03.10.21, 16:44
Jeden z moich uczniów ma tak na imię. Kiedy w tym roku zobaczyłam listę uczniów, których jestem wychowawczynią, dziwić mi się chciało, że jest takie imię męskie... Ma pochodzenie bliskowschodnie, pochodzi od jakiegoś boga, ale chłopak zupełnie wygląda na Polaka, na dodatek płynnie mówi po polsku. Koledzy z jego klasy pytali się mnie, skąd on jest, ale on jest Polakiem. Zaintrygowało mnie to imię. Zawsze troszczyłam się o swoich uczniów i nie pozwolę, jak ktoś będzie w razie dogryzał chłopakowi (bo skojarzenia są różne). Co sądzicie o tym imieniu, czy wam się podoba?
Obserwuj wątek
    • decadent46 Re: Mitra 03.10.21, 16:51
      Dla mnie zbyt mocno kojarzy się z taką mitrą, co ją biskup nosi na głowie. Ale imię samo w sobie dość ciekawe. Faktycznie, było kiedyś bóstwo o takim imieniu 🙂

PS: Przypomniałam sobie Twój wątek o imieniu dla synka. Czy ostatecznie jest Faust, czy coś się zmieniło?...
    • gaudencja Re: Mitra 03.10.21, 18:49
      Mitra to perski bóg. Mitrów w Polsce jest 5. Imię mi się podoba samo w sobie, ale nigdy nie byłam zwolenniczką nadawania imion bogów ludziom.

Nie bardzo jednak rozumiem, jakie ma znaczenie, czy chłopiec jest Polakiem - nie-Polacy mają dokładnie takie samo prawo do normalnego i ludzkiego traktowania, a w klasie do zwykłego koleżeństwa, jak Polacy. Co najmniej połowa uczniów pytających, czy chłopiec jest Polakiem, ma z pewnością różnorodne etniczne pochodzenie, w tym znaczna część - żydowskie, o czym zapewne sami nie wiedzą. To nieuniknione w kraju, w którym mniejszość żydowska była 10-procentowa. Jeśli są wyznawcami religii katolickiej, to wierzą, że pochodzą od Adama i Ewy, którzy na 100% Polakami nie byli. I że powinni widzieć Jezusa w każdym człowieku.

Niezależnie od pochodzenia imienia, warto z dziećmi porozmawiać.
    • emnilda.wolna Re: Mitra 04.10.21, 18:16
      Podsumowując. We wrześniu urodziłaś dziecko. Sama w połogu, świeżego noworodka oddałaś na wychowanie mamie, bo kariera jest ważniejsza. Twoja, bo kariery mamy to wcale nie szkoda, ona może rzucić pracę, żeby zajmować się wnukiem. Może jest rentierką milionerką? A może córka ją utrzyma z nauczycielskiej pensji? A może jest emerytką z końskim zdrowiem umożliwiającym zajmowanie się noworodkiem 24/7? Zaoszczędzony dzięki mamie czas spędzasz w internecie na wpisywaniu komentarzy jak wyżej.

A Faustek już ochrzczony?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.