Dodaj do ulubionych

Pozostalosci zaborow

23.07.21, 09:32
Polska odzyskala niepodleglosc od trzech zaborcow na 21 lat w 1918 roku i niezaleznosc od Ruskich od 32 lat w 1989 roku. Niepodleglosc i niezaleznosc maja znaczenie glownie administracyjne i polityczne. Znacza, ze mozna robic, zgrubsza, co sie chce i jak sie chce. I to tak dlugo zanim sie zderzy z "murem rzeczywistosci" i zrozumie, ze wolnosc to "zrozumiana koniecznosc". Ale to zabiera dosc duzo czasu.

Dlaczego? Ano, pozostalosci podleglosci i zaleznosci trwaja glownie w glowach. I w tym, ze wielu obywateli nie wyobraza sobie innych wladz jak te dyktatorskie. I glosuje w konsekwencji. W wypadku Polski znaczy to calkowita wladza jednej, "patriotycznej" partii, ktora robi co chce i mianuje kogo chce na wazne stanowiska. Ta wladza dotyczy takze i mediow (w tym telewizorni) i sadownictwa (ktore ma sie konsultowac z partia przy waznych wyrokach!).

Wrocmy do zaborow, podczas ktorych Polska byla "administrowana" przez opoznione w rozwoju cywilizacyjnym i na wpol azjatyckie panstwo Rosje. I na tych terenach sklonnosc do wiary w nieomylnosc wladz i ich szefuncia jest bardzo silna. Mapa wyborcza pokazuje na niebiesko gdzie glosowano glownie na nie w wyborach sejmowych w 2019 roku.

Niestety, pozostalosci zaborow dotycza takze mentalnosci zwiazanej ze szczepieniami. Gleboka wiara w "manipulacje" i "oszustwa" i braki w checi zrozumienia jak sie z pandemia walczy dotycza wielu i utrudniaja walke z nadchodzaca 4 fala pandemii. Interesujace jest gdzie mieszkaja ci, ktorzy nie chca sie szczepic. Ano ponizsza mapa (po prawej stronie) pokazuje dosc podobny rozklad niecheci do szczepien co sklonnosci politycznych.

Jak widac zabierze to duzo czasu zanim sie rozklady sympatii politycznych i szczepionkowych ujednolica.

PF
Obserwuj wątek
  • xiazeluka Re: Pozostalosci zaborow 23.07.21, 09:50
   Czy z racji przynależności do elity intelektualnej (bo tak się pozycjonujesz) mógłbyś zamieścić jakiś tekst na poziomie, a nie takie infantylne, wtórne i żenujące lamenty, dla niepoznaki opakowane nietrafionymi odniesieniami?
   • polski_francuz Ambona vs. forum 23.07.21, 10:09
    xiazeluka napisała:

    " Czy z racji przynależności do elity intelektualnej... "

    Forum sluzy do dyskusji a nie do prawienia kim kto jest i jakim ma byc. Dyskutuj zatem. Dla ulatwienia dodam, ze ja nie jestem tematem watku.

    PF
    • xiazeluka Re: Ambona vs. forum 23.07.21, 11:01
     Proszę uprzejmie:

     1. "I w tym, ze wielu obywateli nie wyobraza sobie innych wladz jak te dyktatorskie."

     Dowodem na upodobanie do władzy dyktatorskiej jest masowe uczestnictwo w demotfukratycznych wyborach. No, jakoś od biedy można bronić takiego poglądu, lecz co właściwie dowodzi tych upodobań? Która z partii politycznych wprost głosi zamiar wprowadzenia dyktatury? Skoro ludzie "nie wyobrażają sobie" innych władz jak dyktatorskie, to chyba takie partie powinny zapowiadać takie rozwiązanie wprost? A zatem - która partia chce dyktatury?
     Nie od rzeczy byłoby także udowodnienie, że faktycznie takie "wyobrażenia" obywatele mają. Posiadasz stosowne sondaże na potwierdzenie?

     2. "W wypadku Polski znaczy to calkowita wladza jednej, "patriotycznej" partii, ktora robi co chce i mianuje kogo chce na wazne stanowiska. "

     Przypomnij - które władze III RP nie robiły tego, co chciały i nie mianowały kogo chciały na ważne stanowiska? Weźmy na przykład okres rządów Peło: ilu członków PiS zostało wówczas mianowanych na ważne stanowiska, a ilu z Peło? Czy to nie aby prominentny polityk Peło oświadczył ówczesnej opozycji "Jak wygracie wybory, to sobie wszystko przegłosujecie"?

     3. "ktore ma sie konsultowac z partia przy waznych wyrokach!" - krótka pamięć. Sędzia Milewski - mówi wam to coś, jak to mawiał pewien komuch z serialu "Dom"?

     4. "Wrocmy do zaborow, podczas ktorych Polska byla "administrowana" przez opoznione w rozwoju cywilizacyjnym i na wpol azjatyckie panstwo Rosje. I na tych terenach sklonnosc do wiary w nieomylnosc wladz i ich szefuncia jest bardzo silna."

     Jak już słusznie zauważył perła: południe to zabór austriacki, najmniej zamordystyczny. Można jeszcze dodać, że gdyby profesorskie brednie miały jakikolwiek przełożenie na lansowaną przez niego tezę, to nie Podkarpacie powinno być intensywnie niebieskie, lecz tzw. ziemie odzyskane - bo tam trafiali wygonieni ze wschodu Polacy, przez wiek będący pod rosyjskim jarzmem.

     5. " I na tych terenach sklonnosc do wiary w nieomylnosc wladz i ich szefuncia jest bardzo silna."

     Kolejna wzięta z powietrza niemądra opinia (a nie fakt). W dodatku argument obosieczny, a więc niezdarny i pomijalny: skoro na zachodzie przewagę ma Peło, to najpewniej "a tych terenach skłonność do wiary w nieomylność władz Peło i ich szefuncia Tuska jest bardzo silna".

     6. "Gleboka wiara w "manipulacje" i "oszustwa" i braki w checi zrozumienia jak sie z pandemia walczy"

     Mła chciałby się upewnić: elektorat PiSu nie wierzy jednak w "nieomylność" swoich ukochanych władz i daje posłuch antyrządowym "manipulacjom" i "oszustwom", dlatego ignoruje reżimowe wezwania do szprycowania? Potwierdzasz ten nonsens?

     7. "Jak widac zabierze to duzo czasu zanim sie rozklady sympatii politycznych i szczepionkowych ujednolica."

     Co właściwie znaczy to zdanie? Dla Mła to pełne nadziei westchnienie, że kiedyś w całej Polsce zapanuje dyktatura, która ujednolici siłą sympatie polityczne i "szczepionkowe" (sympatie szczepionkowe, Mein Gott...!)

     Jak sam widzisz - Twoje wypracowanie to stek bzdur. Dlatego Młą napisał:

     Czy z racji przynależności do elity intelektualnej (bo tak się pozycjonujesz) mógłbyś zamieścić jakiś tekst na poziomie, a nie takie infantylne, wtórne i żenujące lamenty, dla niepoznaki opakowane nietrafionymi odniesieniami?
     • polski_francuz Re: Ambona vs. forum 23.07.21, 12:33
      xiazeluka napisała:


      " Dowodem na upodobanie do władzy dyktatorskiej jest masowe uczestnictwo w demokratycznych wyborach. No, jakoś od biedy można bronić takiego poglądu, lecz co właściwie dowodzi tych upodobań? Która z partii politycznych wprost głosi zamiar wprowadzenia dyktatury?

      Mowa jest o wyborach w demokratycznych wyborach. Wybory sa jakie sa. Ktora partia wprowadza ruskie metody wladzy to pytanie retoryczne.


      " Przypomnij - które władze III RP nie robiły tego, co chciały i nie mianowały kogo chciały na ważne stanowiska? "

      Problem obecny to nadawalnosc kadr. Wiernosc nie moze by jedynym kryterium mianowania.


      Jak już słusznie zauważył perła: południe to zabór austriacki, najmniej zamordystyczny.

      Juz mu, jeszcze sluszniej odpowiedzialem. Poczytaj se...


      "W dodatku argument obosieczny, a więc niezdarny i pomijalny: skoro na zachodzie przewagę ma Peło, to najpewniej "a tych terenach skłonność do wiary w nieomylność władz Peło i ich szefuncia Tuska jest bardzo silna".


      Tusk to historia, i moooooze przyszlosc. Ja tu piszu o terazniejszosci.


      " Mła chciałby się upewnić: elektorat PiSu nie wierzy jednak w "nieomylność" swoich ukochanych władz i daje posłuch antyrządowym "manipulacjom" i "oszustwom", d latego ignoruje reżimowe wezwania do szprycowania? Potwierdzasz ten nonsens?"

      Przeczytaj se jaka jest roznica miedzy podobienstwem a lancuchem przyczynowo-skutkowym.

      " Co właściwie znaczy to zdanie? Dla Mła to pełne nadziei westchnienie, że kiedyś w całej Polsce zapanuje dyktatura, która ujednolici siłą sympatie polityczne i "szczepionkowe" (sympatie szczepionkowe, Mein Gott...!)"

      Poki co kolory sa geograficznie rozne. Jak bedzie szachownica, jak np. wies vs. miast albo duze miasto vs. male miasto to zabory zostana zapomniane. I bedziemy mogki zaczac gawarit o ministrze edukacji narodowej. A jest i o czym i o kim.

      " to stek"

      Juz od dawien dawna stekow nie jedam. Zbytnio sie tyje. I argumenta w dyskusjach sie pogarszajasmile

      PF
      • xiazeluka Re: Ambona vs. forum 23.07.21, 13:05
       "Ktora partia wprowadza ruskie metody wladzy to pytanie retoryczne."

       Zgadza się. Najnowszy przejaw łamania wewnątrzpartyjnej demotfukracji dali kacykowie Peło - bez żadnego trybu wyborczego klika ze szczytu wyniosła na tron Herr Tuska. Skoro tak postępują w swoim gronie, to zapewne nie będą mieli zahamowań, by analogiczne metody narzucić wszystkim Polakom. ***

       "Problem obecny to nadawalnosc kadr. Wiernosc nie moze by jedynym kryterium mianowania."

       No tak, z braku lepszych pomysłów podwójne standardy. A propos, jak bardzo wierny jest Banaś?

       "Tusk to historia, i moooooze przyszlosc. Ja tu piszu o terazniejszosci."

       Tusk stoi na czele Peło. To nie teraźniejszość?

       "Przeczytaj se jaka jest roznica miedzy podobienstwem a lancuchem przyczynowo-skutkowym."

       Może niech profesor sobie poczyta coś na te tematy, ponieważ napisał bzdurę i w nią brnie. Przypomnijmy ten wywód:

       "na tych terenach sklonnosc do wiary w nieomylnosc wladz i ich szefuncia jest bardzo silna. [...] Gleboka wiara w "manipulacje" i "oszustwa" i braki w checi zrozumienia jak sie z pandemia walczy dotycza wielu i utrudniaja walke z nadchodzaca 4 fala pandemii. Interesujace jest gdzie mieszkaja ci, ktorzy nie chca sie szczepic [...] mapa [...] pokazuje dosc podobny rozklad niecheci do szczepien co sklonnosci politycznych."

       Zechcesz zaprzeczyć, iż nie postawiłeś tezy, zgodnie z którą tam, gdzie głosują na PiS, kierując się wiarą w jego nieomylność jednocześnie w to, co głosi PiS, nie wierzą? To na czym polega ta wiara w nieomylność?

       "Jak bedzie szachownica, jak np. wies vs. miast albo duze miasto vs. male miasto to zabory zostana zapomniane."

       Nieudolna próba zmiany grząskiego terenu na nieco stabilniejszy.
       Ale co tam - możemy i tutaj podrążyć. Czy nie jest tak, że do miast zjeżdżają masowo wiochmeni z małych ośrodków i pod oślepiającym wpływem pozornej swobody, zachłyśnięcia się nieznanymi możliwościami, stają się wyborcami Peło i lewactwa? W takiej Warszawie wygra dowolny kandydat Peło, choćby był to sam Adolf Hitler, bo tak - nie ma tu żadnej głębi intelektualnej, jest atawistyczny odruch niechęci. Na pewno wiesz, o czym Mła pisze, ponieważ sam takie atawistyczne odruchy masz.

       ***Argument idiotyczny, aczkolwiek zgodny z logiką nadsekwańskiego profesora.
      • boomerang Re: Ambona vs. forum 24.07.21, 00:12
       Juz od dawien dawna stekow nie jedam. Zbytnio sie tyje. I argumenta w dyskusjach sie pogarszaja

       Jadaj steki z krokodyla. Są znakomitą pożywką dla szarych komórek, których krokodyl nie posiada, przy zero tłuszczu i cholesterolu.
  • perla_roztocza Re: Pozostalosci zaborow 23.07.21, 10:14
   może tego nie wiesz ale po zaborach mapa Polski wyglądała inaczej niż ta zamieszczona.
   Z tej mapy wynika, że największe poparcie dla PiS-u było w Małopolsce i na Podkarpaciu. A to był zabór austriacki a nie rosyjski, dyletancie.
   Natomiast Warszawa i okolice to zabór rosyjski gdzie PiS nie ma szans z PO.
   Więc cały ten twój profesorski wywód jest do dupy.
   Odzyskanie niepodległości to były też olbrzymie kłopoty. Powstało państwo złożone z trzech różnych systemów prawnych, oświatowych, walutowych, kolei, dróg ect. Na dodatek rok później wybuchła potężna wojna z Rosją.
   Polacy dokonali gigantycznego wysiłku, wygraliśmy wojnę i złączyliśmy trzy systemy w jeden.
   I z tego powinniśmy być dumni a nie pierdolić ze zdegenerowanej Francy właśnie.
   • polski_francuz Kibitka do Wiednia 23.07.21, 10:49
    perla_roztocza napisał:

    " może tego nie wiesz ale po zaborach mapa Polski wyglądała inaczej niż ta zamieszczona.Z tej mapy wynika, że największe poparcie dla PiS-u było w Małopolsce i na Podkarpaciu. A to był zabór austriacki a nie rosyjski,"

    Mowiac szczerze myslalem troche o zaborze austriackim. Trudno poddanych tego zaboru charakteryzowac, ale powiedzmy ze wladza centralna byla tam troche slabawa i w kosciele Mariackim w Krakowie nie trzeba bylo padac na kolana przed wiedenskim szefunciem. Inny element to Zielony Balonik i tacy budowniczy polskiej kultury jak pan Tadeusz Boy - Zelenski. W zaborze rosyjskim wladza byla bardziej centralna i jak komus sie niepodobalo to jechal kibitka na Sybir.

    Last but not least, duzo bylo przemieszczen popowstaniowych i powojennych. I te przemieszczenie tez maja cos na rzeczy. Moi Rodzice przyjachali z Wilna (spod ruskiego zaboru) do Wroclawia a dzisiajszy Dolny Slask nie glosuje na dyktatorka i sie szczepi jak trzeba. Moze, jest to zwiazane z tym, ze przyjezdni ludzie zobaczyli dosc uporzadkowany swiat, zrobiony z sensem i z glowa. I jakos sie urozsadnili? Moze tez Polacy z Ukrainy i z Wilenszczyzny czuli sie bardziej (podczas zaborow) odpowiedzialny za innych i to im zostalo?

    PF
   • polski_francuz Re: Pozostalosci zaborow 23.07.21, 12:35
    boomerang napisał:

    " Z mapki wynika że, zgodnie z przewidywaniami, elektorat PO cechuje bezkrytycyzm, tchórzostwo, serwilizm tudzież tęsknota za fuehrerem lub watażką."

    I dostalem nauczke co sie dostaje jak sie krakowiakow komplimentuje.

    PF
  • felusiak1 Re: Pozostalosci zaborow 23.07.21, 18:54
   Fałszywa teza zawsze prowadzi do fałszywych wniosków. Już tyle razy prosiłem abyś nie czytał propagandy Derszpigiel i GazWyb. Prosiłem, zebyś zaczął myśleć. To w gruncie rzeczy nie jest takie trudne jeśli stosuje sie logikę.
   Niestety moje prosby zostały przez ciebie olane i brniesz w bagno.
   I naprawdę proszę cię przestań już pieerdolić o dyktaturze.
    • felusiak1 Re: Pozostalosci zaborow 24.07.21, 01:59
     Gorzej niż fuzzy logic. On napisal "W wypadku Polski znaczy to calkowita wladza jednej, "patriotycznej" partii, ktora robi co chce i mianuje kogo chce na wazne stanowiska." Trzeba klamać samemu sobie żeby coś takiego spłodzić.
     Po pierwsze PiS nie ma calkowitej wladzy. Gdyby tak bylo to Naczelnik zbudowalby swoje drapacze chmur na Srebrnej.
     Po drugie PiS nie robi co chce bo ograniczenia wynikaja z prawa i konstytucji
     Po trzecie PiS mianuje na stanowiska swoich ludzi co jest zgodne z prawem i tradycją.

     Polski francuz szczerze nienawidzi Naczelnika i kaczystów. Jest absolutnie przekonany, ze to co napisal jest zgodne z faktami i na tym buduje swoj gniew. I ten gniew sprawia, ze widzi wszystko w krzywym zwierciadle. Szkoda, że tak odlecial. Kiedyś zakladal niezle wątki. Naczelnika nie lubi od dawna. Potem nie lubil Trumpa. Ale o dziwo palal milościa do Sarkozego.
     • polski_francuz Der Spiegel 24.07.21, 10:04
      felusiak1 napisał:


      " Polski francuz szczerze nienawidzi Naczelnika i kaczystów. Jest absolutnie przekonany, ze to co napisal jest zgodne z faktami i na tym buduje swoj gniew. I ten gniew sprawia, ze widzi wszystko w krzywym zwierciadle. Szkoda, że tak odlecial. Kiedyś zakladal niezle wątki. Naczelnika nie lubi od dawna. Potem nie lubil Trumpa. Ale o dziwo palal milościa do Sarkozego."

      No coz, zmuszasz mnie bym powiedzial co mysle zamiast dysktutowac mozolnie by dojsc do prawdy. Jak wielu z naszej rodzinnej Litwy, mam to co mam na Oltarzu. I nie moge sie patrzec na to jak ten Oltarz sie powoli przemienia w autostrade do piekiel.

      Moze kazdy potrzebuje troche zludzen? Moze kazdy czlowiek ma troche dobrego a troche zlego? Moze kazda wladza troche demoralizuje? To wszystko prawda tym niemniej kazdy potrzebuje pozytywnego obrazu wspolnoty narodowej. A ten obraz przestaje byc pozytywny i zaczyna byc wizja jednego czlowieka, ktory sie dorwal do wladzy i nie puszcza.

      Dotykasz Sarkozjana. Ulatwie Ci zadanie. Czuje sie Poljakiem i stalem sie 24 lata temu Francuzem. Z tych banalnych powodow: a) popieram Polske; b) popieram Francje; c) popieram wspolnote europejska w ktorej te dwa kraje maja swoje miejsce;d) popieram emigrantow robiacych kariere we Francji (bo tez nim jestem)...

      PF      • felusiak1 Re: Der Spiegel 25.07.21, 19:16
       Dużo napisaleś. Nawet zadeklarowaleś ulatwienie. Tyle tekstu.
       Twój obraz jest wizją jednego człowieka. Adama Michnika. On nie jest u wladzy ale włada umyslami tych lepszych, oswieconych, wykształconych i "miastowych". Wiocha nie słucha go ale głosuje w wyborach i już dwukrotnie wybrała wrogow postepu, wrogów Polski.
       Tu można zadać pytanie dlaczego ta "wiocha" odrzuciła rzady słusznej partii? Przecież wszystko było w jak najlepszym porzadku. Czy ty napisałeś jedno slowo krytyki kiedy słuszna partia ukradła emerytalne pieniadze?
   • polski_francuz Re: Pozostalosci zaborow 24.07.21, 10:07
    herr7 napisał:

    " Rozumiem, że Małopolska i Podkarpacie były w zaborze rosyjskim, czy coś mi się może przewidziało? "

    Mein Herr, mein Herr badz choc troche pozytywny i ustosunkuj sie do map z niebieskim kolorem na wschodzie. W oczkiwaniu ide kosic trawe, bo o 13h00 mamy juz 50 % szans na deszcz.smile

    PF
   • polski_francuz Cios przesiedlencow 26.07.21, 08:17
    herr7 napisał:

    " Rozumiem, że Małopolska i Podkarpacie były w zaborze rosyjskim, czy coś mi się może przewidziało? "

    Postawilem przesiedlencow na Ziermie Zachodnie po 2 ws. na swieczniku. A oni co? A oni protestuja przeciwko szczepieniom. Pan Szostkiewicz z Polityki obraca wniwecz me sympatie...Szykujemy się na kolejną falę covidu, a przez Głogów kilka dni temu przeszła manifestacja antyszczepionkowców. Niezbyt liczna, ale wrzaskliwa i buńczuczna. Część wygrażała mijanym żołnierzom, że służą PiS. Wygrażali też policjantom. Do absurdalnych haseł przeciw „segregacji” na zaszczepionych i niezaszczepionych dodali hasła antysemickie: pandemia to plan panów świata, żeby dzielić i rządzić na całym globie. Maszerowali nie tylko kibole i żulia, ale i całe rodziny, jak na „Marszach Niepodległości” w Warszawie.

    Eh zizn

    PF
    • xiazeluka Re: Cios przesiedlencow 26.07.21, 10:04
     Dlaczego słowo "segregacja" wziąłeś w cudzysłów? Przecież rozdzielanie praw między zaszprycowanych i niezaszprycowanych to ewidentna, bezprawna, niekonstytucyjna segregacja. Tak się pienisz, że w Polsce nie jest przestrzegane "prawo", ale gry faktycznie chodzi o prawo, wolności obywatelskie i konstytucyjne gwarancje, to wpisujesz się ochoczo w pisowską narrację. Bo nie o "prawo" Ci chodzi, lecz wasalizację Polski w Mumii, renegacie z Targowicy.
  • nanosilver Re: Pozostalosci zaborow 26.07.21, 09:08
   Polski Francuz dotychczas na ...(Nie) Wielkiej Emigracji? Czy Polski Francuz nadaje z Hotelu Lambert smile)

   Serio : kto to widział mieć takie luki w wykształceniu podstawowym i tak je obnażać.
   Polska zniknęła w ogóle z mapy! Zabory i powstania - proszę nie zapominać o powstaniach:
   styczniowym i listopadowym, co świadczy właśnie przeciw wywodom francuskim...

   Polecam przeczytanie Przedmowy do Dziadów A. Mickiewicza, oprócz tego polecam
   solidne odświeżenie wiadomości, a próba wyciągnięcia wniosku, że w mentalności polskiej
   pod wpływem zaborców, "wytworzył się" stan psychiczny intencyjny, podległy - jest głupotą.
   W tamtych czasach istniały jeszcze postawy heroiczne.

   Po II WŚ nastąpił zalew miast przez chamstwo w siół i wsi, nauczono ich niepotrzebnie czytać i pisać,
   i zaczęli piąć się i pchać na stanowiska. Im bardziej chamski i podległy "górze" - tym lepszy.

   A o tym, co myśleć o chamstwie, pięknie pisał Wyspiański w "Weselu".
   Jeśli nie podręcznik historii to może literatura. Szela casus, koledze coś świta?

   Szeregi AL także, o ile w ogóle, zasilało chamstwo.

   AK nie przyjmował ich. A dzieje AK znamy wszyscy, powojenne.
   Inteligencja została przetrzebiona raz Powstaniem warszawskim,
   a potem PRLem.

   Lewacka ideologiczna inteligencja popełniła błąd
   krzewią "światło" pośród chłopów. Bliski mi ich portret - Gombrowicz w Ferdydurke.

   Obecne władza i Kaczyńskiego i Tuska to chamstwo, z tym, ze zawoalowane podobno.
   Obecny rząd polski, politycy, łącznie z Sienkiewiczem, czerwonym z przepicia na gębie,
   to gromada chamstwa, które należałoby w capsule i w czarną dziurę.

   Przykład: Jaruga Nowacka, a jej córka barbara Nowacka. Przepaść.
   Rajfura.

   Niestety większość krajów przeżywa kryzys rządzących.
   Paradoks Trumpa był jednym z dowodów. W Europie Orbana.
   Łukaszenka.

   Może trzeba czekać? iść tropem paradoksu petersburskiego?
   Niewielka wygrana ale czeka się do skutku wygrania.
   Chyba tak. Polityka, też hazard.

   Jeśli kolega na paryskim bruku, czy na jakimkolwiek innym,
   nawet tym all inclusive bo chamstwo rozpanoszyło się we Włoszech,
   Hiszpanii, Grecji, zaczęli latać - głównie oni, potem ich dzieci urodzone w miastach
   ale mentalność wiejska lub podmiejska pozostała.

   To nie jest łatwy tekst, no i "ptak małego lotu"
   To mógł napisać jedynie ktoś, kto nim nie był.

   O tem-że dumać na paryskim bruku,
   Przynosząc z miasta uszy pełne stuku
   Przekleństw i kłamstwa, niewczesnych zamiarów,
   Zapoznych żalów, potępieńczych swarów!

   Biada nam zbiegi, żeśmy w czas morowy
   Lękliwe nieśli za granicę głowy!
   Bo gdzie stąpili, szła przed nimi trwoga,
   W każdym sąsiedzie znajdowali wroga,
   Aż nas objęto w ciasny krąg łańcucha,
   I każą oddać co prędzej ducha.

   A gdy na żale świat ten nie ma ucha!
   Gdy ich co chwila nowina przeraża,
   Bijąca z Polski jak dzwon ze smetarza,
   Gdy im prędkiego zgonu życzą straże,
   Wrogi ich wabią zdala jak grabarze!
   Gdy w niebie nawet nadziei nie widzą!
   Nie dziw, że ludzi, świat, siebie ohydzą
   Że utraciwszy rozum w mękach długich,
   Plwają na siebie i żrą jedni drugich.

   Chciałem pominąć, ptak małego lotu,
   Pominąć strefy ulewy i grzmotu
   I szukać tylko cienia i pogody,
   Wieki dzieciństwa, domowe zagrody...

   (...)
   • polski_francuz Re: Pozostalosci zaborow 26.07.21, 09:46
    nanosilver napisał(a):

    " Polecam przeczytanie Przedmowy do Dziadów A. Mickiewicza, oprócz tego polecam solidne odświeżenie wiadomości, a próba wyciągnięcia wniosku, że w mentalności polskiej pod wpływem zaborców, "wytworzył się" stan psychiczny intencyjny, podległy - jest głupotą. W tamtych czasach istniały jeszcze postawy heroiczne."

    Nu, megagold, jak czytam wieszcza to sie zbyt wzruszam. A wzruszenie w moim podeszlym wieku jest odradzane. Kardiolozka mnie ochrzani.

    PF
  • polski_francuz Pycha czy glupota? 27.07.21, 22:56
   polski_francuz napisał:

   Ano ponizsza mapa (po prawej stronie) pokazuje dosc podobny rozklad niecheci do szczepien co sklonnosc i politycznych.


   Felietonista Polityki rowniez zauwazyl, ze mapa szczepien jest niehomogenna i tumaczy totym, ze mniej wyksztalceni sie mniej szczepia. Poza tym, glupote szefuncia nazywa pycha.

   Jezyk, jak widac ewoluuje.

   PF
   • boomerang Re: Pycha czy glupota? 28.07.21, 04:00
    Ludzie na wschodzie zdrowsi są, oddychają czystszym powietrzem, jedzą mniej fabrycznej żywności to i potrzebę szczepienia mają organicznie mniejszą, bo czują się silni. Poza tym mniej podatni na bezczelną propagandę są, bo zachowali więcej zdrowego chłopskiego rozumu. I co w tym złego?
    • polski_francuz Re: Pycha czy glupota? 28.07.21, 08:35
     boomerang napisał:

     " Ludzie na wschodzie zdrowsi są, oddychają czystszym powietrzem, jedzą mniej fabrycznej żywności to i potrzebę szczepienia mają organicznie mniejszą, bo czują się silni. Poza tym mniej podatni na bezczelną propagandę są, bo zachowali więcej zdrowego chłopskiego rozumu. I co w tym złego?"

     No to zapytajmy zatem, co "chlopski rozum" mowi o polityce Polski w swietle Jej polozenia geograficznego: miedzy Rosja i Niemcami. Rozum pana u wladzy mowi "olewam ich i stworze Miedzymorze".

     Ma racje?

     PF

     • xiazeluka Re: Pycha czy glupota? 28.07.21, 11:31
      Międzymorze miało sens za czasów Triumfa. Za Ziutka Bidona nie ma szans.

      W sumie w odwiecznym dylemacie "Niemcy czy Rosja" należy wprowadzić trzecią drogę: uderzenie na IV Rzeszę. Szkoplandia Makreli jest słaba militarnie, zdemoralizowana, niezbyt dobrze wyposażona. Należy w ciągu kilku najbliższych lat zakupić stosy sprzętu, zamienić WOT w prawdziwe wojsko i ruszyć na Zachód.
      • polski_francuz Re: Pycha czy glupota? 28.07.21, 11:42
       xiazeluka napisała:


       " W sumie w odwiecznym dylemacie "Niemcy czy Rosja" należy wprowadzić trzecią drogę: uderzenie na IV Rzeszę."

       A za kim pojdzie Europa? Bo za Polska przy takim ataku pojdzie moze Kim.

       PF
      • qwardian Re: Pycha czy glupota? 28.07.21, 12:16
       xiazeluka napisała:

       > ruszyć na Zachód.


       Ręce opadają. Trzeba wspomóc białych ludków w mundurach Bundeswehry, żeby zrobili u siebie porządek. A nie przeklinać, wyzywać od Nazistów, tylko pokłonić się nisko i usłużnie gratyfikując nazich zachodnich bruders, bijąc się w piersi za nasze grzechy. Tak ja to widzę. To samo zresztą z Ukrainą.
     • boomerang Re: Pycha czy glupota? 29.07.21, 01:40
      No to zapytajmy zatem, co "chlopski rozum" mowi o polityce Polski w swietle Jej polozenia geograficznego: miedzy Rosja i Niemcami.

      Uważasz że lider Unii Europejskiej chętnie by zainstalował swojego gubernatora na Wawelu, albo oddał Polskę Putinowi? Czy takiej Unii można wierzyć? Może stąd Miedzymorze?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka