Dodaj do ulubionych

Ludność Zabrza

22.09.19, 21:32
Witam!
Mam pytanie odnośnie tożsamości mieszkańców Zabrza? Dużo mieszka Ślązaków i Niemców? Wiem, że większość Polaków, ale nie wiem jak mniejszości. I czy Zabrze to miasto typowo polskie czy śląskie z autochtonami?
Obserwuj wątek
    • Gość: hanysek Re: Ludność Zabrza IP: *.dynamic.chello.pl 02.10.19, 00:22
      Ślązacy w Zabrzu są! Niemcy zresztą też. Nie wszyscy Zabrzanie mówiący gwarą jednak są Ślązakami - po prostu się zasymilowali! Wielu Ślązaków zatraciło gwarę - może zwyczajnie się jej wstydzą! Ja za młodu byłem piętnowany za Śląskość, więc do ukończenia nauki, gwary nie używałem. Ale po podjęciu pracy na kopalni powrócilem do źródeł. Pamiętam też, w latach 60-70tych - język niemiecki był całkiem powszechny! A Zabrze jest Śląskie. To widać, słychać i czuć - i nie mówię tu o przykrym zapachu z wysypiska śmieci...No i najważniejsze!!! Ślązacy, to nie MNIEJSZOŚĆ! To gospodarze na tej ziemi!!!! Żałuję, że np. Ruda Śl. jest bardziej śląska... tam gwara jest powszechna!
      I jeszcze taka anegdotka(od mojego dziadka, który był świadkiem zdarzenia) z czasów wysiedleń ze Śląska Niemców po II w.św..... :wzywają na rozmowę Ślązaka, i pytają o narodowość. Na to pytany mówi:Ślonzok. Pada pytanie powtórne - narodowość? A ten znowu mówi: Ślonzok. Po trzeciej takiej samej odpowiedzi, "ankieter"(ruski komisarz d.s. wysiedleń) mówi do sekretarza: piszi Germaniec! Na to Ślonzok woła: niy-niy!!piszcie Polok... no i tak zniknęli (na papierze) Ślązacy...czyli zakamuflowana opcja niemiecka!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka