Dodaj do ulubionych

Imię, rzecz gustu czy regionu?

29.07.08, 21:42
Mieszkam w niewielkim mieście. Moja mama pochodzi z wioski oddalonej o 80 km, blisko województwa podkarpackiego, z kolei teściowa również ze wsi z tym że z okolic województwa lubelskiego. Obie mamy są równolatkami. W podobnym wielu są też mamy obu mam.Koleżanki mojej babci (dziś osiemdziesięcioparolatki) to w większości: Bronki, Franie, Stefanie,Marianny i Aniele.Mojej mamy koleżanki nazywają się na przemian:Zosia, Stasia, Józia i Marysia. Mama mojej teściowej to Emilia a wśród jej równolatek doszukałam się: Wacławy, Albiny, Leokadii, Eugenii, Zuzanny, Klementyny. Następne pokolenie kobiet dostawało imiona tego typu: Halina, Krystyna, Gabriela, Alina, Urszula, Lidia, Teodozja. Dawniej każdy region miał swoje gusta. Ciekawe jak jest teraz?
Obserwuj wątek
    • gaudencja Re: Imię, rzecz gustu czy regionu? 29.07.08, 21:44
      Teraz nie wiadomo, bo nie mamy danych zróżnicowanych regionalnie,
      ba! w ogóle nie mamy aktualnych danych. Przypuszczam jednak, że
      imiennictwo różni się w zależności od regionu. Pozdrawiam,
      g.
    • olianka Re: Imię, rzecz gustu czy regionu? 29.07.08, 22:02
      A najbardziej rzuca się to w oczy na cmentarzach!
    • rusalkaamalka Re: Imię, rzecz gustu czy regionu? 30.07.08, 00:02
      Terqz chyba mniej istotna jest ta tendencja, bo izolacja regionalna
      jest od kilkudziesięciu lat duzo mniejsza. Wszyscy oglądają te same
      seriale wink
    • Gość: idzi Imię regionu? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.07.08, 09:25

      Gdy przeglądałem dane MSWiA, to zauważyłem silne zróżnicowanie według
      województw i w dużej mierze byłych zaborów. Dawny zabór rosyjski (a więc i
      Lubelskie) miał jak się wydaje imiona b. przedrozbiorowe, a więc np. było tam
      wiele Mariann, a zabory pruski i zwłaszcza Galicja miały imiona nowocześniejsze-
      np. Maria!
    • troubleska Re: Imię, rzecz gustu czy regionu? 30.07.08, 16:32
      Szkoda, że nie ma badań dotyczących regionów.
      Pamiętam, że z moją koleżanką chodziło do klasy pięć Renat, a były jeszcze Renaty w klasach równoległych. Nigdy nie rozumiałam jakim cudem imię było tak popularne w tamtym roczniku, w tamtym mieście (1979, okolice Warszawy).
      Wszystkie Bernadetty, które znałam pochodzą gdzieś z okolic Kielc.
      Znałam trzy Dobrochny z okolic Poznania.
      Trzy zestawy sióstr Magdalena i Marta z okolic Lublina.
      itd. itp.
      • donmari Re: Imię, rzecz gustu czy regionu? 30.07.08, 18:25
        A ja imiona zróżnicowane regionalnie zauważyłam na naszej-klasie
      • Gość: idzi Renata IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.07.08, 22:18
        Prawie wszystkie znane mi kobiety o tym imieniu pochodzą z Ziemi Krakowskiej, a
        na Górnym Śląsku podczas mojego 20-letniego żywota nie poznałem ani jednej.
        • mal_art Re: Renata 30.07.08, 23:06
          Ja jestem z Dolnego Śląska (tzn już tam nie mieszkam, ale i tak jestem stamtąd)
          i wydaje mi się że akurat w moim regionie jest największe zróżnicowanie w
          kwestii imion, nie ma tej zależności regionalnej, którą opisujecie - od wojny
          przemieszało się tu sporo grup pochodzących z różnych stron Polski. Znam ze
          szkoły i Renaty, i Bogusie, i Dominiki, i Kamile, i Anie czy Kasie. I oczywiście
          moją imienniczkę.
          • Gość: War-minka Re: Renata IP: *.lannet.pl 31.07.08, 15:10
            Podobnie do Dolnego Śląska chociażby, swoisty tygiel kulturowy mogę obserwować i
            w moim regionie (Warmia i Mazury). Jeśli spotkać autochtona ("przedwojennego"wink
            to imię ma on przeważnie niemieckie, niekiedy spolszczone (jeżeli tylko nowe
            władze dały radętongue_out) A co do osób urodzonych tu po II wojnie - nie można już
            zaobserwować żadnych regionalizmów. Ewentualnie wpływy sezonowych trendów...
            P.S. Wśród moich rówieśników (r.1974/75) było takie zróżnicowanie imion, że
            miejsca by zabrakło wypisać nawet te z kilku klaswink Najbardziej popularnie były
            jednak wówczas: Monika, Agnieszka, Aneta, Wioletta i Gośka (Kaśka jedna w całej
            klasie i równoległych!wink) Rzadziej "trafiały się", ale jednak - Patrycje, Kamile
            i Diany(!)
      • rurka-z-kremem Re: Imię, rzecz gustu czy regionu? 30.07.08, 23:59
        To ja dopiszę następne dwa zestawy sióstr o imionach Magdalena i Marta. smile
        Również okolice Lublina.
    • minerwamcg Re: Imię, rzecz gustu czy regionu? 31.07.08, 13:23
      Własne tradycje imiennicze ma na pewno Śląsk. To widać i słychać.
      Poza tym nie zaobserwowałam, żeby jakieś imiona były specjalnie
      regionalne.
      Na wileńszczyźnie kiedyś były tabuny Kazimierzów, od patrona Litwy.
      Ale żeby jakieś imię było specyficznie kujawskie, albo szczególnie
      mazurskie - nie, chyba nie. Nawet górale, ze swoją niezwykle
      przecież wyrazistą i odrębną kulturą, imiona mieli ogólnopolskie,
      tylko zdrabniali je inaczej.
      • donmari Re: Imię, rzecz gustu czy regionu? 31.07.08, 18:20
        U mnie (zachodniopomorskie)też trudno o regionalizmy. W moim
        roczniku najpopularniejsze są Pauliny, Karoliny, Justyny, Moniki,
        Marty, Magdy, Anki, Kaśki, Aśki, Kamile... Trafiają się, ale jednak,
        imiona "postępowe" takie jak Nikola, Nicolette czy Jessica. Znam po
        jednej rówieśniczce noszącej te trzy imiona. Jestem rocznik '91.
        Natomiast moja babcia (rocznik '43) urodzona jako szóste dziecko w
        biednej, wiejskiej rodzinie na Podlasiu, dostała na imię Hieronima
        (funkcjonuje jako Mirka), a to dlatego, że w wiosce, gdzie
        mieszkała, było w tamtym czasie dużo Hieronimów( facetów). Co do
        województwa warmińsko-mazurskiego, przeglądając fora i serwisy
        internetowe(np.nasza-klasa)zauważyłam, że mieszkający tam rodzice
        nadają coraz częściej pociechom staroświeckie, rzadko spotykane
        obecnie imiona typu Mieszko czy Dioniza
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.