14.05.22, 09:57
Miejmy troche wyobrazni i wyobrazmy sobie, ze Polska urosla w sile i politycznie i ekonomicznie i ze zaczyna wazyc coraz bardziej i w naszej czesci Europy i w Europie i w swiecie. Zapomnijmy troche o dumie z tego wzrostu i o dumie z bycia Polakiem. I popatrzmy sie co i jak ta Polska bedzie robila.

Ano, bedzie katolicka i bedzie katolicyzm rozpowszechniala. Bedzie nacjonalistyczna i tym nacjonalizmem bedzie oswiecala innych. Az ten czy ow zaprotestuje. Jedni przypomna o drzwiach katedry w Wittemberdze i o tym o tem jeden ksiadz napisal i w co wielu uwierzylo a inni i o cenie, ktora trzeba zaplacic za nacjonalistyczne mrzonki.

Albo jeszcze gorzej moze dojsc do jakiegos nowego konfliktu na tym tle. I dodajmy jeszcze Ukraine, ktora pedzie za nami z opoznieniem kilkudziesieciu lat.

No i co? Ano, co innego to walczenie o wolnosc i niepodleglosc a co innego to jej uzytkowania dla siebie, dla sasiadow i dla swiata.

PF

Obserwuj wątek
    • hymenos01 Nie dla Polski w Lennonowej wizji przyszłości. 14.05.22, 10:20
      polski_francuz napisał:

> (...)
      > PF
      >

Wyobrażam sobie katolicką Polskę wśród muzułmańskich Niemiec i Francji, laickiej Szwecji, prawosławnej Ukrainy i katolickich Czech i Słowacji. Tak bardzo przeszkadza ci religia w wersji katolickiej?? Wiara i religia to domena obywateli i państwu nic do tego. Przypisywanie państwu religii to bardzo zły nawyk. Podobnie jest z utożsamianiem nacjonalizmu z narodowością. Propagowanie zdobyczy narodowych i rozpowszechnianie ich w świecie nie jest nacjonalizmem. Stwierdzenie "Ano, bedzie katolicka i bedzie katolicyzm rozpowszechniala. Bedzie nacjonalistyczna i tym nacjonalizmem bedzie oswiecala innych." w moim odczuci ma bardzo pejoratywny wydźwięk niezależnie od tego, kto w tej wizji przyszłości będzie sprawował władzę. Masz jakieś zastrzeżenia do sposobu wykorzystania przez Polaków wolności i niepodległości dla siebie, dla sasiadow i dla swiata?
      • polski_francuz Re: Nie dla Polski w Lennonowej wizji przyszłości 14.05.22, 10:29
        hymenos01 napisał:

" Masz jakieś zastrzeżenia do sposobu wykorzystania przez Polaków wolności i niepodległości dla siebie, dla sasiadow i dla swiata?"

Nie Pietia, mam watpliwosc czy historia nas przygotowala na bycie liderem Europy wschodniej i centralnej. Trza sie byndzie uczyc i popelniac jak najmniej bledow. Mysle o bledach politycznych i geopolitycznych.

PF
        • hymenos01 Re: Nie dla Polski w Lennonowej wizji przyszłości 14.05.22, 12:59
          polski_francuz napisał:

> Nie Pietia, mam watpliwosc czy historia nas przygotowala na bycie liderem Europ
          > y wschodniej i centralnej. Trza sie byndzie uczyc i popelniac jak najmniej bled
          > ow. Mysle o bledach politycznych i geopolitycznych.

A co oznacza bycie liderem? Oczywiście uwarunkowania historyczne są ważne, ale nie bardzo wiem dlaczego historia Litwy, Słowacji czy Bułgarii lepiej przygotowała te kraje od innych. Dlaczego historia Polski miałaby mieć negatywny wpływ na przyjęcie wiodącej roli w centrum Europy? Rosja chce być liderem wschodniej i środkowej Europy i w jej mniemaniu zarówno historia jak i przedsięwzięte kroki do uzyskania celu wręcz narzucają tego typu rolę władcom Rosji. Sugerujesz wyeliminowanie rosyjskich błędów i lepiej przygotować się do roli lidera?! W przeciwieństwie do lidera sportowego, którego wyznacza talent, treningi i wielomiesięczne przygotowanie w polityce zarówno jeśli chodzi o państwa jak i mężów stanu liderzy wyznaczani są przez sytuację, okoliczności oraz wspólnotę interesów. W UE nie istnieje wspólnota interesów i nie ma lidera, który pociągnąłby za sobą całą resztę. Dobitnie to wykazał stosunek UE do wojny ukraińskiej. Ja tam nie wiem i nie potrafię wskazać lidera Wschodu zarówno w sensie wiodącego państwa jak i męża stanu, jednak daleki jestem od proponowania jakichkolwiek działań czy nauk, by takim liderem zostać. Tu nie chodzi o ambicje a o pewien pragmatyzm polityczny i odnalezienie swojego miejsca na aktualnej mapie polityki międzynarodowej.
          • polski_francuz Pragmatyzm 14.05.22, 13:52
            hymenos01 napisał:

" Tu nie chodzi o ambicje a o pewien pragmatyzm polityczny i odnalezienie swojego miejsca na aktualnej mapie polityki międzynarodowej. "

Zgoda na pragmatyzm. I modlmy sie, kazdy na swoj sposob, by za wiele bledow nie popelniono.

PF
    • boomerang Re: Imagine 14.05.22, 13:17
      Najwyraźniej twoje poglądy ewoluują w stronę wielkiego resetu, który głosi Klaus Schwab, a który to wielki reset właśnie został zresetowany przez Putina. Imagine there is one country - Russia.
      • polski_francuz Re: Imagine 14.05.22, 13:54
        boomerang napisał:

" Najwyraźniej twoje poglądy ewoluują w stronę wielkiego resetu, który głosi Klaus Schwab, a który to wielki reset właśnie został zresetowany przez Putina."

Historia doprowadzila do sytuacji, ze Polska staje sie liderem w naszym regionie. I chce by stanela na wysokosci zadania. Pragmatyzm jako idea mi dosc pasuje.

PF
    • felusiak1 Hymn globalistów 14.05.22, 22:40
      Z jaczejki Schwaba.
      Imagine nie ma nieba, nie ma piekla, nie ma religii, nie ma państw, nikt nic nie ma. Marzenie trockistow i globalistow. Z jedną poprawką. nikt nic nie ma oprócz nich.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka