06.03.04, 21:37
W tym najweselszym ze wszystkich świąt składam Wam najlepsze życzenia. Niech
nigdzie na stole nie zabraknie hamantasze. Każdemu życzę dużo miszloach manot
(prezentów).
kaz.
Obserwuj wątek
    • Gość: Kszys52 Re: PURIM IP: 207.44.154.* 06.03.04, 21:40
      Trzecie Sepuku filmu Gibsona.
    • Gość: Mosze Re: PURIM IP: 5.3.1R* / 212.25.109.* 06.03.04, 22:47
      Dzieki, wlasnie teraz zaczynamy zabawy., po czytaniu Ksiegi Estery.
      Wszyscy sa przebrani, jest duzo potraw i smakolkow...
      Tutaj juz wiosna na calego, dookola zielone, czerwone i zolte...
      Serdecznie pozdrawiam,
      Mosze
    • Gość: Kafar Re: PURIM - co to zaświęto... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 06.03.04, 22:47
      k_az napisał:

      > W tym najweselszym ze wszystkich świąt składam Wam najlepsze życzenia. Niech
      > nigdzie na stole nie zabraknie hamantasze. Każdemu życzę dużo miszloach manot
      > (prezentów).
      > kaz.
      -----------
      To oczywiste, że robić pogrom komuś jest weselej niż go doświadczać wink))

      Święto Purim zostało ustanowione na pamiątkę cudownego ocalenia Żydów, na
      których uwziął się pewien perski antysemita, Haman. Doniósł on mianowicie
      królowi, że niewiele już brakuje, aby pokój zapanował w całym królestwie, gdyby
      nie to, że jeden "naród pozostaje ze wszystkimi w stałej niezgodzie, że trzyma
      się w odosobnieniu na skutek swych praw, że nieżyczliwy jest dla naszych spraw,
      spełniając najgorsze czyny, tak iż państwo nigdy nie będzie mogło dojść do
      wewnętrznego pokoju". Dla rozwiązania tej kwestii przeklęty Haman zaproponował
      zorganizowanie pogromu, a ponieważ nie mógł się zdecydować na termin, kazał
      rzucać "Pur", czyli los.

      Na szczęście na dworze królewskim był także pewien Żyd, błogosławiony
      Mordechaj, który korzystając z okazji już wcześniej podsunął królowi piękną
      Esterę: według jednej tradycji własną wychowanicę, według innej - własną żonę.
      Roztropnie przy tym przykazał, by "nie ujawniła Estera swego narodu i
      pochodzenia". Dzięki jej niewieścim wdziękom szala szybko przechyliła się na
      stronę Mordechaja, natomiast Haman marnie skończył powieszony na drzewie. Co
      zresztą przewidzieli już jego przyjaciele i żona stwierdzając rzeczowo, że
      jeśli Mordechaj "jest z narodu żydowskiego, a ty zacząłeś przed nim upadać, to
      nie przemożesz go, raczej całkiem upadniesz".

      Potem król odwołał prześladowania Żydów, Żydzi zaś natychmiast urządzili pogrom
      swym wrogom i pokonali ich "przez uderzenie mieczem, przez zabójstwa i
      zagładę". Ale ponieważ jeszcze tego było im mało, Estera wyprosiła u króla, by
      mogli urządzić pogrom również następnego dnia. I tak właśnie uczynili:
      powiesili wówczas dziesięciu synów Hamana, "zabili nienawidzących ich
      siedemdziesiąt pięć tysięcy", trzeciego zaś dnia w końcu "odpoczęli i urządzili
      (...) ucztę i zabawę".

      Wszystko to znaleźć można w biblijnej Księdze Estery, którą w święto Purim
      czyta się w synagodze - hałasując niemiłosiernie, tupiąc i trzaskając
      kołatkami, gdy tylko wymieniane jest imię przeklętego Hamana. Pogromy bowiem
      najwyraźniej dzielą się na sprawiedliwe i niesprawiedliwe, a dla uczczenia tych
      sprawiedliwych godzi się nawet ustanowić specjalne święto. W dodatku tak
      przyjemne i radosne, że aż żal, gdy się już kończy, i w Purim szpil, purymowych
      jasełkach, śpiewają: "Hajnt iz Purym, morgn iz ojs". To znaczy: "Dziś jest
      Purim, a jutro nie". A potem proszą: "Więc dajcie mi grosz, i wyrzućcie stąd".

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka