                      zapłacić dopiero po odbiorze technicznym domu. Warto dokonać zapisu o zadatku. W
                                      razie rozwiązania umowy z winy dewelopera zadatek jest zwracany w podwójnej
                                      wysokości. Mniej korzystna dla inwestora jest zaliczka, która podlega zwrotowi w
                                      wysokości nominalnej. Należy zaznaczyć czy cena 1mkw. będzie rewaloryzowana -
                                      czyli czy może wzrosnąć. Najlepiej gdy jest ceną stałą - termin usunięcia usterek
                                      Najlepiej zapisać, że ma to nastąpić bezzwłocznie i określić karne odsetki w
                                      razie nie wywiązania się przez dewelopera z tego punktu umowy. Można też
                                      zastrzec, że do czasu należytego usunięcia usterek wstrzyma się wpłatę części
                                      ostatniej raty.
                                      - sposób i warunki odbioru domu. Warto zastrzec obecność własnego inspektora nadzoru
                                      - warunki gwarancji na elementy konstrukcyjne, wykończeniowe, wyposażenie domu
                                      - warunki odstąpienia od umowy, które powinny być równe dla obu stron.
                                      Poniżej podajemy miejsca gdzie najlepiej zweryfikować dewelopera.

Krajowa Izba Budownictwa
                                      Warszawa, ul. Marszałkowska 89
                                      tel.: (0-22) 621 91 50
                                      W bazie danych KIB znajduje się ponad 100 firm, o których Izba może udzielić
                                      informacji. W każdą środę w godz.16.00-17.00 przy telefonie dyżuruje prawnik
                                      udzielający bezpłatnie porad w sprawie umów.

Polskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów
                                      Warszawa, ul. Foksal 2
                                      tel.: (0-22) 827-77-50
                                      W bazie danych jest ok. 80 firm developerskich i ok. 1000 firm budowlanych. Za
                                      poradę prawnika płaci się 60 zł. PSBD ma oddziały w Gdańsku, Katowicach,
                                      Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.
                                      • wian77 Re: DOZBUD (art. jak sprawdzić dewelopera - 2) 02.09.09, 13:19
                                        Możesz kupić gotowe mieszkanie albo zawrzeć umowę z deweloperem, gdy budowa
                                        jeszcze trwa. Najbezpieczniej zdecydować się na kupno już zbudowanego
                                        mieszkania. Jeśli nasze M ma dopiero powstać, sprawdźmy, czy deweloper lub
                                        spółdzielnia jest właścicielem terenu, na którym buduje. Żądajmy pokazania umowy
                                        kupna (lub wieczystej dzierżawy) działki.

Ważne! Umowę z deweloperem powinnaś zawrzeć w formie aktu notarialnego. Gdy nie
                                        wyraża na to zgody, ma coś do ukrycia.
                                        Jak sprawdzisz dewelopera?

Aby nie stracić pieniędzy, zawierając umowę z deweloperem, warto nie tylko
                                        sprawdzić wiarygodność, rzetelność i wypłacalność tej firmy, lecz również
                                        zasięgnąć informacji o inwestycji.

Co wziąć pod lupę?

- Zajrzyj do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Deweloperzy
                                        zazwyczaj prowadzą działalność gospodarczą w formie spółek kapitałowych, tj.
                                        spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej.

- Zażądaj wglądu w sprawozdanie finansowe. Można się z niego dowiedzieć, jaka
                                        jest sytuacja finansowa spółki. Powinnaś też poznać kapitał zakładowy firmy -
                                        czy jego wysokość stanowi gwarancję wobec potencjalnych wierzycieli. Im wyższy
                                        kapitał zakładowy spółki, tym wyższa gwarancja zabezpieczenia twoich przyszłych
                                        roszczeń na wypadek bankructwa.

- Sprawdź stan prawny gruntu. Informacje o gruntach i ich właścicielach możesz
                                        uzyskać w wydziale geodezji urzędu gminy lub miasta właściwym dla miejsca
                                        położenia nieruchomości. Czy działka nie jest zadłużona i obciążona hipoteką,
                                        dowiesz się też z księgi wieczystej. Pamiętaj o obowiązującej zasadzie, że
                                        właścicielem budynku jest właściciel gruntu. W tej sytuacji, mimo że wpłacisz
                                        pieniądze na mieszkanie, nie zostaniesz jego właścicielem, gdy ktoś przejmie
                                        grunt za długi.

Ważne! Nieuregulowanie własności gruntu może przerwać prace przy budowie.

Żądaj okazania wypisu (z ostatnich 3 miesięcy) z księgi wieczystej.
                                        Najważniejsze jest sprawdzenie:

- działu II, który wskazuje, kto jest właścicielem nieruchomości,
                                        - działu III - mówi, jakie ewentualne prawa i roszczenia przysługują innym
                                        podmiotom wobec nieruchomości,
                                        - działu IV - wskazującego, czy istnieją potencjalne obciążenia nieruchomości.

Ważne! Przyjrzyj się zapisom informującym o tym, że sąd nie zdążył jeszcze
                                        rozpoznać wniosków o dokonanie wpisu w księdze wieczystej. W przypadku takich
                                        wpisów trzeba zażądać od dewelopera wyjaśnień.

Sprawdź pozwolenie na budowę, nawet gdy budowa już trwa. Zdarza się, że prace
                                        prowadzi się bez pozwolenia (samowola budowlana). Jeśli deweloper nie ma jeszcze
                                        pozwolenia, wstrzymaj się z zawieraniem umowy i wpłacaniem pieniędzy do chwili,
                                        gdy je uzyska. Mogą wystąpić przesłanki, że deweloper nigdy takiego pozwolenia
                                        nie uzyska, bo np. w planie zagospodarowania przestrzennego teren przeznaczono
                                        pod centrum handlowe, a nie pod bloki.
                                        Zabezpiecz się umową

Warto zawrzeć z deweloperem umowę - zobowiązanie do sprzedaży mieszkania w
                                        formie aktu notarialnego. To wzmocni pozycję nabywcy na wypadek upadłości
                                        dewelopera. Akt pozwala nabywcy dochodzić przed sądem przeniesienia własności
                                        wybudowanego lokalu, domu. W umowie powinny się znaleźć:

- informacje o mieszkaniu (jego adres, metraż, sposób nabycia prawa własności
                                        przez sprzedającego)
                                        - wyczerpujące dane kupującego i sprzedającego
                                        - cena
                                        - termin oraz forma zapłaty
                                        - zobowiązania obu stron, jakie muszą wypełnić przed podpisaniem umowy ostatecznej
                                        - wysokość zadatku
                                        - data wydania nieruchomości.

Jeśli korzystasz z kredytu, znajdzie się w niej zapis, że zapłata kredytowanej
                                        części nastąpi w określonym czasie po podpisaniu aktu notarialnego (np. w ciągu
                                        5 dni roboczych).
                                        Jeśli podpisujesz umowę przedwstępną...

Nie może ona zawierać nieścisłości, np. że właściciel opuści mieszkanie, gdy
                                        znajdzie sobie nowe, a właściciel mieszkania sprzeda ci je, jeśli nie znajdzie
                                        kupca z lepszą ofertą.
                                        Nie buduj zamków na piasku!

Sprawdzając dewelopera, wykonawcę lub spółdzielnię, skorzystaj z pomocy
                                        organizacji lub ośrodków podanych poniżej:

Krajowa Izba Budownictwa, Warszawa, ul. Zielna 49, tel. 0-22 621 91 50

Krajowy Związek Pracodawców Budownictwa, Warszawa, ul. Elektoralna 13, tel. 0-22
                                        620 31 73

Polskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów PSBD, Warszawa, ul. Foksal 2, tel.
                                        0-22 827 77 50

Komputerowy Bank Informacji o Firmach "Kontrahent" (prowadzony przez Centralny
                                        Ośrodek Informacyjny Budownictwa), Warszawa, ul. Bartycka 26, tel. 0-22 851 14 51

Polski Związek Inżynierów i Techników Budowlanych, Oddział Warszawa, ul.
                                        Świętokrzyska 14, telefon: 0-22 827 75 73.
    • dozbud Re: DOZBUD 09.09.09, 12:59
      Szanowni Państwo,
      w zawiązku z dużą ilością wpisów na forum pragnę wyjaśnić kilka spraw:
      1. Na mocy postanowienia z dnia 12.08.2009 Sąd Rejonowy
      w Wołominie postanowił umorzyć postępowanie o wpis hipoteki przymusowej kaucyjnej. Po 12.09.2009 postanowienie uprawomocni się
      i będziemy dysponować Księgami Wieczystymi bez wpisów.

2. Działka nr 46 - umowa dzierżawy została zawarta z Miastem Ząbki - nr umowy 84/M/09-12, na mocy której w dniu 7.07.2009 r. DOZBUD DEVELOPMENT zawarł z Miastem Ząbki Przedwstępną Notarialną Umowę Sprzedaży, Repetytorium NR 3664/2009.
      Prawo do dysponowania działką nr 46 (zgodnie z zapisem w rejestrze gruntów) posiada Miasto Ząbki. W dniu 19.07.2007 r. Urząd Miasta Ząbki wyraził zgodę na dysponowanie częścią działki nr 46 w celach budowlanych.
      Działka 46 ujęta jest w pozwoleniu wydanym przez Starostwo Wołomińskie, decyzja nr 313p/09 z dnia 06.03.2009 r., w której został zatwierdzony projekt budowlany na budowę elektroenergetycznej kablowej linii niskiego napięcia przechodzącej między innymi przez część działki 46.

3. W naszej ofercie jest kilka banków oraz firm doradczych,
      z którymi współpracujemy. Umowy, które z nimi zawarliśmy mają przede wszystkim usprawnić procedurę kredytową. Nigdy nie narzucamy naszym klientom do jakiego banku maja się udać, jeśli proponujemy to znaczy, ze chcemy Państwu pomóc.

4. Jako Deweloper, staramy się zaspokoić Państwa potrzeby. Nasze mieszkania są tanie i solidnie wykonane. Wszystkie nasze inwestycje zostają ukończone w terminie.
      Jeśli macie Państwo jakieś pytania lub rodzą się niepewności proszę się z nami kontaktować. Jesteśmy do Państwa dyspozycji codziennie od poniedziałku do soboty w biurze sprzedaży lub pod numerem telefonu.

• rat.med Re: DOZBUD 06.11.09, 16:14
      Oszusci!!!
      Nie zwracaja zaliczki.
      Zgodnie z umowa maja na to 3m-ce.Olewaja wlasna umowe!!!
      Ciekawe jak beda sie tlumaczyc z tego przed prokuratura.
      • kika_9 Re: DOZBUD Co z garażami? 10.11.09, 11:51
        Hej, nie wiem czy jesteście świadomi ale osoby które wzieły kredyt
        na mieszkanie u tego dewelopera i nie miały wkładu własnnego będą
        płaciły ubezpieczenie pomostowe do momentu wpisu do księg
        wieczystych mieszkania jak i garażu! I tu zaczyna się problem, kiedy
        bedą oddane do użytku garaże? Dopuki nie oddadzą garaży będziemy
        płacic wyższe raty kredytu, a z tego co się orientuję garaże sa
        budowane pod obydwa bloki także raczej w grudniu oddane nie będą.
        co o tym sadzicie?