Dodaj do ulubionych

Lidia/Liwia

27.11.22, 15:21
Hej dziewczyny,
Koleżanka poszukuje imienia dla córeczki i wybór padł na 2 imiona: Lidia lub Liwia. Co sądzicie? Lidia brzmi dla mnie trochę „ciotkowato”. Czy Wy tez macie takie odczucie czy zupełnie nie?
Starszy brat to Bruno.
Obserwuj wątek
    • adalwinka Re: Lidia/Liwia 27.11.22, 16:13
      Teoretycznie Lidia jest mniej więcej z tego pokolenia, co Bożena czy Halina, jednak ja odbieram ją inaczej. Nie jest dla mnie ciotkowata (może dlatego, że znałam dwie młode Lidie). Kiedyś nawet miałam to imię na liście ulubionych, później moja sympatia do niego trochę osłabła.
      Liwia straciła dla mnie nieco uroku, kiedy zaczęła być częściej nadawana na fali podobnej Oliwii. Dodatkowo mam wrażenie, że nieraz wybierają ją fani imion zagranicznych (to dla mnie ładne, ale takie "instagramowe" imię). Osobiście wybrałabym Lidię, pasuje mi też bardziej do Brunona. A może Ligia? smile
      • kocynder Re: Lidia/Liwia 02.12.22, 08:20
        Podpisuję się pod każdym słowem. Do tego Liwia będzie musiała każdemu tłumaczyć, że "Liwia nie jest zdrobnieniem od Oliwia, tylko pełnym imieniem". Ligia faktycznie warta rozważenia.
    • sulimira Re: Lidia/Liwia 27.11.22, 17:08
      Ja rowniez teoretycznie uwazam, ze moze to byc ciotkowate imie, ale tez nie mam takich skojarzen. Bardziej kojarzy mi sie z maluchami moze dlatego, ze w rodzinie mam mala Lidke.
      Liwia kojarzy mi sie identycznie jak adalwince. Rowniez preferuje Lidie lub Ligie (w tej klejnosci) lub podobna Oktawie
    • emnilda.wolna Re: Lidia/Liwia 27.11.22, 18:36
      Lidia dla dzieci to już raczej babciowata, ale chyba była za rzadka, żeby funkcjonować jak Krysia czy Ela. Mimo braku tej świeżości, co w przypadku Liwii, wybrałabym ją. Liwia będzie typową sezonówką. Do Brunona pasuje bardziej Liwia, bo oba kojarzą się z najmłodszym pokoleniem.
    • niii Re: Lidia/Liwia 27.11.22, 19:47
      Oba imiona są miłe, i warte nadania. Lilia, Ligia, Libia i Oliwia/ Olivia z podobnymi literami również smile Można też nadać Liv, Dilia albo Wilia / Vilia.
    • paula.anna Re: Lidia/Liwia 27.11.22, 20:43
      Oba imiona spoza listy moich ulubionych 😉.

Lidia niby ok, jednak dla mnie odpada z przynajmniej 2 powodów.
      1. Zdrobnienie LiDZIA- końcówka -dzia przyprawia mnie o bardzo nieprzyjemne dreszcze.
      2. To imię nosi moja teściowa.

Liwia może być mylona z nielubianą przeze mnie Oliwią, za to nie grozi jej Lidzia 😱.

Więc z tych 2- Liwia.
      Choć szukałabym dalej.
    • polik17 Re: Lidia/Liwia 27.11.22, 20:44
      Hej smile Osobiście bardziej z tych 2 imion podoba mi się Lidia, jednak nie przepadam za jej zdrobnieniami (Lidka, Lidzia). W ogóle nie kojarzy mi się „ciotkowato”, odbieram ją zupełnie neutralnie. Liwia z kolei to dla mnie taka ucięta Oliwia, chociaż zapominając o tym to też całkiem ładne imię smile A zdrobnienie Liwka jest bardzo urocze☺️ Do Brunona jednak nieco bardziej pasuje mi Liwia.
    • dalenia Re: Lidia/Liwia 27.11.22, 23:02
      Faktycznie Lidia dla nas może być ciotkowata, ale dla współczesnych maluchów raczej taka nie będzie. Ja ją lubię i gdyby nie osobiste skojarzenia, mogłabym nadać córce.

Liwię u kogoś doceniam, choć dla mnie brzmi nieco pretensjonalne - może przez skojarzenia z Oliwia, a może przez to, że mocno łacińska (jakoś te łacińskie mi chyba średnio podchodzą, choć nie wszystkie). Myślę, że z imieniem brata lepiej się komponuje właśnie Liwia.
    • sferoplast Re: Lidia/Liwia 28.11.22, 01:23
      Liwia bardziej mi się podoba.
    • annthonka Re: Lidia/Liwia 28.11.22, 09:24
      Trudny wybór, bo obydwa mi się podobają.

Liwia w moim odczuciu wcale nie brzmi pretensjonalnie i tworzy ładny zestaw z Brunonem. Obawiałabym się tylko mylenia z Oliwią, która jest popularna i w moim odczuciu pretensjonalna.

Lidia też ładna, nie kojarzy mi się ciotkowato, może dlatego, że znam dwie młode Lidki - jedna 25 a druga 16 lat. Tutaj bałabym się zdrobnienia Lidzia, brrrrr....

Jednak wybrałabym Liwię.

• remigia1 Re: Lidia/Liwia 28.11.22, 13:16
      Tak, dla mnie Lidia również brzmi ciotkowato, choć samo w sobie to imię jest dla mnie łatwe.
      Liwia jest niestety sezonowką ostatnio, ale wolę ją od Lidii.
      • remigia1 Re: Lidia/Liwia 28.11.22, 13:17
        * jest dla mnie ładne (nie łatwe:p)
    • allegra1989 Re: Lidia/Liwia 28.11.22, 16:18
      Lidia — nie jest to moje jedno z ulubionych imion, ale mogłabym je rozważyć. Kojarzę parę Lidii w moim wieku, ale kojarzę także młodsze (dwie w wieku licealnym i jedną, która chodzi z moim synem do przedszkola).

Liwia — lubię ją, podoba mi jej brzmienie. Kojarzy mi się z starożytnym Rzymem. Nie znam nikogo o tym imieniu. Mogłabym rozważyć, ale minusem jest to, że mogłaby zostać mylona z Oliwią, której nie lubię.

Ostatecznie wybrałabym Lidię.
    • lukrecja_86 Re: Lidia/Liwia 29.11.22, 21:56
      Zdecydowanie Liwia brzmi o niebo lepiej niż Lidia ( Lidzia, Lidka). Tak jakoś bardziej świeżo . Mi się Lidia kojarzy z PRL
    • dasza_dm Re: Lidia/Liwia 30.11.22, 10:21
      Wolę Lidię... Bardzo mi się podoba.
    • zamarzenia90 Re: Lidia/Liwia 02.12.22, 00:17
      Lidię bardzo lubię, nie sądzę żeby wśród równieśnikow była odbierana ciotkowato.
      Liwia mi się nie podoba, znałam jedną i ciągle była mylona z Oliwią.
      Uwielbiam Ligię, może jeszcze ta opcja spodoba się koleżance wink
    • gaudencja Re: Lidia/Liwia 02.12.22, 22:47
      Postawiłabym na Ligię, a jeśli nie można - to na Liwię. Lidia również kojarzy mi się z PRL i Bożenami oraz Halinami.
    • niii Re: Lidia/Liwia 03.12.22, 04:10
      Jeśli lubi tego typu brzmienie, może też postawić na imiona takie jak Nidia ( przez i) albo Nivia. Z oparami PRLu nie przesadzałabym, bo ówczesnej np. Karoliny czy Alicji jakoś nikt nie rozpatruje ' komunistycznie' wink
      • gaudencja Re: Lidia/Liwia 10.12.22, 17:44
        Raczej nie czujesz klimatu oparów PRL-u z uwagi na przywilej późnego urodzenia, ale są inni, którzy mają ten czas i klimat w pamięci i jest ich jeszcze całkiem sporo.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.