Dodaj do ulubionych

Czytadlo. Zeby sie wam

20.03.10, 21:47
www.polityka.pl/spoleczenstwo/reportaze/1503822,1,ukrywali-zydow-dzis-sami-sie-ukrywaja.read
za dobrze nie spalo.
Obserwuj wątek
    • pozarski Re: Cytacik: 20.03.10, 21:53
      „Niestety kontaktów prowincjonalnych panu nie podaję, bo obawiam się, że
      byłby to trud daremny, gdyż podobnie jak Żydzi, również Sprawiedliwi wolą się
      zbytnio nie afiszować, a nawet nie ujawniać”
      – napisał Marian Kalwary.
      • marouder.eu Powiem panu, ze ja w to nie wierze:/ 20.03.10, 21:58
        Kto i jak moglby natretnie tych ludzi nekac? A wczesniej jeszcze, za co, na co i
        po co?
        • pozarski Re: Powiem panu, ze ja w to nie wierze:/ 20.03.10, 22:24
          To nie jest kwestia wiary,prosze pana. Mnie raczej oburza fakt kompletnego braku
          zainteresowania faktycznym stanem rzeczy ze strony panstwa polskiego,ktorego
          propaganda co raz to rusza do wojny z "polskimi" obozami koncentracyjnymi,a
          ilosc polskich drzewek w Yad Vaszem po prostu nie schodzi z lam prasy.
          • marouder.eu Nie umiem sobie czegos podobnego wyobrazic. 20.03.10, 22:28
            Czegoz sasiedzi mogliby chciec od tych ludzi?
            Ze kiedys ratowali innych sasiadow, stad nauka, ze i obecnym, gdyby mogli,
            przyszliby z pomoca. Nic nadto. wiec?
            • pozarski Re: Nie umiem sobie czegos podobnego wyobrazic. 20.03.10, 22:57
              No wlasnie, prosze pana. Trudno sobie wyobrazic,a jednak.
              • trzecikot Re: Nie umiem sobie czegos podobnego wyobrazic. 20.03.10, 23:08
                Panie pozarski, mam taką alejkę do domu, łysą zupełnie po bokach. Dajże pan mi
                tu jakichś żydów/muzułmanów/dżainistów/teoretyków przekształceń
                ilościowo-jakościowych, którzy uratowali od niechybnej śmierci jakąś
                przaśnosłowiańska polską rodzinę, to zasadzimy jakieś iglaki... Instytut V
                Gardla Vashe na przykład...
                • pozarski Re: Nie umiem sobie czegos podobnego wyobrazic. 20.03.10, 23:12
                  Panie 3 promile - a w temacie? Potrzebujesz pan zrzutki? Moze mysliwiec Pierdla
                  1 na autopilocie pomoze?wink
                  • marouder.eu Widzialem dzisaij takiego:) 20.03.10, 23:29
                    Twardo szedl mnie wiecej do przodu. Gps ok. Autopilot wlaczony..i do domu!!
                • marouder.eu Glupstwa pleciesz 20.03.10, 23:12
                  Idzie przeciez o to, ze ludzie ci boja sie u siebie, nie u ciebie w alejceuncertain
                  • trzecikot Re: Glupstwa pleciesz 20.03.10, 23:24
                    Ale alejka goła, więc zamiast banalnie, można by ją obsadzić w uniesieniu...
                    • marouder.eu Chcesz, rob, kto ciebie broni?/nt 20.03.10, 23:31

                      • trzecikot Re: Chcesz, rob, kto ciebie broni?/nt 20.03.10, 23:37
                        Ale co ja mam 'rób', jak nie mam patrona, sponsora, kateringu i faceta w
                        sukience z płonącą torebką?
    • eres2 "Pani da spokój" 20.03.10, 23:28
      W lubelskim Ośrodku „Brama Grodzka - Teatr NN” przed trzema laty
      powstał pewien projekt. Nazywał się „Sprawiedliwi wśród Narodów
      Świata - region lubelski”. Jego efektem miała być internetowa baza
      danych zawierająca opowieści osób uhonorowanych medalem.
      Planowano: „Zebrane relacje, opisane bądź nagrane
      wspomnienia »Sprawiedliwych « posłużą jako materiał edukacyjny -
      dostarczą informacji o losach Polaków i Żydów podczas drugiej wojny
      światowej, ukażą postawy osób, które w tragicznych czasach odważyły
      się przeciwstawić złu, nietolerancji, antysemityzmowi”. Baza danych
      jednak nie powstanie.
      - Ustaliłam adresy i nazwiska 58 "Sprawiedliwych". Udało mi się
      skontaktować z 21 osobami. To "Sprawiedliwi" lub ich bliscy krewni -
      wylicza Marzena Baum z Ośrodka. W końcu zebrała 14 relacji. Ale
      tylko jedna osoba zgodziła się na publikację pod nazwiskiem
      . Ona
      nie była "Sprawiedliwym", tylko Żydówką, która mieszka w Lublinie i
      starała się o odznaczenie ludzi, którzy ją ukryli.
      - Kiedy rozpoczynałam ten projekt, wiedziałam, że mogą być opory
      przed podawaniem nazwisk do publicznej wiadomości, ale skala tego
      zjawiska zaskoczyła mnie - przyznaje Marzena Baum. - Pani da spokój,
      po co to od razu nazwisko podawać, nie wiem, jak zareagują
      sąsiedzi
      , dzieci, a zresztą to było tak dawno temu - takie
      argumenty słyszałam najczęściej. Stąd na naszej stronie internetowej
      opublikujemy obszerny tekst mówiący o idei medalu, jego historii,
      anonimowo podamy fragmenty relacji. Zastanawiałam się, skąd w tych
      ludziach ten lęk. Sądzę, że mogła mieć na to wpływ sprawa mordu w
      Jedwabnem i tego, w jaki sposób niektóre środowiska interpretowały
      to zdarzenie.
      Według danych ze stycznia 2005 roku medalem "Sprawiedliwy wśród
      Narodów Świata" uhonorowano na świecie 20 757 osób. Największą grupę
      stanowią Polacy - 5874. W ubiegłym roku [2004? – Antek] w Polsce
      wręczono 30 medali 50 "Sprawiedliwym" i ich krewnym.
      O 15 więcej niż rok wcześniej.
      (Autor: Paweł Reszka)
    • aaki nie wątpie ze kotlet pomoże tym sprawiedliwym 20.03.10, 23:28
      w dalszym ukrywaniu sie przed polakami-antysemitami, a tym samym
      ocali im zycie.

      tak mu dopomóz jahwe
      • marouder.eu Nie watpie, Akus pomoże tym sprawiedliwym 20.03.10, 23:43
        ..w wyjsciu "z szafy" Az mnie zlosc bierze!!!
        • aaki Re: Nie watpie, Akus pomoże tym sprawiedliwym 20.03.10, 23:50
          to fajnie.niech cie bierze dalej.
          a ja ide spac.
          niestety zyczenia kotleta nie maja mocy sprawczejbig_grin chyba nie bede
          miał kłopotów z zasnieciem

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka