Dodaj do ulubionych

Program wyborczy Szulikowej - co zrobiono ?

IP: *.centertel.pl 02.01.08, 22:13
Przypomnijmy sobie program wyborczy Pani Szulik. Minał ponad rok Jej
rządów. Co uczyniła skuteczna Pani Prezydent dla miasta, co
zrealizowała ze swojego programu wyborczego.

1.Rozwój gospodarczy
Priorytetem Skutecznego Programu dla Zabrza jest pobudzenie rozwoju
gospodarczego. Zrealizujemy to poprzez m.in:
- ścisłą współpracę z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną,
- zwiększenie wydatków budżetowych na uzbrajanie terenów pod
inwestycje,
- zintensyfikowanie działań w zakresie promowania Zabrza jako
dobrego miejsca do lokalizowania przedsiębiorstw,
- wyodrębnienia w ramach Urzędu Miasta komórki organizacyjnej
obsługującej inwestorów oraz średnie i duże przedsiębiorstwa,
- zorganizowanie pomocy przedsiębiorcom w uzyskiwaniu środków z
funduszy Unii Europejskiej,
- stworzenie inkubatora przedsiębiorczości, w którym będę mogły
rozpoczynać działalność małe, rodzinne firmy,
- integrację środowiska biznesowego poprzez wspieranie organizacji
gospodarczych i stałe spotkania tematyczne przedstawicieli
przedsiębiorstw i władz miasta.

2.Opieka medyczna
Święty Kamil jest patronem Zabrza. To zobowiązuje do utrzymania w
mieście wysokiej jakości usług medycznych. Dlatego należy:
- zacieśnić współpracę ze Śląską Akademią Medyczną i wspomóc
środkami gminy działalność Szpitala Klinicznego w Zabrzu oraz
poprawić jego bazę lokalową,
- wyremontować komunalne budynki, w których znajdują się zakłady
opieki medycznej, w tym przychodnie,
- promować zdrowy tryb życia, poprzez zwiększenie środków
wydatkowanych na działania Zespółu ds. Promocji Zdrowia działającego
przy Prezydencie miasta.

3.Oświata
Przeobrażenia gospodarcze Górnego Śląska powodują, że dotychczasowe
gałęzie gospodarcze trzeba zastępować nowymi, w tym zwłaszcza
usługami. Rozwój propozycji edukacyjnych to jeden z głównych
kierunków rozwoju. Niż demograficzny powoduje, że w szkołach uczy
się coraz mniej dzieci, równocześnie zwiększają się obciążenia
pracownicze rodziców. To zmusza szkolnictwo do rozwoju w innych
obszarach. Dlatego należy:
- unowocześnić szkoły poprzez inwestycje w infrastrukturę i
wyposażanie pracowni,
- promować zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania uczniów
na specjalistycznych kierunkach,
- wspierać tworzenie nowych, specjalistycznych ofert edukacyjnych,
- wzmóc działania w zakresie monitorowania zmian na rynku pracy i
dostosowywać pod tym kierunkiem ofertę edukacyjną. Należy stworzyć
specjalistyczną jednostkę zajmującą się tym obszarem,
- unowocześnić i rozwijać Centrum Kształcenia Praktycznego,
zajmującego się kształceniem zawodowym, co zwiększa szansę
zabrzańskiej młodzieży i dorosłych na wymagających rynkach pracy.

4.Nauka
Współcześnie szybko rozwijają się te ośrodki, które pracują i
wdrażają nowe technologie. Dlatego w sposób szczególny należy dbać o
rozwój szkolnictwa wyższego i ośrodków naukowych. Należy:
- poszukiwać szkół wyższych gotowych otwierać w Zabrzu swoje
wydziały zamiejscowe, - wspierać istniejącą bazę szkolnictwa
wyższego,
- poznawać problemy i wspierać ośrodki naukowe,
- promować Zabrze jako ważny ośrodek nauki.

cd na nastepnym wpisie
Obserwuj wątek
    • Gość: qwerty cz 2 programu Szulikowej IP: *.centertel.pl 02.01.08, 22:15
      5.Kultura
      Zabrza ze względu na bogate tradycje przemysłowe ma szansę stać się
      jednym z ważniejszych ośrodków kultury przemysłowej. Ten główny
      kierunek rozwoju oferty kulturalnej powinien być wspierany przez
      inne instytucje i ośrodki, by miasto było postrzegane jako miejsce
      ciekawych i nowatorskich przedsięwzięć kulturalnych. Dlatego chcemy:
      - doprowadzić do uruchomienia dla ruchu turystycznego Skansenu
      Górniczego „Guido”,
      - wspierać rozwój Skansenu Górniczego „Królowa Luzia”,
      - stworzyć Muzeum Miejskiemu, powiązanemu z istniejącymi skansenami,
      odpowiednie warunki pracy i warunki do prezentowania dziedzictwa
      kulturowego Górnego Śląska, m.in. poprzez stałe wystawy: sztuki
      nieprofesjonalnej, prezentującej styl życia górniczych rodzin itp.,
      - w większym zakresie ukierunkować artystyczne zespoły miasta na
      promocję tutejszego dziedzictwa kulturowego,
      - zwiększyć wymianę propozycji kulturalnych z innymi ośrodkami na
      zasadzie wymiany i współpracy, - kłaść nacisk na rozwój festiwali i
      przeglądów,
      - stworzyć w dawnym budynku dyrekcji Huty Zabrze Centrum Kultury i
      Edukacji im. Jana Pawła II obejmujące dyrekcję Miejskiej Biblioteki
      Publicznej wraz z czytelnią, Muzeum Miejskie, Ognisko Pracy
      Pozaszkolnej i inne instytucje.

      6.Ład, czystość i porządek
      To nasze miasto. Chcemy tu żyć i wypoczywać. Dlatego należy:
      - wprowadzić koordynację prac różnych służb zajmujących się
      utrzymaniem czystości i porządku w mieście,
      - przeprowadzić inwentaryzację terenów zaniedbanych i podejmować
      działania w celu ustalenia ich właścicieli i wyegzekwowania
      obowiązków w zakresie utrzymania porządku, - zagospodarować
      nieużytki poprzez organizację terenów zielonych,
      - zwiększyć ilość pojemników na śmieci.

      7.Bezpieczeństwo
      Utrzymanie bezpieczeństwo jest uważane za jeden z podstawowych
      obowiązków władz miasta. Zabrze ma z tym duże problemy. Chcemy:
      - poprawić współdziałanie Straży Miejskiej i Policji w celu
      wypracowania systemu prewencji,
      - podjąć wzmożone działania w zlokalizowanych obszarach miasta, na
      których najczęściej występuje poczucie zagrożenia wśród obywateli,
      - odjąć intensywną pracę z tzw. trudną młodzieżą i zaproponować jej
      różne formy spędzania wolnego czasu, głównie poprzez rozwój klubów
      sportowych,
      - rozpoczęć monitorowanie miasta,
      - stworzenie nowoczesnego centrum ratownictwa.

      8.Sport
      Sport to wizytówka Zabrza. Dlatego należy:
      - tworzyć warunki korzystne do rozwoju sportu wyczynowego,
      - przeprowadzić modernizację stadionu Górnika Zabrze
      - zachęcić młodzieży do uprawiania sportów poprzez wspomaganie
      działalności młodzieżowych, amatorskich klubów sportowych
      - upowszechnianie różnych form rekreacji i wypoczynku rodzinnego,
      - inwestować w bazę sportową ogólnie dostępną dla mieszkańców,
      poprzez tworzenie boisk sportowych, ścieżek rowerowych itd.
      • Gość: qwerty cz 3 programu Szulikowej IP: *.centertel.pl 02.01.08, 22:16
        9.Drogi
        Nowoczesna infrastruktura drogowa nie tylko poprawia jakość życia
        mieszkańców, ale także jest ważnym czynnikiem lokalizowania w
        określonych obszarach przedsiębiorstw. Chcemy:
        - prowadzić wielokierunkowe działania prowadzące do powstania nowych
        dróg, a zwłaszcza ulicy Nowopaderewskiego, połączenia Zaborza z
        Biskupicami, połączenia ulicy Piłsudskiego z węzłem komunikacyjnym
        przy Centrum Handlowym M1, dodatkowym połączeniem ulicy Piłsudskiego
        z planowanym węzłem komunikacyjnym Drogowej Trasy Średnicowej przy
        skrzyżowaniu ulic Matejki i de Gaulle’a,
        - poprawić stan bezpieczeństwa dróg, poprzez zwiększenie ilości
        miejsc z sygnalizacją świetlną, w tym zwłaszcza na szlakach
        komunikacji pieszej młodzieży szkolnej, np. przy ulicy Piłsudskiego,
        - monitorować miejsca szczególnego zagrożenia kolizjami drogowymi i
        eliminację ich,
        - poprawić stan dróg.

        10.Mieszkańcy
        Zabrze jako miasto, ma być przyjazne mieszkańcom. Dlatego należy:
        - pobudzić wszystkie formy aktywności społecznej, szczególnie w
        dziedzinie kultury, sportu i rekreacji oraz działalności
        dobroczynnej,
        - stworzyć system oceny i weryfikacji organizacji pozarządowych
        otrzymujących pomoc z gminy,
        - w większym zakresie dbać o parki, skwery, place zabaw,
        - zwiększyć dostępność mieszkańców do Ogrodu Botanicznego poprzez
        obniżenie cen biletów.

        11.Majątek gminny
        Zabrze należy do miast o największym majątku. Dotąd często był on
        obciążeniem dla budżetu, a chcemy, by był źródłem jego intensywnego
        rozwoju. Dlatego chcemy opracować strategię zarządzania majątkiem
        gminnym (ze szczególnym uwzględnieniem miejskich nieruchomości) ,
        zwłaszcza poprzez :
        - dokonanie jego inwentaryzacji,
        - powstrzymanie degradacji,
        - zagospodarowanie, w tym m.in. poprzez prywatyzację i własne
        inwestycje np. w budownictwo komunalne.

        12.Niepełnosprawni
        Nie możemy o nich zapomnieć. Chcemy:
        - przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i zawodowemu osób
        niepełnosprawnych,
        - likwidować bariery architektoniczne,
        - wypracować formy pomocy osobom niepełnosprawnym przy uwzględnieniu
        działających na tym polu organizacji pozarządowych.

        13.Budżet i finanse
        Trwa okres nasilenia inwestycji w Polsce, który potrwa tylko kilka
        lat. Zabrze zlokalizowane na skrzyżowaniu autostrad ma ogromną
        szansę rozwoju. Trzeba ją wykorzystać. Uważamy, że należy:
        - zwiększyć zadłużenia miasta na cele inwestycyjne, które przyniosą
        przychody do budżetu, np. inwestycje w infrastrukturę pozwalające
        zbyć nieruchomości gminy,
        - zintensyfikować działania w celu pozyskiwania środków
        zewnętrznych, w tym głównie z Unii Europejskiej, poprzez
        wyodrębnienie osobnego wydziału Urzędu Miejskiego ukierunkowanego
        wyłącznie na te działania,
        - zwiększyć sprzedaż gminnych nieruchomości,
        - wprowadzić program oszczędnościowy.
        • Gość: Kris Re: cz 3 programu Szulikowej IP: *.stk.vectranet.pl 04.01.08, 00:03
          Pobieżna analiza pokazuje, że za wiele spraw z Programu się Pani
          Prezydent wzięła, a wiele wręcz wykonała: patrz otwarcie Guido,
          modernizacja stadionu Górnika, poszukiwanie nowych wyższych uczelni -
          AWF. Brawo. Co obiecała to robi.
          • Gość: mms Re: cz 3 programu Szulikowej IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.01.08, 08:29
            Modernizacja stadionu? Nie zauważyłem. Raczej drobne naprawy aby
            obiekt był dopuszczony do rozgrywek.
            Z tematów, które rzuciłeś tylko Guido jest zakończony. Zakończyła
            działania podjęte przez innych. Chwala jej za to ale nie był to jej
            pomysł. A reszta? Odpowiem terminlogią rolnicza PP - po owocach ja
            poznacie / jak będą zbiory/, bo obecnie uprawiamy rolę.
    • Gość: OZI Re: Program wyborczy Szulikowej - co zrobiono ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.01.08, 13:10
      ?
      • Gość: elwer 1 Re: Program wyborczy Szulikowej - co zrobiono ? IP: *.zabrze.net.pl 06.01.08, 14:47
        Ale co by,ulice zmienila na Allianzstrasse tego nie obiecywala.Co by
        my jeszcze nie wrocili do starego patrona,bo to by sie
        niebezpiecznie wpisywalo.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka