Gość: qwerty
IP: *.centertel.pl
02.01.08, 22:13
Przypomnijmy sobie program wyborczy Pani Szulik. Minał ponad rok Jej
rządów. Co uczyniła skuteczna Pani Prezydent dla miasta, co
zrealizowała ze swojego programu wyborczego.
1.Rozwój gospodarczy
Priorytetem Skutecznego Programu dla Zabrza jest pobudzenie rozwoju
gospodarczego. Zrealizujemy to poprzez m.in:
- ścisłą współpracę z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną,
- zwiększenie wydatków budżetowych na uzbrajanie terenów pod
inwestycje,
- zintensyfikowanie działań w zakresie promowania Zabrza jako
dobrego miejsca do lokalizowania przedsiębiorstw,
- wyodrębnienia w ramach Urzędu Miasta komórki organizacyjnej
obsługującej inwestorów oraz średnie i duże przedsiębiorstwa,
- zorganizowanie pomocy przedsiębiorcom w uzyskiwaniu środków z
funduszy Unii Europejskiej,
- stworzenie inkubatora przedsiębiorczości, w którym będę mogły
rozpoczynać działalność małe, rodzinne firmy,
- integrację środowiska biznesowego poprzez wspieranie organizacji
gospodarczych i stałe spotkania tematyczne przedstawicieli
przedsiębiorstw i władz miasta.
2.Opieka medyczna
Święty Kamil jest patronem Zabrza. To zobowiązuje do utrzymania w
mieście wysokiej jakości usług medycznych. Dlatego należy:
- zacieśnić współpracę ze Śląską Akademią Medyczną i wspomóc
środkami gminy działalność Szpitala Klinicznego w Zabrzu oraz
poprawić jego bazę lokalową,
- wyremontować komunalne budynki, w których znajdują się zakłady
opieki medycznej, w tym przychodnie,
- promować zdrowy tryb życia, poprzez zwiększenie środków
wydatkowanych na działania Zespółu ds. Promocji Zdrowia działającego
przy Prezydencie miasta.
3.Oświata
Przeobrażenia gospodarcze Górnego Śląska powodują, że dotychczasowe
gałęzie gospodarcze trzeba zastępować nowymi, w tym zwłaszcza
usługami. Rozwój propozycji edukacyjnych to jeden z głównych
kierunków rozwoju. Niż demograficzny powoduje, że w szkołach uczy
się coraz mniej dzieci, równocześnie zwiększają się obciążenia
pracownicze rodziców. To zmusza szkolnictwo do rozwoju w innych
obszarach. Dlatego należy:
- unowocześnić szkoły poprzez inwestycje w infrastrukturę i
wyposażanie pracowni,
- promować zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania uczniów
na specjalistycznych kierunkach,
- wspierać tworzenie nowych, specjalistycznych ofert edukacyjnych,
- wzmóc działania w zakresie monitorowania zmian na rynku pracy i
dostosowywać pod tym kierunkiem ofertę edukacyjną. Należy stworzyć
specjalistyczną jednostkę zajmującą się tym obszarem,
- unowocześnić i rozwijać Centrum Kształcenia Praktycznego,
zajmującego się kształceniem zawodowym, co zwiększa szansę
zabrzańskiej młodzieży i dorosłych na wymagających rynkach pracy.
4.Nauka
Współcześnie szybko rozwijają się te ośrodki, które pracują i
wdrażają nowe technologie. Dlatego w sposób szczególny należy dbać o
rozwój szkolnictwa wyższego i ośrodków naukowych. Należy:
- poszukiwać szkół wyższych gotowych otwierać w Zabrzu swoje
wydziały zamiejscowe, - wspierać istniejącą bazę szkolnictwa
wyższego,
- poznawać problemy i wspierać ośrodki naukowe,
- promować Zabrze jako ważny ośrodek nauki.
cd na nastepnym wpisie