Dodaj do ulubionych

Pary imienne?

21.10.21, 20:47
Nie jestem pewna jak to nazwać... Chodzi mi o pary imion pokrewne, dla dwóch płci. Typu:
Kamila - Kamil
Stanisława - Stanisław
Jakie znacie mniej popularne takie "dublety"? A w każdym razie takie, z których jedno imię (albo żeńskie albo męskie) jest niepopularne, rzadko nadawane.
Obserwuj wątek
    • emnilda.wolna Re: Pary imienne? 21.10.21, 21:18
      Chodził mi podobny wątek po głowie! Mam wrażenie, że na palcach rąk można policzyć imiona, które takich par NIE mają - tylko często jedno z imion z pary jest praktycznie nienadawane. Mój ulubiony przykład:
      Agata - Agaton

No i od czego to zależy?

No i te wszystkie żeńskie imiona odmęskie zrobione na siłę:
      Piotr - Piotra
      Wojciech - Wojciecha

Tu akurat rozumiem, czemu żeńska forma mało kogo pociąga. wink
    • emnilda.wolna Re: Pary imienne? 21.10.21, 21:24
      Jeszcze ciekawostka, dla mnie swego czasu podwójny szok. wink
      1. Istnieje imię męskie Barbacy (Barbat).
      2. Barbacy wcale nie jest parą do Barbary - Barbara to cudzoziemka/barbarzynka, a Barbacy to brodaty.

Swoiste false friends. wink
      • kocynder Re: Pary imienne? 21.10.21, 22:56
        O. A Barbara ma swoją "parę" męską? Barbarian? Jest takie imię?
        Taką parą jest np dość częsta i na ogół podobająca się Felicja i duuużo mniej popularny Felicjan.
        Albo odwrotnie Krzysztof i Krzysztofa. Kto pamięta czy Krzysia de domo Drohojowska po mężu Kettlingowa była Krzysztofa czy Krystyna zwana Krzysią? Nie mam pod ręką trylogii sienkiewiczowskiej i nie mam jak sprawdzić...
        • emnilda.wolna Re: Pary imienne? 21.10.21, 23:03
          Wydaje mi się, że była Krystyną.

Nic mi nie wiadomo o parze do Barbary. Choć jak nad tym myślę, to może nazwa Barbarzyńców pochodziła od ich brodatości, więc Barbacy byłby parą? To już jakiś spec od etymologii by musiał powiedzieć.
    • emnilda.wolna Re: Pary imienne? 21.10.21, 23:16
      Kajetan - Kajetana (jest nadawana!)
      Szczęsny - Szczęsna (męska forma jednak jest znana, nawet jeśli wyszła z użycia)
      Ignacy - Ignacja

Trochę inny problem:
      Stefan - Stefania
      Szczepan - ?
      • kocynder Re: Pary imienne? 21.10.21, 23:24
        Szczęsnego jednego znam, pan po czterdziestce, bardzo sympatyczny. Mam wrażenie, że pewien Potocki nieco "zepsuł" to imię, historycznie rzecz ujmując... wink Nawet nie wiedziałam, że jest kobiece imię Szczęsna, nigdy się z nim nie zetknęłam. Ciekawe ile jest obecnie jego nosicielek?
        Ignację znałam jedną - z tym, że to było jej imię zakonne, więc nie wiem jak jej na chrzcie dano. smile
        • emnilda.wolna Re: Pary imienne? 21.10.21, 23:36
          O, a propos imion zakonnych! Wydaje mi się, że te nieużywane odmęskie względnie często są przyjmowane przez zakonnice i tak właśnie się kojarzą

Jacek > Hiacynta wink
          Ksawery > Ksawera

Znałam kiedyś siostrę Julianę (przez jedno n), jeszcze przed wybuchem mody na Julki. Imię było intrygujące, ale oczywiste było, że nie nadaje się na imię świeckie. Wtedy. wink
          • kocynder Re: Pary imienne? 22.10.21, 07:08
            On sam uważa, że wpada w ucho i łatwe do zapamiętania, bo nieczęste, a równocześnie "znaczeniowe" co ułatwia zapamiętanie. W szkole było niefortunne (trudniej się "zlać" z masą Piotrków czy Krzyśków), ale w dorosłym życiu nie przeszkadza.
            Imienia w sumie nikt nie zdrabniać, w domu jako maluch był "Misiaczkiem" czy "Króliczkiem" czy czymś takim, ale zarówno w gronie koleżeńskim jak i życiu "pracowym" jest po prostu Szczęsnym.
    • emnilda.wolna Re: Pary imienne? 21.10.21, 23:31
      Andrzej > Andrzeja
      Tadeusz > Tadea
      Mateusz > Matea
      Jerzy > Georginia
      Roman > Romana (przynajmniej tak było przez wieki, teraz się to może wyrównuje)

W drugą stronę:
      Natalia > Natal/Natalis
      Hermenegilda > Hermenegild
      Amanda > Amand
      Aniela > Anioł (o ile to para)
      Anastazja > Anastazy
      Beata > Beat
      Urszula > Ursyn (para? niedźwiedzie są...)
      Krystyna > Krystyn
    • sulimira Re: Pary imienne? 28.10.21, 06:52
      Troche naciagane, ale
      Wanda- Wandalin
      Wedlug SJP to Wandalin powstal na bazie imienia Wanda, ale pomysl mial wyjsc na bazie Wendelina, ktory nie ma pewnej etymologi.
        • sulimira Re: Pary imienne? 28.10.21, 09:20
          Imie Wandalin istnieje i w 2001 roku bylo ich 42 w Polsce. Chodzi tutaj o etymologie, ktora jest nieznana, ale wlasnie uwaza sie, ze ma cos wspolnego z imieniem Wanda.
          Ja rowniez odkrylam je niedawno grzebiac po internecie w imionach smile

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.