pozarski 20.03.10, 21:47 www.polityka.pl/spoleczenstwo/reportaze/1503822,1,ukrywali-zydow-dzis-sami-sie-ukrywaja.read za dobrze nie spalo. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
pozarski Re: Cytacik: 20.03.10, 21:53 „Niestety kontaktów prowincjonalnych panu nie podaję, bo obawiam się, że byłby to trud daremny, gdyż podobnie jak Żydzi, również Sprawiedliwi wolą się zbytnio nie afiszować, a nawet nie ujawniać” – napisał Marian Kalwary. Odpowiedz Link Zgłoś
marouder.eu Powiem panu, ze ja w to nie wierze:/ 20.03.10, 21:58 Kto i jak moglby natretnie tych ludzi nekac? A wczesniej jeszcze, za co, na co i po co? Odpowiedz Link Zgłoś
pozarski Re: Powiem panu, ze ja w to nie wierze:/ 20.03.10, 22:24 To nie jest kwestia wiary,prosze pana. Mnie raczej oburza fakt kompletnego braku zainteresowania faktycznym stanem rzeczy ze strony panstwa polskiego,ktorego propaganda co raz to rusza do wojny z "polskimi" obozami koncentracyjnymi,a ilosc polskich drzewek w Yad Vaszem po prostu nie schodzi z lam prasy. Odpowiedz Link Zgłoś
marouder.eu Nie umiem sobie czegos podobnego wyobrazic. 20.03.10, 22:28 Czegoz sasiedzi mogliby chciec od tych ludzi? Ze kiedys ratowali innych sasiadow, stad nauka, ze i obecnym, gdyby mogli, przyszliby z pomoca. Nic nadto. wiec? Odpowiedz Link Zgłoś
pozarski Re: Nie umiem sobie czegos podobnego wyobrazic. 20.03.10, 22:57 No wlasnie, prosze pana. Trudno sobie wyobrazic,a jednak. Odpowiedz Link Zgłoś
trzecikot Re: Nie umiem sobie czegos podobnego wyobrazic. 20.03.10, 23:08 Panie pozarski, mam taką alejkę do domu, łysą zupełnie po bokach. Dajże pan mi tu jakichś żydów/muzułmanów/dżainistów/teoretyków przekształceń ilościowo-jakościowych, którzy uratowali od niechybnej śmierci jakąś przaśnosłowiańska polską rodzinę, to zasadzimy jakieś iglaki... Instytut V Gardla Vashe na przykład... Odpowiedz Link Zgłoś
pozarski Re: Nie umiem sobie czegos podobnego wyobrazic. 20.03.10, 23:12 Panie 3 promile - a w temacie? Potrzebujesz pan zrzutki? Moze mysliwiec Pierdla 1 na autopilocie pomoze? Odpowiedz Link Zgłoś
marouder.eu Widzialem dzisaij takiego:) 20.03.10, 23:29 Twardo szedl mnie wiecej do przodu. Gps ok. Autopilot wlaczony..i do domu!! Odpowiedz Link Zgłoś
marouder.eu Glupstwa pleciesz 20.03.10, 23:12 Idzie przeciez o to, ze ludzie ci boja sie u siebie, nie u ciebie w alejce Odpowiedz Link Zgłoś
trzecikot Re: Glupstwa pleciesz 20.03.10, 23:24 Ale alejka goła, więc zamiast banalnie, można by ją obsadzić w uniesieniu... Odpowiedz Link Zgłoś
trzecikot Re: Chcesz, rob, kto ciebie broni?/nt 20.03.10, 23:37 Ale co ja mam 'rób', jak nie mam patrona, sponsora, kateringu i faceta w sukience z płonącą torebką? Odpowiedz Link Zgłoś
eres2 "Pani da spokój" 20.03.10, 23:28 W lubelskim Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” przed trzema laty powstał pewien projekt. Nazywał się „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata - region lubelski”. Jego efektem miała być internetowa baza danych zawierająca opowieści osób uhonorowanych medalem. Planowano: „Zebrane relacje, opisane bądź nagrane wspomnienia »Sprawiedliwych « posłużą jako materiał edukacyjny - dostarczą informacji o losach Polaków i Żydów podczas drugiej wojny światowej, ukażą postawy osób, które w tragicznych czasach odważyły się przeciwstawić złu, nietolerancji, antysemityzmowi”. Baza danych jednak nie powstanie. - Ustaliłam adresy i nazwiska 58 "Sprawiedliwych". Udało mi się skontaktować z 21 osobami. To "Sprawiedliwi" lub ich bliscy krewni - wylicza Marzena Baum z Ośrodka. W końcu zebrała 14 relacji. Ale tylko jedna osoba zgodziła się na publikację pod nazwiskiem. Ona nie była "Sprawiedliwym", tylko Żydówką, która mieszka w Lublinie i starała się o odznaczenie ludzi, którzy ją ukryli. - Kiedy rozpoczynałam ten projekt, wiedziałam, że mogą być opory przed podawaniem nazwisk do publicznej wiadomości, ale skala tego zjawiska zaskoczyła mnie - przyznaje Marzena Baum. - Pani da spokój, po co to od razu nazwisko podawać, nie wiem, jak zareagują sąsiedzi, dzieci, a zresztą to było tak dawno temu - takie argumenty słyszałam najczęściej. Stąd na naszej stronie internetowej opublikujemy obszerny tekst mówiący o idei medalu, jego historii, anonimowo podamy fragmenty relacji. Zastanawiałam się, skąd w tych ludziach ten lęk. Sądzę, że mogła mieć na to wpływ sprawa mordu w Jedwabnem i tego, w jaki sposób niektóre środowiska interpretowały to zdarzenie. Według danych ze stycznia 2005 roku medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" uhonorowano na świecie 20 757 osób. Największą grupę stanowią Polacy - 5874. W ubiegłym roku [2004? – Antek] w Polsce wręczono 30 medali 50 "Sprawiedliwym" i ich krewnym. O 15 więcej niż rok wcześniej. (Autor: Paweł Reszka) Odpowiedz Link Zgłoś
aaki nie wątpie ze kotlet pomoże tym sprawiedliwym 20.03.10, 23:28 w dalszym ukrywaniu sie przed polakami-antysemitami, a tym samym ocali im zycie. tak mu dopomóz jahwe Odpowiedz Link Zgłoś
marouder.eu Nie watpie, Akus pomoże tym sprawiedliwym 20.03.10, 23:43 ..w wyjsciu "z szafy" Az mnie zlosc bierze!!! Odpowiedz Link Zgłoś
aaki Re: Nie watpie, Akus pomoże tym sprawiedliwym 20.03.10, 23:50 to fajnie.niech cie bierze dalej. a ja ide spac. niestety zyczenia kotleta nie maja mocy sprawczej chyba nie bede miał kłopotów z zasnieciem Odpowiedz Link Zgłoś